Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rinko

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Rinko »

Γεια σας παιδιά. Εγώ παρουσιάζομαι Σεπτέμβριο 16 και ο πατέρας μου πέθανε τον Οκτώβριο 15 (11 μήνες). Με βάση τα κριτήρια είναι νομίζω ξεκάθαρο ότι δικαιούμαι μετάθεση κατ' εξαίρεση.

"Θάνατος γονέα ή αδελφού - αδελφής, εντός έτους (τελευταίο 12μηνο) "

Εγώ μένω Αθήνα. Πιστεύετε θα πάρω τη μετάθεση ή χρειάζεται βύσμα; Επίσης παρουσιάζομαι στο Μεσολόγγι, πότε θα πρέπει να κάνω τη σχετική αίτηση;

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

akis130
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:06 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από akis130 »

Καλησπερα παιδια εχω το πατερα μου με 70 %αναπηρια αλλα. Οχι κινητικη αναπηρια αλλα καρδιολογικη... Μπορω να παρω την κατ εξαιρεση μεταθεση; Αν δν γινεται σκεφτομαι να τα καταθεσω στ κεντρο και παλι να βαλω τ βυσμα μου να το σπρωξει μπας κ την παρω και με φερουν αθηνα...
giwrgos19

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από giwrgos19 »

Καλησπέρα, πρόκειται να καταταγώ με τον αδερφό μου το Γενάρη και διαβάζοντας το επίσημο site του ΓΕς, είδα πως ανήκουμε στην κατηγορία των κατ' εξαίρεση μεταθέσεων για κοινωνικούς λόγους. Ο αδερφός μου θα μου παραχωρήσει το δικαίωμα να υπηρετήσω στον τόπο συμφερόντων μου (Ιωάννινα), εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη αυτής. Ισχύει νόμιμα αυτή η διαδικασία, ή υπάρχει η πιθανότητα να μην είμαι στην πόλη μου;(Υ. Γ Στο στρατολογικό γραφείο δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Μου είπαν πως θα συμπληρώσω μια κανονική φόρμα μεταθέσεων με 3 νομούς και πως ανάλογα με τις ανάγκες θα μοιραστούν τα άτομα, κάτι που απ' όσο διαβάζω δεν ισχύει για τις κατ' εξαίρεση μεταθέσεις)
Ευχαριστώ
Δημητρης

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα, μπηκα με εσσο νοεμβριου ορκιστηκα και ειμαι σε αδεια ορκωμοσιας. Εκανα κατ'εξαιρεση μεταθεση για αθηνα και με το φυλλο πορειας μου λεει πανω 472 ΤΕΠΠ χαιδαρι με ειδικοτητα γραφεας κεπικ. Ο ανθυπολοχαγος που μου εδωσε το χαρτι μου ειπε εισαι χαιδαρι και τιποτα αλλο... Αυτο σημαινει οτι θα απολυθω απο εκει; Η θα μου ερθει και αλλο χαρτι για αλλου;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από D.Y.K »

Από εκεί θα απολυθείς. Αυτή είναι και η ουσία της κατ'εξαίρεσης μετάθεσης.
ψαρακας1989
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2017 12:38 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ψαρακας1989 »

1Ον θα θελα να ρωτησω ποια η διαφορα αναμεσα στην μεταθεση κ την τοποθεσια γιατι μεσα στο φορουμ δν βρηκα κατι π να με καλυψει σαν απαντηση2ον ο πατερας μ εχει 70% αναπηρια κιρωση του ηπατος, ηπατικη εγκεφαλοπαθεια κ ηπατικη ανεπαρκεια πλεον κ η αδερφη μ εχει 80% αναπηρια κινητικη κ νοητικη. Κ ειμαστε κ πολυτεκνοι. Γνωριζω οτι δικαιουμε να μετατεθω κοντα στο σπιτι μου απλα θελω να ρωτησω οτι θα κανω κ παραμεθωριο οπως λενε για λιγο;

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Επειδη στην μοναδα που ειμαι δεν την παλευω ειναι και τα οικονομικα προβληματα, γινεται να κανω αιτηση στο πρωτο γραφειο και να ζητησω μεταθεση; Βρισκομαι σε παραμεθωριο
οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι βρισκομαι σε απογνωση

επειδη σπουδαζει η αδερφη μου και η μητερα μου εχει καρτα ανεργιας βοηθαει σε κατι;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Ψάξε για κανα βύσμα, να ζητήσει απλά μετάθεση και να την πάρεις πολύ δύσκολο.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Mparmpas »

Ψαρακας:

Με τα προβληματα που εχεις θα παρεις πολλα μορια αρα μετα το κεντρο το πιο πιθανο ειναι να παρεις μεταθεση
πολυ κοντα στον τοπο καταγωγης σου. Ολα στο στρατο ειναι ρευστα, αν εχεις βυσμα βαλε το για να παρεις
την μεταθεση την οποια δικαιουσαι και νομιμα.

δημητρη98:

Πηγαινε στο 1ο γραφειο και ρωτησε. Αυτοι ξερουν καλυτερα. Αποψη μου μην περιμενεις πολλα, δεν εχεις τις
προυποθεσεις για κατ`εξαιρεση μεταθεση. Πχ αναπηρια γονεα ανω του 67%. Προβληματα οικονομικα πολυς
κοσμος εχει και ολοι τα επικαλουνται οποτε δυστυχως δεν προκειται να πετυχεις κατι.

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από δημητρης98 »

JohnTehGreek έγραψε:Ψάξε για κανα βύσμα, να ζητήσει απλά μετάθεση και να την πάρεις πολύ δύσκολο.


γιατι δυσκολο;
@Mparmpas λες να μην πετυχω τιποτα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Mparmpas »

Εαν δεν βυσμα η γονιο με πολυ σοβαρο προβλημα υγειας δυσκολο. Ρωτα και ψαξε εσυ, κατι να χασεις δεν εχεις.
Στη χειροτερη θα μεινεις 5 μηνες παραμεθωριο και μετα θα πας στον τοπο κατοικιας σου. Δεν ξερω ποσο καιρο
εισαι μεσα, για μενα κανε υπομονη να ξεμπερδευεις.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Εχω 3 μηνες μαζι με το κεντρο 352 ειμαι
και αν βαλω βυσμα που λες με τη κριτηρια θα γινει η μεταθεση;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Mparmpas »

Τρολαρεις; Εισαι 3 μηνες μεσα και με ρωτας περι κριτηριων βυσματος; Αμα εχεις καλο βυσμα θα την παρεις
την μεταθεση γρηγορα. Αν οχι δεν θα καταφερεις τιποτα. Για μενα κανε υπομονη 3 μηνες ακομα ωστε να
συμπληρωσεις 5 μηνες παραμεθωριο και να ερθεις κοντα στο σπιτι σου. Ετσι κι αλλιως τωρα θα τσιμπησεις
10 μερες λογω εορτων, θα παρεις μετα κατα τον Φεβρουαριο μαζι με τα ταπ και καμια δικη σου αλλες
τοσες και θα περασει ο καιρος.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Ναι γιατι που ειναι το κακο
δεν παλευεται εκει που ειμαι, δεν εχει και πολλα ατομα και οι περισσοτεροι ειναι αοπλοι και πεφτουν στους ενοπλους ολα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες