Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από wolver »

Οχι. Πλεον οι ειδικοι φρουροι οταν παρουν τον βαθμο του αστυφυλακα ακομα και στην ασφαλεια πανε
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από marsupilami »

Και πριν γινουν αστυφυλακες μπορουν να υπηρετησουν σε υπηρεσιες της ασφαλειας.
Άβαταρ μέλους
panosP99
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 12:11 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από panosP99 »

Σαν ειδικος φρουρος πας πλεον παντου ακομα κ στην ΕΚΑΜ αρκει φυσικα να περασεις το σχολειο της ΕΚΑΜ. Σε ολες τις αλλες υπηρεσιες πας κανονικα οπως ολοι οι αστυνομικοι.

manolo165
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από manolo165 »

Άλλο ένα περιστατικό ελλειπής εκπαίδευσης των ειδικών φρουρών τα ξημερώματα στον Πειραιά. Νομίζω ότι θα αρχίσει να χάνεται εντελώς ο θεσμός των εφ και μην πείτε πάλι ότι ο Χρυσοχοΐδης τον έφτιαξε και δεν θα τον καταργήσει γιατί όπως φαίνεται οι ειδικοί φρουροί λόγω της ελειπης εκπαίδευσης είναι άκρως επικίνδυνοι για το σώμα
ΕΦ202?
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2020 2:58 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από ΕΦ202? »

Με τοσες βλακειες που κανουνε τα παιδια που μπηκανε βλεπω να αργει πολυ περισσοτερο νεα σειρα. Αν βγει γρηγορα οπως μου εχουν πει εντος του 21 ή στο βαθος της 4ετιας (προεκλογικη προκ κτλ) Θα μας βγαλουν το μητρικο γαλα που ηπιαμε απο το σταξιμο και ψαξιμο... Αλφας μου στον στρατο ηταν το παιδι που πυροβολησε τον αδερφο του... Οτι να ναι.

Αναμενουμε και ας ελπισουμε να σοβαρευτουν λιγο τα παιδια απο τα 1200 ατομα που μεινανε Ζητημα τα 600 Να ειναι σοβαρα...

Panagouleas94
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2020 5:18 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Panagouleas94 »

manolo165 έγραψε:Άλλο ένα περιστατικό ελλειπής εκπαίδευσης των ειδικών φρουρών τα ξημερώματα στον Πειραιά. Νομίζω ότι θα αρχίσει να χάνεται εντελώς ο θεσμός των εφ και μην πείτε πάλι ότι ο Χρυσοχοΐδης τον έφτιαξε και δεν θα τον καταργήσει γιατί όπως φαίνεται οι ειδικοί φρουροί λόγω της ελειπης εκπαίδευσης είναι άκρως επικίνδυνοι για το σώμα
Αυτά γινόντουσαν και θα γίνονται πάντα ξέρεις τι σκηνικά εχουν γινει ποιο παλιά όταν έπερναν δυο σειρές κάθε χρόνο αστο φιλε μ
Άβαταρ μέλους
Guardian
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2020 11:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Guardian »

Ρε manolo165 απο τι φαινεται εισαι κατα των ειδκων φρ και υπερ των Αστυφυλακων! Οποτε τι θες και γραφεις εδω πηγαινε δωσε πανελληνιες και ασε εμας να περιμενουμε μπας και βγει!

Panagouleas94
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2020 5:18 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Panagouleas94 »

Guardian έγραψε:Ρε manolo165 απο τι φαινεται εισαι κατα των ειδκων φρ και υπερ των Αστυφυλακων!Οποτε τι θες και γραφεις εδω πηγαινε δωσε πανελληνιες και ασε εμας να περιμενουμε μπας και βγει!

Μάλλον π μανολοο ειναι μαζί με το κύριο κολοτουμπα που λέγεται ραγκουσης που κράζει του ΕΦ και ο επικεφαλής της φρουράς του μέχρι πρότινος ήτανε ειδικός
Άβαταρ μέλους
Charlie Harper 13
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 8:30 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Charlie Harper 13 »

Παντου γινονται ατυχηματα σε ολα τα σωματα ασφαλειας στην Ελλαδα και στο εξωτερικο. Οπιος νομιζει οτι μπαινοντας εφ θα εχει ελειπη εκπαιδευση μπορει να παει να δωσει εξετασεις για την σχολη αστυφυλακων η να μην ασχοληθει καθολου με την προκυρηξη εφ.
El Chapo
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 12:14 am
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από El Chapo »

Μην ξαναδώ να γράφετε για περιστατικά απο ειδικούς φρουρούς γιατί αν κάτσουμε και δούμε τι έχουν κάνει και οι αστυφύλακες θα γίνει χαμός εδω μέσα. Μανόλο για εσένα πάει αυτό.Και γενικά πρέπει να πάρει μέτρα ο διαχειριστής και να τιμωρεί ανάλογα τον καθένα γιατί

γράφονται όλο άκυρα η παραπλανητικά πράγματα εδωμέσα.

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από wolver »

Επειδη δεν τα γνωριζατε τα παιδια, καλυτερα να μην γραφετε οτι σας κατεβει στο μυαλο. Ηταν η κακια η ωρα δυστηχως... Μονο κουραγιο στον συναδελφο που μενει πισω και στην οικογενεια του...
dim95
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 3:35 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από dim95 »

panosP99 έγραψε:Σαν ειδικος φρουρος πας πλεον παντου ακομα κ στην ΕΚΑΜ αρκει φυσικα να περασεις το σχολειο της ΕΚΑΜ. Σε ολες τις αλλες υπηρεσιες πας κανονικα οπως ολοι οι αστυνομικοι.



Επισης και το οριο ηλικιας που ειναι τα 31 ετη αν θυμαμαι καλα

ioanna_papadopoulou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 27, 2021 12:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από ioanna_papadopoulou »

Καλησπέρα! Θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες από όποιον γνωρίζει και μπορεί να με κατατοπίσει, γιατί η αναζήτηση στο ίντερνετ δεν αποδίδει πάντοτε... Είμαι 20 χρονών και ανέκαθεν είχα κόλλημα με τον στρατό και γενικότερα την ιδέα της πειθαρχίας και της στολής. Ωστόσο, δεν δήλωσα ΣΣΑς, όταν έκανα το μηχανογραφικό, πράγμα που σκυλομετάνιωσα, αλλά όντως παραλίγο 21 ετών, δεν μπορώ πλέον να το αλλάξω :(. Έχω ακούσει πως και στην αστυνομία γίνονται προσλήψεις (κάτι σαν ΕΠΟΠ στον στρατό), είδα τα σωματικά κριτήρια και αυτά της άρτιας σωματικής διάπλασης και όλα καλά ως εδώ. Έχω ακούσει πως αμείβεσαι καλά (μιλώντας με τα σημερινά δεδομένα στη χώρα μας) και όπως προανέφερα είναι κάτι, που θα μου άρεσε να κάνω (ναι, γνωρίζω ότι δεν είναι αστειάκι, ότι δεν περνάς καλά και όλα αυτά τα ότι, που ορισμένοι άνδρες θα βιαστείτε να πείτε, ώστε να αποθαρρύνετε μια γυναίκα, αλλά δεν με σταματάει κάτι, οπότε θα παρακαλούσα, όποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματά μου, να το κάνει και να αφήσουμε τα υπόλοιπα σχόλια καθένας για τον εαυτό του :) ).

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1) Πόσο καιρό διαρκεί η εκπαίδευση;

2) Ισχύει ότι δεν εργάζεσαι όλες τις ημέρες του μήνα ή πρόκειται για μύθο;

3) Είναι απαραίτητη η παραμονή σου στο σώμα για ορισμένο χρονικό διάστημα μετά την εκπαίδευση (όπως είναι στον στρατό) ή μπορείς να "φύγεις" (παραιτηθείς) οποτεδήποτε;

Ευχαριστώ!

Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Coyote »

Καλησπερα. Η εκπαιδευση ειδικων φρουρων ειναι συνηθως "εξπρες" και διαρκει καπου στο 3μηνο. Θα πρεπει να αναρτηθει προκυρηξη και να δηλωσεις συμμετοχη συγκεκριμενα για να γινεις ειδικος φρουρος και μπορεις να δεις απο προηγουμενες προκυρηξεις τι μοριοδοτειται απο πτυχια γλωσσες διπλωματα κλπ. Δεν ξερω αν σε αποθαρρυνε καποιος κατα τα λεγομενα σου αλλα προσωπικα θα σε ενθαρρυνα μιας και η ηλικια στο επιτρεπει να μπεις απο αστυφυλακων, διοτι ειναι κατι που και εγω σκυλομετανιωνω διοτι ειμαι 27 και δεν μπορω πλεον!
Giorgosssw

Re: Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Δημοσίευση από Giorgosssw »

Παιδιά είμαι Ειδικος Φρουρος από το 2020. Είναι ένα πολύ κακό επάγγελμα και κακοπληρωμένο. Δεν αξίζει να μπείτε. Ειλικρινά 800€ παίρνετε. Και μετά το εξαήμερο και τα νυχτερινά θα φτάσετε τα 1000. Ένα παιδί από επαρχία δε θα βγαίνει με τίποτα οικονομικά. Και μαντέψτε. Σπίτι σας δε θα πάτε ΠΟΤΕ! Απλά ρωτήστε πόσοι αστυνομικοί παραιτούνται κάθε χρόνο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες