Ζ' ΜΑΚ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ε.Σ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:53 pm
Επάγγελμα: Ανεπαγγελτος - Ιδιωτης
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ε.Σ. »

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος πιστευει πως ξερει κατι βασιμο ας μου απαντησει. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μπορω εγω ως εφεδρος στρατιωτης πριν μπω για στρατολογηση να επιλεξω στο εκπαιδευτικο κεντρο οπου θα ειμαι την μοναδα της Ζ' ΜΑΚ η μονο ως μονιμος μπορω να μπω εκει; Οποιος μπορει ας μου απαντησει διοτι φτανει η ωρα μου της στρατολογησης, σας ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Deathdiver »

Ε. Σ. έγραψε:Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος πιστευει πως ξερει κατι βασιμο ας μου απαντησει. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μπορω εγω ως εφεδρος στρατιωτης πριν μπω για στρατολογηση να επιλεξω στο εκπαιδευτικο κεντρο οπου θα ειμαι την μοναδα της Ζ' ΜΑΚ η μονο ως μονιμος μπορω να μπω εκει; Οποιος μπορει ας μου απαντησει διοτι φτανει η ωρα μου της στρατολογησης, σας ευχαριστω!


Mονο στελεχη πανε Ζ'

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Παλιά πηγαίνανε και φαντάροι αλλά μόνο υπηρεσίες κάνανε
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Αλέξης »

Απ όσο γνωρίζω η Ζ ΜΑΚ θεωρείται (έχω τις αμφιβολίες μου γι αυτό) η πλέον επίλεκτη μονάδα των Ε. Δ. Γι αυτό και έφεδροι δεν πάνε. Σε άλλες μονάδες όμως αμφίβιων καταδρομών (πχ Α ΜΑΚ) ξέρω πως δεν υπάρχει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Titis »

Και για μόνιμους θεωρεότε πολύ δύσκολο να μπεις; Πέρα απ'τα σχολεία που χρειάζεσαι που με πίσμα και πολύ θέληση θα τα βγάλεις, αν το αγαπάς εννοείται, για να μπεις σε αυτήν την μοίρα θες και βύσμα; Ή αν πληρώ της προυποθέσεις θα με πάρουν δίχως άλλο?
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Η συγκεκριμένη μονάδα είναι οπως και οι υπόλοιπες-δλδ. Με μετάθεση, πας για λίγα χρόνια και μετά φευγεις-το αν θα παίξει ρόλο η βαθμολογία με την οποία θα εχεις τελειώσει τα διάφορα σχολεία δεν το γνωρίζω... Σιγουρα ομως μοναδες ΕΔ που εδρευουν κοντά στην Αθήνα είναι σε υψηλή ζήτηση και όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται παίζει και το βύσμα...
Ε.Σ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:53 pm
Επάγγελμα: Ανεπαγγελτος - Ιδιωτης
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ε.Σ. »

Παιδια να ειστε καλα σας ευχαριστω που μου το ξεδιαλυνατε καλο βραδυ!
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ξέρω πως και καλά οι άνδρες της Ζ ΜΑΚ είναι ''επίλεκτοι'', οπότε ή γίνε rambo ή ψάξε για βύσμα (πιο χρήσιμο το 2ο :P)
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από POLITHS »

Nicolas_mk2 έγραψε:Η συγκεκριμένη μονάδα είναι οπως και οι υπόλοιπες-δλδ. Με μετάθεση, πας για λίγα χρόνια και μετά φευγεις-το αν θα παίξει ρόλο η βαθμολογία με την οποία θα εχεις τελειώσει τα διάφορα σχολεία δεν το γνωρίζω... Σιγουρα ομως μοναδες ΕΔ που εδρευουν κοντά στην Αθήνα είναι σε υψηλή ζήτηση και όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται παίζει και το βύσμα...
φιλε μου η συγκεκριμενη μοναδα δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες μοναδες ειδικων δυναμεων ειναι διαφορετικη σχεδον σε ολα απο τις εγκαταστασεις το προγραμμα εκπαιδευσης τις απαιτησεις στις ετοιμοτητες τον επαγγελματισμο που εχουν οσοι ειναι εκει Και μαζι με το ετα ειναι οι μοναδες προτυπο για τις υπολοιπες μοναδες των καταδρομων ειναι αμιγως επαγγελματικη μοναδα και οι ελαχιστοι στρτες που υπηρετουν ειναι μονο για βοηθητικες εργασιες και υπηρεσιες και δεν ασχολουνται με το προγραμμα της μοιρας απο εκει και περα για να παει καποιος υποβαλει αναφορα επιθυμιας και εφ΄οδων πληρει τις προυποθεσεις μπορει να μετατεθει βεβαια εκει θα αξιολογητε συνεχως και εφ΄οσων ειναι ανεπαρκης απομακρυνεται υπαρχουν στελεχη που επειδη ειναι αριστοι επαγγελματιες παραμενουν και 10 ετη στην μοναδα η παραμονη για λογους συνοχης των ομαδων στην μοναδα για καθε στελεχος εφ΄οσων ειναι καλος στην ειδικοτητα του κυμαινεται απο 5 το λιγοτερο ετη εως και...8,9 φυσικα και σε αυτη την μοναδα δεν λειπει το φαινομενο του βυσματος αλλα οπως ειπα και παραπανω τα στελεχη τα οποια κρινονται ανεπαρκη στα καθηκοντα τους και στην ειδικοτητα περιθοριοποιουνται και απομακρυνονται απο την μοναδα
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Ε.Σ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:53 pm
Επάγγελμα: Ανεπαγγελτος - Ιδιωτης
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ε.Σ. »

Χαχαχχα ευχαριστω φιλε μου![:) ]
Ε.Σ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 3:53 pm
Επάγγελμα: Ανεπαγγελτος - Ιδιωτης
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ε.Σ. »

POLITHS έγραψε:
Nicolas_mk2 έγραψε:Η συγκεκριμένη μονάδα είναι οπως και οι υπόλοιπες-δλδ. Με μετάθεση, πας για λίγα χρόνια και μετά φευγεις-το αν θα παίξει ρόλο η βαθμολογία με την οποία θα εχεις τελειώσει τα διάφορα σχολεία δεν το γνωρίζω... Σιγουρα ομως μοναδες ΕΔ που εδρευουν κοντά στην Αθήνα είναι σε υψηλή ζήτηση και όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται παίζει και το βύσμα...
φιλε μου η συγκεκριμενη μοναδα δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες μοναδες ειδικων δυναμεων ειναι διαφορετικη σχεδον σε ολα απο τις εγκαταστασεις το προγραμμα εκπαιδευσης τις απαιτησεις στις ετοιμοτητες τον επαγγελματισμο που εχουν οσοι ειναι εκει Και μαζι με το ετα ειναι οι μοναδες προτυπο για τις υπολοιπες μοναδες των καταδρομων ειναι αμιγως επαγγελματικη μοναδα και οι ελαχιστοι στρτες που υπηρετουν ειναι μονο για βοηθητικες εργασιες και υπηρεσιες και δεν ασχολουνται με το προγραμμα της μοιρας απο εκει και περα για να παει καποιος υποβαλει αναφορα επιθυμιας και εφ΄οδων πληρει τις προυποθεσεις μπορει να μετατεθει βεβαια εκει θα αξιολογητε συνεχως και εφ΄οσων ειναι ανεπαρκης απομακρυνεται υπαρχουν στελεχη που επειδη ειναι αριστοι επαγγελματιες παραμενουν και 10 ετη στην μοναδα η παραμονη για λογους συνοχης των ομαδων στην μοναδα για καθε στελεχος εφ΄οσων ειναι καλος στην ειδικοτητα του κυμαινεται απο 5 το λιγοτερο ετη εως και...8,9 φυσικα και σε αυτη την μοναδα δεν λειπει το φαινομενο του βυσματος αλλα οπως ειπα και παραπανω τα στελεχη τα οποια κρινονται ανεπαρκη στα καθηκοντα τους και στην ειδικοτητα περιθοριοποιουνται και απομακρυνονται απο την μοναδα
Σε ευχαριστω με βοηθησες να καταλαβω παρα πολυ καλα, να εισαι καλα και καλο βραδυ να εχεις!
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Titis »

Ουσιαστικά Πολίτη μας λες ότι και βύσμα να έχεις αν δεν είσαι ικανός θα σε διώξουνε αργά η γρήγορα; Πρέπει δηλαδή να είσαι και λίγο ράμπο για να ανταπεξέλθεις?
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

POLITHS έγραψε:
Nicolas_mk2 έγραψε:Η συγκεκριμένη μονάδα είναι οπως και οι υπόλοιπες-δλδ. Με μετάθεση, πας για λίγα χρόνια και μετά φευγεις-το αν θα παίξει ρόλο η βαθμολογία με την οποία θα εχεις τελειώσει τα διάφορα σχολεία δεν το γνωρίζω... Σιγουρα ομως μοναδες ΕΔ που εδρευουν κοντά στην Αθήνα είναι σε υψηλή ζήτηση και όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται παίζει και το βύσμα...
φιλε μου η συγκεκριμενη μοναδα δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες μοναδες ειδικων δυναμεων ειναι διαφορετικη σχεδον σε ολα απο τις εγκαταστασεις το προγραμμα εκπαιδευσης τις απαιτησεις στις ετοιμοτητες τον επαγγελματισμο που εχουν οσοι ειναι εκει Και μαζι με το ετα ειναι οι μοναδες προτυπο για τις υπολοιπες μοναδες των καταδρομων ειναι αμιγως επαγγελματικη μοναδα και οι ελαχιστοι στρτες που υπηρετουν ειναι μονο για βοηθητικες εργασιες και υπηρεσιες και δεν ασχολουνται με το προγραμμα της μοιρας απο εκει και περα για να παει καποιος υποβαλει αναφορα επιθυμιας και εφ΄οδων πληρει τις προυποθεσεις μπορει να μετατεθει βεβαια εκει θα αξιολογητε συνεχως και εφ΄οσων ειναι ανεπαρκης απομακρυνεται υπαρχουν στελεχη που επειδη ειναι αριστοι επαγγελματιες παραμενουν και 10 ετη στην μοναδα η παραμονη για λογους συνοχης των ομαδων στην μοναδα για καθε στελεχος εφ΄οσων ειναι καλος στην ειδικοτητα του κυμαινεται απο 5 το λιγοτερο ετη εως και...8,9 φυσικα και σε αυτη την μοναδα δεν λειπει το φαινομενο του βυσματος αλλα οπως ειπα και παραπανω τα στελεχη τα οποια κρινονται ανεπαρκη στα καθηκοντα τους και στην ειδικοτητα περιθοριοποιουνται και απομακρυνονται απο την μοναδα

Συμφωνω, δεν είπα κατι αντίθετο!Εικόνα
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Αλέξης »

Αυτό που πάτε να ανοίξετε ιδεολογική συζήτηση σχετικά με τα βύσματα και τη Ζ ΜΑΚ στις 12 η ώρα το βράδυ μου κάνει κάπως !:p
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από POLITHS »

Titis έγραψε:Ουσιαστικά Πολίτη μας λες ότι και βύσμα να έχεις αν δεν είσαι ικανός θα σε διώξουνε αργά η γρήγορα; Πρέπει δηλαδή να είσαι και λίγο ράμπο για να ανταπεξέλθεις;
αυτο ακριβως φιλε μου κοιταξε να δεις η μοναδα αυτη εχει ξεφυγει καπως Απο τα προτυπα του στρατου που ολοι ξερετε δηλαδη τα στελεχη εχουν τις ιδανικες συνθηκες για να κανουν αυτο που γουσταρουν και θα το εξηγησω πιο παρακατω.α) εγκαταστασεις και συνθηκες διαβιωσης αριστες

β) επιπεδο εξοπλισμου και υπηρεσιακου και εμποριου καθε στελεχος αναλογα με την ειδικοτητα του μπορει εαν θελει να εχει πχ Την εξαρτυση που τον βολευει στην εκπαιδευση και σε τυχον πραγματικες επιχειρησιακες Συνθηκες η την παραλαγη η το αρβυλο η τα γυαλια ακομη οι ανωτεροι δεν ασχολουνται Εαν η ζωνη απο την εξαρτυση ειναι στην ευθεια η εαν οι γυλιοι ειναι φουσκομενοι και τετραγωνισμενοι ο καθενας επαγγελματιας ειναι υποχρεωμενος να ειναι ετοιμος για παν ενδεχομενο ανεξαρτητος απο την εμφανιση παντα μεσα σε λογικα πλαισια

γ) εκπαιδευση πολυ ρεαλιστικη με πολλα πυρομαχικα οι περισσοτερες δραστηριοτητες γινονται με πραγματικα πυρομαχικα ετσι ωστε να μαθουν οι ομαδες να δουλευουν μεταξυ τους σε συνθηκες στρες

δ) καθημερινο προγραμμα γυμναστικης με πληρως εξοπλισμνο γυμναστηριο

ε) βασικοτερο ολων πνευμα μοναδος και συνεργασια μεταξυ των στελεχων

αυτα και αλλα πολλα κανουν αυτην την μοναδα προτυπο και οχι δεν πρεπει να εισαι ο ραμπο για να υπηρετησεις απλα πρεπει να εισαι επαγγελματιας και να αγαπας αυτο που κανεις χωρις να τα παρατας στην πρωτη δυσκολια ολοι κοινοι θνητοι ειμαστε

αλλωστε ο γιαννακης ο ραμπο ολο μ... Ιες Εκανε καλο βραδυ

ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης