Άδειες σε περίοδο εκλογών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια γεια σας ! Εδω και λιγες μερες πηρα αδεια και σημερα με πηραν κατι φιλοι μου απο το ταγμα και μου ειπαν οτι θα ανακαλεσουν ολες τις αδειες για να ειμαστε σε επιφυλακη για τις εκλογες. Εχετε ακουσει κατι τετοιο; Αν ναι απο ποια ημερομηνια θα πρεπει να μπουμε μεσα; ΟΙ εκλογες γινοντε στις 4 οκτωβρη και μου φαινεται περιεργο να μας θελουν απο τωρα αλλα τι να πεις στρατος ειναι αυτος.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οι αδειες παγωνουν ενα μηνα πριν απο τις εκλογες
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι εννοεις παγωνουν; Εγω ειμαι σε αδεια, εχει συμβει σε κανεναν να τον γυρισουν πισω;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Στρατιωτικος κανονισμος 20-1
Αρθρο 43
ΧΟΡΗΓΗΣ ΑΔΕΙΩΝ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΔΕΙΩΝ
3. Στις εξής περιπτώσεις απαγορεύεται να χορηγούνται άδειες απουσίας, εκτός από τις αναρρωτικές:

α. Στους αξιωματικούς, ανθυπασπιστές και οπλίτες της εφεδρείας, που καλούνται για λόγους ασκήσεων, δεν χορηγείται καμία άδεια απουσίας, εκτός από ημερήσια άδεια τις Κυριακές και τις επίσημες Αργίες.
β. Στη διάρκεια των «ασκήσεων μετά Στρατεύματος» Μονάδας και μεγαλύτερων Κλιμακίων, δε χορηγούνται άδειες απουσίας στους στρατιωτικούς. Σε απόλυτη και επείγουσα ανάγκη δικαίωμα να δώσει άδεια έχει αυτός, που διευθύνει την άσκηση.
γ. Κατά τη διάρκεια των 30 ημερών πριν από την ημέρα ψηφοφορίας των Βουλευτικών εκλογών δεν χορηγούνται άδειες απουσίας στους στρατιωτικούς παρά μόνο με προϋποθέσεις που καθορίζονται από τον ισχύοντα κάθε φορά
εκλογικό Νόμο.(ΠΔ.895/81 ΦΕΚ Α227).

7. Εκτός των παραπάνω περιπτώσεων, ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας μπορεί, λόγω ειδικών συνθηκών, ν' απαγορεύει με διαταγές του ορισμένες ή όλες τις άδειες απουσίας, σ' όλη την Επικράτεια ή μέρος αυτής.

Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ωραια φαση, εχω κλεισει ξενοδοχειο, εχω κανει οικογενιακο κ εργασιακο προγραμματισμο, μεχρι κ τα πραγματα εχει ετοιμασει η οικογενεια για να φυγουμε κυριακη, καθοτι μετεκπαιδευση σε σχ. Αξ. Κ ξαφνικα ειναι πεμπτη κ κανενας δεν ξερει αν τη δευτερα θα ξεκινησει μετεκπαιδευση, θα στειλω το λογαριασμο στη καλπη αν δεν γινει! Που μαλλον δεν γινεται καθοτι τη δευτερα ξεκιναει κ επισημως η προεκλογικη περιοδος, για τα πανηγυρια εγινε το στρατευμα!
Anonymous

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Anonymous »

Διαφωνει κανεις ως προς το πανηγυρια;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Velerefontis »

oΛα τα δικια με το μερος σου, φιλε μου. Αλλα η χωρα βαινει προς εκλογες. Καταλαβαινεις λοιπον, οτι το τελευταιο πραγμα που τους απασχολει, ειναι για το αν θα μπορεσουμε να παρουμε αδεια. Σε καταλαβαινω γιατι και εγω σε νησι υπηρετω και εχω να παω στο σπιτι μου απο τον ιουλιο.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ilias-t
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 2:35 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από ilias-t »

Μάγκες γίνεται χαμός. Απο την ώρα που προκυρήχθηκαν εκλογές πολλοί φαντάροι που περίμεναν μετάθεση μέσα στο διάστημα της προεκλογικής περιόδου είμαστε σε αναμένα κάρβουνα. Κάποιοι απο εμάς είμαστε ήδη σε άδεια μεταθέσεως και με το φύλλο πορείας στο χέρι. Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;Εικόνα
πετροσ

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από πετροσ »

Πειτε μ καποιος 8α παροθμε αδεια για να παμε να ψηφισοθμε;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Greek_Army »

πετροσ έγραψε:Πειτε μ καποιος 8α παροθμε αδεια για να παμε να ψηφισοθμε;



βάση χιλιομετρών θα πάρεις άδεια. Αν είσαι πάνω από 500 πχ θα πάρεις 2
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Rafale »

Απο 200-400χλμ παιρνουν αδεια οι στρατευσιμοι 1 ημερα

απο 400 και πανω 2 ημερες οδικως και αφου κανουν μια υπευθυνη δηλωση

οσοι πανε να ψηφισουν σε νησια οι ημερες εξεταζονται αλλα δεν μπορουν να υπερβουν τις 3 ημερες.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Signaller »

Rafale έγραψε: Απο 200-400χλμ παιρνουν αδεια οι στρατευσιμοι 1 ημερα

απο 400 και πανω 2 ημερες οδικως και αφου κανουν μια υπευθυνη δηλωση

οσοι πανε να ψηφισουν σε νησια οι ημερες εξεταζονται αλλα δεν μπορουν να υπερβουν τις 3 ημερες.

Σωστά. Παιδιά, ισχύει κανονικά ό, τι ισχύει και στις άλλες δουλειές
Περίανδρος

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Περίανδρος »

Καλημέρα.
Ερώτηση: Αν προκηρυχθούν εκλογές μέσα στη Μ. Εβδομάδα, μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τί συμβαίνει με την χορήγηση των ημερών κανονικής άδειας πριν την ημερομηνία των εκλογών; Υπάρχουν π. Χ.8μηνοι της σειράς 316 που απολύονται 30 Απριλίου και έχουν υπόλοιπο κανονικής άδειας. Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Palioseira »

Περίανδρος έγραψε:Καλημέρα.
Ερώτηση: Αν προκηρυχθούν εκλογές μέσα στη Μ. Εβδομάδα, μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τί συμβαίνει με την χορήγηση των ημερών κανονικής άδειας πριν την ημερομηνία των εκλογών; Υπάρχουν π. Χ.8μηνοι της σειράς 316 που απολύονται 30 Απριλίου και έχουν υπόλοιπο κανονικής άδειας. Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;


Καμμια σχεση οι εκλογες με τις κανονικες αδειες...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδειες σε περίοδο εκλογών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Περίανδρος έγραψε:Καλημέρα.
Ερώτηση: Αν προκηρυχθούν εκλογές μέσα στη Μ. Εβδομάδα, μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τί συμβαίνει με την χορήγηση των ημερών κανονικής άδειας πριν την ημερομηνία των εκλογών; Υπάρχουν π. Χ.8μηνοι της σειράς 316 που απολύονται 30 Απριλίου και έχουν υπόλοιπο κανονικής άδειας. Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;


συγνώμη κιόλας, εσύ πιστεύεις ότι είναι εφικτό να γίνουν οι εκλογές σε μια βδομάδα;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης