Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κολυδάς Μάριος

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Κολυδάς Μάριος »

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος να μου πει, τι είναι το βύσμα. Επίσης, είμαι 1,70 (μη φανταστείτε ότι είμαι ενήλικας, είμαι 15, στην 3η Γυμνασίου), μπορώ να μπω στην Προεδρική Φρουρά, κι αν ναι σε ηλικία π. Χ.18, αν δεν πάω για σπουδές ;
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από oldie158 »

Βύσμα είναι το μέσον φίλε, στην Προεδρική Φρουρά εκτός απ τους ευζώνους υπάρχουν και οι βοηθητικοί του Λόχου Διοικήσεως, για εκεί στέλνουν τους βυσματούχους. Εσύ όταν φτάσει η ώρα και θες, αν έχεις 1.85 ύψος είσαι κομπλέ
Bizzle
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2023 10:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Bizzle »

Καλησπέρα πάλι. Πέρασαν την τρίτη μέρα από τα κλιμάκια και μας ρώτησαν ποιοι θέλαμε ΠΦ. Δηλώσαμε 3 άτομα. Πότε να περιμένω το χαρτί; Αν απορριφθώ θα το μάθω κάπως; Γενικά η ΕΣΣΟ μου είμαστε λίγα άτομα. Υπάρχει περίπτωση να κοπώ; Είμαι 1.92,75 κιλά και έχω 2 βαθμούς μυωπία. Γυαλιά δε χρειάζομαι αλλά αν χρειαστεί φοράω φακούς. Ποιες οι πιθανότητες να μη με καλέσουν; Ευχαριστώ.
Επισκέπτης

Re: Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είμαι 1,81 μπορώ να Υπηρετήσω προεδρική φρουρά ; Πήγε ένα φίλος κάτω από 1,87 αλλά δεν έβγαινε μπροστά έκανε υπηρεσίες πίσω
diverr2023
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2023 9:45 am
Επικοινωνία:

Re: Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από diverr2023 »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Ιουν 21, 2023 9:51 am Είμαι 1,81 μπορώ να Υπηρετήσω προεδρική φρουρά ; Πήγε ένα φίλος κάτω από 1,87 αλλά δεν έβγαινε μπροστά έκανε υπηρεσίες πίσω
Εξαρτάται από την σειρά. Σε κάποιες σειρές έχουν έλλειψη προσωπικού και κατεβάζουν τα όρια για να γεμίσουν θέσεις. Έχω δει στο Μέγαρο Μαξίμου εύζωνο που ήταν στο ύψος σου περίπου.
diverr2023
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2023 9:45 am
Επικοινωνία:

Re: Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από diverr2023 »

Bizzle έγραψε: Σάβ Μάιος 27, 2023 2:24 pm Καλησπέρα πάλι. Πέρασαν την τρίτη μέρα από τα κλιμάκια και μας ρώτησαν ποιοι θέλαμε ΠΦ. Δηλώσαμε 3 άτομα. Πότε να περιμένω το χαρτί; Αν απορριφθώ θα το μάθω κάπως; Γενικά η ΕΣΣΟ μου είμαστε λίγα άτομα. Υπάρχει περίπτωση να κοπώ; Είμαι 1.92,75 κιλά και έχω 2 βαθμούς μυωπία. Γυαλιά δε χρειάζομαι αλλά αν χρειαστεί φοράω φακούς. Ποιες οι πιθανότητες να μη με καλέσουν; Ευχαριστώ.
Το χαρτί έρχεται στο τέλος της βασικής εκπαίδευσης,1-2 μέρες πριν την ορκομωσία. Αν απορριφθείς δεν θα το μάθεις. Απλώς θα το καταλάβεις επειδή δεν σου ήρθε χαρτί. Λογικά θα σε δεχτούν γιατί έχεις το ύψος, δεν είσαι χοντρός και δήλωσες ότι ενδιαφέρεσαι κιόλας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες