Άμεση Δράση

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από glock »

Αν εισαι οριακα 1.70 μπορει να σε κοψουν γενικα, να μπεις στο σωμα... Οχι να πας ΑΔ
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

TAG έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος το "Όχημα " (π. Χ. "Όχημα Ακροπόλεως", "Όχημα Ομονοίας") παραπεμπει σε περιπολικά Αστυνομικού Τμήματος.

Αλλά ποιά είναι η διαφορά Α-3-2 με Β-3-2. Απ' όσο ξέρω Α-3-2 είναι Άμεση Δράση, αλλα όταν έχει 'Β', τι διαφέρει;

Επίσης, εάν κάποιος είναι οριακά 1,70, θα αντιμετωπίσει προβλήματα εάν προσπαθήσει να μπει στην Άμεση Δράση μάχιμος στο δρόμο και όχι στις τυπικές υπηρεσίες Α. Τ. Τροχαία κλπ; Θα τον εμποδίσουν/φιλτράρουν οι υπεύθυνοι της επάνδρωσης του προσωπικού της ΑΔ;
Καταρχας να πας άμεση δράση δεν είναι τόσο εύκολο χωρίς βύσμα. Όσον αφορά τους κωδικούς των οχημάτων πάνε σύμφωνα με τον τομέα που δουλεύουν το πρώτο γράμμα και ο πρώτος αριθμός δηλώνουν τον τομέα και ο δεύτερος αριθμός δηλώνει τον αριθμό των περιπολικων του τομέα. Άλλος τομέας είναι το Α3-1 και άλλος τομέας το Β3-1. Τα Α1 Α2 Α3 δουλεύουν κέντρο Αθηνών για παράδειγμα

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από TAG »

:O Πρώτη φορά ακούω οτι θέλει βυσμα για ΑΔ! Δεν ήξερα οτι έχει τόσο μεγάλη ζήτηση. Βέβαια αλλος τυπου βυσματος ειναι αυτος, ζητας δραση και αδρεναλινη :)

Επίσης,Semers, απ' ότι είδα τα προηγούμενα και παλαιότερα ποστ σου, είσαι Αμεσοδρασίτης. Εάν είμαι 1,71,1,72,1,70 (χωρις υποδηματα) και μπω στην ΕΛ. ΑΣ. Θα αντιμετωπίσω προβλήματα ή εμπόδια για την κατάταξη μου στην Άμεση Δραση (Περιπολικά και ΔΙ. ΑΣ. Κυριως με ενδιαφερουν, όχι Ζητα). Θέλουν ψηλούς, δηλαδή δεν θα με παρουνε;
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

TAG έγραψε::O Πρώτη φορά ακούω οτι θέλει βυσμα για ΑΔ! Δεν ήξερα οτι έχει τόσο μεγάλη ζήτηση. Βέβαια αλλος τυπου βυσματος ειναι αυτος, ζητας δραση και αδρεναλινη :)

Επίσης,Semers, απ' ότι είδα τα προηγούμενα και παλαιότερα ποστ σου, είσαι Αμεσοδρασίτης. Εάν είμαι 1,71,1,72,1,70 (χωρις υποδηματα) και μπω στην ΕΛ. ΑΣ. Θα αντιμετωπίσω προβλήματα ή εμπόδια για την κατάταξη μου στην Άμεση Δραση (Περιπολικά και ΔΙ. ΑΣ. Κυριως με ενδιαφερουν, όχι Ζητα). Θέλουν ψηλούς, δηλαδή δεν θα με παρουνε;
Το ύψος δεν έχει καμία σημασία εφόσον μπήκες στην αστυνομία όντας 1.70+

Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

TAG έγραψε::O Πρώτη φορά ακούω οτι θέλει βυσμα για ΑΔ! Δεν ήξερα οτι έχει τόσο μεγάλη ζήτηση. Βέβαια αλλος τυπου βυσματος ειναι αυτος, ζητας δραση και αδρεναλινη :)
Η άμεση δράση έχει κυρίως ζήτηση γιατί έχει σταθερό ωράριο εργασίας. Πρωί απόγευμα βράδυ αδιάθετο και αυτό επαναλαμβανεται για πάντα. Δηλαδή μπορείς σήμερα να ξέρεις τι βαρδια δουλεύεις σε 6 μήνες

Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από glock »

Αν εισαι με το ζορι 1.70 παιζει να μπεις στο σωμα. Εδω κοψανε τον διπλανο μου στις εξετασεις με 1,695
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

glock έγραψε:Αν εισαι με το ζορι 1.70 παιζει να μπεις στο σωμα. Εδω κοψανε τον διπλανο μου στις εξετασεις με 1,695
Εκτός αν έχεις βύσμα γιατί πολλές γυναίκες είναι 1.69 μη σου πω και 1.68

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από TAG »

Εχω ακουσει πως αν κρεμαστεις απο μονοζυγο για αρκετο καιρο, και βαρεις και βαρη στα ποδια σου, θα παρεις 1-3 ποντους υψος, προσωρινα.

Επίσης, πόσο συχνά έχετε καταδιώξεις (πεζές/με όχημα). Ξέρω οτι δεν ειναι σταθερό, αλλα έχετε ας πουμε 1 φορα τη βδομάδα;
Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από glock »

Ποιος τα λεει για τις γυναικες οτι αν εχουν βυσμα τις περνανε με 1.68; Δες στην τελευταια προκηρυξη των ε. Φ απο τα 1.200 ατομα ποσες ηταν οι γυναικες
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

glock έγραψε:Ποιος τα λεει για τις γυναικες οτι αν εχουν βυσμα τις περνανε με 1.68; Δες στην τελευταια προκηρυξη των ε. Φ απο τα 1.200 ατομα ποσες ηταν οι γυναικες
Εγώ φίλε μου βλέπω απλά τις συναδελφισσες τίποτα δεν λέω τυχαία. Αυτές που έχουν βύσμα δεν είναι τόσες πολλές ώστε να φαίνεται η διαφορά. Άμα είναι 10 στις 1000 ούτε που θα το καταλάβεις. Το 1.69 δίπλα στο 1.70 έχει μηδαμινη διαφορά

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από TAG »

Τηλεφωνείο περνάνε όλοι οσοι μπαίνουν Α. Δ. Ακόμη και οι της ΔΙ. ΑΣ; Μου φαινεται παράξενο εκατοντάδες άτομα κάθε χρόνο να πηγαίνουνε στις θέσεις του τηλεφωνείου που είναι κάποιες δεκάδες ανα βάρδυα.

Επίσης, τι είναι το 'αδιάθετο'; Η Δ' και Ε' αλλαγή για περιπολικά και δίκυκλα αντίστοιχα; Είναι μια συγκεκριμένη ώρα απο τάδε ώρα μέχρι τάδε; Είναι για άρρωστους αστυνομικούς, για αυτούς που πρέπει να πανε δικαστήρια κλπ;

Εαν υπάρχει μια ομάδα ΔΙΑΣ Ενός Α. Τ.4 άτομα ας πουμε. Τι θα γίνει αν αρρωστήσει 1 ή 2 ατομα; Θα φυγουν 1 διπλο και 1 μονο ή στην 2η περίπτωση 1 διπλό ή 2 μονά; Υπάρχουν stand-by αστυνομικοί για αυτό το θέμα;

Επίσης, τα περιπολικά και οι Σταθμοι -Ζ- ξεκινάνε απο όρχους αλλά οι ΔΙΑΣ από Α. Τ. Ή μήπως και τα δυο; Μήπως αυτο ισχύει μόνο στην Θεσσ/νίκη (γιατι βλεπω ΔΙΑΣ και -Ζ- σε Α. Τ.)

Ξέρω οι όρχοι στην Αθήνα είναι 5, στην Θεσσαλονίκη πόσοι είναι;1;

Επίσης, μια κατ'εμέ σημαντική ερώτηση. Καταλαβαίνω πως κάθε μέρα είναι και διαφορετική, αλλά εάν γίνεται χονδρικά και γενικά να με πείτε, πόσες φορές την ημέρα/εβδομάδα θα χρειαστεί ένας Αμεσοδρασίτης να πάρει μέρος σε μια δράση αυξημένου κινδύνου (π. Χ. Πάλη με κακοποιους, πεζη/σε οχημα καταδίωξη). Είναι ένα σπάνιο φαινόμενο (1 τον μήνα) ή το αντιμετωπίζεται συχνά δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

TAG έγραψε:Τηλεφωνείο περνάνε όλοι οσοι μπαίνουν Α. Δ. Ακόμη και οι της ΔΙ. ΑΣ; Μου φαινεται παράξενο εκατοντάδες άτομα κάθε χρόνο να πηγαίνουνε στις θέσεις του τηλεφωνείου που είναι κάποιες δεκάδες ανα βάρδυα.

Επίσης, τι είναι το 'αδιάθετο'; Η Δ' και Ε' αλλαγή για περιπολικά και δίκυκλα αντίστοιχα; Είναι μια συγκεκριμένη ώρα απο τάδε ώρα μέχρι τάδε; Είναι για άρρωστους αστυνομικούς, για αυτούς που πρέπει να πανε δικαστήρια κλπ;

Εαν υπάρχει μια ομάδα ΔΙΑΣ Ενός Α. Τ.4 άτομα ας πουμε. Τι θα γίνει αν αρρωστήσει 1 ή 2 ατομα; Θα φυγουν 1 διπλο και 1 μονο ή στην 2η περίπτωση 1 διπλό ή 2 μονά; Υπάρχουν stand-by αστυνομικοί για αυτό το θέμα;

Επίσης, τα περιπολικά και οι Σταθμοι -Ζ- ξεκινάνε απο όρχους αλλά οι ΔΙΑΣ από Α. Τ. Ή μήπως και τα δυο; Μήπως αυτο ισχύει μόνο στην Θεσσ/νίκη (γιατι βλεπω ΔΙΑΣ και -Ζ- σε Α. Τ.)

Ξέρω οι όρχοι στην Αθήνα είναι 5, στην Θεσσαλονίκη πόσοι είναι;1;

Επίσης, μια κατ'εμέ σημαντική ερώτηση. Καταλαβαίνω πως κάθε μέρα είναι και διαφορετική, αλλά εάν γίνεται χονδρικά και γενικά να με πείτε, πόσες φορές την ημέρα/εβδομάδα θα χρειαστεί ένας Αμεσοδρασίτης να πάρει μέρος σε μια δράση αυξημένου κινδύνου (π. Χ. Πάλη με κακοποιους, πεζη/σε οχημα καταδίωξη). Είναι ένα σπάνιο φαινόμενο (1 τον μήνα) ή το αντιμετωπίζεται συχνά δηλαδή;
Τηλέφωνα κάνουν συνήθως οι νεότεροι αστυφυλακες εκτός αν υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν συνέχεια εκεί. Η Δίας δεν κάνει τηλέφωνα. Κάθε αλλαγή κάνει ένα 8ωρο. Η μέρα έχει τρία 8ωρα. Αδιάθετο κάνει η αλλαγή που έκανε βράδυ την προηγούμενη μέρα και σχολασε το πρωί. Σύνολο 4 αλλαγές. Μία πρωί μία απόγευμα μία βράδυ και μία αδιάθετο.

Κάθε αστυνομικός ανήκει σε μια αλλαγή και δουλεύει μόνο με αυτή. Οι ομάδες Δίας δεν έχουν καμία σχέση με τα τμηματα το ίδιο και οι Ζ. Απλά μπορεί να αφήνουν αν θελουν εκεί τις μηχανές για φύλαξη αν το εγκρίνει η υπηρεσία.

Αν αρρωστήσει κάποιος τότε βάζουν άλλο στη θέση του αν είναι εφικτό. Γιαυτό αυτός που βγάζει την υπηρεσία πρέπει να διαχειριζεται το ανθρώπινο δυναμικό που έχει στη διάθεσή του. Το πόσες φορές θα γίνει κάτι σοβαρό για να παίξεις ξύλο δυστυχώς δεν υπάρχουν πιθανότητες. Υπάρχουν άνθρωποι που 25 χρόνια δεν πυροβολησαν ποτέ και άλλοι που πυροβολησαν 10. Ορισμένα πράγματα θα τα δεις όταν μπεις στο σωμα μη τα θες όλα μασημενη τροφή!!!

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από johnny13 »

Ρε παιδια να ρωτησω η Ομαδα ΔΙΑΣ μαζι με την Ομαδα ΔΕΛΤΑ εχουν εχθρα με την Ομαδα Ζ της Αμεσης Δρασης αυτο γιατι συμβαινει; Ειναι δυνατον μεσα στην Αστυνομια να ξεσπαει κατι σαν εμφυλιος; Τις προαλλες ενας Αστυφυλακας της Ομαδας ΔΙΑΣ με την μηχανη σκουνταει εναν της Ομαδας Ζητα και ο ανθρωπος χανει τον ελεγχο απο την μηχανη και πεφτει κατω
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από Semers »

johnny13 έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω η Ομαδα ΔΙΑΣ μαζι με την Ομαδα ΔΕΛΤΑ εχουν εχθρα με την Ομαδα Ζ της Αμεσης Δρασης αυτο γιατι συμβαινει; Ειναι δυνατον μεσα στην Αστυνομια να ξεσπαει κατι σαν εμφυλιος; Τις προαλλες ενας Αστυφυλακας της Ομαδας ΔΙΑΣ με την μηχανη σκουνταει εναν της Ομαδας Ζητα και ο ανθρωπος χανει τον ελεγχο απο την μηχανη και πεφτει κατω
Εμφύλιος δεν υπάρχει. Απλά δεν υπάρχουν φιλικές σχέσεις. Γενικά η πλειοψηφία των υπηρεσιών δεν έχει καλές σχέσεις με τις υπόλοιπες λόγω ανταγωνισμού και αρμοδιοτητων. Αυτό που λες ότι τον σκουντηξε είναι σπάνιο και μεμονωμένο περιστατικό

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Άμεση Δράση

Δημοσίευση από johnny13 »

Η ΥΑΤ εχει προβλημα με κανεναν?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης