96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΗΛΙΑΣ

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Καλησπέρα. Υπηρέτησα στην ταξιαρχία το 1993-1994 ήμουν 224 σειρά. Θα ήθελα να μάθω αν η μονάδα μου, το 8ο Λ. Α. Τ. Ε. Θ υπάρχει ακόμα. Στεγαζόταν στην κάτω μεριά του στρατοπέδου δίπλα στον όρχο με τα οχήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις !!!
ΝΙΚΟΣ

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Κι εγώ τότε ακριβώς υπηρέτησα εκεί πάνω..9 μισή μήνες.. άρα είμασταν μαζί στο φυλάκιο αυτό που είχε 18 19 άτομα δύναμη και ένα μέρος πιο πάνω το βουνό που πηγαίναμε βάρδιες μια φορά το. μηνσ αν θυμάμαι.. Ποιος είσαι;
ΝΙΚΟΣ

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Καλησπέρα. Όπως απάντησα και σε ένα φίλο που υπηρέτησε το 1988 89 στο 96 λόχο διαβιβάσεων και συγκεκριμένα στο φυλάκιο του Αγίου Γεωργίου Συκουση. θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει ακόμα.9 μισή μήνες ήμουν εκεί πάνω. Μπορώ να πω ότι πέρασα καλά.. Αν κάποιος ήταν εκείνη την περίοδο εκεί στάνταρ θα είμασταν μαζί. Αν ήταν φαντάρος ή ΟΠΥ ή λοχίας μόνιμος. Αυτοί ήταν οι αγχηφύλακες ανα βδομάδα αν θυμάμαι καλά.
ΝΙΚΟΣ

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Νικοε έγραψε:Φιλέ υπηρετησα εκεί το 1988/89. Με το που πήγα στο 96 μετά καπάκι σε φυλάκιο διαβιβάσεων στν άγιο Γεώργιο συκουση. Καλά πέρασα αλλά άδειες τότε σε 9 μήνες μόνο 3. Γενικά καλά είναι στη Χίο.
Ποιος είσαι; Κι εμένα Νίκο με λένε κι εγώ ακριβώς τότε υπηρέτησα εκεί στον Άγιο Γεώργιο συκουση στο φυλάκιο διαβιβάσεων στο καπάκι μετά από 4 ημερών άσκηση με σκηνάκια.
ΗΛΙΑΣ

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Υπηρέτησα στην ταξιαρχία 8ο Λ. Α. Τ. Ε. Θ το 1993-1994 ήμουν 224 σειρά (93Γ). Ήμουν μάγειρας. Ονομάζομαι Ηλίας Στο'ί'λας.https://www.facebook.com/ilias.stoilas.3
Ηλίας Στοΐλας

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Ηλίας Στοΐλας »

https://www.facebook.com/groups/287355559771982
ΒΕΣΣΟ22

96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από ΒΕΣΣΟ22 »

Με διαφορα η καλυτερη θητεια που μπορεις να κανεις ως φανταρος στη Χιο. Η μοναδα ειναι η καλυτερη του Στρατοπεδου, με εναν Διοικητη που εχει συνεχως ως πρωτη προτεραιοτητα την διαβιωση των φανταρων. Ειναι μεσα στην πολη οποτε με το που βγαινεις εισαι απευθειας ετοιμος να απολαυσεις την εξοδο σου, σε αντιθεση με τις αλλες μοναδες που θες κανα 40 λεπτο και εξοδα μεταφορικου ή ταξι και εχεις εξοδο εως τις 23:00 οχι μεχρι τις 20:00 που ειναι στις αλλες μοναδες. Εχει καλες εγκαταστασεις, ερκοντισιον στους θαλαμους που το καλοκαιρι ειναι παραδεισος. Υπαρχει ενα φιλικο κλιμα τοσο απο φανταρους οσο και απο τα στελεχη και γενικα το συνιστω ανεπιφυλακτα, μονο και μονο γιατι καταλαβα ποσο τυχερος ημουν οταν μιλησα με αλλες μοναδες για τις θητειες τους.
Antono375
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2023 12:25 pm
Επικοινωνία:

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Antono375 »

Υπηρέτησα στη Χίο το 2021 σειρά 375. Πραγματικά δεν θα μπορούσα να είχα περάσει καλύτερα πουθενά αλλού. Οι υπηρεσίες ήταν αρκετά χαλαρές (Πυλέτο, ΚΕΠΙΚ, Θ, Κάμερες και Φυλάκιο) και άλλαζαν αναλόγως την δύναμη του Λόχου. Εμπλοκή δεν υπήρξε ποτέ για την Ε' και την ΣΤ' ΕΣΣΟ παρά μόνο στα γκρουπ των Χριστουγέννων και του Πάσχα που μας πήγαινε στη χειρότερη 5-1 (ο Θεός να το κάνει εμπλοκή). Παράλληλα με τις υπηρεσίες μπορούσες να μπεις και σε διάφορα πόστα π. Χ. Ασυρματιστής, Καυσιμάς, ΚΨΑς, Βοηθός 1ου Γραφείου κλπ. Τα οποία σου πρόσφεραν μερικές τιμητικές μέρες, όσο υπηρετούσα εγώ τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα. Τα στελέχη όλα πολύ κομπλέ και ξηγημένα. Το φαγητό ήταν εντάξει τρωγόταν, αναλόγως με τους μάγειρες που είχαμε εκείνη την περίοδο περιμέναμε και το ανάλογο αποτέλεσμα στους δίσκους μας, αλλά και να μην είχες όρεξη για ομελέτα βραδιάτικα, παράγγελνες ένα πιτόγυρο και σε 10 λεπτά στο φέρναν στη πύλη και πήγαινες και το έπαιρνες. Σε γενικές γραμμές πέρασα πάρα πολύ καλά και οι φιλίες που χτίσαμε έχουν κρατήσει μέχρι σήμερα. Αναπολούμε στιγμές και αν μπορούσαμε θα το ξανακάναμε χωρίς δεύτερη σκέψη (καμιά βδομάδα μαξ είπαμε :P)

Υ. Γ.
Για οποίον αναρωτιέται αν το φυλάκιο του Άγιου Γεωργίου Συκούση υπάρχει ακόμα... Ζει και βασιλεύει και κάνεις πραγματικά ζωάρα εκεί, ξεφεύγεις από το χάος και την ρουτίνα της καθημερινότητας. WE <3 ISIA
Επισκέπτης

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Antono375 έγραψε: Πέμ Μαρ 23, 2023 12:29 pm Υπηρέτησα στη Χίο το 2021 σειρά 375. Πραγματικά δεν θα μπορούσα να είχα περάσει καλύτερα πουθενά αλλού. Οι υπηρεσίες ήταν αρκετά χαλαρές (Πυλέτο, ΚΕΠΙΚ, Θ, Κάμερες και Φυλάκιο) και άλλαζαν αναλόγως την δύναμη του Λόχου. Εμπλοκή δεν υπήρξε ποτέ για την Ε' και την ΣΤ' ΕΣΣΟ παρά μόνο στα γκρουπ των Χριστουγέννων και του Πάσχα που μας πήγαινε στη χειρότερη 5-1 (ο Θεός να το κάνει εμπλοκή). Παράλληλα με τις υπηρεσίες μπορούσες να μπεις και σε διάφορα πόστα π. Χ. Ασυρματιστής, Καυσιμάς, ΚΨΑς, Βοηθός 1ου Γραφείου κλπ. Τα οποία σου πρόσφεραν μερικές τιμητικές μέρες, όσο υπηρετούσα εγώ τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα. Τα στελέχη όλα πολύ κομπλέ και ξηγημένα. Το φαγητό ήταν εντάξει τρωγόταν, αναλόγως με τους μάγειρες που είχαμε εκείνη την περίοδο περιμέναμε και το ανάλογο αποτέλεσμα στους δίσκους μας, αλλά και να μην είχες όρεξη για ομελέτα βραδιάτικα, παράγγελνες ένα πιτόγυρο και σε 10 λεπτά στο φέρναν στη πύλη και πήγαινες και το έπαιρνες. Σε γενικές γραμμές πέρασα πάρα πολύ καλά και οι φιλίες που χτίσαμε έχουν κρατήσει μέχρι σήμερα. Αναπολούμε στιγμές και αν μπορούσαμε θα το ξανακάναμε χωρίς δεύτερη σκέψη (καμιά βδομάδα μαξ είπαμε :P)

Υ. Γ.
Για οποίον αναρωτιέται αν το φυλάκιο του Άγιου Γεωργίου Συκούση υπάρχει ακόμα... Ζει και βασιλεύει και κάνεις πραγματικά ζωάρα εκεί, ξεφεύγεις από το χάος και την ρουτίνα της καθημερινότητας. WE <3 ISIA
Νομίζω σε άλλα στρατόπεδα υπηρετήσαμε γιατί εγώ έιχα εντελώς αντίθετη εμπειρία απο εσένα στο ΛΔΒΕΘ.

Η εμπλοκή που φάγαμε εμείς το Φθινόπωρο ήταν 40-1 και η προηγούμενη ΕΣΣΟ ακόμα περισσότερο. Όσο για τα πόστα, αυτά ήταν καβατζωμένα απο τα βύσματα του ******** που παίρνανε απλόχερα τις τιμητικές και εμείς οι υπόλοιποι τρώγαμε τη σκατίλα και παρακαλάγαμε για καμιά άδεια.
Το καθημερινό πρόγραμμα του διοικητή ήταν να μπαίνει 7 το πρωί στο γραφείο και να βγαίνει μια φορά το μεσημέρι να παραδώσει τη σακούλα με τα άδεια περιτυλίγματα σάντουιτς και κρουασάν στην παραδουλεύτρα του (θαλαμοφύλακα) ώστε να τα πετάξει στον κάδο που ήταν 2 μέτρα πιο δίπλα. Ευτυχώς πήρε πόδι το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Τα μαγειρία πάλι ήταν σε άθλια κατάσταση, γεμάτα μυρμήγκια και κατσαρίδες και μόνο όταν έγινε καταγγελία στο Σπάρτακο πήρε φωτιά η σφουγγαρίστρα του ****** που έτρεξε να προλάβει σε 2 μέρες να καθαρίσει τη γλίτσα και τη δυσοσμία που άφησε ο Βούλγαρος μάγειρας της Β’ ΕΣΣΟ για να μην τον σκίσουν απο το ΓΕΣ.

Όσο για τα “φιλικά” στελέχη, αναφέρεσαι στον υπερπρήχτη διμοιρίτη ασυρμάτων ******* και τον άμπαλο ******** του 4ου γραφείου που τραμπούκιζε νεοσύλλεκτους μόνο και μόνο επειδή είχε αστέρι;

Τέλος, το φυλάκιο του Αγίου Γεωργίου Συκούση είναι μια βρωμερή σπηλιά μακριά απο τον πολιτισμό, ούτε για αστείο σήμα στο κινητό που για δεκαετίες υπήρχαν ξεχασμένες ληγμένες μερέντες και μαρμελάδες τις οποίες ευτυχώς δεν έφαγε κανείς γιατί δεν θα έβρισκε παπάς να θάψει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Nassos »

Θα παρακαλούσα να μην αναφέρονται ονόματα εν Ενεργεία Στρατιωτικών.
giannis99

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από giannis99 »

Καλημερα ξερεις κανεις τι παιζει στο 96 λδβεθ τωρα, παρουσιαζομαι με Γ εσσο 2023;
Reser

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Reser »

Τι συμβαίνει με αυτή τη μονάδα το 2024;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Terminator »

Η μονάδα είναι είναι το μαύρο πρόβατο της 96 ΑΔΤΕ γενικά είναι παρα πολλά χρόνια προβληματική μονάδα με χάλια στελέχη και χάλια διοικητές και οι εμπλοκές δίναν και παίρναν.
Reser

Re: 96 ΛΔΒΕΘ - Χίος

Δημοσίευση από Reser »

Με παραξενεύει αυτό που ακούω. Σε άλλες ομάδες αναφέρεται ως βυσματικό στρατόπεδο και άτομα περιγράφουν ως πολύ καλή τη θητεία τους εκεί και μάλιστα όχι πολύ καιρό πριν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες