Αεροπορικά ατυχήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Τα προβλήματα που αντιμετώπισε το πρόγραμμα αναβάθμισης έχουν αναφερθεί εδώ και καιρό στο σχετικό άρθρο.

Σίγουρα τα αεροσκάφη αυτά πρέπει να αντικατασταθούν, αλλά το πρόβλημα σε οποιαδήποτε πτητική μηχανή είναι η συντήρηση.
Togo2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 10:26 pm

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Togo2 »

Nassos έγραψε: Τρί Ιαν 31, 2023 10:27 am Και όμως, είναι ακόμη εν ενεργεία σε Τουρκία και Νότια Κορέα.
Σε ενεργεία είναι και στην USAF ώς ιπτάμενοι στόχοι QF-4E.
Η Τουρκία και η Νοτια Κορέα συνεργάζονται εδώ και αρκετά χρόνια στον τομέα της άμυνας και πετάνε παλιά F-4E για δοκιμή υποσυστημάτων και όπλων. Και F-5E πετάνε. Τί πάει να πεί αυτό;
Τα μαχητικά αυτά δέν έχουν επιχειρησιακό ρόλο να πετάνε λίγα μέτρα πάνω απο την επιφάνεια της θαλασσας με 1.2 Mach...
Τα πετάνε σε δοκιμαστικές πτήσεις ώς πλατφόρμες δοκιμής διαφόρων υποσυστημάτων που πιστοποιούν.

Λοιπον να σταματήσει η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα!
Τα δύο παιδιά που πετούσαν το Φάντομ δολοφονήθηκαν! Τα παιδιά που πετούν τα υπόλοιπα Φάντομ κινδυνεύουν να έχουν το ιδιο τέλος!
Δέν είναι δυνατόν να φέρνεις ένα μαχητικό 50 ετών στα όρια του σε εκπαιδευτικές αποστολές!
Όλα τα σκυλιά πάνε στον Παράδεισο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Nassos »

Togo2 έγραψε: Τρί Ιαν 31, 2023 2:20 pm Σε ενεργεία είναι και στην USAF ώς ιπτάμενοι στόχοι QF-4E.
Η Τουρκία και η Νοτια Κορέα συνεργάζονται εδώ και αρκετά χρόνια στον τομέα της άμυνας και πετάνε παλιά F-4E για δοκιμή υποσυστημάτων και όπλων. Και F-5E πετάνε. Τί πάει να πεί αυτό;
Τα μαχητικά αυτά δέν έχουν επιχειρησιακό ρόλο να πετάνε λίγα μέτρα πάνω απο την επιφάνεια της θαλασσας με 1.2 Mach...
Τα πετάνε σε δοκιμαστικές πτήσεις ώς πλατφόρμες δοκιμής διαφόρων υποσυστημάτων που πιστοποιούν.

Λοιπον να σταματήσει η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα!
Τα δύο παιδιά που πετούσαν το Φάντομ δολοφονήθηκαν! Τα παιδιά που πετούν τα υπόλοιπα Φάντομ κινδυνεύουν να έχουν το ιδιο τέλος!
Δέν είναι δυνατόν να φέρνεις ένα μαχητικό 50 ετών στα όρια του σε εκπαιδευτικές αποστολές!
Αυτό να το πεις στο ΓΕΑ που συνεχίζει να τα πετάει, όπως πετάει -ακόμη!- και τα Τ-2 Buckeye.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Θα αποσυρθούν φέτος με την παραλαβή των 10 Alenia Aermacchi M-346 Master.
Togo2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 10:26 pm

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Togo2 »

Εγώ πάντως συμβουλεύω όλα τα νέα παιδιά που θέλουν να μπούνε στην Ικάρων Ιπτάμενοι να μην πάνε!
Να μην πιαστούν κορόιδα και να πάνε να πετάνε σαράβαλα μαχητικά για να κάθονται άλλοι στα γραφεία του Δημοσίου και να ξύνονται.
Οχι παιδιά! Να μην γίνετε πιλότοι της Πολεμικής Αεροπορίας. Να μπείτε και εσείς στο Δημόσιο και να κάθεστε στο γραφείο να πουλάτε μούρη.
Αν δεν την παλεύετε πηγαίνετε να γίνετε πιλότοι της Πολίτικής Αεροπορίας.
Μακρυά απο τα μαχητικά της Πολεμικής Αεροπορίας!

Γιατι έχουμε βαρεθεί να σκοτώνονται άδικα νέα παιδιά και να τους λένε μετά Αθάνατους. Και στεφάνια. Και τί ήρωες που ήταν. Και πρέπει να είναι περήφανοι οι γονείς τους που θα τους κλαίνε για όλη τους τη ζωή.
Γιατι εμένα δέν μου φαίνονται καθόλου Αθάνατοι όλοι αυτοι που έχουν πέσει με σαράβαλα αεροπλάνα. Πολύ πεθαμένοι μου φαίνονται.
και δέν είναι μονο τα μαχητικά. Ειναι και ελικόπτερα και παπακια Μ-113 και άρματα μάχης Μ-48.

Ασε ρε που θα πάνε τα παιδιά στο χώμα για να παίζουν οι άλλοι τους Gods & Generals.
Όλα τα σκυλιά πάνε στον Παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Ό, τι να'ναι. Απλά προσπαθείς να προκαλέσεις τώρα.

Η πολεμική αεροπορία θα έχει φέτος τα πλέον σύγχρονα εκπαιδευτικά αεροσκάφη τόσο για αρχική όσο και για προκεχωρημένη εκπαίδευση.
Όσο για τα μαχητικά, πέρα των F-4 αποτελούνται από καθόλα αξιόλογα 3ης,4ης και 4,5ης γενιάς αεροσκάφη.

Τώρα αν τα Μ-113 πετάνε και φοβάσαι τις πτώσεις, τότε να αλλάξεις το αεροπορικό εισιτήριο και να πάρεις τα Μ-1117 που είναι νεότερα.
Togo2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 10:26 pm

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Togo2 »

Δέν υπάρχει ένα πόστ που να μην υμνείς τη κυβέρνηση Μητσοτάκη και να μας λές οτι όλα είναι τέλεια στις Ενοπλες Δυνάμεις.
Τα Τ-6 μέχρι πρίν λίγο ήταν καθηλωμένα στο έδαφος! Πετούσαν μόνο 2-3 Τ-2Ε που έχουν ηλικία σά τα Φάντομ!
Πήρανε για το θεαθήναι 12 ερασιτεχνικά αεροπλανάκια που ένας Ελληνας εφοπλιστής τα αγοράζει στο γιό του τα Χριστούγεννα για πλάκα δώρο να παίζει! Αυτή ειναι η πρόοδος του Μητσοτάκη.
Τα Μ-346 τα αγόρασε το Ισραήλ!
Και μου λές ότι προκαλώ κιολας;

Οποιος δέν γλύφει το Μησοτάκη δηλαδή προκαλεί; Ε λοιπον όχι εγώ δέν έχω μάθει να γλυφω λερωμένες κομματικές ποδιές. Δέν ειμαι ξεφτίλας!
Που έφερε τα σαπακια Μ-1117 τα οποία είναι οχήματα για τη Στρατονομία και Στρατοχωροφυλακή και τα κάνατε ΤΟΜΠ για να μην σκοτωνονται τα παιδάκια με τα Μ-113 του πολέμου του Βιετναμ.
Πήγαινε στο πατέρα του Πεζοναύτη που πλακώθηκε απο το Μ-113 και πες του ότι προκαλεί λοιπον.

Εγω σήμερα πήγα στο Τεχνικο Επιμελητήριο για μια δουλειά και μου έκανε έντονη παρατήρηση μια "υπάλληλος" εκεί μέσα να μην ακουμπάει η τσάντα μου με τα έγγραφα πάνω στο γραφείο της. Υπάρχει λέει κίνδυνος μετάδοσης μικροβίων.
και μου λές εμένα να πάει το νέο το παιδί να γίνει πιλότος στα Φάντομ να παίζει τη ζωή του κορώνα-γράμματα;
Να δώσει ΑΣΕΠ και να πάει στο Δημόσιο να πουλάει μούρη!
Όλα τα σκυλιά πάνε στον Παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάντως ανάφερα συγκεκριμένα θέματα και καμία κυβέρνηση.

Αν έχεις να αντικρούσεις κάτι, τότε ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Αν το πρόβλημά σου είναι ποια κυβέρνηση έχει κάνει περισσότερα για τις ένοπλες δυνάμεις, τότε υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα πολιτικά κόμματα και την εθνική άμυνα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Νεκρός είναι και ο κυβερνήτης του Φάντομ της Πολεμικής Αεροπορίας, που κατέπεσε το πρωί της Δευτέρας στο Ιόνιο, περίπου 10 ναυτικά μίλια νότια του Κατάκολου, όπως ανακοίνωσε την Τετάρτη το Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Πρόκειται για τον σμηναγό Ευστάθιο Τσιτλακίδη,31 ετών, για τον εντοπισμό του οποίου διεξάγονταν έρευνες εδώ και δύο 24ωρα.

Πηγή
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από hazardous »

Togo2 έγραψε: Τετ Φεβ 01, 2023 2:00 pm Εγώ πάντως συμβουλεύω όλα τα νέα παιδιά που θέλουν να μπούνε στην Ικάρων Ιπτάμενοι να μην πάνε!
Να μην πιαστούν κορόιδα και να πάνε να πετάνε σαράβαλα μαχητικά για να κάθονται άλλοι στα γραφεία του Δημοσίου και να ξύνονται.
Οχι παιδιά! Να μην γίνετε πιλότοι της Πολεμικής Αεροπορίας. Να μπείτε και εσείς στο Δημόσιο και να κάθεστε στο γραφείο να πουλάτε μούρη.
Αν δεν την παλεύετε πηγαίνετε να γίνετε πιλότοι της Πολίτικής Αεροπορίας.
Μακρυά απο τα μαχητικά της Πολεμικής Αεροπορίας!

Γιατι έχουμε βαρεθεί να σκοτώνονται άδικα νέα παιδιά και να τους λένε μετά Αθάνατους. Και στεφάνια. Και τί ήρωες που ήταν. Και πρέπει να είναι περήφανοι οι γονείς τους που θα τους κλαίνε για όλη τους τη ζωή.
Γιατι εμένα δέν μου φαίνονται καθόλου Αθάνατοι όλοι αυτοι που έχουν πέσει με σαράβαλα αεροπλάνα. Πολύ πεθαμένοι μου φαίνονται.
και δέν είναι μονο τα μαχητικά. Ειναι και ελικόπτερα και παπακια Μ-113 και άρματα μάχης Μ-48.

Ασε ρε που θα πάνε τα παιδιά στο χώμα για να παίζουν οι άλλοι τους Gods & Generals.
Κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Δεν πετάνε για τον πρωθυπουργό και τους υπουργούς.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Togo2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 10:26 pm

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Togo2 »

Τα παρακάτω οπλικά συστήματα χρησιμοποιήθηκαν απο τις ΗΠΑ στο πόλεμο του Βιετνάμ το 1974:
  • μαχητικά Φάντομ F-4Ε
    αντιαεροπορικοί πύραυλοι Hawk
    αεροσκάφη ναυτικης περιπολίας P-3B
    ελικόπτερα Χιούι UH-1Η και Bell 206
    άρματα μάχης Μ-48
    ΤΟΜΠ Μ-113
    αυτοκινούμενα πυροβόλα M-109A1/A2 και M-110A2
    ρυμουλκούμενα πυροβόλα M-114A2 και M-101A2
    πυροβόλα άνευ οπισθοδρόμισης ΠΑΟ-106
Ε λοιπον κάποιοι δέν το γνωρίζουν ότι όλα αυτά τα μουσειακά εκθέματα είναι σε ενεργή υπηρεσία στην Ελλαδα!
Εχουν σκοτωθεί πολλοί κληρωτοι απο "ατυχήματα" και "ανθρώπινα λάθη" κατά τη χρήση τους.
Αλλά και η πλειοψηφία των οπλικών συστημάτων σε ενεργη υπηρεσία στην Ελλάδα είναι πολύ παλιάς τεχνολογίας και μεγάλης ηλικίας.
Γιατι είναι ακόμα σε υπηρεσία αυτος ο ακατάλληλος εξοπλισμος; Για να φαίνεται στα χαρτιά οτι η Ελλάδα μπορεί να αντιπαρατάξει απέναντι στη Τουρκία οπλισμό.
Για να λέμε ότι "εχουμε ισχυρές Ενοπλες Δυνάμεις και είμαστε πυλώνας σταθεροτητας και ισορροπίας στα Βαλκάνια"...

Περιττό να πούμε ότι εκτός της επικινδυνότητας για τους χρήστες τους αυτα τα οπλικά συστήματα για να συντηρηθούν καταναλώνουν πολλά χρήματα απο τον κρατικο κορβανά.
Για παράδειγμα η Ελλάδα διαθέτει 250 σύγχρονα άρματα μάχης Leopard-2 αλλά διατηρεί και άλλα 1350 άρματα "σαπάκια" μονο και μονο για να λέει οτι έχει άμυνα στα νησιά του Αιγαιου και εφεδρείες.
Στην ουσιά 250 άρματα μάχης έχει.

Εχω προσωπική εμπειρία απο "ατυχήματα" του Ελληνικου Στρατου όταν πήγε να πέσει στο κεφάλι μου ο πυργίσκος αντιαρματικών πυραυλων TOW σε όχημα M-901 ITV ... Συνεπώς δέν δέχομαι απο κανέναν παρατηρήσεις για την ορθότητα των παραπάνω.
Εγώ θα σημαδεύω τον Τουρκο με το TOW και τελικά οταν ο πύραυλος εκτοξευτεί θα ριξει και τον πυργίσκο του εκτοξευτή στο κεφάλι μου...
Να τελειώνει το παραμύθι κάθε τόσο με τους "αθάνατους", "ήρωες", "αγγελους" και τα σχετικά μακάβρια.
Ολοι αυτοι οι άνθρωποι δολοφονήθηκαν απο το ελληνικό κράτος που τους έβαλε να παίζουν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα με σαπάκια!
Όλα τα σκυλιά πάνε στον Παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Και το Boeing B-52 Stratofortress κατασκευάστηκε το 1955 και ακόμα υπηρετεί στη αμερικανική αεροπορία.

Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα της συζήτησης. Μακάρι να μπορουσαμε να τα αντικαταστήσουμε όλα με σύγχρονα οπλικά συστήματα.

Εγώ για την πολεμική αεροπορία μίλησα, που διαθέτει σύγχρονα μαχητικά και εκπαιδευτικά πλην των Phantom, αλλά και παλαιά μεταφορικά και ελικόπτερα.
Togo2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 10:26 pm

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από Togo2 »

yandr έγραψε: Παρ Φεβ 03, 2023 3:19 pm Και το Boeing B-52 Stratofortress κατασκευάστηκε το 1955 και ακόμα υπηρετεί στη αμερικανική αεροπορία.

Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα της συζήτησης. Μακάρι να μπορουσαμε να τα αντικαταστήσουμε όλα με σύγχρονα οπλικά συστήματα.

Εγώ για την πολεμική αεροπορία μίλησα, που διαθέτει σύγχρονα μαχητικά και εκπαιδευτικά πλην των Phantom, αλλά και παλαιά μεταφορικά και ελικόπτερα.
Το B-52 σχεδιάστηκε το 1955 αλλά οι Αμερικάνοι συνέχισαν να κατασκευάζουν τη σύγχρονη έκδοση του τύπου πάνω στο ίδιο σχέδιο.
Κατά τον ίδιο τρόπο όπου το υπερσύγχρονο C-130J μοιάζει εξωτερικά με το μουσειακό C-130Β του πολέμου στο Βιετνάμ. Πρόκεται για τελείως διαφορετικά αεροπλάνα.
Αλλά θυμόμαστε και C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας που έπεσε και σκότωσε πολλούς στρατιωτικους επειδή δέν είχε βασικά συστήματα ναυσιπλοίας!
Και τρέχανε μετά να εκσυγχρονίσουν όλα τα C-130.
Πόσοι ακόμα πρέπει να πεθάνουν δηλαδή για να αποσυρθεί άμεσα αυτή η στρατιωτική παλιοσαβούρα;

Να μην δεχτεί κανένας Ελληνας στρατιωτικός να χρησιμοποιήσει παλιοσαβούρα της εποχής του Βιετναμ!
Να αποσυρθούν ΑΜΕΣΑ-ΤΩΡΑ όλα τα οπλικά συστήματα που είναι ακατάλληλα και να εξοικονομηθούν χρήματα για αγορά σύγχρονων συστημάτων και μάλιστα σε ελληνικά εργοστάσια!
Στην καλύτερη περίπτωση ας γίνουν στόχοι σε πεδία βολής για εκπαίδευση.
Αν δεν μπορούν να αντικατασταθούν να μην αντικατασταθούν απο τίποτε.
Όλα τα σκυλιά πάνε στον Παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Αποπλέει το «Ναυτίλος» για τον εντοπισμό του F-4 Phantom.
Το κύμα κακοκαιρίας «Μπάρμπαρα» που πλήττει εδώ και μία εβδομάδα την χώρα δεν άφησε το ωκεανογραφικό – ερευνητικό πλοίο «ΝΑΥΤΙΛΟΣ» του Πολεμικού Ναυτικού να αποπλεύσει για να προσεγγίσει το σημείο συντριβής του μοιραίου μαχητικού F-4 Phantom της Πολεμικής Αεροπορίας.

Σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες του enikos.gr, στις 4 σήμερα το απόγευμα έχει προγραμματιστεί ο απόπλους του πλοίου, αφού εμφανίζεται ένα παράθυρο ύφεσης των έντονων καιρικών φαινομένων μέχρι την Κυριακή.

Παρότι είναι μικρό το χρονικό περιθώριο έχει δοθεί εντολή από την ηγεσία του ΓΕΝ να μην χαθεί η ευκαιρία. Υπολογίζεται ότι θα έχει περίπου 48 ώρες άνοιγμα ο καιρός και το Πολεμικό Ναυτικό είναι αποφασισμένο να το κυνηγήσει. Υπάρχει συγκρατημένη αισιοδοξία ότι μπορούν να εντοπίσουν το ακριβές σημείο του βυθού, όπου βρίσκεται η άτρακτος.

Πηγη
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Αεροπορικά ατυχήματα

Δημοσίευση από yandr »

Οκτώ χρόνια έχουν περάσει από τότε που έχασαν τη ζωή τους οι δύο πιλότοι της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας, σμηναγοί Παναγιώτης Λάσκαρης και Αθανάσιος Ζάγκας, όταν το F-16 όπου επέβαιναν συνετρίβη στο Αλμπαθέτε της Ισπανίας, ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την απογείωσή του, λόγω κατασκευαστικού λάθους.

Παρά την παρέλευση τόσων ετών, οι συγγενείς (σύζυγος, παιδιά, γονείς και αδέλφια) μπαινοβγαίνουν στα δικαστήρια διεκδικώντας αποζημιώσεις από την κατασκευάστρια εταιρεία των μαχητικών αεροσκαφών Lockheed Martin, ενώ απομένει ακόμα πολύς δρόμος μέχρι την έκδοση τελεσίδικης απόφασης.

Σε Πρωτοδικείο και Εφετείο οι συγγενείς των Ελλήνων «αετών» έχασαν τις δικαστικές μάχες, καθώς κρίθηκε ότι δεν έχουν τα ελληνικά δικαστήρια διεθνή δικαιοδοσία για να επιληφθούν των υποθέσεων αυτών, αφού η κατασκευάστρια εταιρεία έχει την έδρα της στην Αμερική. Ωστόσο ο Αρειος Πάγος αναίρεσε τις εφετειακές αποφάσεις και ανέπεμψε την υπόθεση στο Εφετείο για νέα κρίση, με άλλους δικαστές από αυτούς που δίκασαν την πρώτη φορά.

Πηγή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης