ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μαριαντι_Λκ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 4:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Μαριαντι_Λκ »

Οι γυναικες κοιμουνται ολες μαζι ή διασπουνται σε λιγοτερα ατομα ;
salba
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 9:27 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από salba »

Λογικά θα είστε όλες μαζί
Σταύρος157
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 12:57 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Σταύρος157 »

Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περιληπτικά την βαθμολογική εξέλιξη (κυρίως τι γίνεται με τα χρόνια δηλαδή μετά από πόσα χρόνια περάσεις προαγωγή) του εποπ στο πολεμικό ναυτικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Str vpv »

Σταύρος157 έγραψε:Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περιληπτικά την βαθμολογική εξέλιξη (κυρίως τι γίνεται με τα χρόνια δηλαδή μετά από πόσα χρόνια περάσεις προαγωγή) του εποπ στο πολεμικό ναυτικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Δεν ξέρω τους βαθμούς στο ΠΝ αλλά φτάνεις το πολύ μέχρι Αρχιλοχίας (δηλαδή ανεβαινεις μέχρι 3 βαθμούς) παντου ετσι ειναι σαν ΕΠΟΠ... Και αυτό αν μπεις από μικρή ηλικία.

Navyseal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2022 7:07 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Navyseal »

Καλησπέρα παιδιά και οποίος δεν γνωρίζει τι γίνεται με στόλο και στεριά οι εποπ που θα μπουν θα κάνουν σίγουρα 15-20 χρόνια καράβι και τα πρώτα χρόνο σίγουρα φρεγάτες. Που οι φρεγάτες γράφουν τουλάχιστον 180-220 μέρες τον χρόνο θάλασσα. Τα λέω για όποιον δεν γνωρίζει
HYPOTONIC
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 2:35 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HYPOTONIC »

Δηλαδη αν κανεις 220 μερες θαλλασσα θα εισαι εξω μονο οταν θα εχεις αδεια;
George 98
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 11:29 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George 98 »

Πες και τα θετικά ότι θα έχεις 5κ ή και παραπάνω τον χρόνο αναλόγως που γίνονται τα ταξίδια
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Str vpv »

George 98 έγραψε:Πες και τα θετικά ότι θα έχεις 5κ ή και παραπάνω τον χρόνο αναλόγως που γίνονται τα ταξίδια


Ισχυει αλλά εγώ προσωπικά δεν θα αντεχα 5-6 μηνες σε ενα καράβι μέσα.

Rjs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 4:52 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Rjs »

Εμένα που είναι ο αδελφός μου στο π. Ν, Μαξ είχε πάει 2 μήνες θάλασσα, και αυτό γιατί τον 2ο μήνα ζήτησε ο ίδιος να ξανά πάει για τα λεφτά, Κύπρο Λιβύη Αίγυπτο και πόσες μέρες έμειναν σε κάθε μία από αυτές τις χώρες και τις γύρισαν, ζηλεψα πραγματικά, τώρα μπορεί νανε κάποια καράβια που όντος πάνε περισσότερο καιρό αλλά και λιγότερο επίσης, σαν την ξηρά ένα πράγμα που παίρνεις μεταθέσεις κάθε λίγα χρόνια, έτσι και έκι σε αλλάζουν καράβια κάθε λίγα χρόνια. Για όσους είναι από Αθήνα καλά είναι πΝ για άλλους δεν θα το έλεγα γτ θα σε μια ζωή έκι.

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tanto »

Rjs έγραψε:Εμένα που είναι ο αδελφός μου στο π. Ν, Μαξ είχε πάει 2 μήνες θάλασσα, και αυτό γιατί τον 2ο μήνα ζήτησε ο ίδιος να ξανά πάει για τα λεφτά, Κύπρο Λιβύη Αίγυπτο και πόσες μέρες έμειναν σε κάθε μία από αυτές τις χώρες και τις γύρισαν, ζηλεψα πραγματικά, τώρα μπορεί νανε κάποια καράβια που όντος πάνε περισσότερο καιρό αλλά και λιγότερο επίσης, σαν την ξηρά ένα πράγμα που παίρνεις μεταθέσεις κάθε λίγα χρόνια, έτσι και έκι σε αλλάζουν καράβια κάθε λίγα χρόνια. Για όσους είναι από Αθήνα καλά είναι πΝ για άλλους δεν θα το έλεγα γτ θα σε μια ζωή έκι.

Η ζωή στον στόλο δεν έχει τίποτα αξιοζήλευτο αδερφέ. Θυσιάζεις προσωπική ζωή και ψυχική ηρεμία για να παίρνεις σαν αντάλλαγμα 0 κατανόηση και αντιμετώπιση σαν να είσαι σκουπίδι.
Navyseal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2022 7:07 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Navyseal »

Ακριβώς αυτό φιλε μου οποίος δεν έχει να κάνει κάτι άλλο έξω να μπει με κλειστά μάτια είναι δύσκολα μέσα εγώ είχα πάει και ταξίδι 5 μήνες 15 μέρες σερί θάλασσα 2 μέρες στεριά για ανεφοδιασμό κι λόγο κορονοϊού δεν βγαίναμε οποίος αντέχει το κούνημα στην θάλασσα και μακάρι από το σπίτι του να μπει.
Rjs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 4:52 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Rjs »

Δεν διαφωνώ σε τπτ από όσα λέτε γιατί ακριβώς τα ίδια μου είπε και ο αδελφός μου και γι'αυτό με απέτρεψε και επέλεξα να μην δηλώσω καν π. Ν στην προκήρυξη που τρέχει, αυτό που ζηλεψα και με συναρπάζει ήταν οι χώρες που ταξίδεψε, ίσως και ότι είδα πράγματα που δεν είχα δει επειδή έχω μπει σε κάποια απτά καράβια που ήταν, σε ότι άλλο και να πείτε έχετε δίκιο τα πράγματα είναι δύσκολα κυρίως σε αυτό το σώμα.
Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από andreas2021 »

Να προσθέσω σε αυτά που λέτε ότι το μεγάλο πρόβλημα με τα ταξίδια είναι ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα και αυτό είναι που τσακίζει το ηθικό των χαμηλόβαθμων δλδ των ΕΠΟΠ, αν ήξερες ότι μετά το 2μηνο ταξίδι γυρνάς σπίτι σου θα ήταν εντάξει αλλά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που το καράβι γυρνά από το ταξίδι και επειδή κάποιο άλλο καράβι εμφάνισε πρόβλημα πρέπει να ξαναφύγει για άλλη αποστολή στη θέση του την ίδια μέρα. Από εκεί κι έπειτα, μακάρι η απροθυμία για δηλώσεις ΕΠΟΠ στο ναυτικό φέτος να βοηθήσει να γίνει κάτι με τις οικονομικές απολαβές γιατί τα 17.60 τη μέρα (για πλεύσεις εσωτερικού, που κακά τα ψέματα θα τα φας σε όποιο λιμάνι κατέβεις άρα δεν θα σου μείνει εύκολα και τπτ στην άκρη) είναι λίγα, πόσο μάλλον τα 50 ευρώ τη μέρα για τις ΝΑΤΟικές αποστολές όταν για την ίδια αποστολή οι αντίστοιχοι Ιταλοί υπαξιωματικοί παίρνουν 150 ευρώ πχ. Με τόσο κακές συνθήκες εργασίας και τόσα λίγα λεφτά στο σημείο που να αντιμετωπίζουν πρόβλημα διαβίωσης (όσοι ΕΠΟΠ δεν είναι από Αθήνα και πρέπει να νοικιάζουν και σπίτι), είναι λογικό να μην είναι ελκυστική ιδέα για τον περισσότερο κόσμο.
OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από OTI NA NE »

;καλο μηνα σε ολους;τα πραγματα ειναι πολυ απλα, εμεις τα κανουμε δυσκολα ολα οταν δεν θελουμε κατι.

;το καθε σωμα και οπλο στις ενοπλες δυναμεις εχει το καθενα της ιδιαιτεροτητες του

;οταν αγαπας τη θαλασσα και τη ζωη σε αυτη τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα στο πολεμικο ναυτικο.

OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από OTI NA NE »

andreas2021 έγραψε:Να προσθέσω σε αυτά που λέτε ότι το μεγάλο πρόβλημα με τα ταξίδια είναι ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα και αυτό είναι που τσακίζει το ηθικό των χαμηλόβαθμων δλδ των ΕΠΟΠ, αν ήξερες ότι μετά το 2μηνο ταξίδι γυρνάς σπίτι σου θα ήταν εντάξει αλλά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που το καράβι γυρνά από το ταξίδι και επειδή κάποιο άλλο καράβι εμφάνισε πρόβλημα πρέπει να ξαναφύγει για άλλη αποστολή στη θέση του την ίδια μέρα. Από εκεί κι έπειτα, μακάρι η απροθυμία για δηλώσεις ΕΠΟΠ στο ναυτικό φέτος να βοηθήσει να γίνει κάτι με τις οικονομικές απολαβές γιατί τα 17.60 τη μέρα (για πλεύσεις εσωτερικού, που κακά τα ψέματα θα τα φας σε όποιο λιμάνι κατέβεις άρα δεν θα σου μείνει εύκολα και τπτ στην άκρη) είναι λίγα, πόσο μάλλον τα 50 ευρώ τη μέρα για τις ΝΑΤΟικές αποστολές όταν για την ίδια αποστολή οι αντίστοιχοι Ιταλοί υπαξιωματικοί παίρνουν 150 ευρώ πχ. Με τόσο κακές συνθήκες εργασίας και τόσα λίγα λεφτά στο σημείο που να αντιμετωπίζουν πρόβλημα διαβίωσης (όσοι ΕΠΟΠ δεν είναι από Αθήνα και πρέπει να νοικιάζουν και σπίτι), είναι λογικό να μην είναι ελκυστική ιδέα για τον περισσότερο κόσμο.
Υπαρχη και το εμπορικο ναυτικο με ποιο πολλα λεφτα. Το λεω σαν εναλακτικη για οσους θελουν ποιο πολλα λεφτα. Υπαρχουν και τα κρουαζιεροπλοια με πολυ ματι... ! Και ταξιδια με προγραμμα γι οσους θελουν. Οπως υπαρχουν και τα κοτερα.

Θελετε να μας τρελανετε ρε παιδια! Εχετε καταλαβη οτι μιλατε για πολεμικο ναυτικο!

Συγνωμη για το τρολ μου πραγματικα τα λεω με αγαπη ολα αυτα αλλα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι μιλαμε για στρατιωτικη ζωη Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες