Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παρακαλώ πολύ να μην ξεφεύγουμε από τον τίτλο του νήματος.

Το για ποιο λόγο αποφασίζει κάποιος-α να παραιτηθεί από το στράτευμα είναι δική του δουλειά και δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει "εξηγήσεις" στον καθένα που από την δική του πλευρά ενδεχομένως να "ονειρεύεται" να εισέλθει στο στράτευμα για να την... "καβαντζώσει".

Από εδώ και στο εξής, τα άσχετα μηνύματα θα διαγράφονται άνευ προειδοποίησης!

Παρακαλώ δια την συμμόρφωσή σας!

Ευχαριστώ!

Nitria
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2019 11:12 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nitria »

Καλημέρα είμαι ΕΠΟΠ εδώ και 13 χρόνια έχω κάνει αναφορά παραίτησης στις 17 Απριλίου μπορεί κάποιος να μου πει τι άδειες δικαιούμαι και τι λεφτά παίρνω πίσω
ALEXANDROS

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ALEXANDROS »

Από άδειες ότι υπόλοιπα έχεις, από λεφτά κάπου στα 6.000?.
Δημήτρη

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Δημήτρη »

Καλησπέρα.. Τελικά παραιτήθηκες; Αν ναι πως είναι έξω τα πράγματα;

Άβαταρ μέλους
ΕμμανουηλΓ.
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 19, 2019 7:43 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ΕμμανουηλΓ. »

Παρακαλω μπορειτε να μου δωσετε τηλεφωνα καποιων καλων δικηγορων που ασχολουνται αποκλειστικα με τον στρατο;
Άβαταρ μέλους
Nasia99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2021 1:51 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nasia99 »

Καλησπέρα! Βλέπω πως πολλοί λένε ότι παραίτηση γίνεται δεκτή μετά το πέρας της 3ετίας. Τι γίνεται όταν θες να παραιτηθείς νωρίτερα; Για παράδειγμα μπορεί να μην αντέχεις ψυχολογικά κ. Λ. Π. Μπορείς να παραιτηθείς νωρίτερα; Κι αν αιτηθείς παραίτηση νωρίτερα τι γίνεται;
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Nasia99 έγραψε:Καλησπέρα! Βλέπω πως πολλοί λένε ότι παραίτηση γίνεται δεκτή μετά το πέρας της 3ετίας. Τι γίνεται όταν θες να παραιτηθείς νωρίτερα; Για παράδειγμα μπορεί να μην αντέχεις ψυχολογικά κ. Λ. Π. Μπορείς να παραιτηθείς νωρίτερα; Κι αν αιτηθείς παραίτηση νωρίτερα τι γίνεται;


Αν φυγεις πριν την 3ετια, περνας επιτροπη και Βγαινεις ι3 και δεν εχεις το δικαιωμα να ξανακανεις τα χαρτια σου σε καμια προκηρυξη των Ενοπλων Δυναμεων.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τετ Απρ 07, 2021 11:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nasia99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2021 1:51 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nasia99 »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:
Nasia99 έγραψε:Καλησπέρα! Βλέπω πως πολλοί λένε ότι παραίτηση γίνεται δεκτή μετά το πέρας της 3ετίας. Τι γίνεται όταν θες να παραιτηθείς νωρίτερα; Για παράδειγμα μπορεί να μην αντέχεις ψυχολογικά κ. Λ. Π. Μπορείς να παραιτηθείς νωρίτερα; Κι αν αιτηθείς παραίτηση νωρίτερα τι γίνεται;


Αν φυγεις πριν την 3ετια, περνας επιτροπη και Βγαινεις ι3 και δεν εχεις το δικαιωμα να ξανακανεις τα χαρτια σου σε καμια προκηρυξη των Ενοπλων Δυναμεων.



Είναι σίγουρα μόνο αυτό έτσι; Δεν μπλέκεις με στρατοδικείο...

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Οχι, δεν μπλεκεις πουθενα.

Απλα περνας επιτροπη, λες τον λογο για τον οποιο θελεις να παραιτηθεις, περιμενεις μεχρι να γινουν τα χαρτια και να σταλθουν στην μοναδα σου και εγινες καπνος !
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από theodoros »

Nasia99 έγραψε:Καλησπέρα! Βλέπω πως πολλοί λένε ότι παραίτηση γίνεται δεκτή μετά το πέρας της 3ετίας. Τι γίνεται όταν θες να παραιτηθείς νωρίτερα; Για παράδειγμα μπορεί να μην αντέχεις ψυχολογικά κ. Λ. Π. Μπορείς να παραιτηθείς νωρίτερα; Κι αν αιτηθείς παραίτηση νωρίτερα τι γίνεται;


στα 2 ετη οσοι εχουν κανει θητεια και 3 για οσους δεν εχουν παει

για ποιον λογο να μπεις στην διαδικασια να παραιτηθείς ξερεις που θα πας και τι θα περιμενεις,θα στερήσεις την θεση από καποιον/καποια που το θελει

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από D.Y.K »

3 έτη υποχρεωτικής παραμονής για όσους έχουν κάνει τη θητεία τους και 4 έτη για όσους δεν την έχουν κάνει. Φυσικά, όποιος επιθυμεί να παραιτηθεί νωρίτερα, μπορεί να υποβάλλει αναφοράς παραιτήσεως κανονικότατα, απλώς περνάει από επιτροπή και του αλλάζουν το Ι. Δεν πληρώνει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από theodoros »

D.Y.K έγραψε:3 έτη υποχρεωτικής παραμονής για όσους έχουν κάνει τη θητεία τους και 4 έτη για όσους δεν την έχουν κάνει. Φυσικά, όποιος επιθυμεί να παραιτηθεί νωρίτερα, μπορεί να υποβάλλει αναφοράς παραιτήσεως κανονικότατα, απλώς περνάει από επιτροπή και του αλλάζουν το Ι. Δεν πληρώνει τίποτα.



αυτά τα δυο τα μπερδευα!

μετα όταν είναι για την μονιμοποιησει και παραιτηθείς σου λενε τα ενσημα ή χρηματικη αποζημειωση σωστα ΔΥΚ! ελπιζω αυτό να το πετυχαΕικόνα

marinakouf
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 9:19 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από marinakouf »

Καλημέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ενδιαφέρομαι για την προκήρυξη που θα βγει για την δημοτική αστυνομία. Αυτή τη στιγμή είμαι ΕΠΟΠ στη ΠΑ και θα ήθελα να μάθω σε περίπτωση που είμαι επιτυχών στην προκήρυξη της δημοτικής αστυνομίας τι διαδικασία χρειάζεται για την παραίτησή από τον στρατό. Επίσης μέχρι να τελειώσει το θέμα της παραίτησης, θα έχω δικαίωμα να μπω στην άλλη θέση ;Ευχαριστώ

Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Andri »

Μαρίνα κάτι παρεμφερεί θέλω να κάνω και εγώ
marinakouf
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 9:19 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από marinakouf »

Από τι έμαθα είναι πάρα πολύ δύσκολο έως ανέφικτο.Πρέπει να έχεις τεράστιες άκρες για να σε φτιάξουν.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες