Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Epoxikos090
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 9:58 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Epoxikos090 »

KYNHGOS έγραψε: Τετ Μαρ 15, 2023 4:14 pm Αυτο εχει να κανει με τις ορεξεις των εκαστοτε πολιτικων.

Στην ελλαδα Ο Λ Α γινονται, αμα θελουν.

μακάρι να γίνει αυτό! Θα ήταν βάλσαμο για τους 2500 εποχικούς που υπάρχουν είδη.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά απορρόφηση 25000 εκ των οποίων πολλοί πάνω των 35 δεν παίζει … το πολύ πολύ να γίνουν μόνιμοι κανα 3αρι χρόνια πριν τη σύνταξη …. Χωνέψτε το κάποιοι ότι πάνω απο κάποια ηλικία δεν είναι εφικτό.
Και κράξτε όσο θέλετε αλλά η αλήθεια είναι αυτή
Άβαταρ μέλους
Pyr
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 11:01 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Pyr »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 16, 2023 6:30 pm Καλά απορρόφηση 25000 εκ των οποίων πολλοί πάνω των 35 δεν παίζει … το πολύ πολύ να γίνουν μόνιμοι κανα 3αρι χρόνια πριν τη σύνταξη …. Χωνέψτε το κάποιοι ότι πάνω απο κάποια ηλικία δεν είναι εφικτό.
Και κράξτε όσο θέλετε αλλά η αλήθεια είναι αυτή
εσένα τι σε κόφτει για αυτή τη κατηγορία εργαζομένων στο πυροσβεστικό σώμα; Δικαίωμα τους να απαιτούν εφόσον στο παρελθόν έγιναν αυτά που απαιτούν ... Εσυ τι εισαι ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΝΤΡΕΝΤ?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγώ λέω για το σωστό γενικά. Εσυ δεν θα προτιμούσες μια τέτοια θέση να την πάρει ένας άνθρωπος με σωματικα προσόντα τύπου κάτω των 35 που καλώς ή κακώς υπερτερεί από έναν ανθρωπο 40αρι; Θυμίσου παλι ότι είναι πυροσβεστική και πρέπει να έχεις τα κατάλληλα σωματικα προσόντα δεν είναι το μικρό σπίτι στο λιβάδι και το ΚΑΠΗ της γειτονιάς. Όταν θες ο πυροσβέστης να έρθει και να σε «σώσει» πως θα σε σώσει εάν δεν μπορεί να κουνηθεί ρε φίλε; Πρέπει αυτή η νοοτροπία να κοπεί αλήθεια.
Vaggelis698
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 11:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Vaggelis698 »

Pyr έγραψε: Παρ Μαρ 17, 2023 12:22 pm
Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 16, 2023 6:30 pm Καλά απορρόφηση 25000 εκ των οποίων πολλοί πάνω των 35 δεν παίζει … το πολύ πολύ να γίνουν μόνιμοι κανα 3αρι χρόνια πριν τη σύνταξη …. Χωνέψτε το κάποιοι ότι πάνω απο κάποια ηλικία δεν είναι εφικτό.
Και κράξτε όσο θέλετε αλλά η αλήθεια είναι αυτή
εσένα τι σε κόφτει για αυτή τη κατηγορία εργαζομένων στο πυροσβεστικό σώμα; Δικαίωμα τους να απαιτούν εφόσον στο παρελθόν έγιναν αυτά που απαιτούν ... Εσυ τι εισαι ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΝΤΡΕΝΤ;

απλά τα πράγματα pyr ! Για να βγάζει τέτοια χολή πάει να πει ότι δεν είναι εποχικός. Και πίστεψε με καίγεται πολύ να μπει εποχικός... Έχω παρατηρήσει τον/την συγκεκριμένη/ο πρέπει να είναι εθελοντής και έχει φάει τα λυσσακα του/τής
Άβαταρ μέλους
Pyr
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 11:01 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Pyr »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Μαρ 17, 2023 1:59 pm Εγώ λέω για το σωστό γενικά. Εσυ δεν θα προτιμούσες μια τέτοια θέση να την πάρει ένας άνθρωπος με σωματικα προσόντα τύπου κάτω των 35 που καλώς ή κακώς υπερτερεί από έναν ανθρωπο 40αρι; Θυμίσου παλι ότι είναι πυροσβεστική και πρέπει να έχεις τα κατάλληλα σωματικα προσόντα δεν είναι το μικρό σπίτι στο λιβάδι και το ΚΑΠΗ της γειτονιάς. Όταν θες ο πυροσβέστης να έρθει και να σε «σώσει» πως θα σε σώσει εάν δεν μπορεί να κουνηθεί ρε φίλε; Πρέπει αυτή η νοοτροπία να κοπεί αλήθεια.
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ομως... Το νόμισμα εχει 2 όψεις ... Εσυ μιλάς για την μία όψη για την αλλη γιατι δε λές τιποτα;

Η αλλη όψη λοιπόν του νομίσματος που δεν αναφέρεις τίποτα ειναι οτι τα όρια των εποχικών πυροσβεστών που βάση Π. Δ. Του 2020 εχουν ΑΝΑΛΟΓΑ καθήκοντα με αυτά των ΜΟΝΙΜΩΝ πυροσβεστών εχουν ώς εξής -> 40 μάχιμοι και 45 οδηγοί.(Μάλιστα αξιοσημείωτο ειναι το γεγονός οτι το 2019 στην πρώτη προκήρυξη εποχικών πυροσβεστών το όριο κ για μαχιμους κ για οδηγους εποχικους πυροσβέστες ηταν 40 ετών και το 2020 έγινε τροπολογία - αύξηση 40 μάχιμοι και 45 οδηγοί) τα συμπεράσματα δικά σας.

Ερώτηση λοιπόν... Πώς γίνεται το κράτος να σε θέλει μέχρι και 40ρη και 45ρη την αντιπυρική περίοδο Εποχικό πυροσβέστη κάθε χρόνο στα δύσκολα και οχι το χειμώνα στα εύκολα; Το κράτος ορίζει τα όρια ηλικίας όχι ο πολίτης...

Θα μπορούσε αν ήθελε όντως πολυ νέο κόσμο να εχει όρια εποχικών πυροσβεστών 26 και οταν τελειώσει η 5ετία να ειναι μάξ 31 ο μεγαλύτερος αλλα δεν το έκανε επέλεξε 40 και 45 τα όρια των 2 ειδικοτήτων στο Π. Σ. Με αποτέλεσμα να εχει έμπειρο πλεον προσωπικό 4+ ετών σε ηλικίες ο μεγαλύτερος 48 ετών και το μέσο όρο 35-37 κάπου...
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιατί πολύ απλα
τον θέλει για εποχικό πυροσβέστη να τον «εκμεταλλευτεί» δυστυχώς για 6 μήνες. Δεν τους πήρε για μόνιμους άσχετα με το τι μπορεί να γινόταν παλιά.
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από lazarus »

Φιλαρακο μου δεν σου τρωει την θεση ο εποχικος ας ησουν μαγκας να γινοσουν. Και ναι ολοι οι εποχικοι θα γινουν μονιμοι και συντομα μαλιστα. Βαζω ταβανι τα 3 ετη ακομη! Δεν ειναι μεγαλοι φιλε μου διοτι τα παλικαρια που μπηκαν το 2019 στο σωμα 30 ετων αυτη την στιγμη οδεουν για τα 36 ετη! Οποτε δεν φταινε τα παιδια φιλε! Αυτοι τουλαχιστον ειναι ηδη πυροσβεστες και εχουν 5 χρονια εργασιας (εμπειρια) ! Εσυ που ξερεις οτι σου τρωνε την θεση; Εισαι σιγουρος οτι θα πιασεις θεση σε επερχομενη προκηρυξη; Εχεις καμια σχεση με το επαγγελμα του πυροσβεστη; Εχεις ΑΜ στο ΠΣ οπως εχουν αυτοι; Επειδη η ΝΔ δεν εκανε καμια κινηση βελτιωσης σε πολλους τομεις και ηξερε μονο να πιεζει για τα εμβολια (βλεπε ατυχημα τεμπη). Καμια βελτιωση εγκαταστασεων και ηρθε το τραγικο. Καμια προσληψη. Δεν σημαινει οτι αυτο θα γινει στο αμεσο μελλον με αλλον κυβερνοντα! Το οτι εγινε φιλε στο παρελθον και τους εκανε ολους 5ετης και μετα μονιμους δεν ειναι καλο για εσενα φιλε που βγαζεις εμπαθεια και μισος για τους συμβασιουχους πυροσβεστες διοτι πανε δικαστικα ολοι και πατανε επανω στο παλιο ΦΕΚ αποκαταστασης των προηγουμενων σειρων.(διωξτε τους παλιους που κανατε μονιμους και μην μας περνετε ουτε εμας) ! Και μαντεψε θα φορεσουν μπλε στολες. Σταματηστε καποιοι να γραφετε ολη την ωρα για τους εποχικους!
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Καλά, μέχρι να βγει προκήρυξη δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσουμε και θα τρωγόμαστε μεταξύ μας! Το κυρίως θέμα είναι να πει ευθέως το Αρχηγείο αν εξακολουθεί να ισχύει το χρονοδιάγραμμα για πριν την αντιπυρική περίοδο ή άλλαξαν τα πλάνα. Διαβάστε όσοι θέλετε κι αυτό. Δεν ξέρω αν είναι αληθείς οι καταγγελίες του υποψηφίου ή απλώς πικρία επειδή δεν πέρασε. Αλλά πρέπει και το Σώμα να μη δίνει περιθώρια για αφορμές.
https://www.tothemaonline.com/Article/3 ... hemaonline
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Γιατι ποτε ειπε κ ποιος επισημα για προσληψεις πριν την αντιπυρικη;

Αλλα και να ειπε που δεν…. Θελουμε πραξεις-επισημα εγγραφα.

Ολα τ αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Petrou

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Petrou »

Ρε φίλε αυτό το άρθρο αναφέρεται στην πυροσβεστική της Κύπρου
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ρε φίλε το άρθρο που ανέβασες αναφέρεται στην Πυροσβεστική υπηρεσία της Κύπρου τι σχέση έχει με εμάς αυτό;
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Ναι, σόρυ, λάθος σύνδεσμος. Έρχονται όλα μαζί και αντέγραψα τον παρακάτω. Πριν λίγους μήνες εκδόθηκε.
https://armyvoice.gr/2022/07/dikastirio ... mo-plasto/
Όσο για το πριν την αντιπυρική περίοδο, δεν ξέρω κατά πόσο ήταν επίσημο, το Πανελλήνιο Σωματείο Συμβασιούχων Πυροσβεστών είχε βγάλει την εξής ανακοίνωση: "Στο σημείο αυτό να αναφέρουμε ότι πέρα από τις επανειλημμένες δηλώσεις του τέως, πλέον, Αρχηγού του Π. Σ., Αντιστράτηγου ε. Α., στις συναντήσεις που είχαμε μαζί του, με τις οποίες ξεκαθάριζε ότι δεν επιθυμεί να υπάρχουν ηλικιακά εμπόδια στους Εποχικούς Πυροσβέστες, στις 06/11/2022, στο συνέδριο της Π. Ο. Π. Υ. ΣΥ. Π. Ο τέως Αρχηγός, είχε δηλώσει δημοσίως ότι θα εισηγηθεί να έχουν δικαίωμα όλοι οι Εποχικοί Πυροσβέστες, ανεξαρτήτως ηλικίας, να συμμετάσχουν στις προκηρύξεις που θα ακολουθήσουν, ενώ στόχος ήταν η πρώτη προκήρυξη να βγει πριν την Αντιπυρική Περίοδο του 2023. Έχοντας λοιπόν, ως εχέγγυο, τις δημόσιες τοποθετήσεις της Πολιτικής και Φυσικής μας Ηγεσίας για άμεση έκδοση προκήρυξης, με δικαίωμα συμμετοχής όλων των Εποχικών Πυροσβεστών, ανεξαρτήτως ηλικίας, ήταν λογικό να μην προβούμε και εμείς σε άλλα μέτρα".
https://www.newmoney.gr/roh/ergasiaka/e ... oslipseon/
Και όλα τ' άρθρα που γραφόταν όταν βγήκε το ΦΕΚ, μίλαγαν για κάλυψη των θέσεων που θα έβγαιναν από την πρώτη προκήρυξη πριν την αντιπυρική.
βάσει αυτών, περίμενα Ιανουάριο-Φεβρουάριο, αλλά έπεσα έξω.
Epoxikos090
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 9:58 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Epoxikos090 »

Παιδιά η δουλειά θα γίνει όπως τότε επί Καραμανλή είχε ισοψηφία κ αφού είχε 700 άτομα προκυρηξη έβαλε άλλους 2000 χιλιάδες.
δεν θέλω να λέω πολλά εγώ πιστεύω ας πέσω έξω. Όταν έρθει η ώρα για τις κάλπες κ δει η ΝΔ κατήφορο. Επειδή δεν μπορεί να βγάλει προκυρηξη θα βάλει τους εποχικούς σε καθεστως μονιμου.
σαν να το βλέπω το στορυ. Και τα γράφω εγώ αυτά που αν με μονιμοποίησουν αν με στείλουν εκτός Αθήνας θα αρνηθώ! Αλλά επειδή είμαι μέσα στα κόλπα αυτό θα γίνει λόγο δουλειάς που γυρνάω από εταιρεία σε εταιρεία και σε υπουργικά γραφεία. Πιάνω κουβέντες κ υπάρχει να ξέρετε αυτό το σενάριο!
Sgk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2023 8:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Sgk »

Epoxikos090 έγραψε: Παρ Μαρ 17, 2023 11:49 pm Παιδιά η δουλειά θα γίνει όπως τότε επί Καραμανλή είχε ισοψηφία κ αφού είχε 700 άτομα προκυρηξη έβαλε άλλους 2000 χιλιάδες.
δεν θέλω να λέω πολλά εγώ πιστεύω ας πέσω έξω. Όταν έρθει η ώρα για τις κάλπες κ δει η ΝΔ κατήφορο. Επειδή δεν μπορεί να βγάλει προκυρηξη θα βάλει τους εποχικούς σε καθεστως μονιμου.
σαν να το βλέπω το στορυ. Και τα γράφω εγώ αυτά που αν με μονιμοποίησουν αν με στείλουν εκτός Αθήνας θα αρνηθώ! Αλλά επειδή είμαι μέσα στα κόλπα αυτό θα γίνει λόγο δουλειάς που γυρνάω από εταιρεία σε εταιρεία και σε υπουργικά γραφεία. Πιάνω κουβέντες κ υπάρχει να ξέρετε αυτό το σενάριο!

Εποχικε εγω δουλεύω σεζόν χειμώνα στον Παρνασσό σε ξενοδοχείο. Είχε έρθει εκεί ένα βουλευτής δεν θέλω να αναφέρω όνομα γτ είναι η κατάσταση περίεργη, κ δεν ντράπηκα ρώτησα τι θα απογίνουμε εμείς του εξήγησα ότι είμαι Εποχικος πυροσβεστης. Μου λέει αφού μπήκες μην αγχώνεσαι καθόλου, κανε υπομονή λιγο, μπορεί να γίνει απορρόφηση μου είπε, αυτό π είπες εσύ. Θα μας βάλουν σίγουρα σε κάποιο καθεστως μου είπε. Δεν θα μείνει κανένας εποχικός εκτός έχουν βλέψεις και γ αυτούς π είναι 50 +
επίσης γνωρίζατε ότι κάποιοι αρνήθηκαν την μονιμότητα από τους εποχικούς παλιά; Και την 5τια;
Μου το είπε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες