Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GrekoBeast
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 30, 2022 8:22 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GrekoBeast »

Konstantinos_l έγραψε:Σχετικά με την πρακτική μας, θα βγούμε κανονικά Μάρτιο περίπου ή θα καθυστερήσει αφού αργήσαμε να μπούμε. Αν θυμάμαι καλά η σειρά του 20 βγήκε Ιούνιο για πρακτική. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει ;


Μου είπαν ότι το πρώτο εξάμηνο μας θα είναι 3 η 4 μήνες για να βγούμε τέλη Απρίλη.
Georgenoul
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2022 2:22 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Georgenoul »

Καλησπέρα εγώ φέτος θα δώσω πανελλήνιες θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να ζει κανείς μέσα στην σχολή η όχι;
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπέρα και καλή επιτυχία, ναι είναι υποχρεωτικό η φοίτηση στη σχολή αστυφυλάκων είναι εσώκλειστη πέρα από τις μέρες που έχεις άδεια και μπορείς να μείνεις εκτός.
Giorgoskk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 3:48 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Giorgoskk »

Καλησπέρα γίνεται να καταταγω στην αστυνομία με κρυψορχία?
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπέρα συνονόματε, και τις δυο φορές που έδινα πκε γινόταν έλεγχος από τους αρμόδιους ιατρούς για το αν ο υποψήφιος εχει και τους δυο όρχεις, όποτε δεν ξέρω μπροεις όμως να κοιτάξεις στο προεδρικό διάταγμα 11/14 και να δεις αν η κρυψορχία είναι στον αντίστοιχο πινακα νοσημάτων τα οποία σε αποκλείουν από την εισαγωγή στις σχολές των ΕΔ και σωμάτων ασφαλείας. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι αυτό να μη σταθεί εμπόδιο στην εισαγωγή σου στην αστυνόμο, καλή επιτυχία.
Meops7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2022 1:58 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Meops7 »

Για όσους πέρασαν αστυφυλακων φέτος υπάρχει ακόμα κάποια ελπίδα να γίνει η κατάταξη Οκτωβρίο
Kwstas10
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2020 3:34 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kwstas10 »

Καλησπέρα παιδιά έχω ακούσει κάτι ότι οι καλύτεροι της σχολής αστυφυλάκων κατά τη διάρκεια της Σχολής μπορούν να δώσουν για αξιωματικών μέσα στη σχολή ή περνάν κατευθείαν εκεί Αυτό ισχύει; Γνωρίζει κανείς;

Sofakiii

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Sofakiii »

Καλησπέρα σας. Έχω ένα θέμα. Σε 15 μέρες γίνομαι 17, είμαι κοπέλα και έχω ύψος 1,56. Υπάρχει περίπτωση να πάρω όσους πόντους χρειάζεται για να περάσω αστυνομία; Έχω μάθει ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1,63 κ επειδή το έχω ψάξει λένε με χειρουργείο μπορείς να πάρεις αρκετούς πόντους αλλά δεν το προτιμώ από την άλλη λένε υπάρχουν κάποιες ασκήσεις αλλά που δίνουν μόνο 2-3 πόντους κ πάλι δεν φτάνω το όριο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ψηλώσω όσο χρειάζεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Gcop

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Gcop »

3 ερωτήσεις έχω, οποιος γνωρίζει ευχαριστώ εκ των προτερων
Γνωρίζει κανεις αναλυτικά το ημερήσιο προγραμμα στην σχολή αστυφυλακων;
Οι πολυτεκνοι έχουν σειρά προτεραιοτητας στην σχολή
αστυφυλακων που θα δηλώσουν πρωτα ;
Μέσα στην σχολή κάνετε γυμναστικη και αθλήματα ή σας εξετάζουν να κάνετε κάποια όρια σε αθλητικές δοκιμασίες;
και αν ναι τι όρια έχει;
Επισκέπτης

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος ποιά είναι η κατάσταση με τις μεταθέσεις; Συγκεκριμένα,
1) Είναι εύκολος κάποιος νεοεξερχόμενος από τη σχολή αστυφυλάκων να πάρει μετάθεση για Κέρκυρα; Πόσα χρόνια περίπου θα υπηρετήσει Αθήνα για να γυρίσει σπίτι του;
2) Αν κάποιος θέλει να δώσει εξετάσεις π. Χ. Για Αρχιφύλακας αλλά θέλει να παραμείνει στον τόπο του, απλά δεν δίνει εξετάσεις και μένει αιώνιος αστυφύλακας ή υπάρχει τρόπος να το ελέγξει και να γίνει Αρχιφύλακας ενώ υπάρχει κενή θέση;
3) Αν κάποιος είναι αστυφύλακας και σπουδάζει και μπορεί να πάρει μετάθεση για τον τόπο προτίμησης του, αναγκαστικά παρατάει τη σχολή προκειμένου να πάει εκεί που θέλει;
Edwwww

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Edwwww »

1. Δεν τοποθετούνται νέοι στην Κέρκυρα, συνήθως 10 με 15 χρόνια.
2. Όχι δεν γίνεται να κάνεις κουμάντο σε τέτοιες περιπτώσεις.
3. Δίνονται άδειες μόνο για τις εξεταστικές.
TasosPapp

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από TasosPapp »

Γεια σας θέλω να με βοηθήσει όποιος ξέρει. Θ κάνω 10% του χρόνου για αστυφυλάκων και πιθανότατα περνάω. Η διαμονή μέσα στη σχολή πόσους μήνες κρατάει; Απ' όσο γνωρίζω μένεις μέσα μόνο τον πρώτο χρόνο και μετά γυρνάς μόνο για εξετάσεις στα μαθήματα ισχύει αυτό;
Γενικά θέλω πληροφορίες για τα χρονικά διαστήματα Μέχρι να τελειώσει η φοίτηση ουσιαστικά και να αποφοιτήσεις
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από hazardous »

TasosPapp έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 1:18 pm Γεια σας θέλω να με βοηθήσει όποιος ξέρει. Θ κάνω 10% του χρόνου για αστυφυλάκων και πιθανότατα περνάω. Η διαμονή μέσα στη σχολή πόσους μήνες κρατάει; Απ' όσο γνωρίζω μένεις μέσα μόνο τον πρώτο χρόνο και μετά γυρνάς μόνο για εξετάσεις στα μαθήματα ισχύει αυτό;
Γενικά θέλω πληροφορίες για τα χρονικά διαστήματα Μέχρι να τελειώσει η φοίτηση ουσιαστικά και να αποφοιτήσεις
Η σχολή πλέον είναι 3 ετής. Είσαι 6 μηνες μεσα και 6 μηνες πρακτικη μεχρι να τελειωσεις τη σχολη
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης