Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση

Για ποιο λόγο κάνετε αίτηση για ΕΠΟΠ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Σεπ 23, 2011 2:07 pm

Είιμαι άνεργος και δεν βρίσκω δουλειά
48
11%
Δουλεύω κάπου, αλλά θέλω κάτι σίγουρο
91
21%
Μου αρέσει ο στρατός
254
58%
Νομίζω ότι είναι σαν το δημόσιο
15
3%
Λόγω οικονομικής κρίσης
14
3%
Άλλος λόγος (να τον αναφερέτε)
14
3%
 
Σύνολο ψήφων: 436

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από emth »

Μπα φιλε το προβλημα δεν το εχω μονο εγω αλλα και αλλοι συναδελφοι. Αρα δεν ειναι δυνατον ολοι μας να μην ξερουμε το τροπο δοικησης.
POLITHS

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από POLITHS »

Καλως οπως ειπα τα πραγματα στον στρατο ειναι απλα οταν καποιος δεν εκτελει οι διαδικασιες ειναι γνωστες οταν δεν μπορεις να επιβληθεις στον υφισταμενο τοτε εχεις προβλημα και θα πω σου πω και το εξης ο σεβασμος και η συναδελφικοτητα προς το ανωτερος και τον κατωτερο κερδιζεται και δεν επιβαλεται

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

Εσενα ποιος θα σε κρινει; Ενας ΟΠΥ ρε φιλε ΕΜΘ; Η ο εκαστοτε σχηματισμος, το ΓΕΣ οταν πανε τα ατομικα μας εγγραφα εκει προς αξιολογηση, κ οι Δκτες κ Λγοι μας; Αυτοι αν κανω η δεν κανω θα με κρινουν. Εσυ ομως εισαι κριτης των παντων απλα επειδη δεν γουσταρεις αυτους που σε απαλλαξαν, κ αν δεν ηταν αυτοι, ακομη θα τρεχατε ακομη περ/ρο απ'οτι τρεχετε τωρα. Απο τη στιγμη που κρινεις με ποσοστα κ μονο παραθετοντας τα αρνητικα,(γιατι δεν λες τα θετικα αραγε); Κ οτι βγαζεις ενα μένος για ολους, κ ας ειναι συνηδητοι εστω κ μερικοι, οικογενειαρχες που μοχθουν να μονιμοποιηθουν κ να ειναι επαγγελματιες σωστοι, πως θα συννενοηθω εγω μαζι σου; Να κουβεντιασουμε τι; Μη δικαια πραγματα; Η δικαιοσυνη απαιτει να τα λεμε ολα. Κ ναι, υπαρχουν σωστοι εμθ. Κ λαθος. Αυτο θα πει ορθολογισμος. Αλλα ειπαμε "ας τσιγκλησω τα εποπια να ευθυμησω" ξερω-ξερω. Καταλαβα το σκεπτικο σου. Θαβε οσο θες.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από emth »

Αυτο το ξερω αλλα δυστηχως σε ανθρωπους που τους μιλας και τους εξηγεις καποια πραγματα αλλα συνεχιζουν να ειναι προκλητικοι ε τοτε δεν νομιζω να φταιει ο προισταμενος. Απλα ρε παιδια ο θεσμος ειναι αποτυχημενος γιατι οι περισσοτεροι μπηκαν για να αισθανονται δημοσιοι υπαλληλοι.
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από emth »

dn24 δεν θαβω κανεναν. Η εικονα που εχω σχηματισει για τους εποπ ειναι αυτη και την βιωνω καθημερινα.
POLITHS

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από POLITHS »

Ακριβως φιλε dn24 και στο κατω κατω αλλοι μας κρινουν και οχι ο εμθ αν δεν του αρεσουμε αναφορα στην υπηρεσια να παραιτηθει γιατι εαν δεν το εχει καταλαβει σε ολη την υπολοιπη σταδιοδρομια του με εμας θα συνεργαζεται και εαν δεν μπορει να επιβληθει να το πει στον δκτη του να μπαινει συνοδηγος σε κΑΜΙΑ σκουπιδιαρα με καφεδΑΚΙ μια χαρα θα περναει

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

emth έγραψε:Αυτο το ξερω αλλα δυστηχως σε ανθρωπους που τους μιλας και τους εξηγεις καποια πραγματα αλλα συνεχιζουν να ειναι προκλητικοι ε τοτε δεν νομιζω να φταιει ο προισταμενος. Απλα ρε παιδια ο θεσμος ειναι αποτυχημενος γιατι οι περισσοτεροι μπηκαν για να αισθανονται δημοσιοι υπαλληλοι.


ρε φιλε δεν φταιει ο προισταμενος, οι ιδιοι φταινε, αλλα αν εχεις προβλημα με μερικους, να πας εκει κ να τους το πεις, εδω καθεσαι κ το λες; Κ για μερικους δεν λες κ τα θετικα για τους υπολοιπους; Ορθολογισμος ειναι αυτο; Αυτο με το "οι περισσοτεροι μπηκαν για να αισθανονται δημοσιοι υπαλληλοι" ειναι κ παλι αδικο, οχι γιατι απο μια σεβαστη μεριδα δεν ισχυει αυτο που λες, ισχυει, σαφως, ομως με αυτη τη νοοτροπια καποιος επελεξε την ευελπιδων, τη σμυ, κοκ. Αυτα γιατι δεν τα λες; Για εσας γιατι δεν λες τιποτα; Πες μου τα λογια σου, εχουν δικαιες βασεις; Ελα στη θεση μου που διαβαζω τα μηνυματα σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
POLITHS

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από POLITHS »

Αφου βιωνεις αυτην την εικονα καθημερινα και δεν μπορεις να την αλλαξεις τοτε στο χωρο εργασιας σου εισαι δυστηχησμενος οποτε παραιτησου και βρες αλλη δουλεια πριν γινεις μιζερος και γκρινΙΑΡΗΣ

emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από emth »

Συμφωνω ρε φιλε και αυτοι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι αλλα εβγαλαν και μια σχολη ομως. Και αυτο πρεπει να το σεβαμαστε. Και για μας που λες μια χαρα κανουμε αυτα που πρεπει να κανουμε. Καλως η κακως ημαστε ανωτεροι απο τους εποπ και πρεπει να το καταλαβαινουμε αυτο.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

POLITHS έγραψε:Αφου βιωνεις αυτην την εικονα καθημερινα και δεν μπορεις να την αλλαξεις τοτε στο χωρο εργασιας σου εισαι δυστηχησμενος οποτε παραιτησου και βρες αλλη δουλεια πριν γινεις μιζερος και γκρινΙΑΡΗΣ



ετσι ακριβως. Ορθη τοποθετηση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ρε παιδιά μην ξεφεύγετε από το θέμα
Νοτις

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Νοτις »

Πιστευω οτι ο Στρατός δινει ς αυτον που θέλει μοναδική δυνατότητα και ευκαιρία για σταδιοδρομία και καριέρα. Εγώ από μικρός ήθελα να μπώ στη Σχολή Ευελπίδων. Ενας τραυματισμός όμως που ειχα ενώ ημουν στη Β Λυκείου με έφερε να πάσχω απο δισκοπάθεια Ο3-Ο4, Ο4-Ο5 και το το όνειρο δεν έγινε πραγματικότητα. Η ζωή δεν σταμάτησε βεβαια, σπουδασα Πολιτικος Μηχανικος και τώρα στην δουλεια βλεπω οτι δεν υπαρχει τιποτε και πουθενα ευκολο.

Συγκεκριμενα δουλευω στο εργοταξιο απο τις 08:00 το πρωί μέχρι πολλες φορες τις 19:00 το βραδι. Ειδικά τώρα που ειναι καλοκαίρι και ειναι μεγάλη η μέρα. Εχεις ευθυνη για ότι γινεται μεσα στο έργο, καθως και για ολους όσους δουλευουν σε αυτο. Επίσης πρεπει να εισαι σε επαφή με τις Τεχνικές Υπηρεσίες και εκτος απο μηχανικος να εισαι και Οικονομολόγος για το τι θα πληρωθει και ποτε. Τα λεφτά βεβαια ειναι καλά, αλλα τόσες ωρες δουλεια πιστεψτε με δεν αξίζει. Αν τελείωνα τη σχολή Ευελπίδων και ειχα τελειωσει μετα και Πολιτικος Μηχανικος τώρα στο στρατο σκεφτομαι οτι θα δουλευα 7 ώρες την ημέρα σαν άνθρωπος, και θα ειχα τον ελευθερο χρόνο μου να κάνω οτι θέλω.

Τα χρήματα πολυ πιθανόν να ήταν τα ίδια αλλά και πιο λίγα να ήταν δεν θα με πειραζε καθόλου. Σίγουρα δεν μπορει να ειμαι αντικειμενικος γιατι ο στρατός μουχει μεινει απωθημένο θα έλεγα, αλλα πιστευω οτι η πραγματικότητα ειναι αυτη. Η ζωή για μας έξω ειναι πολύ πιο δύσκολη απο αυτους που είναι μέσα στο στρατό. Ξέρω Μηχανολογους Μηχανικους, Ηλεκτρολόγους κτλ που δουλευουν σε Τεχνικες Εταιρειες και εχουν να πληρωθουν 2 και 3 μηνες, αν λεει κατι αυτο!

Τέλος αφου πω ότι κανεις δεν πρεπει να βλέπει τη ζωή μίζερα όπου και αν βρισκεται, να ευχηθώ απο καρδιας καλη δυναμη στους ηδη υπηρετουντες το Στρατευμα και καλή επιτυχια στα παιδια που θέλουν να ενταχθουν σαυτο.
Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Lock »

Νοτις έγραψε:Πιστευω οτι ο Στρατός δινει ς αυτον που θέλει μοναδική δυνατότητα και ευκαιρία για σταδιοδρομία και καριέρα. Εγώ από μικρός ήθελα να μπώ στη Σχολή Ευελπίδων. Ενας τραυματισμός όμως που ειχα ενώ ημουν στη Β Λυκείου με έφερε να πάσχω απο δισκοπάθεια Ο3-Ο4, Ο4-Ο5 και το το όνειρο δεν έγινε πραγματικότητα. Η ζωή δεν σταμάτησε βεβαια, σπουδασα Πολιτικος Μηχανικος και τώρα στην δουλεια βλεπω οτι δεν υπαρχει τιποτε και πουθενα ευκολο.

Συγκεκριμενα δουλευω στο εργοταξιο απο τις 08:00 το πρωί μέχρι πολλες φορες τις 19:00 το βραδι. Ειδικά τώρα που ειναι καλοκαίρι και ειναι μεγάλη η μέρα. Εχεις ευθυνη για ότι γινεται μεσα στο έργο, καθως και για ολους όσους δουλευουν σε αυτο. Επίσης πρεπει να εισαι σε επαφή με τις Τεχνικές Υπηρεσίες και εκτος απο μηχανικος να εισαι και Οικονομολόγος για το τι θα πληρωθει και ποτε. Τα λεφτά βεβαια ειναι καλά, αλλα τόσες ωρες δουλεια πιστεψτε με δεν αξίζει. Αν τελείωνα τη σχολή Ευελπίδων και ειχα τελειωσει μετα και Πολιτικος Μηχανικος τώρα στο στρατο σκεφτομαι οτι θα δουλευα 7 ώρες την ημέρα σαν άνθρωπος, και θα ειχα τον ελευθερο χρόνο μου να κάνω οτι θέλω.

Τα χρήματα πολυ πιθανόν να ήταν τα ίδια αλλά και πιο λίγα να ήταν δεν θα με πειραζε καθόλου. Σίγουρα δεν μπορει να ειμαι αντικειμενικος γιατι ο στρατός μουχει μεινει απωθημένο θα έλεγα, αλλα πιστευω οτι η πραγματικότητα ειναι αυτη. Η ζωή για μας έξω ειναι πολύ πιο δύσκολη απο αυτους που είναι μέσα στο στρατό. Ξέρω Μηχανολογους Μηχανικους, Ηλεκτρολόγους κτλ που δουλευουν σε Τεχνικες Εταιρειες και εχουν να πληρωθουν 2 και 3 μηνες, αν λεει κατι αυτο!

Τέλος αφου πω ότι κανεις δεν πρεπει να βλέπει τη ζωή μίζερα όπου και αν βρισκεται, να ευχηθώ απο καρδιας καλη δυναμη στους ηδη υπηρετουντες το Στρατευμα και καλή επιτυχια στα παιδια που θέλουν να ενταχθουν σαυτο.


Μακραν εμπεριστατωμενη αποψη. Καλησπερα από εναν φοιτητή που μόνο μετά την πρόσφατη περάττωση της θητείας του, κατάλαβε το λαθος του να μην δηλωσει τότε που μπορούσε Ευελπίδων ή ΣΜΥ. Εννοείται ευχομαι να εβγαινε παλι νεα προκηρυξη ΕΠΟΠ.
Άβαταρ μέλους
Baios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: Texnikos H/Y
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Baios »

Καλημερα σας,Αν και εχω τελεωψει με την θητεια μου απο το 04 (ΣΤΡΔΒ 04Β) Και εγω οπως και ολοι εχουμε συζητησεις περι στρατου στις παρεες κτλ.

Πολλες φορες συναντω το θεμα ΕΠΟΠ και αναρωτιεμαι το εξης. Τι εχουμε στο μυαλο μας οταν λεμε, η γινομαστε ΕΠΟΠ;

Ειμαι μεγαλος fun της αυτογνωσιας και της αυτοκριτικης και κατα τη γνωμη μου αν ποτε αποφασισω να γινω ΕΠΟΠ θα γινω ακριβος αυτο

Επαγγελματιας ΟΠΛΙΤΗΣ. Δηλαδη με λιγα λογια Στρατιωτης με καλυτερο μισθο. Ξερω οτι πολυ θα εκνευριστειτε με αυτο αλλα παιδια οταν γινεστε ΕΠΟΠ, παροτι καταλαβαινω οτι πολλοι θα χετε οικογενειες κτλ. δεν ειστε ουτε πατε για αξιωματικοι.

Αν μπορω να κρινω σωστα το ολο θεμα των εποπ ειχε σχεδιο να κανει το στρατο "μισθοφορικο" και σιγα σιγα να τελειωσει η υποχρεωτικη θητεια. Κατι που απο οτι φενεται απετυχε.

Κλεινω λεγοντας οτι ουδεποτε πιστευα οτι δεν υπαρχει λογικη. Ολα εχουν το σκοπο τους. Και σκατα καθαρισα και σκοπια εκανα και καλα περασα και τιποτα δεν επαθα.

με σεβασμο

Βαιος.

MrMiragelover
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2023 12:49 am
Επικοινωνία:

Re: Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από MrMiragelover »

Γιατι θέλετε να γίνετε ΕΠΟΠ; Ειναι θέμα καυλας, είναι θέμα ότι θέλετε να υπηρετησετε την πατρίδα, είναι η επαγγελματική αποκατάσταση; Δε ρωταω ειρωνικά ή κατι. Και εγώ σκέφτομαι να καταθέσω για ΕΠΟΠ. Απλα θέλω να μάθω τι οδηγεί, τι μας οδηγεί, να πάμε για ΕΠΟΠ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες