Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
risko
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 10, 2013 5:10 pm
Τοποθεσία: naytiko
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από risko »

Καλισπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να γινει μεταταξη εποπ απο ναυτικο σε στρατο ξηρας
εγώ

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από εγώ »

Ρε παιδιά τι να πω και εγώ που έχω 8 χρόνια σε νησί και δεν μπορώ να πάρω μετάθεση...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

risko έγραψε:Καλισπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να γινει μεταταξη εποπ απο ναυτικο σε στρατο ξηρας


Αν και λίγο καθυστερημένα αυτό δεν έχει γίνει ποτέ και ούτε έχει βγει στο παρελθόν κάποια αντίστοιχη διαταγή σχετικά με μετατάξεις από και προς άλλα Όπλα / Σώματα.

Απεναντίας πιο πιθανό βρίσκω το να ζητήσει κάποια στιγμή το ΠΝ στελέχη από τον ΣΞ μιας και οι ελλείψεις σε ανθρώπινο δυναμικό είναι τεράστιες.

str-pezikou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2014 4:18 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από str-pezikou »

Κανονικα καθε ποτε ειναι οι μεταθεσεις?
Άβαταρ μέλους
GoGo71
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2014 6:12 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από GoGo71 »

Ποιές θέσεις και σε ποιές Μονάδες στο νομό Αττικής (Αθήνα-Πειραιά) μπορούν να καλύφθουν (με μετάθεση) από Μονιμοποιηθέντες ΕΠ. ΟΠ. Με χρόνο υπηρεσίας άνω των 10 ετών; Ισχύει μετά το πέρας των 10 ετών τοποθέτηση άσχετα με την ειδικότητα σε θέσεις Μ. Υπαξιωματικών;
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλουςΕικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μετά τη συμπλήρωση υπηρεσίας δέκα έως δεκαπέντε ετών και ανάλογα με τις ανάγκες των Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων επιτρέπεται να ανατίθενται στους ΕΠ. ΟΠ. Καθήκοντα διοικητικής φύσης και να τοποθετούνται σε θέσεις υποστήριξης μάχης και διοικητικής μέριμνας.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

GoGo71 έγραψε:Ποιές θέσεις και σε ποιές Μονάδες στο νομό Αττικής (Αθήνα-Πειραιά) μπορούν να καλύφθουν (με μετάθεση) από Μονιμοποιηθέντες ΕΠ. ΟΠ. Με χρόνο υπηρεσίας άνω των 10 ετών; Ισχύει μετά το πέρας των 10 ετών τοποθέτηση άσχετα με την ειδικότητα σε θέσεις Μ. Υπαξιωματικών;
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλουςΕικόνα


Εξαρτάται το Όπλο / Σώμα, τις κενές οργανικές θέσεις, τα χρόνια υπηρεσίας και τις προηγούμενες μεταθέσεις, τις ποινές και φυσικά το βύσμα.

Αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να λάβεις και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

urban
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2014 5:46 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από urban »

Καλησπέρα. Μήπως γνωριζει κανεις που Μπορει καποιος απο το στρατο ξηρας να παρει μεταθεση στα ορια του νομου της θεσσαλονικης πχ γ΄΄ σώμα στρατου και γραφειο ενημερωσης κοινου στο δημαρχειο. Θα μας τρελανουν τα βισματα με αυτα που ακούμε!
Άβαταρ μέλους
GoGo71
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2014 6:12 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από GoGo71 »

Μιλάω για Πεζικό με ειδικότητα Χειριστή ΑΤ όπλων, βέβαια το θέμα είναι αν μπορούμε να καλύψουμε και άλλες θέσεις όπως για παράδειγμα οδηγών κτλ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Διοικητικές θέσεις ένας ΕΠΟΠ μπορεί να καλύψει μετά την μονιμοποίηση ενώ μετά το πέρας της 10ετίας δύναται να αναλάβει διοικητικά καθήκοντα και να του δωθεί εάν το απαιτούν οι ανάγκες της υπηρεσίας και 2η ειδικότητα. Όλα αυτά μπορείς να τα δεις γραμμένα και στο εγκόλπιο του ΕΠΟΠ αν το έχεις στην κατοχή σου. Αν δεν το έχεις μπορείς να το ζητήσεις αυτοπροσώπως φυσικά από το τυπογραφείο του ΓΕΣ.

Συνεπώς σε βάθος χρόνου ναι ένας ΕΠΟΠ μπορεί να καλύψει και θέσεις Οδηγών κλπ.

Λοχίας

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Λοχίας »

Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε ένας ΕΠΟΠ μη μόνμος που να υπηρετεί σε μονάδα υποστηρίξεως; Π. Χ. Λόγω συνυπηρέτησης, βύσματος κλπ.Δεν νομίζω.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προφανώς, αλλά εννοείται ότι αυτοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός χεριού. Μιλάμε πάντα για ΜΗ μονιμοποιηθέντες φυσικά!

ΥΓ: Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε Επαγγελματίες Οπλίτες που υπηρετούν στα Όπλα και κυρίως στο Πεζικό Εικόνα

Νικος

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Νικος »

Καλημέρα έχω πάρει 6μηνη μακρά αναρρωτική απο ΑΣΥΕ. Ξέρετε να με πείτε τι ισχύει στο θέμα μετάθεσης μετά από μακρά αναρρωτική; Ευχαριστω

EΒΚ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 25, 2014 3:43 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από EΒΚ »

Γεια χαρα. Θέλω να ρωτήσω αν καποιος ξέρει καλά για τους ΕΠΟΠ: Για να παρει μεταθεση απο τοποθετηση αν πρεπει να κλεισει 7+7 χρονια παραμονη σε παραμεθωριο σε ενα μερος. Εχει βγει καμια διαταγη; Ηξερα για 7 και μετα προσθεσαν αλλα 3 ετη επιπλεον παραμονης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης