Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Polemistis99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2023 2:18 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μονινος πυροσβεστης
Επάγγελμα: Εποχικος πυροσβέστης
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Polemistis99 »

Firebooss925 έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 9:59 pm
Ethelontiscommando έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 9:21 pm


Εγω είμαι 25 από 22 χρόνον στο σώμα, τι να πω μακάρι να κάποια στιγμή να γίνουμε μόνιμοι!
Εσυ εισαι ενας ψευτακος κομενος εποχικος που κοπηκε στους γιατρους γιατι ειδαν οτι εισαι τρυπιος, τοτε τι λες ρε ξεφτιλισμενε οτι πηρες χαρα π πηρες εποχικος; Αφου οι εποχικοι π ειναι 25 ειναι μαθηματικη ακριβεια οτι θα μπουν, σε ποιον τα πουλας ρε κομενε οτι εισαι εποχικος; Ουτε προκειται να γινεις ποτε και να γινεις εχεις να μαζεψεις πολυ σφαλιαρα επειδη σε κοβω τι πονηρη κρυφοπ****τσα εισαι
κλαίνε οι χείρες κλενε και οι παντρεμένες! Τι 22 ρε φίλε; Έχεις μπροστά σου 7 με τα 10 χρονια ! Εγώ δηλ π είμαι 30 ; Τι να πω; Παίζεις με τον πόνο μας βλέπω!


σιγά το επίτευγμα να γινεις εποχικος ethelontiscomanto φαντάσου για να κράζεις έτσι πόσο τ θες και δεν σου κάθεται όσο για σένα fireboos δεν κλεγομαι απλά λέω ότι δεν βλέπω να γίνεται κάτι, και εσύ δεν θεώρησε μεγάλος 30 υπάρχουν στο σώμα 40 + δηλ αυτοί τι να πουν?
Firebooss925
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2022 4:38 pm
Τοποθεσία: Athens
Επάγγελμα: Epoxikos purosvestis
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Firebooss925 »

Polemistis99 έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 10:10 pm
Firebooss925 έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 9:59 pm


κλαίνε οι χείρες κλενε και οι παντρεμένες! Τι 22 ρε φίλε; Έχεις μπροστά σου 7 με τα 10 χρονια ! Εγώ δηλ π είμαι 30 ; Τι να πω; Παίζεις με τον πόνο μας βλέπω!
σιγά το επίτευγμα να γινεις εποχικος ethelontiscomanto φαντάσου για να κράζεις έτσι πόσο τ θες και δεν σου κάθεται όσο για σένα fireboos δεν κλεγομαι απλά λέω ότι δεν βλέπω να γίνεται κάτι, και εσύ δεν θεώρησε μεγάλος 30 υπάρχουν στο σώμα 40 + δηλ αυτοί τι να πουν;
εσύ είπες ότι πηρες χαρα π μπήκες! Εγώ δεν χάρηκα! Λέω ας το δοκιμάσω και οτι γίνει, έχω όμως την δουλειά μου έξω, αλλιώς ούτε μια στις 1000 να πήγαινα,
Firebooss925
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2022 4:38 pm
Τοποθεσία: Athens
Επάγγελμα: Epoxikos purosvestis
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Firebooss925 »

Polemistis99 έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 8:29 pm
Ethelontiscommando έγραψε: Δευ Φεβ 06, 2023 8:25 pm

Επειδη ετσι γινοταν μεχρι τωρα, ολοι οι εποχικοι γινοταν μονιμοι αλλα ο τουρνας το ειπε ξεκαθαρα στη βουλη αυτα που γινοταν προ ημερων ξεχαστε τα
άστα φίλε ούτε να τα συζητάω, κρίμα πραγματικά κ είχα πάρει τόσο μεγάλη χαρά π μπηκα εποχικος,.
εγώ ποντάρω στο πραφ τις τελευταίας στιγμής! Αντε μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα... Είδαμε σήμερα άσπρη μέρα ελπιδω μα δούμε και στην πυροσβεστική χααχ
Praktoras55
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 12:12 am
Επάγγελμα: 5ετους
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Praktoras55 »

Τσακάλια μου ακούστε, αργά ή γρήγορα οι εποχικοί θα μπουν στο σώμα Σύρο έχει δείξει μεχρη σήμερα, τώρα θα είστε μερικοί 5 έτους λόγω ηλικίας δεν σας νοιάζει, οπότε όλα καλά θα πάνε εγώ εποχικος είμαι από τους τελευταίους που φώναξαν με 0 μόρια μόνο ένα Γ κατηγορία είχα, στα τελευταία λεπτά τις αντιπυρικής μπήκα αχα
Firebooss925
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2022 4:38 pm
Τοποθεσία: Athens
Επάγγελμα: Epoxikos purosvestis
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Firebooss925 »

Praktoras55 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:17 am Τσακάλια μου ακούστε, αργά ή γρήγορα οι εποχικοί θα μπουν στο σώμα Σύρο έχει δείξει μεχρη σήμερα, τώρα θα είστε μερικοί 5 έτους λόγω ηλικίας δεν σας νοιάζει, οπότε όλα καλά θα πάνε εγώ εποχικος είμαι από τους τελευταίους που φώναξαν με 0 μόρια μόνο ένα Γ κατηγορία είχα, στα τελευταία λεπτά τις αντιπυρικής μπήκα αχα
αυτά φιλαράκι μου μην τα λες έτσι υπάρχουν άτομα εδώ εθελοντές με ειδικές δυνάμεις και διπλώματα π έχουν μείνει εκτός, το οτι σε πήραν εσένα με 0 μόρια πες το κωλοφαρδία πες το όπως θες αλλά μην τα λες ! Είναι άσχημο προς αυτούς που παλεύουν χρόνια να μπουν. Όσο για την μονημοποιησει έχει ο θεός όπως κύλισει το γρανάζι
Praktoras55
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 12:12 am
Επάγγελμα: 5ετους
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Praktoras55 »

Firebooss925 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:37 am
Praktoras55 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:17 am Τσακάλια μου ακούστε, αργά ή γρήγορα οι εποχικοί θα μπουν στο σώμα Σύρο έχει δείξει μεχρη σήμερα, τώρα θα είστε μερικοί 5 έτους λόγω ηλικίας δεν σας νοιάζει, οπότε όλα καλά θα πάνε εγώ εποχικος είμαι από τους τελευταίους που φώναξαν με 0 μόρια μόνο ένα Γ κατηγορία είχα, στα τελευταία λεπτά τις αντιπυρικής μπήκα αχα
αυτά φιλαράκι μου μην τα λες έτσι υπάρχουν άτομα εδώ εθελοντές με ειδικές δυνάμεις και διπλώματα π έχουν μείνει εκτός, το οτι σε πήραν εσένα με 0 μόρια πες το κωλοφαρδία πες το όπως θες αλλά μην τα λες ! Είναι άσχημο προς αυτούς που παλεύουν χρόνια να μπουν. Όσο για την μονημοποιησει έχει ο θεός όπως κύλισει το γρανάζι
και εγώ τι φταιω αν δεν μπήκαν αυτοί; Σωπα καημένε που δεν θα το λεω κ όλας.
Firebooss925
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2022 4:38 pm
Τοποθεσία: Athens
Επάγγελμα: Epoxikos purosvestis
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Firebooss925 »

Praktoras55 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:50 am
Firebooss925 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:37 am
Praktoras55 έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 12:17 am Τσακάλια μου ακούστε, αργά ή γρήγορα οι εποχικοί θα μπουν στο σώμα Σύρο έχει δείξει μεχρη σήμερα, τώρα θα είστε μερικοί 5 έτους λόγω ηλικίας δεν σας νοιάζει, οπότε όλα καλά θα πάνε εγώ εποχικος είμαι από τους τελευταίους που φώναξαν με 0 μόρια μόνο ένα Γ κατηγορία είχα, στα τελευταία λεπτά τις αντιπυρικής μπήκα αχα
αυτά φιλαράκι μου μην τα λες έτσι υπάρχουν άτομα εδώ εθελοντές με ειδικές δυνάμεις και διπλώματα π έχουν μείνει εκτός, το οτι σε πήραν εσένα με 0 μόρια πες το κωλοφαρδία πες το όπως θες αλλά μην τα λες ! Είναι άσχημο προς αυτούς που παλεύουν χρόνια να μπουν. Όσο για την μονημοποιησει έχει ο θεός όπως κύλισει το γρανάζι
και εγώ τι φταιω αν δεν μπήκαν αυτοί; Σωπα καημένε που δεν θα το λεω κ όλας.
δεν είπα ότι φτες εσύ, αλλά δεν χρειάζεται να λες πολλά πολλά!
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά σορρυ που στο λέω αλλά εσυ με 0 μόρια που μπήκες τώρα να γνωρίζεις τελευταίος των τελευταίων θα γίνεις μόνιμος ή 5ετης αν τους κάνει ποτέ. Μπράβο σου που μπήκες
Επίσης μιας και αναφέρθηκε παραπάνω για τον Τουρνα δεν το έχω ακούσει να το λεει αυτό, αλλά το είχα ακούσει να το λεει ο χαρδαλιάς αυτό εν μέρη είχε πει συγκεκριμένα ότι αν έρθει μονιμοποίηση εποχικών δεν θα γίνεται με απλη αλλαγή συμβάσεων, θα βγαίνει σχετική προκήρυξη με κανονικά μόρια αθλήματα και όλα τα συναφή. Το λένε πλέον έμμεσα όλοι ότι αυτά που ξέραμε να τα ξεχάσαμε. Στο κάτω κάτω ξέραμε όλοι τι υπογράφαμε όταν υπογράψαμε κανεις δεν μας είπε θα γίνεται μόνιμοι (μας το είπαν οι αξιωματικοί να μας δελεάσουν να μην φύγουμε) αλλά οι πολιτικοί το θεμα είναι τι θέλουν και από όσο λένε δεν είναι υπέρ μονιμοποιήσεων ειδικά. Αρομων άνω των 35 ετών διότι το σώμα έχει πρόβλημα. Λάθος τους εξ αρχής που δεν έβαλαν πιο χαμηλά όρια ηλικίας άσχετα βέβαια που σε κανένα φεκ και σύμβαση δεν μας έλεγε για επαγγελματική αποκατάσταση άσχετα που έκαναν τα χατίρια παλαιότερα και όλοι ξέρουμε τους λόγους. Εγώ δεν παραπονιεμαι γιατί πολύ απλα ξέρω τι υπέγραψα! Εποχικός για 5 αντιπυρικές και από εκεί και πέρα έχουν το δικαίωμα να κάνουν ότι γουστάρουν. Το ήξερα από την αρχή !
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Φέτος κ μάλλον του χρόνου ειδικά τώρα που θα περάσουν οι εκλογές δεν πρόκειται κανεις να μας κάνει μόνιμους και το έχω πάρει απόφαση πλέον όποτε οσοι θέλετε αποκατάσταση άμεσα καλό θα ήταν εφόσον δν γουστάρετε εποχικηλικι να πάτε να βρείτε κάτι αλλο γιατί πολλοί απο δω πέρα που είστε εποχικοί κάνετε άλλες 2-3 δουλειές και υπάρχουν άτομα που γνωρίζω που παλεύουν να μπουνε έστω εποχικοί γιατί δεν έχουν καθόλου δουλειά ή δουλεύουν το χρόνο 3-4 μήνες και μετά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα… και ένας απο αυτούς ήμουν και εγώ μέχρι πριν ένα χρόνο. Αν σας κάνουν σας έκαναν ξέρετε πολύ καλα τι υπογράψατε επίσης σταματήστε να ζητάτε την εύκολη λύση και τ παραθυράκι των εποχικών (ευτυχώς πιθανότητα δεν θα ξαναβγεί τέτοια προκήρυξη γιατί είναι καραγκιοζιλίκι). Άλλοι δεν ξέρουν καν αν θα δουλεύουν τη σεζόν και μιλάμε εμείς με τουλάχιστον 6μηνη δουλειά και 6μηνο ταμείο; Κάπου έλεος έτσι ας είστε ρεαλιστές … όλοι το καλύτερο ψάχνουμε κάντε μια υπομονή.
Praktoras55
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 12:12 am
Επάγγελμα: 5ετους
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Praktoras55 »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 5:27 pm Καλά σορρυ που στο λέω αλλά εσυ με 0 μόρια που μπήκες τώρα να γνωρίζεις τελευταίος των τελευταίων θα γίνεις μόνιμος ή 5ετης αν τους κάνει ποτέ. Μπράβο σου που μπήκες
Επίσης μιας και αναφέρθηκε παραπάνω για τον Τουρνα δεν το έχω ακούσει να το λεει αυτό, αλλά το είχα ακούσει να το λεει ο χαρδαλιάς αυτό εν μέρη είχε πει συγκεκριμένα ότι αν έρθει μονιμοποίηση εποχικών δεν θα γίνεται με απλη αλλαγή συμβάσεων, θα βγαίνει σχετική προκήρυξη με κανονικά μόρια αθλήματα και όλα τα συναφή. Το λένε πλέον έμμεσα όλοι ότι αυτά που ξέραμε να τα ξεχάσαμε. Στο κάτω κάτω ξέραμε όλοι τι υπογράφαμε όταν υπογράψαμε κανεις δεν μας είπε θα γίνεται μόνιμοι (μας το είπαν οι αξιωματικοί να μας δελεάσουν να μην φύγουμε) αλλά οι πολιτικοί το θεμα είναι τι θέλουν και από όσο λένε δεν είναι υπέρ μονιμοποιήσεων ειδικά. Αρομων άνω των 35 ετών διότι το σώμα έχει πρόβλημα. Λάθος τους εξ αρχής που δεν έβαλαν πιο χαμηλά όρια ηλικίας άσχετα βέβαια που σε κανένα φεκ και σύμβαση δεν μας έλεγε για επαγγελματική αποκατάσταση άσχετα που έκαναν τα χατίρια παλαιότερα και όλοι ξέρουμε τους λόγους. Εγώ δεν παραπονιεμαι γιατί πολύ απλα ξέρω τι υπέγραψα! Εποχικός για 5 αντιπυρικές και από εκεί και πέρα έχουν το δικαίωμα να κάνουν ότι γουστάρουν. Το ήξερα από την αρχή !
τι σορυ ρε φίλε την γνώμη σου λες! Κοίτα είμαι 30 θα κάνω υπομονή μέχρι 35 36 έχω την δουλειά μου έξω (δικιά μου δουλειά) αλλά το σίγουρο είναι σίγουρο δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις! Ότι γίνει βάζω ένα πλαφόν στον εαυτό μου!
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βλέποντας και κάνοντας φίλε μου πάντως. Κάνε τα κουμάντα σου και βλέπεις αν έχεις κάτι από πίσω ακόμα καλύτερα …
εμπειρία και αυτό… καλή δύναμη
Ethelontis

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Ethelontis »

Βρε παιδιά να πω κάτι. Όλο αυτό το θέμα μονιμοποίησης εποχικών λόγω ηλικιακού ή εργασιακής ομηρίας κτλ μου ακούγεται τελείως κούφιο και παρακάτω εξηγώ το γιατί. Οι εποχικοί λοιπόν αποκαλούνται και ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ πυροσβέστες. Μια άλλη περίπτωση ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ αποτελούν οι ΟΒΑ σε στρατό ναυτικό και αεροπορία. Εκεί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα με την έννοια ότι μιλάμε για άτομα που δεν δουλεύουν κοντά στο σπίτι τους αλλά υπηρετούν σε μονάδες του Έβρου, σε πλοία του στόλου, σε ακριτικά αεροδρόμια (η συντριπτική τους πλειοψηφία) . Κανένα από αυτά τα παιδιά όμως δεν επρηζε μπάλες να μονιμοποιηθεί ούτε κατέβαινε σε πορείες ούτε τίποτα. Περίμεναν με υπομονή (οι πρώτοι ΟΒΑ μπήκαν το 2017 όπως θυμάστε τότε που δεν υπήρχε ούτε σαν σκέψη η πρόσληψη ΕΠΟΠ) και όταν ήρθε η ώρα έδωσαν κανονικά στη προκήρυξη με αθλήματα κτλ και μαζί με τα (δίκαια) μόρια που πήραν μονιμοποιήθηκαν όσοι πέρασαν σαν ΕΠΟΠ. Ο στρατός λοιπόν τους το είχε ξεκαθαρίσει.3+3 χρόνια ούτε μονιμότητας ούτε τίποτα αν θες έλα αν δεν θες άστο. Και εκεί το ηλιακό όριο για ΕΠΟΠ για αυτούς ήταν στα 31 καμία σχέση με το 35 που ακούγεται εδω. Δεν σας χρωστάει λοιπόν η πυροσβεστική ούτε σας εξαπάτησε κανείς. Περιμένω την άποψη σας συζήτηση κάνουμε.
NFS13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 11:49 pm
Επάγγελμα: Διασώστης
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από NFS13 »

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι πάντως π λες… δεν σας χρωστάει κανεις παιδιά δυστυχώς επειδή μάθανε να γίνονται μόνιμοι πρέπει να γίνουν όλοι … είναι κοινό μυστικό και δεν το λεει πουθενά
Praktoras55
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 12:12 am
Επάγγελμα: 5ετους
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Praktoras55 »

Ούτε μας χρωστάνε ούτε τους χρωστάμε απλά μιας που υπάρχουν τα κενά μιας που έχουμε εμπειρία απλά κάντε το καλό και βάλτε μας ! Ότι γίνει παιδιά τα πρώτα 40 χρόνια είναι δύσκολα αχαχα
Vladimiros922
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 10:10 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Vladimiros922 »

Στο τέλος του άρθρου 15 του νόμου 3938/2011 (Α΄61) προστίθεται μεταβατική διάταξη ως εξής:

Οι πυροσβέστες πενταετούς και επταετούς θητείας και οι πυροσβέστες εποχικής απασχόλησης με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, που υπηρετούν στο Πυροσβεστικό Σώμα κατά την δημοσίευση του παρόντος, εντάσσονται αυτοδικαίως στο μόνιμο πυροσβεστικό προσωπικό χωρίς να απαιτείται νέα κρίση.

στα ευρωπαϊκά δικαστήρια φίλοι συνάδελφοί!. το δικαιούμαστε υπάρχει νόμος! Μην σχολιάσει κάνεις μλκες τώρα. Μόνο οι εποχικοί να σχολιάσουν. Μην βγάλει κάνεις την χολή του!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες