Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lnn
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2022 4:50 pm
Τοποθεσία: -
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι Σχολών Πυροσβεστικής (2023)

Δημοσίευση από Lnn »

Γεια σας υπάρχει κάποιος αποφοιτος η μη από εσάς που θα δώσει για πυροσβεστική το 2023; Εγώ είμαι λίγο πιο μεγάλη ηλικιακά, αλλά θέλω να κάνω μια προσπάθεια.
Mgiat

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Mgiat »

Νομίζω βγήκε το ΦΕΚ
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Το ΦΕΚ που εχει βγει ειναι η αυξηση νεων οργανικων θεσεων κατα 3600 περιπου ατομα.

Περιμενουμε το ΦΕΚ που θα λεει τα κριτηρια της πολυαναμενομης
Προκηρυξης.
Workfella

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Workfella »

Ωραία.

Αυτό με το απολυτήριο λύκειου ποτέ δεν το κατάλαβα να πω την αλήθεια. Δεν είναι κάποιο προσόν το οποίο να μοριοδοτειται κιόλας αδρα. Εντάξει αρκεί μόνο να το έχεις έτσι; Μη τα ισοπεδωσουμε όλα.

Δηλαδή ένας από λύκειο της Αθήνας, η κάποιας μεγάλης πολης με πολύ προσπάθεια και με 15 απολυτήριο βρίσκεται σε μειονεκτική θέση εναντι ενός μαθητή από κάποιο χωριό με 20 στο απολυτήριο.
ETHEP

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από ETHEP »

Μάθετε κάνα νέο περίπου για το πότε θα βγει η προκήρυξη;
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Προεκλογικο πυροτεχνημα αν δεν δουμε κατι μεσα στον ιανουαριο…
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Η αντιπυρική περίοδος ξεκινά την 1η Μαΐου. Δε γίνεται να μην πάρουν προσωπικό, δε βγαίνει η δουλειά. Οι πρώτες προσλήψεις θα έχουν ολοκληρωθεί πριν την αντιπυρική. Οπότε στις αρχές του '23 πρέπει να έχει βγει προκήρυξη, ώστε να είναι στο χρονοδιάγραμμα. Στις 20-12-2022 συναντήθηκαν μέλη της ΠΟΠΥΣΥΠ με τους αρμόδιους φορείς. Αυτό είναι το δελτίο τύπου: "αν και εφόσον βγει προκήρυξη" https://www.popysyp.gr/%CE%B4%CE%B5%CE% ... CF%85.html
Δε γίνεται όμως να παγώσουν οι προκηρύξεις με 3.600 νέες οργανικές.
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Και επισημα πλεον με
Πραξη υπουργικου συμβουλίου πηρε φεκ με υπογραφη μητσοτακη η αναστολη διορισμων και προσληψεων εως τον ιουνιου 2023.
mikeangel
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2021 10:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από mikeangel »

Υπάρχει παραθυράκι... Από ότι κατάλαβα και ακούει στο όνομα υπ Αρ.33/2006.
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Προκηρύξεις και προσλήψεις εξακολουθούν να βγαίνουν, αλλά θέλει έγκριση με απόφαση της Επιτροπής Π. Υ. Σ. Κατά το άρθρο 2 παρ.1,2 της Π. Υ. Σ.33/2006: "Άρθρο 2-Κατ’ εξαίρεση προσλήψεις, διορισμοί και σύναψη συμβάσεων έργου:
1. Συνιστάται Τριμελής Επιτροπή που αποτελείται από τον Υπουργό Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, ως Πρόεδρο, τον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών και το Γενικό Γραμματέα της Κυβέρνησης. Η Επιτροπή είναι αποκλειστικά αρμόδια για τη χορήγηση της έγκρισης της επόμενης παραγράφου.

2. Διορισμός και πρόσληψη προσωπικού καθώς και σύναψη συμβάσεων έργου επιτρέπεται στους φορείς του προηγούμενου άρθρου μόνο ύστερα από έγκριση της Επιτροπής της προηγούμενης παραγράφου. Η έγκριση χορηγείται ύστερα από πρόταση του αρμόδιου υπουργού κατά τη διαδικασία του επόμενου άρθρου. Η έγκριση αυτή απαιτείται και για την κίνηση των διαδικασιών προκήρυξης πλήρωσης θέσεων και για την έκδοση όλων γενικά των προπαρασκευαστικών πράξεων για το διορισμό, την πρόσληψη ή την σύναψη σύμβασης έργου. "
Όπως θα δείτε και αντίστοιχες προκηρύξεις της Πυροσβεστικής του 2019 (εκλογικό έτος), ζητήθηκε έγκριση της Επιτροπής:
https://www.fireservice.gr/el_GR/-/prok ... -akademias
https://government.gov.gr/egkrisi-prosl ... ochreosis/
https://www.fireservice.gr/el/-/prokery ... ascholeses
Το θέμα είναι αν θ' αποφασίσει τελικά ο αρμόδιος υφυπουργός να το προτείνει.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά πείτε ότι θέλετε επειδή παρακολουθώ το νήμα αρκετά βέβαια κακώς γιατί μου βάλατε φιτιλιές. Λοιπόν αφήστε τα σάπια οι εποχικοί πέρα από την πλάκα όλοι σχεδόν όπως και οι εθελοντές θέλατε να μπείτε για το μόνιμο και τ μπλε στολή να κάνετε καυλάντα. Ατάκες εποχικών μπούλιδων που μπήκαν από το πουθενά με ένα κωλόχαρτο πριν 15 χρόνια ΕΔ, εδώ γελάμε…. Λοιπόν οι ατάκες π έχω ακούσει «κάτσε να βάλω τα μπλε και δεν θα κάνω τίποτα» «εργασιακή ομηρία ζητάμε τα αυτονόητα (εντωμεταξύ ο τύπος μόλις είχε προσληφθεί και δούλευε ΜΙΑΑΑ εβδομάδα και η κοιλιά πήγαινε κ ερχόταν, άλλες ατάκες τύπου μπηκα εποχικός γιατί θέλω να κάθομαι ! Σαφώς και δεν μιλάω για όλους αλλά ελατε τώρα τα λέτε κ όπως σας συμφέρει άκου κει 45 χρόνων μόνιμοι … πυροσβεστική είναι όχι καπή ! Αραξτε λιγο κομαντα μην γα****τε τόσο …. Έλεος αλήθεια έλεος
τα όρια δν θα ανέβουν ποτεεεεεε 37 κ τέλος οι εποχικοί … ξεχάστε ότι βυσματικά ξέρατε … θελετε κ σωματεία τρομαρα με αυτούς εκεί μέσα που μόνο την πάρτη τους κοιτάνε τ γίδια … σοβαρευτείτε
mikeangel
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2021 10:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από mikeangel »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιαν 02, 2023 12:53 pm Καλά πείτε ότι θέλετε επειδή παρακολουθώ το νήμα αρκετά βέβαια κακώς γιατί μου βάλατε φιτιλιές. Λοιπόν αφήστε τα σάπια οι εποχικοί πέρα από την πλάκα όλοι σχεδόν όπως και οι εθελοντές θέλατε να μπείτε για το μόνιμο και τ μπλε στολή να κάνετε καυλάντα. Ατάκες εποχικών μπούλιδων που μπήκαν από το πουθενά με ένα κωλόχαρτο πριν 15 χρόνια ΕΔ, εδώ γελάμε…. Λοιπόν οι ατάκες π έχω ακούσει «κάτσε να βάλω τα μπλε και δεν θα κάνω τίποτα» «εργασιακή ομηρία ζητάμε τα αυτονόητα (εντωμεταξύ ο τύπος μόλις είχε προσληφθεί και δούλευε ΜΙΑΑΑ εβδομάδα και η κοιλιά πήγαινε κ ερχόταν, άλλες ατάκες τύπου μπηκα εποχικός γιατί θέλω να κάθομαι ! Σαφώς και δεν μιλάω για όλους αλλά ελατε τώρα τα λέτε κ όπως σας συμφέρει άκου κει 45 χρόνων μόνιμοι … πυροσβεστική είναι όχι καπή ! Αραξτε λιγο κομαντα μην γα****τε τόσο …. Έλεος αλήθεια έλεος
τα όρια δν θα ανέβουν ποτεεεεεε 37 κ τέλος οι εποχικοί … ξεχάστε ότι βυσματικά ξέρατε … θελετε κ σωματεία τρομαρα με αυτούς εκεί μέσα που μόνο την πάρτη τους κοιτάνε τ γίδια … σοβαρευτείτε
Μην φας έχουμε γλαροσουπα, εσύ και κάτι άλλες κομπλεξαρες, και ΕΔ έχουμε πρίν 40 χρόνια και 20 απολυτήριο από το ΕΠΑΛ και κοιλιες μέχρι τα γόνατα έχουμε, και μόνιμοι θα γίνουμε στα 60. Περαστικά σας!
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιαν 02, 2023 12:53 pm Καλά πείτε ότι θέλετε επειδή παρακολουθώ το νήμα αρκετά βέβαια κακώς γιατί μου βάλατε φιτιλιές. Λοιπόν αφήστε τα σάπια οι εποχικοί πέρα από την πλάκα όλοι σχεδόν όπως και οι εθελοντές θέλατε να μπείτε για το μόνιμο και τ μπλε στολή να κάνετε καυλάντα. Ατάκες εποχικών μπούλιδων που μπήκαν από το πουθενά με ένα κωλόχαρτο πριν 15 χρόνια ΕΔ, εδώ γελάμε…. Λοιπόν οι ατάκες π έχω ακούσει «κάτσε να βάλω τα μπλε και δεν θα κάνω τίποτα» «εργασιακή ομηρία ζητάμε τα αυτονόητα (εντωμεταξύ ο τύπος μόλις είχε προσληφθεί και δούλευε ΜΙΑΑΑ εβδομάδα και η κοιλιά πήγαινε κ ερχόταν, άλλες ατάκες τύπου μπηκα εποχικός γιατί θέλω να κάθομαι ! Σαφώς και δεν μιλάω για όλους αλλά ελατε τώρα τα λέτε κ όπως σας συμφέρει άκου κει 45 χρόνων μόνιμοι … πυροσβεστική είναι όχι καπή ! Αραξτε λιγο κομαντα μην γα****τε τόσο …. Έλεος αλήθεια έλεος
τα όρια δν θα ανέβουν ποτεεεεεε 37 κ τέλος οι εποχικοί … ξεχάστε ότι βυσματικά ξέρατε … θελετε κ σωματεία τρομαρα με αυτούς εκεί μέσα που μόνο την πάρτη τους κοιτάνε τ γίδια … σοβαρευτείτε
Φίλε Επισκέπτη, αρχικά να σε ενημερώσω ότι είμαι μόνιμος. Γράφω και για άλλα θέματα στο forum, ενημερωτικά πάντα και με καλή πρόθεση. Καταλαβαίνω ότι η κάθε πλευρά έχει τα δικά της επιχειρήματα και δε θα πάρω ανοιχτά θέση, παρόλο που έχω σχηματίσει την άποψή μου πάνω στα θέματα που έθιξες. Θα σου πω το εξής: Άτομα σαν εσένα ρίχνουν πολύ το επίπεδο του Σώματος. Πρέπει να έχεις γνώση του σκοπού που καλείσαι να υπηρετήσεις αν θες να ενταχθείς στο Πυροσβεστικό Σώμα. Δεν είναι μόνο ένα μεροκάματο να μπαίνει. Αυτό μπορείς να το πετύχεις και σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους. Στην Πυροσβεστική οφείλεις υπακοή στους ανωτέρους σου και αρχαιότερους, σεβασμό και διάθεση συνεργασίας με τους ομοιόβαθμους ή υφισταμένους σου. Σοβαρέψου λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
svetlana
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 1:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από svetlana »

Καλησπέρα, όσον αφορά τον κλάδο των υγειονομικών, ισχύει μόνο για τους ήδη υπηρετούντες στο σώμα;
Ευχαριστω πολυ.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες