Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από samloxias »

Το δείχνουμε παιδιά με τα γραφώμενά μας αυτό που θέλουμε! στο χέρι μας είναι να κρατήσουμε το αμιγώς αναλλοίωτο όσο μπορούμε μποστά στήν παγκοσμιοποίηση. Εγώ πάντος πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστο τών Ελλήνων παραμένουν αναλοίωτοι, και θά παραμείνουν. Έχουμε τον μεγαλύτερο πολιτισμό, που όσο και να φάνε κάποιοι, πάλι θα πέρνουν απο εμάς γιατί είναι ανεξάντλητος.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Legion »


Βλεποντας αυτο το βιντεο θα δειτε οτι τα ανθρωπομετρικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια με αυτα τον προγονων μας...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από aeronut »

Σημειωτεον, δεν εννοουσα στο τελος οτι αφου δεν εχουμε αμεση γενετικη συγγενεια με τους αρχαιους δε μπορουμε να εξελιξουμε τον ελληνισμο, πιστευω δε θα 'πρεπε να μας εμποδιζει κατι τετοιο.
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Gladiatore »

Το θέμα κατ'εμε δεν πρέπει να ανάγεται σε αναζήτηση τόσο της γονιδιακής συνέχειας των αρχαίων Ελλήνων και ημών όσο στην συνέχεια κουλτούρας, ηθών βίου και πολιτείας με την οποία δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή επαφή!

Το θέμα χωράει πολύ κουβέντα, αλλά σε πρώτη φάση και πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη θεωρώ ότι αυτή την στιγμή υπάρχει ένα απίστευτα οξύμωρο και ευρέως διαδεδομένο φαινόμενο και είναι αυτό του Έλλην και χριστιανός. Επιτρέψτε μου να έχω ισχυρές αμφιβολίες σχετικά με το κατα πόσον μπορούν να συμβαδίζουν αυτοί οι 2 όροι. Αλλά είπαμε, είναι τεράστια κουβέντα και απλώς δίνω σημειολογικά ένα στίγμα.

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από samloxias »

Ότι είναι αναμφίβολα μεγάλο-τεράστιο θέμα, δεν αντιλέγω. Τώρα, πώς το βλέπει ο καθένας από τα βάθη τις ψυχής του, και πώς το αισθάνεται! . Θέλει πολύ ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Avatar »

Εγώ προσωπικά νιώθω Έλληνας όσο δεν πάει άλλο, ο καθένας το αισθάνεται όπως θέλει. Πάντος υπάρχουν Έλληνες που ακόμα αγαπάνε την πατρίδα τους, ΑΓΑΠΑΝΕ ΟΜΩΣ όχι το λέμε απλά για να το πούμε

Τώρα σε θέμα αλλοίωσης μερικοί έχουν αλλοιωθεί αλλά η ελληνική ψυχή παραμένει, αλλά δεν θεωρώ οτί έχουμε καμία σχέση με Τούρκους γιατί τα παιδιά που κάνανε οι Τούρκοι πασάδες με Ελληνίδες γινόντουσαν Τουρκαλάκια όχι ελληνόπουλα

Όσο για την ικανότητα των αρχαίων Ελλήνων είναι μακράν ανώτεροι. Οι άνθρωποι ήταν χιλιάδες χρόνια μπροστά. Δεν ξέρω αν είχαν μπράτσα 80cm το ένα, δεν ξέρω αν είχαν αγγίξει την τελειότητα σε γεωμετρείες κλπ ή αν τα φτιάξανε τίποτα εξωγήινοι, εγώ βλέπω ότι αυτά που έλεγαν ισχύουν ακόμα και πολλά που έκαναν τα θαυμάζουμε μέχρι και σήμερα.
Για τους άπιστους θωμάδες ότι ο Ελληνισμός ήταν τέλειος και δεν λύγισε ενώ σήμερα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα να σας ενημερώσω για δύο πράγματα, πρώτον και τότε οι Έλληνες είχαν χρόνια που δεν ξέραμε τι είχε συμβεί (δεν υπάρχει καμία ιστορική πηγή για κάποιες χρονολογίες λες και σταμάτησε ο χρόνος-η ανθρωπότητα) και δεύτερον είμαστε σε μία εποχή που οι μισοί Έλληνες είναι βολεμένοι +το περιβάλλον είναι χάλια που επηρεάζει τον εγκέφαλο και δεν ξέρω τι άλλα παρακλάδια υπάρχουν με τις νέες τεχνολογίες
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από DaMon »

Για του δαρβινιστες της παρεας, τι πιστευετε οτι θα συμβει πια με τη φυσικη επιλογη; Μπορει να λειτουργησει στο συγχρονο κοσμο; Αν οι Ελληνες ειναι απογονοι των αρχαιων Ελληνων μπορουν να συνεχισουν την εξελιξη τους;

Ο καθηγητης στο βιντεακι λιγα σχολια πιο πανω απο αυτο, λεει πως εχουμε αλλαξει στο θεμα του εγγεφαλου και ειναι φυσικο καθως ειναι η εξελιξη τετοια.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Avatar »

Εννοείς να γίνει η Ελλάδα υπερδύναμη ;
Να γίνουμε μια χώρα με φιλόσοφους (όχι της πλάκας) και μαθηματικούς κλάσης ανώτερης ;
Να χτίσουμε μνημεία που θα θαυμάζονται μετά από χιλιάδες χρόνια ;
Γίνε πιο συγκεκριμένος αν μπορείς
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από DaMon »

Εννοω πως βαση φυσικης επιλογης η εξελιξη σταματαει εδω. Οι Ελληνες (και οι ανθρωποι γενικοτερα) δεν μπορουνε να εξελιχθουν ως ειδος. Σιγουρα θα υπαρχουν μερικα μυαλα ανωτερα των υπολοιπων μια στο τοσο, οχι ομως εξελιξη ως ειδος.

Μου εκανε εντυπωση που ο καθηγητης μιλησε για εξελιξη του εγγεφαλου μεσα σε 2.000 χρονια αλλα σκεφτομαι πως αυτο σταματαει εδω.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Avatar »

Πάντα θα εξελίσετε ο άνθρωπος αλλά με άλλο σκοπό του τότε με το τώρα και στο μέλλον. Το θέμα είναι κατά πόσο αυτή η εξέλιξη είναι θετική η αρνητική, εγώ βλέπω ότι μας γυρνάει μπουμερανγκ. Πάντος είναι εύλογο ερώτημα πως γίνεται χωρίς μηχανήματα του σήμερα να φτιαχτούν οι πυραμίδες, η ακρόπολη, ο κολοσσός, το άγαλμα του δία, το στοουνχετζ και πολλά άλλα
ghostkon
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 9:20 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από ghostkon »

Προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι νιωθουν ελληνες και αν και οταν χρειαστει θα ειναι εκει...
σιγουρα και βαση της ιστοριας μας παντα θα υπαρχουν οι προδοτες και δειλοι... Μην ξεχνατε οτι
για 400 χρονια ημασταν υποδουλοι... Σ' ενα φανταστικο τοτε forum θα διαβαζες κατι σαν:''ρε δεν
ειμαστε ελληνες εμεις και απογονοι του ηρακλη, του αχιλλεα, του λεωνιδα... Γιατι δεν επαναστατουμε
να διωξουμε τους τουρκους;''... Οταν εφτασε η ωρα ομως ακολουθησαν οι περισσοτεροι...

edit... Καλως σας βρηκα ολους μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ σε αυτο το forum... Εικόνα
μιχαλης

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από μιχαλης »

Με ερευνες που εχουν γινει απο αριστοτελειο δηλαδη πηραν dna απο αρχαιους ταφους ελληνων και τα συγκριναν με τα σημερινους ελληνες αποδειχθηκε οτι κατα 75% υπαρχουν ελληνες καθαροι "γενετικα".Τα 400 χρονια σκλαβιας δεν σημαινει απαραιτητα οτι γιναμε τουρκοι, πως αλλωστε θα γινοντουσαν γαμοι μεταξυ ελληνων τουρκων οταν ξερουν πως εχουν σκοτωσει τους προγονους τους φυσικα θα υπηρχαν εξαιρεσεις.

Οσο για τους βιασμους που ηπεστησαν αυτα εγιναν κυριως κατα την αλωση της Πολης και απο περιοχες που αντισταθηκαν λιγοι δηλαδη αφου η κυρια δηναμη ηταν στην Πολη γιαυτο δεν στεκει οτι υπαρχουν τουρκοσποροι μιας και δεν γινετε να βιασαν ολες (γριες μικρες) επισης δεν σημαινει οτι εμειναν εγκυες ολες.
Στην τουρκια οι περισσοτεροι ειναι Ελληνες, κουρδοι, αλεβιτες, αλλες φυλλες διακρινονται αλλωστε απο τα χαρακτηριστικα τους (απο στεπες μογγολιας ηρθαν οι τουρκοι) μην ξεχναμε πως αυξησαν τον πλυθησμο τους παιρνοντας απο γειτονικες χωρες βιαια ανθρωπους π. Χ παιδομαζωα
Το θεμα κυριως ειναι συνηδεισιακα αν υπαρχουν ελληνες προφανως οχι πολλοι καθως εχει επηρεαστει σε σημαντικο βαθμο η κουλτουρα η εθνικη συνειδηση

και για τους ποντιους ερχομενοι απο μικρα ασια 1914-1922 ειναι ελληνες που ενσωματωθηκαν στο γηγενη τοτε πλυθησμο εστω και αν υπαρχαν τουρκοφωνοι πολλοι αυτο δεν αναιρει γενετικα οτι ειναι ελληνες, συνηδεισιακα εν μερη ναι οσοι ειχαν απολεσει την εθνικη τους συνηδειση.

Πως αλλωστε θεωρουμε τους ελληνες της γερμανιας, ηπα, αυστραλιας δευτερης Και παραπαανω γενιας

και τους ποντιους οχι.

Οσο για τους ποντιους απο πρωην σοβιετικη ενωση ειναι οτι ηταν η ελληνες της μικρας ασιας ξενοι για καποια χρονια στην ιδια τους την χωρα λογω της διαφορετικης κουλτουρας που ομως μετα απο 1-2 γενιες δεν θεωρουνταν ξενοι

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από Signaller »

Η συζήτηση εξαρχής θεωρώ ότι είναι άσκοπη Το θέμα αυτό καθ'αυτό

έλληνες λεγόμαστε, ελληνικά μιλάμε τώρα από κει και πέρα τα περί DNA τα θεωρώ ύπερβολικά

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από aeronut »

Καθολου ασκοπη! Ισως να μη δικαιουμαστε να λεγομαστε Ελληνες. Οι ελληνες καποτε ηταν πολυ διαφορετικοι απο μας. Μπορει κανεις να πει οτι οι ελληνες ειναι μονο ιστορικη εννοια πλεον
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Έχουμε σχεση με τους αρχαίους Ελληνες;

Δημοσίευση από anaktas »

aeronut έγραψε:Καθολου ασκοπη! Ισως να μη δικαιουμαστε να λεγομαστε Ελληνες. Οι ελληνες καποτε ηταν πολυ διαφορετικοι απο μας.Μπορει κανεις να πει οτι οι ελληνες ειναι μονο ιστορικη εννοια πλεον


Καλά ρε φίλε, θα μας τρελάνεις; Από πού και ως πού οι Έλληνες είναι απλά ιστορικά απομεινάρια;
Δηλαδή εμείς τί είμαστε; Έτυχε να κατοικούμε στο ίδιο μέρος με τους Αρχαίους Έλληνες;
Αν είναι έτσι, τα γράμματα και η γλώσσα που χρησιμοποίησες για να συντάξεις το παραπάνω μύνημά σου τί είναι; Ξενόφερτη έμπνευση; Δεν σου λέω για DNA και ιστορίες αλλά για απλά πράγματα πού τα κάνεις ασυνείδητα...
Λοιπόν από την στιγμή που υπάρχει αυτό το κορυφαίο επίτευγμα του ελληνισμού, δηλαδή η γλώσσα και κατα συνέπεια η ελληνική σκέψη, πολιτισμός, παράδοση και ιστορία, αλλά και όλα αυτά τα στοιχεία τα οποία ασυνείδητα κάνεις και χρησιμοποιείς εσύ όπως ακριβώς τα έκαναν και τα χρησιμοποιούσαν οι Αρχαίοι ημών Πρόγονοι εγώ θα ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ. Θέλω να κουβαλάω όλο εκείνο το βαρύ ιστορικό πλούτο και κάλλος του αέανου ελληνικού έθνους και θα είμαι σφοδρός ενάντιος σε όλα εκείνα τα ανθελληνικά στοιχεία που έδώ και αιώνες θέλουν να καταστρέψουν και να εξαλείψουν το κορυφαίο αυτό πολιτισμο των Ελλήνων που έχει δώσει τα πάντα για την εξέλιξη της οικουμένης, από επιστήμες μέχρι τέχνη και ιατρική.
Για αυτό λοιπόν θα πρέπει να το ξανασκεφτείς ώς προς της εξάλειψης ή όχι της ελληνικής ταυτότητος που έχει κληρονομήσει ο καθένας μας, αρχίζοντας ίσως από την συστηματική μελέτη μιας από τις κορυφαίες ιστορικές πορείες στο πέρασμα του χρόνου, αυτήν του Ελληνικού Έθνους.
(με όλο τον σεβασμό στο πρόσωπό σου, δεν θέλω να σε θίξω προσωπικά. Πάντα φιλικά και με παραγωγικό διάλογο)

ΥΓ admins το ξέρω έγραψα κεφαλαία, αλλά αυτήν την φορά, ναι θέλω να καταλάβουν ότι φωνάζω...
Amat victoria curam
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης