ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πολίτης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Γειά σας. Είμαι κοπέλα και 16 χρόνων και θέλω να περάσω στρατιωτικές σχολές. Κυρία προτίμηση είναι Ικάρων ιπτάμενος αλλά έχω αστιγματισμό οπότε κατά 90% και από ο, τι μ έχουν πει δεν μπορώ. Δεύτερη επιλογή μου είναι Ευελπίδων όπλα. Γενικά η σχολή ναυτικών δοκιμών είναι τρίτη μου επιλογή. Έχω δει διαφορά σχόλια στα φόρουμ για γυναίκες που θέλουν να μπουν ειδικές δυνάμεις. Οπότε αν είναι κάποιος από αυτούς παρακαλώ απλά να μην ασχοληθεί καν. Θέλω εγκυρες πληροφορίες και όχι φήμες. Ξέρω ότι είμαι μικρή ακόμα αλλά τον τελευταίο χρόνο έχω ξεκινήσει να αναπτύσσω μια ιδιαίτερη προτίμηση για εισαγωγή σε ΟΥΚ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο σχολείο ακόμα και για άντρες πόσο μάλλον για γυναίκες. Και ξέρω ότι δεν έχει ολοκλήρωμα καμία γυναίκα την εκπαίδευση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να μπω. Σε ιστοσελίδες που έχω διαβάσει λέει ότι δικαίωμα εισαγωγής έχουν μόνο άντρες.1) θα ήθελα να μάθω τι ισχύει για γυναίκες και αν έχει μπει καμία2) Επιπλέον έχω διαβάσει όλες τις προηγούμενες ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει αν για να γίνεις μέλος στη ΔΥΚ πρέπει να εισαι αξιωματικός στο ναυτικό ή μπορείς και από στρατό ξηράς

3) Γενικά πριν ξεκινήσουν κάποια άτομα να κράζουν πιστεύω ότι τα όρια για να μπεις στο σχολείο τα πετυχαίνω γιατί μέχρι πέρυσι εκανα 20 κάμψεις. Βέβαια τώρα με δυσκολία κάνω αλλά είχα πολύ καιρό οπότε πιστεύω είναι λογικό. Κάνω 200 κοιλιακούς συνεχόμενα. Κολύμβηση η αλήθεια είναι δεν έχω δοκιμάσει ούτε βυθίσεις γιατί δεν έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό. Έλξεις προς το παρόν καμία γιατί δεν είχα μονόζυγο και τρέξιμο το έχω οριακά. Γενικά πιστεύω ότι με αρκετή θέληση και επιμονή μπορείς να καταφέρεις αρκετά πράγματα και δεν είμαι άτομο που τα παρατάω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

1) Δεν δέχονται γυναίκες στα ΟΥΚ, ούτε στη ΔΥΚ του Πολεμικού Ναυτικού, ούτε στο Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών που περνάνε στελέχη των υπόλοιπων Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας.

2) Ναι, για να ενταχθείς στις ομάδες της ΔΥΚ πρέπει να είσαι στέλεχος του ΠΝ, είτε Αξιωματικός από ΣΝΔ είτε Υπαξιωματικός από ΣΜΥΝ, ή ΕΠΟΠ. Οι του Στρατού Ξηράς περνάνε το ΣΥΚ και όταν τελειώσουν επιτυχώς επιστρέφουν στις μονάδες τους.

3) Το πρόγραμμα είναι πολύ απαιτητικό, έχει πολύ τρέξιμο, και τρομερή σωματική καταπόνηση. Στη περίφημη "διαβολοβδομάδα" ζήτημα αν σου επιτρέπουν να κοιμηθείς έστω και 1 ώρα την ημέρα. Γι'αυτό και το μικρό ποσοστό επιτυχίας.
Πολίτης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Δηλαδή ακόμα και να το θέλει μια γυναίκα πολύ και να περάσει τα όρια με σχετική ευκολία, δεν υπάρχει περίπτωση να την δεχτούν; Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι κατά καιρούς πήγαιναν γυναίκες αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν την εκπαίδευση και έφευγαν. Δεν ξέρω βέβαια αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι γιατί το είδα σε φόρουμ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν δέχονται γυναίκες στο ΣΥΚ, άρα ούτε και κατ'επέκταση στις επιχειρησιακές ομάδες της ΔΥΚ ως Υ/ΚΤ.

Τα μόνα σχολεία βασικής εκπαίδευσης στο ΣΥΚ που μπορούν να παρακολουθήσουν γυναίκες είναι τα εξής:

- Ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό το Σχολείο Αυτοδυτών Καταδυτικής Ιατρικής

- Σχολείο Αυτοδυτών / Ναυαγοσωστών

- Σχολείο Διασωστών (ΜΧ)

Για τα άνωθεν σχολεία απαιτείται η αντίστοιχη ειδικότητα φυσικά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Εδώ παλαιότερο ρεπορτάζ του Alpha με γυναίκα-στέλεχος της ΔΥΚ ως Καταδυτική Νοσηλεύτρια.


Πολίτης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Το έχω δει αυτό το βίντεο γενικότερα επειδή με ενδιαφέρει αρκετά το έχω ψάξει. Η συγκεκριμένη γυναίκα από ο, τι έχω διαβάσει είναι νοσηλεύτρια και στέλεχος της ΔΥΚ αλλά δεν έχει περάσει την εκπαίδευση σε σχολείο υποβρυχίων καταστροφών. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει. Αυτό έλεγε το άρθρο από το οναλερτ: Αποτελεί άβατο ο χώρος των ΟΥΚ για τις γυναίκες; Σ΄ ότι αφορά στην εκπαίδευση ακόμη ναι. Όμως ήδη η πρώτη γυναικεία παρουσία στο μηχανισμό λειτουργίας τους έχει γίνει αισθητή. Πρόκειται για μία νοσηλεύτρια η οποία κυριολεκτικά τους ακολουθεί παντού! Στο βίντεο της τηλεόρασης του ALPHA, η πρώτη γυναίκα που κλήθηκε να συνεργαστεί με τους Έλληνες βατραχάνθρωπους μιλάει για την εμπειρία της.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ανακρίβειες του Onalert.

Η συγκεκριμένη είναι στέλεχος του Πολεμικού Ναυτικού (νοσοκόμος) και φυσικά έχει βγάλει το σχολείο βασικής εκπαίδευσης αυτοδυτών καταδυτικής ιατρικής στην ΣΥΚ, διάρκειας 32 ημερών (πλέον).

Πως άλλωστε θα μπορούσε να σταδιοδρομήσει ως νοσηλευτικό προσωπικό των ομάδων εάν δεν είχε βγάλει το αντίστοιχο σχολείο που υπάγεται στην ΔΥΚ;

Δεν είναι θέμα γνώσεως. Απλή λογική είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Πέμ Δεκ 31, 2020 9:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πολίτης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Ναι ισχύει αυτό. Λογικό είναι να έχει περάσει κάποιο σχολείο για να είναι στη ΔΥΚ. Γίνεται να συνεργαστεί κάποιος με του ΟΥΚαδες, αν δεν είναι ιατρός και νοσηλευτης του ΠΝ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Αν εννοείς στο επιχειρησιακό σκέλος, όχι, μόνο αν είσαι στο ΠΝ με ειδικότητα άμεσα σχετιζόμενη με τις ομάδες των ΟΥΚ.

Αν αναφέρεσαι εκτός, δηλαδή σε θέμα εκπαίδευσης, ναι, αρκετές γυναίκες-στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας λαμβάνουν εκπαίδευση αυτοδυτών. Παράδειγμα η παρακάτω Λοχίας ΕΠΟΠ (ΜΧ) του 747 Ειδικού Τάγματος Μηχανικού.


Τάκης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Τάκης »

Χαιρετώ το forum, ήθελα να κάνω μια ερώτηση, μπορεί κάποιος να κάνει την θητεία του στα ΟΥΚ ή πρέπει να είσαι μόνιμος; Γενικά ακούω πολλά και δεν ξέρω τι ισχύει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Τάκης έγραψε:Χαιρετώ το forum, ήθελα να κάνω μια ερώτηση, μπορεί κάποιος να κάνει την θητεία του στα ΟΥΚ ή πρέπει να είσαι μόνιμος; Γενικά ακούω πολλά και δεν ξέρω τι ισχύει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Στην ΔΥΚ (πρώην ΜΥΚ) δεν παίρνουν πλέον ναύτες ή φαντάρους από Μάρτιο του 2004 κι αυτό λόγω της μειωμένης θητείας, οπότε όχι δεν μπορείς.
Μόνο σαν Μόνιμος Στέλεχος μπορείς ή σε κάποιες περιπτώσεις σαν ΟΒΑ.

Οτιδήποτε άλλο ακούς για θητεία στα ΟΥΚ, ειναι χαζομάρες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Παρ Ιαν 08, 2021 7:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

Λοιπον, επειδη εχετε κουρασει ορισμενοι εδω μεσα με τις δηθεν γνωσεις σας που μονο παραπληροφορηση προσφερουν στον κοσμο, θα πω τα εξης. Ως εφεδρος που κανει την θητεια του στο ΠΝ (ναυτης) μπορεις να περασεις κανονικοτατα και με τον Νομο το Σχολειο Υποβρυχιων καταστροφων διαρκειας 7 μηνων ΑΛΛΑ μονο σε συγκεκριμενες ΕΣΣΟ. Μετα την αποφοιτηση, ειτε απολυεσαι ειτε υπογραφεις σαν ΟΒΑ. Αυτα τα ξερω πρωτον απο πολλα ατομα που μπηκαν για θητεια στο ΠΝ και περνουσαν και ρωτουσαν ποιοι θελουν να δοκιμασουν να μπουν ΟΥΚ, ΑΛΛΑ και απο τηλεφωνημα που εκανα στο ΓΕΝ και μιλησα με υπευθυνο απο κει για να ειμαι σιγουρος. Σταματηστε λοιπον να λετε οτι ισχυε πριν 40 χρονια χωρις να εχετε ενημερωθει για το παραμικρο και να ανεβαζετε και κατι σελιδες του 2003 που ουτε τα ορια δεν ειναι ιδια. Ανοιγουν ατομα το φορουμ και πιο πολυ μπερδευονται παρα βγαζουν ακρη. Ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας λενε στο χωριο μου.

Τελος προς τα παιδια που θελουν να δοκιμασουν να παρουν μερος στο Σχολειο, αν θελουν να εχουν ρεαλιστικες πιθανοτητες να αποφοιτησουν, καλο ειναι να κανουν μια πολυ γερη και σωστη προετοιμασια πανω στα προτυπα του Σχολειου, τουλαχιστον 2 ΧΡΟΝΙΑ πριν μπουν. Οπως ειπαν και καποιοι φιλοι πριν, να μαθουν να κολυμπανε και να τρεχουν σωστα. Να ειναι ευλιγιστοι και με μυικη Αντοχη. Οι μποντυμπιλντερς δεν θα αντεξουν ουτε μια μερα. Αυτα ειχα να πω και αυτα ισχυουν εως και σημερα που μιλαμε. Ολα τα αλλα ειναι παπατζες. Εγω μιλαω με επιβεβαιωμενες πηγες τουλαχιστον. Καλη προετοιμασια και καλη τυχη σε οσους το τολμησουν.
katsampis4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 1:00 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από katsampis4 »

Καλησπερα για τους Ο. Υ. Κ ποια ειναι τα ορια για τα θεματα με την οραση;
Guest

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Guest »

Φρογκμαν έγραψε:Λοιπον, επειδη εχετε κουρασει ορισμενοι εδω μεσα με τις δηθεν γνωσεις σας που μονο παραπληροφορηση προσφερουν στον κοσμο, θα πω τα εξης. Ως εφεδρος που κανει την θητεια του στο ΠΝ (ναυτης) μπορεις να περασεις κανονικοτατα και με τον Νομο το Σχολειο Υποβρυχιων καταστροφων διαρκειας 7 μηνων ΑΛΛΑ μονο σε συγκεκριμενες ΕΣΣΟ. Μετα την αποφοιτηση, ειτε απολυεσαι ειτε υπογραφεις σαν ΟΒΑ. Αυτα τα ξερω πρωτον απο πολλα ατομα που μπηκαν για θητεια στο ΠΝ και περνουσαν και ρωτουσαν ποιοι θελουν να δοκιμασουν να μπουν ΟΥΚ, ΑΛΛΑ και απο τηλεφωνημα που εκανα στο ΓΕΝ και μιλησα με υπευθυνο απο κει για να ειμαι σιγουρος. Σταματηστε λοιπον να λετε οτι ισχυε πριν 40 χρονια χωρις να εχετε ενημερωθει για το παραμικρο και να ανεβαζετε και κατι σελιδες του 2003 που ουτε τα ορια δεν ειναι ιδια. Ανοιγουν ατομα το φορουμ και πιο πολυ μπερδευονται παρα βγαζουν ακρη. Ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας λενε στο χωριο μου.

Τελος προς τα παιδια που θελουν να δοκιμασουν να παρουν μερος στο Σχολειο, αν θελουν να εχουν ρεαλιστικες πιθανοτητες να αποφοιτησουν, καλο ειναι να κανουν μια πολυ γερη και σωστη προετοιμασια πανω στα προτυπα του Σχολειου, τουλαχιστον 2 ΧΡΟΝΙΑ πριν μπουν. Οπως ειπαν και καποιοι φιλοι πριν, να μαθουν να κολυμπανε και να τρεχουν σωστα. Να ειναι ευλιγιστοι και με μυικη Αντοχη. Οι μποντυμπιλντερς δεν θα αντεξουν ουτε μια μερα. Αυτα ειχα να πω και αυτα ισχυουν εως και σημερα που μιλαμε. Ολα τα αλλα ειναι παπατζες. Εγω μιλαω με επιβεβαιωμενες πηγες τουλαχιστον. Καλη προετοιμασια και καλη τυχη σε οσους το τολμησουν.


Μήπως γνωρίζεις εάν μπορούν να εισαχθούν γυναίκες;

CPT Soap

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από CPT Soap »

Αλανια για αθληματα που μπορουμαι να βρουμαι ορια; Επισης η διαρκεια της συκ ειναι εξι μηνες οπως παλια η εχει αλαξει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης