Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Εννοείται ότι είσαι το βράδυ ή το επόμενο πρωΐ στη μονάδα.

Είναι όπως οι μόνιμοι, το πρωΐ Στρατόπεδο για δουλειές και το μεσημέρι κάθεσαι ή βγαίνεις έξω. Δημόσιος υπάλληλος κυριολεκτικά.

Αφού να φανταστείς ο γνωστός μου στη Ρόδο όταν είχε τόσες ημέρες έξοδο πήγαινε και δούλευε σε καφετέρια συγγενή του, και επέστρεφε το βράδυ επειδή δεν είχε δικαίωμα διανυκτέρευσης.
ΡΑΜΠΟ

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ΡΑΜΠΟ »

Καλησπέρα κύριοι... Σε 15 μέρες μπαίνω αεροπορία και λόγω μεταπτυχιακού ενδιαφέρομαι να μπω σε μια υπηρεσία στην οποία να είμαι έξω το μεσημέρι και διανυκτέρευση.(έχω ακούσει από δω και από εκεί ότι υπάρχουν άλλα θα ήθελα λίγη κατατόπιση αν γνωρίζει κάποιος κάτι) Κάθε πληροφορία δεκτή. Ευχαριστώ.
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paschalisb »

ΡΑΜΠΟ έγραψε:Καλησπέρα κύριοι... Σε 15 μέρες μπαίνω αεροπορία και λόγω μεταπτυχιακού ενδιαφέρομαι να μπω σε μια υπηρεσία στην οποία να είμαι έξω το μεσημέρι και διανυκτέρευση.(έχω ακούσει από δω και από εκεί ότι υπάρχουν άλλα θα ήθελα λίγη κατατόπιση αν γνωρίζει κάποιος κάτι) Κάθε πληροφορία δεκτή. Ευχαριστώ.


Ενδιαφερεσαι για Αθήνα;

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paschalisb »

ΡΑΜΠΟ έγραψε:Ναι


Στείλε προσωπικό μήνυμα

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
ΡΑΜΠΟ

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ΡΑΜΠΟ »

Ενω βαζω κανονικα password kai username δεν συνδεομαι. μου βγαζει συνδεθηκατε επιτυχως αλλα δεν συνδεομαι. δεν μου βγαζει πουθενα ονομα χρηστη. θα δοκιμασω παλι σε λιγο. ευχαριστω
τζορτζιο

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από τζορτζιο »

Γεια σας παιδια... εγω ειμαι 27 χρονων ειχα Παρει αναβολη για σπουδες στα 20 αλλα ακομα δν μ εχει Ερθει χαρτι. Σκεφτομαι να μπω με την επομενη εσσο. Ειμαι πολεμικη αεροπορια... Εχω σπιτι στην αθηνα π μενουν οι γονεις... Μπορω να δηλωσω αθηνα; ... επισης εχω χτυπημενο ωμο απο εξαρθρωση πρεπει να κανω εγχειρηση πριν μπω; Η απλα θα βγωμε χαρτι αοπλος η κατι τετοιο. Λιγη βοηθεια γτ δν ξερω... Ευχαριστω εκ των προτερων

paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paschalisb »

τζορτζιο έγραψε:Γεια σας παιδια... εγω ειμαι 27 χρονων ειχα Παρει αναβολη για σπουδες στα 20 αλλα ακομα δν μ εχει Ερθει χαρτι. Σκεφτομαι να μπω με την επομενη εσσο. Ειμαι πολεμικη αεροπορια... Εχω σπιτι στην αθηνα π μενουν οι γονεις... Μπορω να δηλωσω αθηνα; ... επισης εχω χτυπημενο ωμο απο εξαρθρωση πρεπει να κανω εγχειρηση πριν μπω; Η απλα θα βγωμε χαρτι αοπλος η κατι τετοιο. Λιγη βοηθεια γτ δν ξερω... Ευχαριστω εκ των προτερων



Γενικά στην αεροπορια οι περισσότεροι παίρνουν μετάθεση στην περιοχή που δηλώσουν (η έστω κάπου κοντά). Με τον ώμο τώρα εξαρτάται πόσο σημαντικο προβλημα σου προκαλεί. Αν πχ δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις όπλο πιθανόν θα βγεις άοπλος. Έτσι κι αλλιώς όλοι περνουν από γιατρούς τη μέρα της κατάταξης.

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
Άβαταρ μέλους
AIRFORCE14
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:52 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από AIRFORCE14 »

Καλησπερα κυριοι. Εκατσε μεταθεση στην αερονομια (καρδιτσα) και εχω μερικες ερωτησεις:

1. Ποσες μερες ειναι η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;

2. Με το στρατοπεδο γενικα τι παιζει;(δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα)

3. Εκπαιδευομαστε απο στρατονομους;

4. Στην τελικη... Μπορω να το αποφυγω καπως αν θελω;

kostisssss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2018 7:12 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kostisssss »

Παιδια καλησπερα. Γνωριζει κανεις τι κάνει ο δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός στην πολεμική αεροπορία;
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paschalisb »

kostisssss έγραψε:Παιδια καλησπερα. Γνωριζει κανεις τι κάνει ο δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός στην πολεμική αεροπορία;


90 μέρες μετά τη μέρα της κατάταξης γίνεσαι Στρατεύσιμος Σμηνίας που σημαίνει ότι ανάλογα την ειδικότητα μπορεί να κάνεις υπηρεσίες τύπου Βοηθός ΑΥΣ ή δεκανέας αλλαγής σε σκοπιές. Α και ο μισθός από 8,5 ευρώ γίνεται 12,5.

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
kostisssss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2018 7:12 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kostisssss »

Με εβαλαν συντηρητη εγκαταστασεων. Εχω διπλωμα πολιτικου μηχανικου. Αρα θα με βαλουν σε καποιο γραφειο;
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paschalisb »

kostisssss έγραψε:Με εβαλαν συντηρητη εγκαταστασεων. Εχω διπλωμα πολιτικου μηχανικου. Αρα θα με βαλουν σε καποιο γραφειο;


Εξαρτάται απ' τη μονάδα που θα πας και τις ανάγκες της.

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
Theodosis

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Theodosis »

Καλησπέρα σας, εμένα με πήραν στην ΔΑΚ Λάρισας για εκπαίδευση. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες θα κάτσω εκεί και αν δικαιούμαι να πάρω φοιτητικές άδειες και αν μετά από την Λάρισα με στείλουν Θεσσαλονίκη που το έιχα δηλώσει στην Τρίπολη.
kostisssss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2018 7:12 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kostisssss »

Παιδια, στη μοναδα (οχι εκπαιδευση ειδικοτητας αλλα οταν παει καποιος σε μοναδα απευθειας στην ειδικοτητα) φορανε τη στολη εξοδου συνεχεια ή μετα τους λενε να φορανε την παραλλαγη εντος της μοναδας; Γιατι την πρωτη μερα παρουσιαζεσαι με στολη εξοδου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες