Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
akuros

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από akuros »

Καλησπερα παιδες !θελω να υπηρετησω στην πρ. Φρουρα.

αν και ειμαι 1,90 ειμαι 97 + κιλα. Αλλα επειδη θα δουλευω μεχρι τον γεναρη δεν ξερω αν θα τα χασω.

παιζει να μην με παρουν ;

cuervo

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από cuervo »

akuros έγραψε:Καλησπερα παιδες !θελω να υπηρετησω στην πρ. Φρουρα.

αν και ειμαι 1,90 ειμαι 97 + κιλα. Αλλα επειδη θα δουλευω μεχρι τον γεναρη δεν ξερω αν θα τα χασω.

παιζει να μην με παρουν ;



Θα σε πάρουν και θα τα χάσεις στην εκπαίδευση.

Constantine

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Constantine »

Δεν ξέρω για τώρα (έχω ακούσει ότι έχει πολύ κόσμο η φρουρά και έχουν γίνει λίγο πιο αυστηρά τα κριτήρια επιλογής) αλλά όταν υπηρέτησα εγώ το 2008 δεν πείραζαν λίγα παραπάνω κιλά... Θα τα χάσεις στην εκπαίδευση και τα γυμνάσια. Είχαμε τότε ένα παλικάρι 2μ+ αλλά και 140κ+...
lelos@89
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 16, 2015 2:21 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από lelos@89 »

Καλησπερα σε ολους !ειμαι 1,90 γυρω στα 100 κιλα και γουσταρω να παω προεδρικη φρουρα για προσωπικους λογους... Απο θεματα υγειας εχω ενα σφραγισμα απλα δεν ειμαι σε τοσο καλη φορμα λογο δουλειας που δεν μ επιτρεπει πολλα πολλα μιας και παρουσιαζομαι συντομα, καταλαβαινετε...

Αρχικα ηθελα να ρωτησω αν θ εχω θεμα για υποψηφιος. Και γινεται να σ καλεσουν χωρις να τον θελεις ;

κατι τελευταιο... Περνουν σιγουρα απ ολα τα κεντρα ;

Πετραν

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Πετραν »

Γεια σας,

μπαίνω Μάιο ΠΖ, ειμαι 196,90 κιλά, αθλητής, υπαρχει περίπτωση να με πάρουν μόνο για αυτά, εννοω χωρις γνωςτους κτλ. Λογικά Ι1 θα με βγάλουν δεν έχω καποιο θέμα.

Το δηλώνουμε κάπου στο κέντρο ότι θελουμε να παμε εκει;

Ευχαριστώ !

Πέτρος

Bill

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Bill »

Καλησπερα σας.Μπηκα στην σειρα σεπτεμβριου Ε εσσο 2016 οπου περιμενα πως και πως τον αξιωματικο της Π. Φ να ερθει για την επιλογη υποψηφίων λογω το οτι γουσταρα να δοκιμασω να παω ΠΦ.

Ειμαι 1,95 και 105 κιλά ο παθολογος για αδιευκρινιστους λογους με εβγαλε Ι2 λογω ΔΜΣ κατι το τελείως αδικο για το σωμα μου και το υψος μου. Κατα τα αλλα δεν ειχα καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Απο τα 22 ατομα που βγηκαν οι 2 δηλωσαμε οτι ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΑΙ ΠΦ και οι υπόλοιποι δηλωσαν ΟΧΙ.

Πριν λίγες μερες ηρθαν τα φυλλα πορειας οπου εμενα με ειχαν Ιωαννια και τον αλλον που δηλωσε επυθιμια λημνο...

Παντος η απογοητευση μου ηταν μεγαλη γιατι θεωρω οτι επρεπε να παρουν εμας και οχι τα υπολοιπα μισα ατομα τα οποια δεν θελανε να πανε...

Αυτα!

ΠΦ

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ΠΦ »

Καλησπέρα σας. Διαβάζω ότι στα κριτήρια επιλογής για ΠΦ είναι να μην υπάρχει τατουάζ σε εμφανές σημείο. Πώς όμως καθορίζεται το εμφανές σημείο; Λαιμός και χαμηλά στα χέρια ή οπουδήποτε; Θεωρητικά με τη στολή του Έυζωνα δύσκολα να φαίνεται το τατουάζ σε οποιοδήποτε σημείο. Τί λέτε;
nikos93

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από nikos93 »

Καλησπερα σε ολους.

Γινεται να σε αναγκασουν να πας προεδρικη φρουρα;To ρωταω γιατι μπαινω με την Α ΕΣΣΟ 17' και ολοι οι φιλοι μου, μου λενε οτι θα με παρουν εκει λογω υψους (2.04 μ). Εγω δεν θελω να παω παντως γιατι μου φαινετε πολυ κουραστικο. Οποιος ξερει ας απαντησει.

Παλιός

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Παλιός »

Απλα οταν ακουσεις τα κριτήρια πες ενα απ αυτα οτι το εχεις πχ τατουάζ Ι3 και έτσι... δεν πρόκειται να σσ ψάξουν παραπάνω παίζει βύσμα και εκει οπότε θα είσαι κομπλέ και αν δεν εχεις βύσμα και εσυ θ φυγεις Έβρο που θ περασεις πραγματικά καλα !! Καλη θητεία !
kara

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από kara »

Καλησπερα, παρουσιαζομαι Λαμια στο ΚΕΥΠ με 2017 Ε' ΕΣΣΟ. Σκεφτομουν για ειδ. Δυναμεις αλεξιπτωτα αλλα αρχισε να με πιανει φοβος για χτυπηματα και επειδη εχω μια ολοκληρη ζωη ακομα μπροστα μου λεω να το αφησω και να κανω κατι αλλο που να τιμησω την πατριδα μου κ αυτο ειναι ΠΦ. Πισω διαβασα οτι δεν περναει κλιμακιο απο το ΚΕΥΠ αληθευει; Επισης ειμαι 185cm περιπου +- απ οτι διαβασα με παιρνουν. Ειμαι Ι1 με μυωπια 1,50 σε καθε οφθαλμο. Οταν εισαι πχ στο συνταγμα πας σιγουρα χωρις γυαλια και χωρις φακους επαφης να φανταστω ε;

ευχαριστω εκ των προτερων

dimitrisvir

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dimitrisvir »

Γεια σας παιδια, θα με ενδιεφερε σαν προοπτικη η Π. Φ οχι μονο λογω της ιδιαιτερης τιμης αλλα και λογω του οτι θελω να κανω κατι στον στρατο αλλα να μην ειμαι στου διαολου τη μανα οπως Κυπρος-ΕΛΔΥΚ κλπ. Εχω διαβασει τα προηγουμενα μηνυματα αλλα ακρη δεν εχω βρει. Γενικα ειμαι ψηλος-1.92 κοντα στα 80 κιλα και ισως λιγο παραπανω, αλλα εχω μυωπια λιγο πιο κατω απο το 7. Φοραω φακους επαφης ομως. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν στο κεντρο μπορω να βγω Ι1-δηλαδη χωρις να δηλωσω καπου την μυωπια μου-ή αν γινεται σε εναν οφθαλμιατρο του στρατου να πω οτι θελω να υπηρετησω στην Π. Φ και να με βγαλει Ι1. Ειναι δυνατον κατι τετοιο; Σας ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Ioannis12
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 4:28 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Ioannis12 »

Εγω παρουσιαζομαι ή στην ΕΣΣΟ του Ιουλίου 2019 ή στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου 2019 και θέλω να γίνω Εύζωνας. Πρώτον, ισχυεί ότι πρέπει να είναι κάποιος άνω των 21 ετών προκειμενου να καταταγεί στην Προεδρική Φρουρά; Δεύτερον, όταν κληθώ να συμπληρώσω τα ανάλογα χαρτιά θα πρέπει να αναφέρω οτι επιθυμώ Προεδρική Φρουρά; Αν όχι τότε πως θα με πάρουν εκει; Ευχαριστω εκ των προτερων
John Doe
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2019 10:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από John Doe »

Το ύψος μου είναι 2.04 και το όνειρό μου είναι να εισέλθω στην Ευζωνω. Έχω ένα τατουάζ στο χέρι του οπιοειδούς που άρχισε να λέιζερ. Μου είπαν ότι θα χρειαστούν 6 έως 8 εβδομάδες. Τον επόμενο μήνα θα εχω ΕΣΟ, μπορώ να μπω σε Ευζωνων ακομα και αν φαινεται το τατουαζ η μπορω να το καλυπτω με καποιια κρεμα μεχρι να εξαγανιστη εντελος
Αρτέμης κουτρας

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Αρτέμης κουτρας »

Είμαι 1,95 ελπίζω να φτάνει για να μπω απλά επειδή είμαι αθλητής και θέλω να μείνω Αθήνα όπωςδηποτε αυτά τα δυο μπορούν να πάνε μαΖι;(άθλημα -εύζωνας )
giannis6288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2020 9:54 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από giannis6288 »

Παρουσιαζομαι με μεγάλη μου χαρά Ηρώδου Αττικού 2 με το καλό από Δευτέρα και θα ήθελα να μάθω περίπου πως είναι οι πρώτες μέρες στην φρουρά εκπαίδευση πρόγραμμα κτλ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης