Εξεταση ψυχικής διαταραχής πριν την καταταξη;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
geokots
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2021 7:18 pm
Επικοινωνία:

Εξεταση ψυχικής διαταραχής πριν την καταταξη;

Δημοσίευση από geokots »

Καλησπέρα παιδιά,

έχω διαγνωσθεί με μικτη αγχώδη/καταθλιπτική διαταραχή με συνοδο ιδεοψυχαναγκαστικο σύνδρομο εδώ και 5 χρόνια και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή. Μετα από συνεννόηση και με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί ολα αυτά τα χρόνια αποφάσισα να υπηρετήσω την θητεία μου, δεν θέλω αναβολή, θέλω να το παλέψω και εφόσον κ ο ίδιος ο γιατρός μου το επιτρέπει, αφού είμαι σε ύφεση.

Το ερώτημα μου είναι το εξής λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν την θητεία και να δώσουν αναβολή ενώ θέλω να υπηρετήσω ; Ειμαι 27 χρ κ δεν θέλω αναβολή γιατί δεν θα μπορώ να δουλέψω πουθενά χωρίς στρατιωτικό αλλά ούτε θέλω κ απαλλαγή μιας και ξέρω από το Φεκ ότι μπορώ να έχω.

Επίσης είδα χθες το σημείωμα κατάταξης με έχουν κατατάξει πυροβολικό (ΥΕΑ) για παρουσίαση 22/09 στη Σάμο και αφού επικοινώνησα με τα κεντρικά στο Ρουφ για να ρωτήσω αν μπορώ να με εξετάσουν τώρα ιατρικά, μου απάντησαν ότι μόνο 5 μέρες πριν την παρουσίαση και αν είναι επείγον. Εντωμεταξυ θέλω να αγοράσω ρουχισμό κλπ για την θητεία, να κλείσω εισιτήρια, αλλά αν δεν με πάρουν θα πάνε χαμένα.

Γνωρίζει μήπως κάποιος περισσότερα για αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Εξεταση ψυχικής διαταραχής πριν την καταταξη;

Δημοσίευση από apricot99 »

geokots έγραψε: Τετ Σεπ 01, 2021 7:20 pm Καλησπέρα παιδιά, έχω διαγνωσθεί με μικτη αγχώδη/καταθλιπτική διαταραχή με συνοδο ιδεοψυχαναγκαστικο σύνδρομο εδώ και 5 χρόνια και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή. Μετα από συνεννόηση και με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί ολα αυτά τα χρόνια αποφάσισα να υπηρετήσω την θητεία μου, δεν θέλω αναβολή, θέλω να το παλέψω και εφόσον κ ο ίδιος ο γιατρός μου το επιτρέπει, αφού είμαι σε ύφεση. Το ερώτημα μου είναι το εξής λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν την θητεία και να δώσουν αναβολή ενώ θέλω να υπηρετήσω ; Ειμαι 27 χρ κ δεν θέλω αναβολή γιατί δεν θα μπορώ να δουλέψω πουθενά χωρίς στρατιωτικό αλλά ούτε θέλω κ απαλλαγή μιας και ξέρω από το Φεκ ότι μπορώ να έχω. Επίσης είδα χθες το σημείωμα κατάταξης με έχουν κατατάξει πυροβολικό (ΥΕΑ) για παρουσίαση 22/09 στη Σάμο και αφού επικοινώνησα με τα κεντρικά στο Ρουφ για να ρωτήσω αν μπορώ να με εξετάσουν τώρα ιατρικά, μου απάντησαν ότι μόνο 5 μέρες πριν την παρουσίαση και αν είναι επείγον. Εντωμεταξυ θέλω να αγοράσω ρουχισμό κλπ για την θητεία, να κλείσω εισιτήρια, αλλά αν δεν με πάρουν θα πάνε χαμένα. Γνωρίζει μήπως κάποιος περισσότερα για αυτήν την περίπτωση; Ευχαριστώ
Εφοσον δεν θελεις απαλλαγη μπορεις να μπεις στρατο και το προσπαθησεις. Σιγουρα δεν θα εισαι Ι1 ακομα και σε υφεση να ειναι (Ι2-14 και παιζει και Ι5 αναλογα). Εφοσον ομως ειναι καποιος καλα ψυχολογικα τοτε θα τον αφησουν να υπηρετησει, αναλογα παντα και με την αποφαση των στρατιωτικων γιατρων που θα σε εξετασουν.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες