Αντικαταθλιπτικά στο Στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
user0923

Αντικαταθλιπτικά στο Στρατό;

Δημοσίευση από user0923 »

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό θα αρχίσω την θητεία μου και είπα να οργανωθώ από νωρίς. Παίρνω αντικαταθλιπτικά εδώ και 3+ χρόνια, κυρίως για ήπια κατάθλιψη, άγχος και αϋπνία.

Eίμαι πολύ καλά, δεν είχα ούτε έχω αυτοκτονικές τάσεις και τέτοιες υπερβολές, αλλά φοβάμαι να το αναφέρω στον στρατό για έναν και πολύ σημαντικό λόγο: Την αναβολή. ΔΕΝ γίνεται να πάρω αναβολή, πρέπει να τελειώνω με αυτό το θέμα για να πιάσω σταθερή δουλειά.

Σκέφτομαι να τα πάρω κρυφά μέσα. Όπως υπολογίζω στο κέντρο θα χρειαστώ γύρω στα 50-60 χάπια για 3 βδομάδες.(δεν είναι και λίγα, ίσως χρειαστεί να τα βγάλω όλα απο το κουτί τους και να τα έχω χύμα σε κάποιο σακουλάκι).

Στην περίπτωση που τα βρούνε ποιες επιπτώσεις μπορεί να έχω;(Ειδικά στο κέντρο/πύλη)

Από την άλλη θα μπορούσα να τα σταματούσα εντελώς αλλά φοβάμαι μήπως υποτροπιάσω μέσα και φρικάρω εντελώς.

Τι να κάνω ρε παιδιά. Καμιά συμβουλή; Ξανά επισημαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση για αναβολή!

Ευχαριστώ

raf

Αντικαταθλιπτικά στο Στρατό;

Δημοσίευση από raf »

Δεν χρειαζεται να τα παρεις κρυφα. Αναφερε το στους γιατρους που θα σε εξετασουν και δεν θα εχεις προβλημα. ΤΟ πολυ πολυ να σε βγαλουν αοπλο οπως εκαναν εμενα. Αν τους πεις οτι εισαι οκ και δεν θες να παρεις αναβολη, δεν θα στη δωσουν
Μνυσκο

Αντικαταθλιπτικά στο Στρατό;

Δημοσίευση από Μνυσκο »

Γειά σας... Εδω και περίπου 4 μήνες παίρνω αντικαταθλιπτικά χάπια διότι σε κάποια φαση είχα πολυ ανχος και ταυτόχρονα κατάθλιψη αλλα οχι σε υπερβολικό βαθμό η κατάθλιψη... Πλεον είμαι μια χαρα αλλά συνεχίζω την αγωγή, οπως ο γιατρός συμβουλέυει... Σε λίγο καιρό μπαίνω στρατο και φοβάμαι μηπως λογο της αγωγης βγω ι3 η κατι αλλο... Θέλω να κάνω την θητεία μου ως ι1-2 διότι ξερω πως μπορω και οτι δεν εχω κάποιο πρόβλημα υγείας, η σοβαρο ψυχολογικό για να χριαστει να ειμαι ι3... Κάποιος να ξέρει κάτι περί του θέματος;
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Αντικαταθλιπτικά στο Στρατό;

Δημοσίευση από apricot99 »

Μνυσκο έγραψε: Πέμ Σεπ 29, 2022 12:56 am Γειά σας... Εδω και περίπου 4 μήνες παίρνω αντικαταθλιπτικά χάπια διότι σε κάποια φαση είχα πολυ ανχος και ταυτόχρονα κατάθλιψη αλλα οχι σε υπερβολικό βαθμό η κατάθλιψη... Πλεον είμαι μια χαρα αλλά συνεχίζω την αγωγή, οπως ο γιατρός συμβουλέυει... Σε λίγο καιρό μπαίνω στρατο και φοβάμαι μηπως λογο της αγωγης βγω ι3 η κατι αλλο... Θέλω να κάνω την θητεία μου ως ι1-2 διότι ξερω πως μπορω και οτι δεν εχω κάποιο πρόβλημα υγείας, η σοβαρο ψυχολογικό για να χριαστει να ειμαι ι3... Κάποιος να ξέρει κάτι περί του θέματος;

Κοιτα γενικα απο οσο γνωριζω οι στρατιωτικοι γιατροι εφαρμοζουν την σχετικη νομοθεσια για την σωματικη ικανοτητα (Προεδρικό Διάταγμα 11/2014). Συμφωνα με αυτο ολες η "νευροτικες διαταραχες" (π. Χ. Καταθλιψη, Αγχωδεις Διαταραχες,PTSD κλπ) βγαινουν Ι5 (αρα απαλλαγη) εαν ειναι σοβαρης μορφης και γενικα δεν θελεις-μπορεις να υπηρετήσεις. Αλλα εαν δεν εινια τοσο σοβαρο γενικα θες να πας στρατο και τους το πεις,(οτι εχεις την ταδε διαγνωση και παιρνεις αρμακευτικη αγωγη αλλα εισαι καλα και θες να προσπαθησεις να πας) θα σε αφησουν, γιατι εξαλου συμφωνα με το Π. Δ. Οι παραπανω διαταραχες, εαν εινια σε υφεση η καλη λειτουργικοτητα και εισαι γενικα κομπλε δηλαδη, βγαινεις Ι2-Ι4 (τωρα το εαν θα βγει καποιος Ι2, Ι3 η Ι4 εξαρταται απο την δικια σας προσωπικη περιπτωση).
Να πουμε επισης για το αρχειο οτι η διαφορα μεταξι Ι1 και Ι2 ουσιαστηκα εινια οτι Ι2 κανεις τα ιδια πραγματα αλλα δεν επιτρεπεται να υπηρετησει στης ειδικες δυναμεις (καταδρομεις, αλεξιπτωτιστές, πεζοναυτες), στην στρατονομια, στην προεδρικη φρουρα και σαν ΔΕΑ (εαν και σε καποιες περιπτωσεις ΔΕΑ μπορει καποιος να παει εαν εινια και Ι2).
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης