Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Elena
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Elena »

Επιτελούς φέτος μάλλον περνάω στη ΣΜΥ. Έμαθα οτι στη ΣΜΥ μας χωρίζουν σε τεχνικούς και διοικητικούς δλδ είναι τα όπλα και τα σώματα που μπαίνουμε από τις παν. εξετάσεις η είναι άλλο , ξέρει κανείς ποια η διαφορά , και απο όπλα που πάω τεχνικός η διοικητικός και ποιο είναι πιο καλό για να πάω σε γραφείο. ευχαριστώ
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Elena έγραψε:Επιτελούς φέτος μάλλον περνάω στη ΣΜΥ. Έμαθα οτι στη ΣΜΥ μας χωρίζουν σε τεχνικούς και διοικητικούς δλδ είναι τα όπλα και τα σώματα που μπαίνουμε από τις παν. εξετάσεις η είναι άλλο , ξέρει κανείς ποια η διαφορά , και απο όπλα που πάω τεχνικός η διοικητικός και ποιο είναι πιο καλό για να πάω σε γραφείο. ευχαριστώ
Η επιλογή Όπλων ή Σωμάτων στις Στρατιωτικές Σχολές Σ. Ξ. γίνεται απ' τον ίδιο τον υποψήφιο κατά την κατάθεση του Μηχανογραφικού του Δελτίου.

Γενικώς όλοι οι απόφοιτοι της ΣΜΥ απασχολούνται σε γραφεία, καθότι λιγότερο μάχιμοι απ' τους Ευέλπιδες, πλήν περιτπώσεων που αφορούν στις Ε. Δ.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη ΣΜΥ εδώ: http://www.smy.gr

snifmc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 4:39 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από snifmc »

Για να πας απο Ευελπίδων στις Ε. Δ. πρεπει να περασεις όπλα ή μπορείς και απο τα σώματα; Και τι διαφορές έχουν οι δύο σχολές;
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

snifmc έγραψε:Για να πας απο Ευελπίδων στις Ε. Δ. πρεπει να περασεις όπλα ή μπορείς και απο τα σώματα; Και τι διαφορές έχουν οι δύο σχολές;
Από Όπλα μόνο.

Από την κατεύθυνση των Όπλων, οι απόφοιτοι Ανθυπολοχαγοί κατατάσσονται σε:

  • Πεζικό (ή Ε. Δ.),
  • Τεθωρακισμένα,
  • Πυροβολικό,
  • Μηχανικό,
  • Διαβιβάσεις,
  • Αεροπορία Στρατού
Ενώ από την κατεύθυνση των Σωμάτων σε:

  • Σώμα Εφοδιασμού Μεταφορών
  • Σώμα Υλικού Πολέμου
  • Τεχνικό
Στα Σώματα όπως το Δικαστικό ή το Υγειονομικό κλπ. οι Αξιωματικοί αποφοιτούν από άλλες Στρατιωτικές Σχολές.

ΤΑΚΗΣ
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 1:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα της ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ οπλα απο την ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ σωματα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από yandr »

ΤΑΚΗΣ έγραψε:ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα της ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ οπλα απο την ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ σωματα;


Λογικά στο παίρνεις κατεύθυνση στα όπλα (όπως τεθωρακισμένα, μηχανικό, πυροβολικό κ. λπ), ενώ στο άλλο η κατεύθυνση είναι προς τα σώματα (όπως υγειονομικό, ταχυδρομικό, οικονομικό κ. λπ.).

Δεν το γνωρίζω όμως, οπότε αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ας απαντήσει.
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Giannis91 »

Απ οτι ξερω η βασικη διαφορα ειναι αυτη που ειπε και ο yandr. Κατα τα αλλα διαφερουν και οι συνθηκες στην σχολη... Τα ΣΩΜΑΤΑ εχουν καλυτερη μεταχειριση απ τα ΟΠΛΑ. Ομως και μετα την σχολη τα ΣΩΜΑΤΑ ειναι πιο χαλαρα απ οτι τα ΟΠΛΑ, συνηθως τα ΣΩΜΑΤΑ πιανουν θεσεις σε γραφεια ενω τα ΟΠΛΑ ειναι πιο μαχιμα.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Η διαφορά των κατηγοριών ΣΣΕ-όπλα και ΣΣΕ-σώματα είναι στις ειδικότητες καθώς και στην εξέλιξη του αξιωματικού μέσα στο στράτευμα... Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω link:

http://www.army.gr/structure/sunthesi/composition.php

Ευχαριστώ.

Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Επισης να ρωτησω οπλο επιλεγεις ή σου δινουν απλως οπου υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη; αν ισχυει το παραπανω: θελω να μπω πεζικο αν με στειλουν ναυτικο ή κατι τετοιο μπορω να κανω κατι;
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Απο σμυ πας πεζικο, αρματα , πυροβολικό ή αεροπορία στρατου... Και κατι αλλα... Όλα εχουν σχέση με στατο. Το ναυτικό δεν έχει καμία σχέση με την σμυ.
Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγγνώμη παιδιά μπερδεύτηκα αεροπορία στρατού εννοούσα, είμαι 16 χρονών Τώρα άρχισα να ψάχνομαι για το που θα μπω και με ενδιαφέρει πολύ το στρατιωτικό για αυτό τον λόγο δεν ξέρω τους Βαθμούς ακόμα.Eπίσης τα ρήματα με ο είναι κατάλοιπα από τα greeklish θα ήμουν πάντως ευγνώμων αν μπορούσατε να μου απαντήσετε στις ερωτήσεις που έθεσα.
markella
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 11:57 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από markella »

Βασικά προς ενημέρωση των μαθητών λυκείου που έχουν σκοπό να δηλώσουν ΣΣΕ και σμυ, θα πρέπει να ξέρουν ότι το όπλο ή σώμα επιθυμούν να πάρουν, είναι επι το πλείστον θέμα τύχης. Και δυστυχώς οι θέσεις για αεροπορία στρατού ειναι τόσο λίγες αγαπητέ bill που θα πρέπει να είσαι τόσο τυχερός, ώστε και να πέσει στην ομάδα σου η αεροπορία στρατού αλλά και να μην την έχει δηλώσει κάποιος πριν από εσένα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν επιθυμείτε να μπείτε σε στρατιωτικές σχολές δεν είναι καλό να κολλάτε μόνο σε μια ειδικότητα, αλλά να είστε έτοιμοι να δεχτείτε και το πεζικό και τα τεθωρακισμένα, αλλιώς θα έχετε χάσει 2ή 4 χρόνια από τη ζωή σας. Επειδή βιάζομαι και δεν μπορώ να γράψω πολλά, αν θέλετε να μάθετε παραπάνω για την επιλογική διαδικασία, ζητείστε το και θα σας απαντήσω αργότερα.
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Απο οτι νομίζω ο αδερφός μου είχε το ίδιο πρόβλημα... Και εχει περάσει ΣΣΕ (που απο οτι ξέρω είναι πιο δύσκολα απο ΣΜΥ σε θέμα ασκήσεων) και τα καταφέρνει μια χαρα... Αν το θες πραγματικα και αγαπάς τον στρατό πιστεύω πως θα αντέξεις...
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Θελω να συμπληρώσω πως υπάρχει και αλος τρόπος να επιλέξεις το όπλο ή το σωμα που θες αλλα είναι ακόμα ποιο δύσκολος... Ο τρόπος είναι να βγείς αρχηγός της σχολής... Δηλαδη να είσαι ο καλήτερος μαθιτης και ο καλήτερος στα αθλήματα... Εικόνα
Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ παρά πολύ εγώ θέλω να περάσω πεζικό όχι αεροπορία απλώς ρωτούσα αν μου τύχει άλλη ειδικότητα τι μπορώ να κάνω. ξέρεις πόσες είναι οι πιθανότητες για να περάσω πεζικό; μπορείς να αναφέρεις παραπάνω για την διαδικασία επιλογής; επίσης θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να απαντήσεις αν φυσικά ξέρεις αυτό που ρωτώ από πάνω για το μέχρι που μπορώ να φτάσω ιεραρχικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες