Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ironman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 9:52 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ironman »

Καλησπερα, εμεις που εχουμε καταθεσει τα χαρτια στην αστυνομια Για την αδεια σεκιουριτυ πρεπει να περιμενουμε να την παρουμε πρωτα για να κανουμε αιτησεις σε εταιριες; Γιατι διαβαζω θελουν απαραιτητα την αδεια σε ισχυ, οχι μονο αριθμο πρωτοκολου... Γνωριζει καποιος να μου πει; Ευχαριστω!
xristos

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xristos »

Ρε παιδια αν βγαλω την σχολη στελεχος ασφαλειας μπορω να δουλεψω κανονικα η θα πρεπει να παρω την πιστοποιηση πρωτα. Επισης αξιζει πιστευετε να το κανω... Να βγαλω την σχολη; Ειμαι 27 χρονων χωρις καποια αλλη βγαλμενη σχολη.
Συνέντευξη

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Συνέντευξη »

Καλησπέρα παιδιά του φόρουμ είμαι νέος στον κλάδο και είμαι στην αγορά εργασίας. Πάω σε εταιρίες συνέντευξη και ακόμα ψάχνω να βρω κάτι σε ωράριο καταστημάτων σχετικά Κοντά στην περιοχή μου ή να υπάρχει μέσω να πάω. Σήμερα πήγα σε μια σχετικά μεγάλη εταιρία σεκιούριτι για συνέντευξη ή έτσι νόμιζα γιατί αυτοί ήθελαν να με προσλάβουν με το καλημέρα.

Μου ζήτησαν ένα κάρο χαρτιά τα πήγα και φωτογραφία ταυτότητας και αφού έκλεισα ραντεβού μπήκα και μίλησα αρχικά με τον διευθυντή. Μου είπε είναι 8ωρη εργασία μπορώ να σε βάλω και σε εμπορικό κατάστημα με ρώτησε αν έχω μέσο μεταφοράς του λέω όχι ιδιαίτερα για αυτό κοιτάω για να μπορώ με μέσα. Μου λέει μπορώ να σου βρω κοντά στην περιοχή σου και να σου πω και μισθό 2,70 την ώρα γιατί μου λέει δεν έχεις ξαναδουλέψει αλλά θα αυξηθεί σε ένα εξάμηνο το ωρομίσθιο ανάλογα με το πως τα πας στην δουλεία και την αξιολόγηση του επόπτη.

Μου λέει αν θες και είσαι οκ πηγαίνεις στον επόπτη και την γραμματέα για να μιλήσεις για τα υπόλοιπα και την στολή. Πάω ήταν μια γυναίκα κάτι περνούσε στον υπολογιστή μου λέει είσαι διαθέσιμος και αύριο; Της κάνω ναι. Μου κάνει αύριο 8:30 κάνει εγκαίνια ένα από τα νέα καταστήματά μας στον Άλιμο έχει λεωφορείο να πας από 8 μέχρι 21:30. Της κάνω να σας πω για την περιοχή μου δεν μιλήσαμε οκ για αυτό αλλά θα υπογράψω συμβόλαιο και δεν θα μου πείτε που θα πάω. Μου κάνει πήγαινε εσύ και θα δούμε εμείς κατάστημα.

Της κάνω δεν υπογράφω θα προτιμήσω να πάω και σε άλλες συνεντεύξεις πρώτα και άρχισαν και αυτή και ένας άλλος να μου κάνουν επίθεση του τύπου τι ήρθες εδώ για πρόσληψη αφού κοιτάς αλλού. Δεν ήθελα να πω στα μούτρα τους πω κάτι μου βρομάει και είπα πως μάλλον κατι δεν κατάλαβα καλά και ήθελα να μάθω για τις θέσεις που δίνουν και που είναι. Παρένθεση και σε άλλη εταιρία που είχα πάει και τους είπα για συνέντευξη απλά ήρθα δεν μου είπαν πέραν του που σε περιοχή θα δουλέψω δεν είπαν τίποτα ούτε για μισθό ούτε για ρεπό ούτε για ωράριο.

Έχω την αίσθηση πως περιμένουν πρώτα να ξέρουν πως θα υπογράψεις και αυτό μου βρωμάει. Εγώ δεν δέχτηκα να υπογράψω γιατί δεν είδα πρόθεση να με βάλουν κάπου να με βολέψει αλλά ήθελαν να κάνουν την δουλεία τους και ίσως μετά με πήγαιναν όπου είχαν ανάγκη.

Ξέρει κανείς αν πέραν του 8ωρου σε πληρώνουν οι περισσότερες εταιρίες το ωρομίσθιο και αν υπάρχουν σχετικά κάποιες σοβαρές εταιρίες σχετικά που να είναι σχετικά συνεπείς;
Άβαταρ μέλους
mr.Vox
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 09, 2014 5:30 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mr.Vox »

Σου είπε στην αρχή για οκτάωρη εργασία και μετά σου είπε να πας σε κατάστημα τους στα εγκαίνια από τις 8.00 έως τις 21.30.Μετά σου είπε για συμβόλαιο. Τι συμβόλαιο; Τι έγραφε; Μάλλον σύμβαση εργασίας εννοείς.

Δεν είχε άτομα για αύριο και για να ξελασπώσει προσλαμβάνει με την μία.

Δυστυχώς το επάγγελμα πάει από το κακό στο χειρότερο. Ότι νάναι.

Άβαταρ μέλους
mr.Vox
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 09, 2014 5:30 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mr.Vox »

xristos έγραψε:Ρε παιδια αν βγαλω την σχολη στελεχος ασφαλειας μπορω να δουλεψω κανονικα η θα πρεπει να παρω την πιστοποιηση πρωτα. Επισης αξιζει πιστευετε να το κανω... Να βγαλω την σχολη; Ειμαι 27 χρονων χωρις καποια αλλη βγαλμενη σχολη.


Αν πας στην σχολή στέλεχος ασφαλείας ΙΕΚ την άδεια θα την πάρεις μετά χωρίς εξετάσεις στο ΚΕΜΕΑ αφού πιστοποιηθείς. Δηλαδή μετά 3 χρόνια περίπου.

Αν θες τώρα να εργαστείς πρέπει να δώσεις στο ΚΕΜΕΑ εξετάσεις παρακολουθώντας σεμινάριο κάποιων ωρών και πρέπει να πληρώσεις δίδακτρα. Αν έχεις όμως προϋπηρεσία δεν χρειάζονται τα σεμινάρια. Έτσι θα πάρεις την άδεια χωρίς ΙΕΚ

Η άδεια εργασίας χρειάζεται σε κάθε περίπτωση για να εργαστείς.

thunderspeeder

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από thunderspeeder »

mr.Vox έγραψε:Σου είπε στην αρχή για οκτάωρη εργασία και μετά σου είπε να πας σε κατάστημα τους στα εγκαίνια από τις 8.00 έως τις 21.30.Μετά σου είπε για συμβόλαιο. Τι συμβόλαιο; Τι έγραφε; Μάλλον σύμβαση εργασίας εννοείς.

Δεν είχε άτομα για αύριο και για να ξελασπώσει προσλαμβάνει με την μία.

Δυστυχώς το επάγγελμα πάει από το κακό στο χειρότερο. Ότι νάναι.



Ναι είχε τα χαρτιά έτοιμα της σύμβασης είχα πει εγώ με τον πρώτο που μίλησα πως λόγο του ότι δεν έχω κάθε μέρα μέσο ψάχνω για κάπου προς την περιοχή μου πέριξ και μου είπε πως κοιτούν όλους τους υπαλλήλους να τους βάζουν κοντά και επειδή είμαι πειραια μου ανέφερε πως έχει πολλά εμπορικά καταστήματα από εκεί. Όταν πήγα στον επόπτη ασφαλείας για να υπογράψω την σύμβαση μου είπε ένα ξερό πας στα εγκαίνια στον Άλιμο από 8-21:30 και της κάνω να σας ρωτήσω κάτι; Με το συνάδελφο είπαμε για κάπου κοντά και μου λεεί πήγαινε εσύ αύριο και το βλέπουμε και ετοίμαζε τα χαρτιά πρόσληψης και εγώ αρνήθηκα με την δικαιολογία έχω και άλλες συνεντεύξεις γιατί κάτι δεν μου κόλλαγε και που το ξέρω πως δεν θα με τρέχει από εκει κάθε μέρα.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

ironman έγραψε:Για το χαρτί από ψυχίατρο σε δημόσιο νοσοκομείο, θα πληρώσω κάτι; Και αν ναι πόσο είναι το κόστος, γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ πολύ!


με τηλεφωνικό ραντεβού από το κρατικό νίκαιας που το έβγαλα δεν πλήρωσα κάτι και έχει αριθμό για επαγγελματικά ραντεβού δεν θέλει το πολύ 6 μέρες με 7 να σε δεχτούν.

xristos

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xristos »

mr.vox έγραψε:Αν πας στην σχολή στέλεχος ασφαλείας ΙΕΚ την άδεια θα την πάρεις μετά χωρίς εξετάσεις στο ΚΕΜΕΑ αφού πιστοποιηθείς. Δηλαδή μετά 3 χρόνια περίπου.Αν θες τώρα να εργαστείς πρέπει να δώσεις στο ΚΕΜΕΑ εξετάσεις παρακολουθώντας σεμινάριο κάποιων ωρών και πρέπει να πληρώσεις δίδακτρα. Αν έχεις όμως προϋπηρεσία δεν χρειάζονται τα σεμινάρια. Έτσι θα πάρεις την άδεια χωρίς ΙΕΚ

Η άδεια εργασίας χρειάζεται σε κάθε περίπτωση για να εργαστείς.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, εχεις καποια γνωμη αν αξιζει να παω 2 χρονια στο ιεκ η να βγαλω μια αδεια με τα σεμιναρια; Γενικα θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον αξιζει να προσπαθησω εχει καποια εξελιξη η ισχυουν ακομα οτι με 500 ευρω σκιζεσαι μερα νυχτα;

Ειμαι απο νησι κυκλαδες δεν βρισκω δουλεια δυστυχως μονο καλοκαιρι αξιζει να το κανω;

Akis4

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Akis4 »

Καλησπέρα μάγκες για σεκιουριτας ξέρετε τι παίζει σε θέμα σκουλαρίκια κ τατουαζ;
Jimny

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Jimny »

Αδερφε μηπως ξερεις. Σε σοχ στα νοσοκομεία λέει η εμπειρία ληφθεισα μετά την απόκτηση άδειας εργασίας Α. Δηλαδή εγώ που εχω προϋπηρεσία σε νοσοκομεία με την παλιά αδεια δεν μετειεται;
fsafa

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από fsafa »

Jimny έγραψε:Αδερφε μηπως ξερεις. Σε σοχ στα νοσοκομεία λέει η εμπειρία ληφθεισα μετά την απόκτηση άδειας εργασίας Α. Δηλαδή εγώ που εχω προϋπηρεσία σε νοσοκομεία με την παλιά αδεια δεν μετειεται;


Μετριέται μόνο αν όταν έκανες ανανέωση άδεια γράφει επάνω "πράξη ανανέωσης άδειας" αν δεν γράφει αυτό δεν θα μετρηθεί.

Άβαταρ μέλους
mr.Vox
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 09, 2014 5:30 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mr.Vox »

Εγώ έχω άδεια από το 1991 τότε που δεν χρειαζόταν ΚΕΜΕΑ κτλ αλλά ο νόμος είναι του 2008 από πότε μετράει η προϋπηρεσία;Θα μας τρελάνουν; Μάλιστα λέει στα νοσοκομεία (Υπουργείο Υγείας) προηγείται σε ισοβαθμία αυτός που έχει την μεγαλύτερη προϋπηρεσία.

Αλλά εκεί συνήθως ανανεώνουν τις συμβάσεις στους ήδη εργαζόμενους. Σε κάποιες που έβγαλε τώρα το Υπουργείο Υγείας θέλει και πιστοποίηση μετά από ΙΕΚ και πιστοποίηση ΚΕΜΕΑ. Δεν νομίζω ότι είναι πολλά τα άτομα που τα έχουν και τα δύο.

Jimny

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Jimny »

Μου είχε ληξει το 2014 κ την ειχα αφησει. κ φέτος την εβγαλα. οχι δεν γραφει ετσι επάνω ή καινουρια αδεια. αν βαλω φωτοτυπια την παλιά άδεια που ειχα την εμπειρια θεωρείς δεν θα το δεχτουν?
fsafa

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από fsafa »

Jimny έγραψε:Μου είχε ληξει το 2014 κ την ειχα αφησει. Κ φέτος την εβγαλα. Οχι δεν γραφει ετσι επάνω ή καινουρια αδεια. Αν βαλω φωτοτυπια την παλιά άδεια που ειχα την εμπειρια θεωρείς δεν θα το δεχτουν;


Όχι δεν θα την δεχτούν, θα σου μετρήσουν την προϋπηρεσία από την ημερομηνία που έβγαλες πάλι, είναι σαν να έχεις νέα άδεια, άμα παρατηρήσεις την παλιά με την νέα άδεια έχεις διαφορετικούς αριθμούς πρωτοκόλλου.

Άβαταρ μέλους
mr.Vox
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 09, 2014 5:30 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mr.Vox »

Εδώ έχουμε ένα πολύ μεγάλο και σοβαρό θέμα. Χάνεται εσκεμμένα ίσως η προϋπηρεσία ανθρώπων που έχουν εργασθεί από πολύ παλιά και δεν είχαν άδεια απλά γιατί δεν υπήρχε. Για κάποιους λόγους κάποιοι δεν ανανέωσαν την άδεια που πρωτοπήραν το 1991 αφού εργάστηκαν πχ έστω για ένα μικρό χρονικό διάστημα στο δημόσιο που δεν απαιτείτο. Σε κάποιους μάλιστα την ανανέωσαν στο επίμαχο διάστημα της αλλαγής της νομοθεσίας με το υποχρεωτικό πλέον ΚΕΜΕΑ με διάρκεια ισχύος ΜΟΝΟ 2 ΜΗΝΕΣ αντί για πέντε χρόνια όπως θα έπρεπε. Είχαν παγώσει την έκδοση των αδειών με πληροφόρηση εκ των έσω. Τα παράβολα όμως ήξεραν και τα εισέπρατταν. Όταν άλλαξε η νομοθεσία τις έβγαλαν αμέσως με Διάρκεια μικρής ισχύος Και προφασίζονταν από την ημερομηνία έκδοσης του νόμου αυτό ισχύει.Δεν είναι δυνατόν να διαγράφονται έτσι μόρια προϋπηρεσίας ίσως για να βολευτούν κάποιοι δικοί τους.

Η προϋπηρεσία ότι και να λέμε έχει ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ δεν αλλάζει το ΠΑΡΕΛΘΟΝ με τίποτα.

Έχουμε αξιόμαχους συναδέλφους εργάστηκαν νύχτες και σε δύσκολες συνθήκες που έχουν Τελειώσει και ΙΕΚ την ειδικότητα Στέλεχος Ασφαλείας Προσώπων και Υποδομών αρκετά παλιά. Τότε λεγόταν αλλιώς η ειδικότητα. Τα άτομα αυτά έχουν πιστοποιηθεί από τον ΕΟΠΠΕΠ και επειδή εργάζονταν κάπου όπου δεν απαιτείτο η άδεια δεν είχαν προβεί στην έκδοση της. Συνεπώς τώρα που αναγκαστικά πάνε να την βγάλουν να μηδενίζεται η προϋπηρεσία τους αφού η προϋπηρεσία σύμφωνα με το ΑΣΕΠ λαμβάνεται υπόψη μετά την έκδοση της άδειας εργασίας.

ΑΙΣΧΟΣ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης