ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bartz
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 11:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από bartz »

καλησπερα σε ολουσ

ειμαι γεννημενος 28/04/1980 και επειδη παιρνω πτυχιο τον ιουλιο, θελω να διακοψω την αναβολη μου που ληγει 31/12/2007. Οταν περασα περιοδευων ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις και ουκ. Τοτε μου ειχε ερθει χαρτι καταταξης στο πολεμικο ναυτικο. Τωρα ομως που θα παρουσιαστω στο ΠΝ, και δεν δεχονται στρατευσιμους στη δυκ (η παλια μυκ των ουκ) αλλα μονιμαδες, και δεν υπαγονται αλλες ειδικες δυναμεις στο πν, αλλα εγω θελω ειδικες δυναμεις εστω αμφιβιους η πεζοναυτες, μπορει καποιος αλος χριστιανος να μου πει τι θα κανω;

ευχαριστω εκ τωνξ προτερων

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω να εξακολουθούν να παίρνουν κληρωτούς στοςυ υποβρύχιους καταστροφείς.
Anonymous

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Anonymous »

Στην ΜΥΚ δεν παίρνουν πλέον φαντάρους εδώ και πολύ καιρό. Μόνο μόνιμοι μπορούν να πάνε. Και αυτό λόγω της μειομένης θητείας. Πιστέψτε με δεν θέλετε να πάτε...
udt71

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από udt71 »

Στην ΔΥΚ (πρώιν ΜΥΚ) δεν παίρνουν πλέον ναύτες η φαντάρους απο Μάρτιο 2004. Μόνο μόνιμοι μπορούν να πάνε. Και αυτό λόγω της μειομένης θητείας.
Anonymous

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Anonymous »

θελω να παω στα ουκ το σκεφτομαι πολυ σοβαρα αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζεται γνωριζω πως ειναι δυσκολα αλλα ειναι πρωταρχικος μου στοχος να παω στη μοναδα αυτη

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από yandr »

Όπως έχουμε πει πολλές φορές, ΟΥΚ μπορείς να πας μόνο ως Επαγγελματίας Οπλίτης και όχι με απλή θητεία.

Αν σε ενδιαφέρουν οι ΕΠΟΠ , ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο.
Anonymous

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπον μαγκες ακουστε προσεκτικα. Αν κανεις απο σας θελει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παει στα τιμημενα Ο. Υ. Κ. υπαρχει το εξης παραθυρακι:

Οπως πολλοι απο σας θα γνωριζετε στην Κυπρο οι κληρωτοι υπηρετουν 26 μηνες. Αρα καποιος ο οποιος επιθυμει να υπηρετησει στα Ο. Υ. Κ. δεν εχει παρα να το δηλωσει κατα την καταταξη του στο ΚΕΝ.

Αυτο που μπορει να κανει ενας ελληνας υπηκοος ειναι να ΔΗΛΩΣΕΙ οτι θελει να υπηρετησει στην Εθνικη Φρουρα (οχι στην ΕΛΔΥΚ), μεσω ορισμενων πολυπλοκων γραφειοκρατικων διαδικασιων. Αν τα καταφερει ως εδω τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα, αφου θα ισχυουν οι ιδιες προυποθεσεις και γι΄αυτον.

Φυσικα αυτο για να γινει χρειαζεται εξαιρετικα μεγαλα αρχ... α, αφου οπως καταλαβαινετε οχι μονο η θητεια διπλασιαζεται, αρα προκειται για μια χρονοβορα διαδικασια μεχρι να αποκτησει τα απαιτουμενα δικαιολογητικα. Τα υπολοιπα για την επιπονη εκπαιδευση φανταζομαι οτι ηδη τα γνωριζετε.

Αυτος που θα αποφασισει να ακολουθησει τον δρομο της "αρετης", να ξερει πως δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα, αλλα η ανταμοιβη θα ειναι μεγαλη...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από yandr »

Με 28 εβδομάδες εκπαίδευση θα ήταν αντιπαραγωγικό να παίρνουν κληρωτούς που μετά από 6 μήνες θα αποχωρήσουν από το στράτευμα.
O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

288 xalkida

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από 288 xalkida »

λοιπον μαγκα ακου καλα. αν θεσ να γινεισ βατραχοσ μονο απο σχολη, οσοι δεν ξερουν τι παιζει με τουσ εποπ του ναυτικου να το βουλωσουν. αν μπεισ εποπ και κοπεισ στο σχολειο τοτε σε περιμενει η αγγαρεια του απλου ναυτικου. αν παλι περασεισ το σχολειο σε περιμενει χειροτερη σκουπα και αγγαρεια που ειναι αυτη τησ μοναδασ
ΔΥΚ μετα απο θητεία

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από ΔΥΚ μετα απο θητεία »

Καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα να ρωτήσω, εάν μπορεί κάποιος να πάει ΔΥΚ μετά απο την ολοκλήρωση της θητείας του. Κάτι πείρε το μάτιο μου για ΟΒΑ , μπορεί κανείς να μου τα εξηγήσει; ευχαριστώ πολυ.
jjon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 5:53 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από jjon »

Θα ηθελα κ γω μια διευκρινιση οποιος μπορει να απαντησει η σε pm
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει σχετικό άρθρο για τους ΟΒΑ , αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να πας στη ΔΥΚ.

Εκεί παίρνουν μόνο επαγγελματίες.
Guest

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Guest »

Είναι όντως αλήθεια ότι αν πας ΟΒΑ μπορείς από εκεί να πας στα ΟΥΚ ; μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά ;
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από kotsos »

Νο :D εποπ κ μονιμος η αξιωματικος
ΔΜ

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από ΔΜ »

αυτο που είπες yandr :
O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

ισχύει όντως ότι σαν ΟΒΑ μπορείς να πας ΟΥΚ;

Πάντως εμένα που ο πατέρας μου υπηρέτησε στα ΟΥΚ το 69-72, προτιμάει για μερικά πράγματα να μην μιλάει κύριως για την εκπαίδευση πως νοιώθαν και άλλα σχετικλα, αλλά μου έχει πει κάποια άλλα πχ τους μαθέναν να φτιάχνουν σιγαστήρες ή για το ότι απτα τρένα ακόμη τους είχαν πάρει και είχε αρχίσει το ξύλο και με το που μπήκαν μέσα κάποιος του είχε βρίσει την μάνα, αντέδρασε και φυσικά τις έφαγε μετά.. για τις καταδύσεις πως κάναν, για το ότι τους αφήναν μετά την ρόδο με σκάφος κάπου και από εκει κολυμπώντας κάμποσο στην Τουρκία μέσα στα δάση να βάλουνε εμπρηστικούς μηχανισμούς στα δάση τους,(σας θυμίζει κάτι αυτό; ), ότι στην Κύπρο όταν έγινε η Τουρκική εισβολή αν τους είχαν δώσει διαταγή θα τους είχαν διαλύσει..
μια άλλη ιστορία που μου είχε πεί ήταν για έναν νεοσύλεκτο που ήθελε να το παίξει τρελός και είχε ανέβει κάπου και έκανε την κότα ή κάτι τέτοιο και ο διοικητής του είπε σε αυτόν και άλλους 3 να τον πλακώσουν στο ξύλο.. και το κάναν. Αλλά μου είπε ότι είχε πάει στην αφρική.. εκεί πέρα εκπαίδευαν τους μαύρους και όχι μόνο.. μου είπε και ένα περιστατικό που είχε τραυματιστεί και όπως του πήγε να τον περιθάλψει ένας γιατρός είχε το όπλο του δίπλα και του είπε "αν με πονέσεις θα σε σκοτώσω" για πλάκα βέβαια.. νομίζω
Είχε εκπαιδευτεί ως ανακριτής αιχμαλώτων πολέμου, πέρσι το έμαθα αυτό που πήγαινα δευτερα τεε και έμεινα *****, τότε κατάλαβα πάντως γιατί δεν μπορώ ποτέ να του πώ ψέμματα..

Πάντος αυτά περί ψυχολογικών προβλημάτων, μπορώ να σας πώ ότι είναι λίγο πολύ μαλακίες...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης