ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από hazardous »

Chal7 έγραψε: Σάβ Απρ 01, 2023 4:08 pm Καλησπερα παω γ λυκ και εκανα προσφατα δελτιο απογραφης και επρεπε να επιλεξω και σε τι θελω να παω εβαλα ουκ κατι που θελω εδω και πολυ καιρο και δεν ξερω 1 αν χρειαζεται να παω καπου αλλου πχ κεπ για να δηλωσω και εκει τα ουκ 2 αν το οτι εχω πλατυποδια (απο τι εψαξα η περιπτωση μου ειναι πολυ συνηθισμένη και οχι σοβαρη) θα με κοψουν
Και ελαφρά πλατυποδία να έχεις θα έχεις πρόβλημα. Αναφέρεται και πιο πάνω.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Chal7

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Chal7 »

Ρε παιδια εψαξα λιγο για το θεμα της πλατυποδίας και λενε πως αν βγεις Ι1 δεν εχεις θεμα στις ειδικες δυναμεις και ειχε ενα λινκ με τα κριτήρια για το στρατο επειδη δεν μπορω να βαλω σκρινσοτ σας λεω ακριβως τι λεει : Πλατυποδια χωρις στοιχεια βλαισοτητας και χωρις λειτουργικες διαταραχες βγαινεις Ι1
Peter23

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Peter23 »

Καλησπερα σε ολους! Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει ενα μη παθολογικο τελειως αθωο φυσιματακι (δηλαδη η καρδια του ειναι 100% φυσιολογικη και λειτουργικη χωρις καμια παηθηση) αν θα εχει προβλημα για να περασει το σχολειο των ουκ. Οσους εχω ρωτησει μεχρι στιγμης μου εχουν πει οτι δε θα εχω κανενα προβλημα διοτι το αθωο φυσιμα δεν περιλαμβανεται στο ΦΕΚ με τις παθησεις που σε βγαζουν Ιωτά και πραγματι το εψαξα και δεν συμλεριλαβανεται. Εσεις τι λετε γιαυτο; Θα εκτιμουσα καθε απαντηση. Καλο βραδυ
Nikoscybernova

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nikoscybernova »

Τελικά παιδιά αν κάποιος έχει σφράγισμα γίνεται δεκτός; Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι οι τρύπες στα δόντια μπορεί να σκάσουν με την πίεση του νερού 🤷
Kakofonix

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Kakofonix »

Για ποιόν λόγο υποτίθεται ότι δεν περνάνε άτομα με έλλειψη ενζύμου;
Επίσης που και ποτε σου κάνουν εξετάσεις για να το δουν;
VatraxAkis

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από VatraxAkis »

Kakofonix έγραψε: Δευ Αύγ 07, 2023 10:26 pm Για ποιόν λόγο υποτίθεται ότι δεν περνάνε άτομα με έλλειψη ενζύμου;
Επίσης που και ποτε σου κάνουν εξετάσεις για να το δουν;
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι "υποτίθεται"; Δεν "υποτίθεται". Δε μπορείς να πας σε καμία μονάδα των ειδικών δυνάμεων.
Για να μπεις οπουδήποτε στις ειδικές δυνάμεις (πόσο μάλλον στη ΜΥΚ), απαγορεύεται να έχεις έλλειψη ενζύμου.
Που: Σου κάνουν εξετάσεις στο ΚΕΕΔ ή στο κέντρο που θα παρουσιαστείς πρώτη φορά (και δηλώσεις διάθεση να μπεις ειδικές δυνάμεις.
Πότε: Εντός του πρώτου τριημέρου που θα παρουσιαστείς ανάλογα με την ΕΣΣΟ.

Δε ξέρω αν έχεις τάσεις αυτοκτονίας αλλά ευτυχώς ο στρατός θα σε προστατέψει σε αυτό και δε θα σε πάρουν ποτέ ειδικές δυνάμεις με έλλειψη ενζύμου.
Για ποιον λόγο: Επειδή είναι σχεδόν σίγουρος ότι η αιμολυτική αναιμία που προκύπτει (και) λόγω της πίεσης εντός νερού (σε μέτρια - μεγάλα βάθη) θα απέβαινε θανάσιμη (κανόνας).

Πριν λοιπόν θεωρήσεις ότι κάτι "υποτίθεται", δες το λογικά και θα δεις ότι είναι διάταξη για να σε σώσει και πες και ευχαριστώ που δε θα πας.

Γεια σου.
Tantoo

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Tantoo »

VatraxAkis έγραψε: Τρί Σεπ 12, 2023 3:01 pm
Kakofonix έγραψε: Δευ Αύγ 07, 2023 10:26 pm Για ποιόν λόγο υποτίθεται ότι δεν περνάνε άτομα με έλλειψη ενζύμου;
Επίσης που και ποτε σου κάνουν εξετάσεις για να το δουν;
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι "υποτίθεται"; Δεν "υποτίθεται". Δε μπορείς να πας σε καμία μονάδα των ειδικών δυνάμεων.
Για να μπεις οπουδήποτε στις ειδικές δυνάμεις (πόσο μάλλον στη ΜΥΚ), απαγορεύεται να έχεις έλλειψη ενζύμου.
Που: Σου κάνουν εξετάσεις στο ΚΕΕΔ ή στο κέντρο που θα παρουσιαστείς πρώτη φορά (και δηλώσεις διάθεση να μπεις ειδικές δυνάμεις.
Πότε: Εντός του πρώτου τριημέρου που θα παρουσιαστείς ανάλογα με την ΕΣΣΟ.

Δε ξέρω αν έχεις τάσεις αυτοκτονίας αλλά ευτυχώς ο στρατός θα σε προστατέψει σε αυτό και δε θα σε πάρουν ποτέ ειδικές δυνάμεις με έλλειψη ενζύμου.
Για ποιον λόγο: Επειδή είναι σχεδόν σίγουρος ότι η αιμολυτική αναιμία που προκύπτει (και) λόγω της πίεσης εντός νερού (σε μέτρια - μεγάλα βάθη) θα απέβαινε θανάσιμη (κανόνας).

Πριν λοιπόν θεωρήσεις ότι κάτι "υποτίθεται", δες το λογικά και θα δεις ότι είναι διάταξη για να σε σώσει και πες και ευχαριστώ που δε θα πας.

Γεια σου.
Φίλε μου επειδή μάλλον δεν γνωρίζεις, ρώτα στελέχη και εν ενεργεία βατραχανθρώπους για να ενημερωθείς. Τι σχολείο είσαι βατραχάκι;
PlatsaPloutsa
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2023 11:14 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από PlatsaPloutsa »

Έχω μπερδευτεί πολύ με τις διάφορες πληροφορίες για την εισαγωγή των στρατευόμενων στα ΟΥΚ.

Αυτό ισχύει; Και αν ναι, τι ακριβώς σημαίνει;

viewtopic.php?p=513192#p513192
rafail27

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από rafail27 »

Τελικα ακομα στις μερες μας δεν εχουμε σαφη απαντης για το τι ισχυει στα ΟΥΚ με την ελλειψη ενζυμου και γενικα στις ειδικες δυναμεις!

ο ενας λεει σε κοβουν παντου ο αλλος σε περνανεε

Οποιος γνωριζει καλο θα κανειι

Ευχαριστωω!
FantarosOuk

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από FantarosOuk »

rafail27 έγραψε: Πέμ Οκτ 05, 2023 7:27 pm Τελικα ακομα στις μερες μας δεν εχουμε σαφη απαντης για το τι ισχυει στα ΟΥΚ με την ελλειψη ενζυμου και γενικα στις ειδικες δυναμεις!

ο ενας λεει σε κοβουν παντου ο αλλος σε περνανεε

Οποιος γνωριζει καλο θα κανειι

Ευχαριστωω!
αςΛοιπόν θα σας πω τι μου συνέβη και ελπίζω να λάβω αρκετές απαντήσεις που θα με κατατοπίσουν σωστά

Παρουσιάστηκα στο κέντρο της Θήβας τώρα με την Ε ΕΣΣΟ για να δηλώσω για τη ΜΥΚ
Πέρασε το κλιμάκιο όλα καλά δήλωσα ως υποψήφιος ΟΥΚ, εδωσα αθλήματα ενδεικτικά θα σας πω 90 κάμψεις 30 έλξεις 50 βυθίσεις 5:30 μίλι κλπ
Πήρα φύλλο πορείας μόλις ορκίστηκα και τι να δω ; Ρεντίνα 14 ΛΔΒ
Μετά από πολλά τηλέφωνα μαθαίνω ότι αυτή η φουρνιά έφυγε για φαντάρους ΟΥΚ έφυγε μόνο από το ΚΕΕΔ, και ρωτάω εγώ τώρα είναι δυνατόν το κλιμάκιο να μη γνώριζε ότι δε θα πάρουν από πουθενά άλλου πέρα από το ΚΕΕΔ, αυτή τη στιγμή παλεύω με τα βύσματα να προλάβω το σχολείο το οποίο ακόμα δεν ξεκίνησε, είναι η φάση προένταξης, δε ξέρω τι να κάνω, να ζητήσω ακρόαση από τον διοικητή της Ρεντίνας ; Τι να κάνω ; Μας Γ****νε γιατί δεν έζησα μόνο εγώ αυτή την αδικία…είναι δυνατόν να γίνονται λάθη απο τα κλιμάκια ; Δε μας ενημέρωσαν για τις κινήσεις που έπρεπε να κάνουμε πήγαμε στα τυφλά. Οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει θέλω σα τρελός να προλάβω το σχολείο Κ@****νος ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ
Ranger222

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Ranger222 »

FantarosOuk έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 1:41 am Λοιπόν θα σας πω τι μου συνέβη και ελπίζω να λάβω αρκετές απαντήσεις που θα με κατατοπίσουν σωστά

Παρουσιάστηκα στο κέντρο της Θήβας τώρα με την Ε ΕΣΣΟ για να δηλώσω για τη ΜΥΚ
Πέρασε το κλιμάκιο όλα καλά δήλωσα ως υποψήφιος ΟΥΚ, εδωσα αθλήματα ενδεικτικά θα σας πω 90 κάμψεις 30 έλξεις 50 βυθίσεις 5:30 μίλι κλπ
Πήρα φύλλο πορείας μόλις ορκίστηκα και τι να δω ; Ρεντίνα 14 ΛΔΒ
Μετά από πολλά τηλέφωνα μαθαίνω ότι αυτή η φουρνιά έφυγε για φαντάρους ΟΥΚ έφυγε μόνο από το ΚΕΕΔ, και ρωτάω εγώ τώρα είναι δυνατόν το κλιμάκιο να μη γνώριζε ότι δε θα πάρουν από πουθενά άλλου πέρα από το ΚΕΕΔ, αυτή τη στιγμή παλεύω με τα βύσματα να προλάβω το σχολείο το οποίο ακόμα δεν ξεκίνησε, είναι η φάση προένταξης, δε ξέρω τι να κάνω, να ζητήσω ακρόαση από τον διοικητή της Ρεντίνας ; Τι να κάνω ; Μας Γ****νε γιατί δεν έζησα μόνο εγώ αυτή την αδικία…είναι δυνατόν να γίνονται λάθη απο τα κλιμάκια ; Δε μας ενημέρωσαν για τις κινήσεις που έπρεπε να κάνουμε πήγαμε στα τυφλά. Οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει θέλω σα τρελός να προλάβω το σχολείο Κ@****νος ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ
Ζητά ακρόαση από το διοικητή και πες του.
Αλλιώς αν έχεις καλό βύσμα σε παιρνει αμέσως από Ρεντινα και σε πάει στην έναρξη του σχολείου.
FantarossOYK

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από FantarossOYK »

Ranger222 έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 9:58 am Ζητά ακρόαση από το διοικητή και πες του.
Αλλιώς αν έχεις καλό βύσμα σε παιρνει αμέσως από Ρεντινα και σε πάει στην έναρξη του σχολείου.
Βύσμα έχω βάλει αρκετά καλό περιμένω απάντηση θα ζητήσω και ακρόαση όλα, αλλά πήραν πολύ λίγα άτομα για φέτος δεν ξέρω τι παίχτηκε κάτι συμβαίνει και ένας δεν βγαίνει να πει παιδιά τα πράγματα είναι έτσι και έτσι υπάρχει ΑΓΝΟΙΑ
Επισκέπτης

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κάπου μπερδεύτηκες, τα αγωνίσματα που γράφεις ότι έδωσες δεν αναφέρεσαι στο κολύμπι, ανέβασμα στο σχοινί, μακροβούτι, τα αθλήματα που γράφεις ότι έδωσες είναι για την ένταξη σου στις Ειδικές Δυνάμεις. Οι έφεδροι 20 ουκ ολίγοι που πήραν φύλλο πορείας για την Δυκ όπως αναφέρεις είναι απο το ΚΕΕΔ εξεταστήκαν και στα παραπάνω αθλήματα εφόσον διαθέτει και κολυμβητήριο ολυμπιακών διαστάσεων, επίσης το σχολείο έχει ολοκληρώσει ιατρικές εξετάσεις και ΑΝΥΕ και ξεκινάει δυναμικά.
FantarosOYK

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από FantarosOYK »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Οκτ 13, 2023 3:15 pm Κάπου μπερδεύτηκες, τα αγωνίσματα που γράφεις ότι έδωσες δεν αναφέρεσαι στο κολύμπι, ανέβασμα στο σχοινί, μακροβούτι, τα αθλήματα που γράφεις ότι έδωσες είναι για την ένταξη σου στις Ειδικές Δυνάμεις. Οι έφεδροι 20 ουκ ολίγοι που πήραν φύλλο πορείας για την Δυκ όπως αναφέρεις είναι απο το ΚΕΕΔ εξεταστήκαν και στα παραπάνω αθλήματα εφόσον διαθέτει και κολυμβητήριο ολυμπιακών διαστάσεων, επίσης το σχολείο έχει ολοκληρώσει ιατρικές εξετάσεις και ΑΝΥΕ και ξεκινάει δυναμικά.
δεν μπερδευτηκα πουθενά όταν εγω ρωτούσα τα στελέχη από το κλιμάκιο κολύμβηση που δίνουμε σχοινί που δίνουμε η απάντηση ήταν αυτά τα δίνετε στη ΜΥΚ, αν δεν έχουν ιδέα τι πυρ γίνεται δε φταιω εγώ, κάλλιστα θα μπορούσαμε να πάρουμε άδεια από τη θηβα να δώσουμε τα αθληματα στο κεεδ με όλους τους υποψήφιους βατράχους, ούτε με βύσμα μπαινω τώρα γιατί και καλά οι θέσεις καλύφθηκαν, λες και πάμε σινεμά
rafasmpoutsikakis

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από rafasmpoutsikakis »

Υπαρχουν περιπτωσεις που περνανε με ελλειψη ενζυμου και αλλοι οχι;
Ενοοω βεβαια με βαση τι προκαλει στον καθε οργανισμο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης