Ζ' ΜΑΚ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
morgan

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από morgan »

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι λίγο διαφορετικό... Αν κάποιος τελειώσει την θητεία του ως έφεδρος μπορεί μετά να πάει μόνιμος Z'ΜΑΚ ή ΟΥΚ;
Αν ναι τότε θα μπει μόνιμος ως οπλίτης και θα είναι σαν να μην τελειωσε ποτε ως ΔΕΑ;
Αν ναι τότε τουλάχιστον θα μετρήσει η θητεία του στα μόρια της προκήρυξης; Ποιο είναι το όριο ηλικίας;
τέλος μπορει κάποιος μόνιμος μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να πάρει άδεια (έστω άνευ αποδοχών) για να συνεχίσει τις σπουδές του; Πχ για μεταπτυχιακό; Αυτά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Vessty »

morgan έγραψε:Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι λίγο διαφορετικό... Αν κάποιος τελειώσει την θητεία του ως έφεδρος μπορεί μετά να πάει μόνιμος Z'ΜΑΚ ή ΟΥΚ;
Αν ναι τότε θα μπει μόνιμος ως οπλίτης και θα είναι σαν να μην τελειωσε ποτε ως ΔΕΑ;
Αν ναι τότε τουλάχιστον θα μετρήσει η θητεία του στα μόρια της προκήρυξης; Ποιο είναι το όριο ηλικίας;
τέλος μπορει κάποιος μόνιμος μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να πάρει άδεια (έστω άνευ αποδοχών) για να συνεχίσει τις σπουδές του; Πχ για μεταπτυχιακό; Αυτά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.


-OXI
-οποτε οχι
-δεν γνωριζω σιγουρα, παντως σαν ΕΠ. ΟΠ μπορει μετα τα 5 χρονια αφου δεν εχει νομιμοποιηθει

Παιδια σημερα ειχα μια συζητηση και μου γεννηθηκε η απορια. Ποσο παιρνει 1 ΕΠ. ΟΠ στη Ζ'ΜΑΚ και ποσο 1 αξιωματικος; Απλη περιεργεια.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Vessty έγραψε:
-δεν γνωριζω σιγουρα, παντως σαν ΕΠ. ΟΠ μπορει μετα τα 5 χρονια αφου δεν εχει νομιμοποιηθει

Παιδια σημερα ειχα μια συζητηση και μου γεννηθηκε η απορια. Ποσο παιρνει 1 ΕΠ. ΟΠ στη Ζ'ΜΑΚ και ποσο 1 αξιωματικος; Απλη περιεργεια.



Το μαρκαρισμένο με bold που αναφέρεις πιο πάνω δεν ισχύει. Ένας ΕΠΟΠ δικαιούται φοιτητική άδεια ΜΟΝΟ εφόσον έχει μονιμοποιηθεί.

Σχετικά με την ερώτησή σου, διάβασε το Μισθοί αξιωματικών και υπαξιωματικών Εικόνα
LYKAON

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από LYKAON »

Λοχία είσαι σίγουρος ότι οι έφεδροι της Ζ ΜΑΚ ήταν 60; Επίσης για το γεγονός ότι προέρχονταν όλοι απο τη 2 ΜΑΛ; Παρεπιπτόντως έφεδρο Λοχία στην σύσταση της Ζ ΜΑΚ μόνο τη σειρά μουτον Ν. Θ. Θυμάμαι.
Πολυβολιτής

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Παιδιά, ξέρει κανείς λίγο πιο συγκεκριμένα τι εκπαίδευση-γυμνάσια κάνουν στη Ζ ή τι δοκιμασίες έχει;

(Νομίζω πως το ΕΤΑ και άλλοι επαγγελματίες στελέχωσαν τη Ζ, δεν έχω ακούσει για τη 2α Μ. ΑΛ)

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από dn24 »

Η τρόϊκα δεν επιτρέπει προσλήψεις ούτε στη Ζ' ΜΑΚ:

Την πρόσληψη 300 ανδρών για την Ζ' ΜΑΚ Προγραμματίζει το Υπουργείο. Άμυνας, για να καλύψει δραματικές ελλείψεις σε αυτή την Μονάδα αιχμής, αλλά η διαδικασία ''μπλοκάρεται'' Από το Μνημόνιο.

"τρόπους για να παρακαμφθεί η δέσμευση του Μνημονίου που απαγορεύει προσλήψεις στο Δημόσιο αναζητά το Υπουργείο Άμυνας προκειμένου να καλύψει με 300 προσλήψεις Επαγγελματιών Οπλιτών το δραματικό κενό που παρουσιάζει - σε μεσοπρόθεσμη βάση- η Μονάδα των super κομάντος πρώτης γραμμής του στρατού ξηράς, η γνωστή Ζ' Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών (Ζ' ΜΑΚ)

Τα κενά Δεν αφορούν την τρέχουσα σύνθεση της Ζ΄ ΜΑΚ ούτε δημιουργούν σήμερα θέμα ελλιπούς στελεχώσεως. Ωστόσο Όπως λένε πηγές του Υπουργείου Άμυνας, η ηλικιακή κατανομή της υπάρχουσας δύναμης της ειδικής αυτής Μονάδας Αμφίβιων Καταδρομών, που ιδρύθηκε τον Αύγουστο του 1996, μετά την κρίση των Ιμίων, θα δημιουργήσει συντομότατα Κενά καθώς η ηλικία των ανδρών Που την συγκροτούν δεν πρέπει να ξεπερνά τα 30 έτη! Και αυτό για λόγους που σχετίζονται με Το είδος της απαιτητικής εκπαίδευσης και της απαιτητικής αποστολής τους.

Κατά τις αναλύσεις που έχουν γίνει αν δεν αρχίσει άμεσα η Αρκετών ετών εκπαίδευση και εν συνεχεία η εξειδίκευση και η επιχειρησιακή ''ωρίμανση'' καινούργιων Καταδρομέων νεαρής ηλικίας, τότε θα προκύψουν κενά σε μια μονάδα που αποτελεί αιχμή στα αμυντικά σχέδια Της χώρας στο Αιγαίο και αλλού. Ή η Z' MAK θα αναγκαστεί να μείνει με Στελέχη Εκτός ηλιακών προδιαγραφών!

Εδώ έρχεται να αναδειχθεί ο επικίνδυνος ρόλος των Μνημονίων που επέβαλε η τρόικα όχι μόνο για την επιβίωση του λαού αλλά και στον σκληρό πυρήνα της Άμυνας, επισημαίνουν οι ''6 Μέρες''

Ήδη πέραν των περικοπών στους εξοπλισμούς, στους μισθούς, στις άλλες λειτουργικές δαπάνες, έχει ακουμπήσει και την οροφή του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων: Και αυτό γίνεται με το μπλόκο των προσλήψεων (Επαγγελματιών Οπλιτών, πολιτικού προσωπικού κλπ) και Την μείωση του αριθμού των εισακτέων στις Στρατιωτικές Σχολές, την ώρα που διάφορα σχέδια αφήνουν ανοιχτή την πόρτα ακόμα και για απολύσεις...

Στο πλαίσιο αυτό η ηγεσία του Υπουργείου Άμυνας, που μέχρι τώρα κατηγορείται ότι δεχθεί - εκ του αποτελέσματος - όλα τα κελεύσματα της τρόικα μέσω του Υπουργείου Οικονομικών, έχει σχεδιάσει παρέμβαση για να εξασφαλίσει τις 300 προσλήψεις νέων που έχουν τα απαιτητικά προσόντα να στελεχώσουν την Ζ' ΜΑΚ. Αυτό αναμένεται να γίνει, αν δοθεί η άδεια, Με προκήρυξη για Επαγγελματίες Οπλίτες (ΕΠ ΟΠ.) ενώ ενδέχεται μικρός Αριθμός Να προέλθει από υπηρετούντες Υπαξιωματικούς-κομάντος - οι παλιές θέσεις των οποίων ωστόσο θα πρέπει και αυτές να αναπληρωθούν.

ΠΗΓΗ

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Vessty »

Καλησπερα παιδια! Ημουν εκτος για αρκετο καιρο λογω εξεταστικης... Ειμαι πισω λοιπον και ηθελα να ποσταρω αυτο που ποσταρε και ο φιλος dn24... Εγω το διαβασα εδω http://elnewsgr.blogspot.gr/2013/02/blog-post_4428.html... Λετε να ισχυει ;
boy

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από boy »

Φίλε Vessty καταρχην καλη επιτυχια να εχουμε οσοι γραφουμε αυτες τις μερες! , το διαβασα και εγω απο το ιδιο μπλογκ που αναρτησες και εσυ,
το θεμα ομως δνε ειναι αν ισχυει, ετσι κι αλλιως για 2 χρονια δνε παιρνει προκυρυξεις το ξερουμε ολοι αυτο, δηλαδη και να ισχυει (οτι το Γεεθα θελει ατομα) , το ακυρο θα το τρωγαμε ετσι κι αλλιως λογο μνημονιου Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από dn24 »

Vessty έγραψε:Καλησπερα παιδια! Ημουν εκτος για αρκετο καιρο λογω εξεταστικης... Ειμαι πισω λοιπον και ηθελα να ποσταρω αυτο που ποσταρε και ο φιλος dn24... Εγω το διαβασα εδω http://elnewsgr.blogspot.gr/2013/02/blog-post_4428.html... Λετε να ισχυει ;


Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Μα ήδη οι προσλήψεις στους ΕΠΟΠ έχουν παγώσει εδώ και 3 χρόνια, οπότε από αυτό και μόνο μπορείς να κάνεις τον παραλληλισμό, και να βγάλεις το συμπέρασμα σου. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Vessty »

Φιλε μου οπως διαβασα θα γινει εξαιρεση στο συγκεκριμενο θεμα... Εγω θελω να ελπιζω τουλαχιστον !Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από dn24 »

Vessty έγραψε:Φιλε μου οπως διαβασα θα γινει εξαιρεση στο συγκεκριμενο θεμα... Εγω θελω να ελπιζω τουλαχιστον !Εικόνα


Άλλο "θα" γινει, και άλλο "προσπαθούν" να γίνει. Έχει διαφορά στην έννοια φίλε μου, διότι το ένα τελεσιδικεί ένα αποτέλεσμα, και το άλλο φανερώνει απλώς μια προσπάθεια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός, Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Vessty »

dn24 έγραψε:
Vessty έγραψε:Φιλε μου οπως διαβασα θα γινει εξαιρεση στο συγκεκριμενο θεμα... Εγω θελω να ελπιζω τουλαχιστον !Εικόνα


Άλλο "θα" γινει, και άλλο "προσπαθούν" να γίνει. Έχει διαφορά στην έννοια φίλε μου, διότι το ένα τελεσιδικεί ένα αποτέλεσμα, και το άλλο φανερώνει απλώς μια προσπάθεια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός, Ευχαριστώ.

Δυστυχως ναι :(
typos

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από typos »

Αρβυλα μετα απο 50αρα το κατακαλοκαιρο μυριζει...300 ειναι πανω κατω η δυναμη της Ζ τωρα, και θα βγουν στη γυρα να βρουν αλλους τοσους;
Πολυβολιτής

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Διάβασα πως η Ζ'ΜΑΚ (και το ΕΤΑ) πρόσφατα εκπαιδεύτηκε στο ΚΕΝΑΠ. Καινούργιο αντικείμενο δεν είναι αυτό για τη Ζ';
Πολυβολιτής

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Αυτά είναι τα διακριτικά της Ζ'ΜΑΚ τα οποία έχουν μοιραστεί στα στελέχη της (δεν ξέρω άμα είναι μόνο για αξιωματικούς ή όχι). Το πάνινο το είδα στην απονομή θηραιού της ΔΔΕΕ. Το μεταλλικό το έχετε δει πουθενά; Συνήθως τέτοια διακριτικά απονέμονται μετά από σχολεία ή κύκλους εκπαιδεύσεως. Το παίρνουν μετά την εκπαίδευσή τους μήπως;(λέγεται ότι διαρκεί 18 μήνες)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες