Ζ' ΜΑΚ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πολυβολιτής

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Δε μπόρεσα να τα ανεβάσω. Ψάξτε τα στο ίντερνετ άμα θέλετε.
Λαζαρος4

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Λαζαρος4 »

Καλησπερα επειδη εχω μπερδευτει με το φορουμ θα ηθελα να με συγχωρεσετε που αναπτυσω ενα θεμα το οποιο μπορει να εχει αναπτυχθει ηδη... Θα κοψω την αναβολη Απο την σχολη μου και θα μπω τον μαρτιο φανταρος... Οταν ειχα περασει στο περιοδευων (πριν 4 χρονια) ειχα δηλωσει οτι θελω ειδικες δυναμεις πολεμικου ναυτικου αλλα δεν γνωριζα οτι δεν περνουν ναυτες παρα μονο μονιμους και αργοτερα μου ηρθε το χαρτι το οποιο μου ελεγε οτι θα κανω την θητεια μου στο Πολεμικο ναυτικο απλα... Αλλα οπως σας εγραψα ειχα παρει αναβολη... Σημερα μιλησα στο τηλεφωνο με την στρατολογια και τους ειπα οτι με εχουν στειλει στο πολεμικο ναυτικο αλλα εγω θελω να υπηρετησω στους αλεξιπτωτιστες και μου ειπαν οτι δεν γινεται να υπηρετησεις σε αλλο σωμα παρα μονο σε αυτο που σε εχουν στειλει και τους ρωτησα αν υπαρχει τμημα ειδικων δυναμεων στο πολεμικο ναυτικο και μου ειπαν οτι υπαρχει η Ζ-ΜΑΚ... Ηθελα να σας ρωτησω κατα ποσο ειναι ευκολο να μπεις εκει μεσα ποσο διαστημα και τι αθληματα χρειαζεται για να περασεις και επισης τα βυσματα πανε και ερχονται εκει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Η Ζ' ΜΑΚ ανήκει στις Ειδικές Δυνάμεις του Στρατού Ξηράς και πάνε μόνο μόνιμοι.

Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, θα υπηρετήσεις ως απλός Δίοπος στο Πολεμικό Ναυτικό.

Άβαταρ μέλους
DEATHSTROKE
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 8:27 pm
Τοποθεσία: ανθυποπλοιαρχος
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από DEATHSTROKE »

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο forum, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να υπηρετήσει κάποιος στη ΜΑΚ Ζ' ως έφεδρος αξιωματικός; ασχέτως αναφέρω ότι σπουδάζω στην ΑΕΝ Σύρου και τον Ιούλιο θα πάρω το πτυχίο μου.
Anonymous

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σας είμαι μαθητής της Β Λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μπω στην Ζ Μακ από Ευελπίδων.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φυσικά και μπορείς.
Άβαταρ μέλους
Oliki_Katastrofh
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 11:17 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Oliki_Katastrofh »

Μπορω να κανω την θητεια μου ως φανταρος στη ζμακ και ασ μην ειμαι μονιμως δηλαδη να κανω μονο τη θητεια μου εκει?
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Oliki_Katastrofh έγραψε:Μπορω να κανω την θητεια μου ως φανταρος στη ζμακ και ας μην ειμαι μονιμως δηλαδη να κανω μονο τη θητεια μου εκει;


Αν έχεις βύσμα, άνετα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Νικος

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Νικος »

Μπορει καποιος τωρα με τα νεα δεδομένα να γινει μόνιμος στην ζ'μακ αν δεν εχει τελιωσει μια σχολη πχ. ευελπιδων... αν ναι πως?
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Όχι, μόνο από παραγωγικές σχολές ΣΣΕ και ΣΜΥ. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι επίσημο για ΕΠΟΠ.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από marsupilami »

Καταδρομέας έγραψε:Όχι, μόνο από παραγωγικές σχολές ΣΣΕ και ΣΜΥ. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι επίσημο για ΕΠΟΠ.


Καταδρομεα εχω την εντυπωση πως η συγκεκριμενη μοναδα στελεχωνεται απο μονιμο προσωπικο και οχι οπλιτες. συνεπως νομιζω πως υπαρχουν και εποπ στην ζ μακ καθως αποτελουν μονιμο προσωπικο του στρατου ξηρας οχι μονο αποφοιτοι της σμυ και της σσε. αν κανω λαθος διορθωσε με

Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

marsupilami έγραψε:
Καταδρομέας έγραψε:Όχι, μόνο από παραγωγικές σχολές ΣΣΕ και ΣΜΥ. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι επίσημο για ΕΠΟΠ.


Καταδρομεα εχω την εντυπωση πως η συγκεκριμενη μοναδα στελεχωνεται απο μονιμο προσωπικο και οχι οπλιτες. Συνεπως νομιζω πως υπαρχουν και εποπ στην ζ μακ καθως αποτελουν μονιμο προσωπικο του στρατου ξηρας οχι μονο αποφοιτοι της σμυ και της σσε. Αν κανω λαθος διορθωσε με



Η ερώτησή ήταν, πως μπορεί κάποιος που δεν ανήκει στις τάξεις του στρατού να ενταχθεί σε αυτές και να του δίνεται η δυνατότητα να υπηρετεί στην ΖΜΑΚ οπότε η απάντηση ορθή όσο για την αναφορά Για ΕΠΟΠ γίνεται για να ενημερωθεί ο ερωτών ότι δεν γίνονται προσλήψεις, οπότε ΣΣΕ και ΣΜΥ μονόδρομος. Η απάντηση δεν αναφέρεται στην στελέχωση της εν λόγω μονάδος.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από marsupilami »

Οκ διαβασα μονο το τελευταιο μηνυμα συνεπως ευχαριστουμε για την επισημανση.
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »



Σε αυτήν την εικόνα μπορείτε να δείτε καθαρά ότι αυτός ο αξιωματικός της Ζ ΜΑΚ δεν φέρει κάποιο διακριτικό σχολείου υποβρυχίων καταστροφών, άρα το ΣΥΚ δεν αποτελεί στάνταρ κριτήριο ώστε να σε επιλέξουν.Εικόνα
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες