ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

OΙ γυναίκες δεν μπορούν να περάσουν το σχολείο Υ/Κτ, μπορούν όμως να περάσουν το σχολείο αυτοδυτων διαρκειας ενός μήνα
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

Καλησπέρα φίλε. Το σχολείο διαρκεί 28 εβδομάδες. Τα αθλήματα είναι:

Δρόμος ενός μιλίου σε 7 λεπτά

30 κάμψεις

8 έλξεις

8 βυθίσεις

Ανάβαση σκοινιού 5μετρων χωρίς βοήθεια ποδιών

50 αναδιπλώσεις κοιλιακών

300μ κολύμπι σε 7:30 λεπτά

15μ υποβρύχιο κολύμπι (μακροβουτι)

Γιωργος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Γιωργος »

Παιδια καλησπερα, ειμαι 17 ετων και θελω να περασω στην σχολη ΣΜΥΝ, εαν εχω τατουαζ επανω στο σωμα μου πειραζει ; Ειτε ειναι σε εμφανες σημειο (οπως χερια η ποδια) ειτε ειναι σε σημειο οπως το στηθος ή η κοιλια, και αργοτερα εαν μπω στα ΟΥΚ θα υπαρχει θεμα με τα τατουαζ; Εννοω θα υπαρχει καποιο ενδεχόμενο να μην με παρουν; Δεν εχω καποιο τατουαζ προσωπικά απλα ρωταω για ενημέρωση. Ευχαριστω οποιος απαντησει. Καλο κουραγιο σε ολους και υγεια πανω απο ολα.
Υποψηφιος ΔΕΑ

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Υποψηφιος ΔΕΑ »

Παιδια καταταζομαι με την επομενη εσσο μηπως ξερει κανεις τωρα που θα ειναι 17 μηνες ως ΔΕΑ ΠΖ σε μοναδα Αττικης αν μπορω να δηλωσο για βατραχανθρωπος και να περασω ΣΥΚ;
Δημητρης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα καποιος απο αυτους που εχουν ψαχτει προσφατα και γνωριζουν οτι πλεον παιρνουν και εφεδρους στο συκ (δεν παιρνουν πια μονο μονιμους), να μου πει μεσω ειδικων δυναμεων ποια ειναι η διαδικασια, γιατι νομιζω ως εφεδρος μπορεις ειτε μεσω πολ. Ναυτ. Ειτε μεσω ειδικων δυναμεων, μονο απο συγκεκριμενες εσσο. Μεσω ειδικων δυναμεων λοιπον, περναει κλιμακιο της δυκ στο μεγαλο πευκο στη βασικη και ρωταει ποιος θελει να κανει τα ορια για συκ, ή πρεπει να δηλωσεις συγκεκριμενα αμφιβιος καταδρομεας, για να περασει κλιμακιο της δυκ απο εκει; Για να προλαβω τους παλιους ξαναλεω οτι πλεον αυτο που επαιρναν μονο μονιμους εχει αλλαξει 100%. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Θοδωρής

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Γεια σας... Σήμερα πέρασα περιοδεύων δήλωσα πολεμικό Ναυτικό Ειδικές δυνάμεις και έχω μια απορία αν με πάρουν και δουν ότι έκανα εγχείριση χιαστό και μηνίσκο υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να πάω για αυτό το λόγο ;
Άβαταρ μέλους
ΜΗΤΣΑΡΑΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 2:42 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ »

Μια ερωτηση σε οποιον ξερει. Θα εκτιμουσα την απαντηση σας. Λοιπον ειμαι μαθητης της 3ης λυκειου και φετος δινω πανελληνιες. Θα δηλωσω ως πρωτη επιλογη ΣΣΕ και ως 2η τη ΣΜΥΝ. Ξερω οτι γινεται να Περασω στη ΣΥΚ και απο τις δυο παραπανω στρατιωτικες σχολες εφοσον τις εχω ολοκληρωσει. Ωστοσο δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα απο το να περασω ως εκπαιδευομενος στη ΣΥΚ προερχομενος απο τη ΣΣΕυελπιδων και ποια η διαφορα να περασω στη ΣΥΚ προερχομενος απο τη ΣΜΥΝ. Περα απο την πρωτοφανη διαφορα (στη μια σχολη γινομαι αξιωματικος ξηρας και στην αλλη υπαξιωματικος ναυτικου). Επισης ειναι το ιδιο ευκολο να δηλωσω τη ΣΥΚ και απο τις δυο παραπανω στρατιωτικες σχολες ή ειναι πιο ευκολο απο τη ΣΜΥΝ;
ΒΑΤΡΑΧΙ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Ως απόφοιτος από ΣΜΥΝ, άρα Υπαξιωματικός του Ναυτικού, θα ενταχθείς στις επιχειρησιακές ομάδες των ΟΥΚ μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του ΣΥΚ.

Αν πας ΣΣΕ απλώς κάνεις το ΣΥΚ και με το πέρας επιστρέφεις πίσω στη μονάδα που υπηρετείς.
Tolispap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2021 11:38 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Tolispap »

Από ναυτικό μπορείς από οποιαδήποτε ειδικότητα να μπεις στους Ο. Υ. Κ. Έτσι;
Νίκος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα φίλε, σε ποίες ΕΣΣΟ ναυτικού γίνεται η επιλογή για το σχολείο των ΟΥΚ.
HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Tolispap έγραψε:Από ναυτικό μπορείς από οποιαδήποτε ειδικότητα να μπεις στους Ο. Υ. Κ. Έτσι;
Ναι. Αν βγαλεις το σχολειο αποκτας άλλη και αυτη που μπηκες καταντα διακοσμητικη.

υποψήφιος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από υποψήφιος »

Ηλεκτρολογε γιατί δεν προτιμάς την απευθείας κατάταξη στα ουκ στους εποπ;
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

Καλησπέρα σ όλα τα παιδιά που ρωτάνε πιο πάνω για την θητεία στους ΟΥΚ. Απ' όσο γνωρίζω αν κάνεις την θητεία σου στο πολεμικό ναυτικό σε συγκεκριμένες εσσο (Σεπτεμβρίου - Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος) μπορούν να δηλώσουν κανονικά να πάνε για βατράχια. Τώρα από στρατό ξηράς, από αυτά που έχω διαβάσει, λένε πως μπορείς να πας αλλά μόνο μέσα από αμφιβιους καταδρομείς. Αφού μπεις αμφιβιος δηλαδή θα σε ρωτήσουν αν θες να πας ΜΥΚ και θα σε στείλουν να δώσεις αθλήματα. Τώρα αυτό που δεν ξέρω με σιγουριά είναι αν έχεις αυτήν την δυνατότητα και από ορεινούς κλπ. Γενικά πάρτε τηλέφωνα στο ΓΕΣ ή στο ΓΕΝ και ρωτήστε να μάθετε με σιγουριά και ότι μάθετε γράψτε το εδώ να ξέρουμε ακριβώς τι γίνεται και να μάθουμε και εμείς. Από αμφιβιους πάντως και από συγκεκριμένες εσσο στο Π. Ν πας κανονικά ΜΥΚ.
Φρογκμαν

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Φρογκμαν »

Καλησπέρα και πάλι από φρογκμαν. Έπειτα από παραπάνω έρευνα και ομιλία με γνωστούς και φίλους που μπήκαν και εκείνοι ειδικές δυνάμεις έχω να πω τα εξής. Απ' ότι μου είπαν, από το ΚΕΕΔ ακόμα σου δίνουν την επιλογή να περάσεις το σχολείο υποβρυχιων καταστροφών αλλά και αργότερα στις μονάδες. Αυτή η επιλογή υπάρχει ΜΌΝΟ για την Α εσσο. Επομένως όσοι θέλετε να δοκιμάσετε να πάτε για βατράχια, το μόνο που έχετε να κάνετε πέρα απ' την προετοιμασία, είναι να δηλώσετε ειδικές δυνάμεις και θα έρθουν απ' τις πρώτες κιόλας μέρες να ρωτήσουν ποιοι θέλουν να πάνε βατραχάνθρωποι. Καλή τύχη σε όλα τα παιδιά που θα το δοκιμάσουν και ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.

Γιαννης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Γιαννης »

Απο α εεσο για το καλοκαιρινο σχολειο και απο εσσο σεπτεμβριου για το χειμερινο (απο ειδικες δυναμεις). Βεβεια τωρα που η θητεια θα γινει 12μηνη ισως να μπορεις και απο περισσοτερες εσσο να παρακολουθησεις το συκ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες