Ζ' ΜΑΚ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Delta Force

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Delta Force »

Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε πρεπει να βγει προκυρηξη με θεσεις ειδοκων δυναμεων να μπω να περασω κεαπ και σβεα και μετα παιρνω μεταθεση σε οποιαδηποτε μοιρα ειδικων δυναμεων. Οποτε για να παρω μεταθεση ζμακ πρεπει να περασω εκπαιδευση ουκ στο πολεμικο ναυτικο;
mpampis

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από mpampis »

Delta Force έγραψε:Επαγελματιες οπλιτες ζητανε. Θελω να γνωριζω Της οικονμικες μου αποδοχες για να κανω προγραματισμο στην ζωη μου.


τι προγραμματισμο θες;

τράβα κάνε την θητεία σου πρώτα

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Delta Force έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε πρεπει να βγει προκυρηξη με θεσεις ειδοκων δυναμεων να μπω να περασω κεαπ και σβεα και μετα παιρνω μεταθεση σε οποιαδηποτε μοιρα ειδικων δυναμεων. Οποτε για να παρω μεταθεση ζμακ πρεπει να περασω εκπαιδευση ουκ στο πολεμικο ναυτικο;
1. Όχι δεν είναι απαραίτητο. Προφανώς και μπορεί να βγάλει και ειδικότητες ΕΠΟΠ που αφορούν Ειδικές Δυνάμεις αλλά και επιτυχών σε άλλη ειδικότητα ΕΠΟΠ να είσαι (κυρίως ΠΖ βέβαια) κάποια στιγμή θα μπορέσεις να πας στο ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ.

2. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι Υ/ΚΤ για να πας στην Ζ' ΜΑΚ. Δεν ξέρω ακριβώς με ποια κριτήρια γίνεται η μετάθεση ενός στελέχους στην Ζ' ΜΑΚ. Χωρίς να είμαι σίγουρος μπορεί να υπάρχει και κάποιο selection όπως γίνεται στο ΕΤΑ.

Βέβαια, επειδή είχε χρόνια να πάρει ΕΠΟΠ και υπάρχει ανάγκη για προσωπικό μπορεί μερικοί να πάνε σχεδόν κατευθείαν στην Ζ' ΜΑΚ και στο ΕΤΑ. Η λογική λέει ίσως πάνε κάποιοι (πρώην) ΟΒΑ.

Παναγιώτης

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καταδρομέας έγραψε:
Delta Force έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε πρεπει να βγει προκυρηξη με θεσεις ειδοκων δυναμεων να μπω να περασω κεαπ και σβεα και μετα παιρνω μεταθεση σε οποιαδηποτε μοιρα ειδικων δυναμεων. Οποτε για να παρω μεταθεση ζμακ πρεπει να περασω εκπαιδευση ουκ στο πολεμικο ναυτικο;
1. Όχι δεν είναι απαραίτητο. Προφανώς και μπορεί να βγάλει και ειδικότητες ΕΠΟΠ που αφορούν Ειδικές Δυνάμεις αλλά και επιτυχών σε άλλη ειδικότητα ΕΠΟΠ να είσαι (κυρίως ΠΖ βέβαια) κάποια στιγμή θα μπορέσεις να πας στο ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ.

2. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι Υ/ΚΤ για να πας στην Ζ' ΜΑΚ. Δεν ξέρω ακριβώς με ποια κριτήρια γίνεται η μετάθεση ενός στελέχους στην Ζ' ΜΑΚ. Χωρίς να είμαι σίγουρος μπορεί να υπάρχει και κάποιο selection όπως γίνεται στο ΕΤΑ.

Βέβαια, επειδή είχε χρόνια να πάρει ΕΠΟΠ και υπάρχει ανάγκη για προσωπικό μπορεί μερικοί να πάνε σχεδόν κατευθείαν στην Ζ' ΜΑΚ και στο ΕΤΑ. Η λογική λέει ίσως πάνε κάποιοι (πρώην) ΟΒΑ.



πως το ξέρεις ότι δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλεις το ΣΥΚ;

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Αρχικά έχει ξανά αναφερθεί και εδώ, έπειτα το λέει και η λογική η Ζ' ΜΑΚ και το ΕΤΑ είναι Μονάδες Ειδικών Επιχειρήσεων του ΣΞ. Πρόσεχε δεν είπα ότι κανένας δεν είναι Υ/ΚΤ, είπα ότι δεν είναι απαραίτητο. Προφανώς και υπάρχουν στελέχη και στην Ζ' ΜΑΚ και στο ΕΤΑ που έχουν πάει στο ΣΥΚ του ΠΝ ή και στο Σχολείο Υ/ΚΤ που κάνει ο ΣΞ που προσφάτως αν δεν κάνω λάθος ξανά ξεκίνησε.Οι ΟΒΑ επίσης που είναι στην Ζ' ΜΑΚ δεν έχουν πάει στο ΣΥΚ και αν έχουν πάει κάποιοι θα είναι ελάχιστοι.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καταδρομέας την Κυρ Νοέμ 08, 2020 10:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παναγιώτης

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καταδρομέας έγραψε:Αρχικά έχει ξανά αναφερθεί και εδώ, έπειτα το λέει και η λογική η Ζ' ΜΑΚ και το ΕΤΑ είναι Μονάδες Ειδικών Επιχειρήσεων του ΣΞ.Πρόσεχε δεν είπα ότι κανένας δεν είναι Υ/ΚΤ, είπα ότι δεν είναι απαραίτητο. Προφανώς και υπάρχουν στελέχη και στην Ζ' ΜΑΚ και στο ΕΤΑ που έχουν πάει στο ΣΥΚ του ΠΝ ή και στο Σχολείο Υ/ΚΤ που κάνει ο ΣΞ που προσφάτως αν δεν κάνω λάθος ξανά ξεκίνησε.Οι ΟΒΑ επίσης που είναι στην Ζ' ΜΑΚ δεν έχουν πάει στο ΣΥΚ και αν έχουν πάει κάποιοι θα είναι ελάχιστοι.



ζ μακ και ετα μέσα στο νερό θα είσαι

είναι λογικό να ξέρεις κολύμπι

του σχολείο του ΣΞ έχει καταργηθεί νομίζω δεν ξέρω αν ξεκίνησε πάλι

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Ο ΣΞ γι'αυτό το λόγο είχε εισάγει το Σχολείο Δυτών Μάχης, για να μπορεί να στέλνει για σύντομο διάστημα στελέχη του για εκπαίδευση και όχι να αποσπάται προσωπικό για 7-8 μήνες όπως είναι το ΣΥΚ.

Το γιατί το κατήργησε ο τότε Α/ΓΕΕΘΑ Αποστολάκης, μάλλον από θέμα γοήτρου και... Επίδοματος έγινε. Εάν όντως επανήλθε καλώς έγινε, αν και μάλλον αναφέρεστε στο Σχολείο Κολυμβητών Μάχης.
Delta Force

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Delta Force »

mpampis έγραψε:
Delta Force έγραψε:Επαγελματιες οπλιτες ζητανε. Θελω να γνωριζω Της οικονμικες μου αποδοχες για να κανω προγραματισμο στην ζωη μου.


τι προγραμματισμο θες;

τράβα κάνε την θητεία σου πρώτα



Κι εσυ που ξερεις οτι δεν εχω κανει την θητεια μου. Εχω υπηρετηση διαβιβαστης στην ασδεν.

Delta Force

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Delta Force »

Οποται δεν χρειαζεται καπιος για να παρει μεταθεση να παει συκ. Επιπλεον οι ειδικοτητες εποπ ειδικων δυναμεων παιρνουν κατα εξαιρεση μεταθεση οπουδηποτε οποτε μπορεις να παρεις κατεθυαν μεταθεση 2μαλ.
παναγιωτης

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Nassos έγραψε:Ο ΣΞ γι'αυτό το λόγο είχε εισάγει το Σχολείο Δυτών Μάχης, για να μπορεί να στέλνει για σύντομο διάστημα στελέχη του για εκπαίδευση και όχι να αποσπάται προσωπικό για 7-8 μήνες όπως είναι το ΣΥΚ.

Το γιατί το κατήργησε ο τότε Α/ΓΕΕΘΑ Αποστολάκης, μάλλον από θέμα γοήτρου και... Επίδοματος έγινε. Εάν όντως επανήλθε καλώς έγινε, αν και μάλλον αναφέρεστε στο Σχολείο Κολυμβητών Μάχης.


τι διαφορα ομως το δυτων μαχης απο το κολυμβητων;

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Παναγιώτης έγραψε:

ζ μακ και ετα μέσα στο νερό θα είσαι

είναι λογικό να ξέρεις κολύμπι

του σχολείο του ΣΞ έχει καταργηθεί νομίζω δεν ξέρω αν ξεκίνησε πάλι

Δεν τα λες καλά. Αλλά τέλος πάντων μικρό το κακό.

Nassos έγραψε:Ο ΣΞ γι'αυτό το λόγο είχε εισάγει το Σχολείο Δυτών Μάχης, για να μπορεί να στέλνει για σύντομο διάστημα στελέχη του για εκπαίδευση και όχι να αποσπάται προσωπικό για 7-8 μήνες όπως είναι το ΣΥΚ.

Το γιατί το κατήργησε ο τότε Α/ΓΕΕΘΑ Αποστολάκης, μάλλον από θέμα γοήτρου και... Επίδοματος έγινε. Εάν όντως επανήλθε καλώς έγινε, αν και μάλλον αναφέρεστε στο Σχολείο Κολυμβητών Μάχης.


Ναι Nasso έχεις δίκιο το Κολυμβητών Μάχης είναι. Όπως λέει και το άρθρο είναι στην πραγματικότητα υποκατάσταστο του ΣΥΚ/ΣΞ και πάνε μόνο ΕΠΟΠ Ειδικών Δυνάμεων.

https://doureios.com/enarxi-pilotikis-ekpaidefsis-sto-sxoleio-kolymbiton-mahis/

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καταδρομέας την Δευ Νοέμ 09, 2020 11:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
παναγιωτης

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Ναι Nasso έχεις δίκιο το Κολυμβητών Μάχης είναι. Όπως λέει και το άρθρο είναι στην πραγματικότητα υποκατάσταστο του ΣΥΚ/ΣΞ και πάνε μόνο ΕΠΟΠ Ειδικών Δυνάμεων.

https://doureios.com/enarxi-pilotikis-ekpaidefsis-sto-sxoleio-kolymbiton-mahis/[ /QUOTE]

παντως αποφοιτησεις δεν εχω δει να γινοται

για να ξεκινησει ενα σχολειο ποσα ατομα χρειαζονται;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Νοέμ 09, 2020 3:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Delta Force έγραψε:Οποται δεν χρειαζεται καπιος για να παρει μεταθεση να παει συκ. Επιπλεον οι ειδικοτητες εποπ ειδικων δυναμεων παιρνουν κατα εξαιρεση μεταθεση οπουδηποτε οποτε μπορεις να παρεις κατεθυαν μεταθεση 2μαλ.
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν ΕΠΟΠ (ΕΔ) δηλαδή οι Ειδικές Δυνάμεις δεν αποτελεούν ξεχωριστό Όπλο του ΣΞ. Και εκείνοι ΕΠΟΠ (ΠΖ) είναι, απλά σύμφωνα με την τελευταία προκήρυξη ΕΠΟΠ υπήρχαν ειδικότητες όπως ΕΠΟΠ-Ειδικών Αποστολών, ΕΠΟΠ-Νοσοκόμος ΕΔ και άλλες. Ναι θα μπορούσε και αυτό, εφόσον επιτύχεις στο ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ φυσικά.

Ναι δεν είναι απαραίτητο. Για να μην παρεξηγηθούμε πάντως δεν παύει να είναι σημαντικό προσών και δεν γνωρίζω ακριβώς πως αξιολογείται ένα στέλεχος για να παει στην Ζ' ΜΑΚ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καταδρομέας την Δευ Νοέμ 09, 2020 11:59 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
παναγιωτης

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Καταδρομέας έγραψε:
Delta Force έγραψε:Οποται δεν χρειαζεται καπιος για να παρει μεταθεση να παει συκ. Επιπλεον οι ειδικοτητες εποπ ειδικων δυναμεων παιρνουν κατα εξαιρεση μεταθεση οπουδηποτε οποτε μπορεις να παρεις κατεθυαν μεταθεση 2μαλ.
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν ΕΠΟΠ (ΕΔ) δηλαδή οι Ειδικές Δυνάμεις δεν αποτελεούν ξεχωριστό Όπλο του ΣΞ. Και εκείνοι ΕΠΟΠ (ΠΖ) είναι, απλά σύμφωνα με την τελευταία προκήρυξη ΕΠΟΠ υπήρχαν ειδικότητες όπως ΕΠΟΠ-Ειδικών Αποστολών, ΕΠΟΠ-Νοσοκόμος ΕΔ και άλλες. Ναι θα μπορούσε και αυτό, εφόσον επιτύχεις στο ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ φυσικά.

Ναι δεν είναι απαραίτητο. Για να μην παρεξηγηθούμε πάντως δεν παύει να είναι σημαντικό προσών και δεν γνωρίζω ακριβώς πως αξιολογείται ένα στέλεχος για να παει στην Ζ' ΜΑΚ.



απο την στιγμη που εχουν πρασινο μπερε και ανηκουν σε μοναδες καταδρομων ειναι στελεχοι ΕΔ

σιγουρα θα εχουν τεστ για αν πανε και θα ερχετε διαταγη στις μοναδες που ζητανε ατομα

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

παναγιωτης έγραψε:

τι διαφορα ομως το δυτων μαχης απο το κολυμβητων;

Το Σχολείο Δυτών Μάχης που έαργότερα μετανομάστηκε σε ΣΥΚ/ΣΞ και έπειτα καταργήθηκε, ήταν 3μηνης διάρκειας και μπορούσαν να αποσπαστούν άπαντες στελέχη του ΣΞ. Αξιωματικοί, Υπαξ, ΕΠΟΠ/ΕΜΘ. Το Σχολείο Κολυμβητών Μάχης που όπως λέει το άρθρο λειτούργησε πιλοτικά έχει διάρκεια 1 μήνα κι πάνε μόνο ΕΠΟΠ Ειδικών Δυνάμεων. Μια άλλη σημαντική διαφορά είναι ότι το Κολυμβητών Μάχης προφανώς δεν θα διακαιολογεί αντίστοιχο επίδωμα Υ/ΚΤ καθώς δεν απονέμεται αυτή η ειδικότητα στους αποφοιτούντες ΕΠΟΠ.

παναγιωτης έγραψε:

παντως αποφοιτησεις δεν εχω δει να γινοται

για να ξεκινησει ενα σχολειο ποσα ατομα χρειαζονται;



Ναι έχεις δίκιο, δεν ξέρουμε ακόμα και αν έχει ολοκληρωθεί το Σχολείο. Πιλοτικά λειτούργησε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες