Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από yandr »

Δικαίωμα σε κατ' εξαίρεση μετάθεση θα έχουν και οι οπλίτες πυρόπληκτων οικογενειών, που κατετάγησαν με την τελευταία ΕΣΣΟ του Μαΐου. Το μέτρο ξεκίνησε για τους φαντάρους που υπηρετούσαν κατά τη διάρκεια των περσινών φονικών πυρκαγιών.

Επειδή η αποκατάσταση των πυροπλήκτων προχωρεί με ιδιαίτερα αργούς ρυθμούς, κρίθηκε σκόπιμο να μπορούν οι φαντάροι που κατατάχθηκαν αργότερα να υπηρετούν κοντά στο σπίτι τους, προκειμένου να μην επιβαρύνουν ακόμη περισσότερο τις οικογένειές τους.

*Για να υπηρετήσει κάποιος κοντά στο σπίτι του, ως πυρόπληκτος, απαιτείται η κατάθεση μιας σειράς δικαιολογητικών μετά τη βασική εκπαίδευση και αφού πάρει την πρώτη μετάθεση στη μονάδα:

- Βεβαίωση από το δήμο ή από την κοινότητα ότι διαμένει μόνιμα στην περιοχή η οποία έχει χαρακτηριστεί πυρόπληκτη.

- Αντίγραφο της αυτοψίας του ΕΛΓΑ (Ελληνικές Γεωργικές Ασφαλίσεις) για το είδος και το μέγεθος των ζημιών που έχουν προκληθεί σε αγροτικές καλλιέργειες.

- Αντίγραφο της αυτοψίας του ΥΠΕΧΩΔΕ (της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εργων - Υπηρεσίας Αποκατάστασης Σεισμοπλήκτων) για το είδος και το μέγεθος των ζημιών που έχουν προκληθεί σε κτίρια.

Ελευθεροτυπία

- Αφού καταθέσουν τα δικαιολογητικά, ειδική επιτροπή του ΓΕΣ εγκρίνει τις κατ' εξαίρεση μεταθέσεις. Η εφαρμογή του μέτρου και στην τελευταία ΕΣΣΟ κρίθηκε σκόπιμη και για λόγους ίσης μεταχείρισης των οπλιτών που κατάγονται απ' αυτές τις περιοχές.
stylianos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 11:39 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από stylianos »

Γεια σας, ειμαι φανταρος αυτην τη στιγμη, (305 δ ΕΣΣΟ) και υπηρετω κανονικα 12μηνο, βασικα πριν 4 μηνες εχασα τον πατερα μου και τωρα δεν ξερω αν δικαιουμαι κατ΄εξαιρεση μεταθεση κοντα στην πολη μου; Ξερει κανεις κατι; 9μηνο δεν δικαιουμαι εμαθα, γιατι εχω μεγαλυτερο αδερφο που υπηρετησε το 2000, αυτο ισχυει ετσι; Ευχαριστω πολυ!

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από argeadas »

9μηνο σίγουρα δεν δικαιούσε. Όσο για την κατ΄εξαίρεση μετάθεση... Όλα παίζοντε.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από yandr »

Αρχικά, να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου.

9-μηνο δεν δικαιούσαι μάλλον. Ως προς τις μεταθέσεις, καλύτερα κυνήγησέ το.

Δικαιούσαι σίγουρα επιπλέον Μόρια μετάθεσης , αλλά μπορεί και κατ' εξαίρεση όπως γράφεις στο θέμα.
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Κύριοι επιτρέψτε μου μια ερώτηση σχετική με το θρέντ, η αίτηση κατ' εξαίρεσης μετάθεσης πότε κατατίθεται, πρίν ή μετά την ορκωμοσία; ευχαριστώ.

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο την μοναδα μετα απο ποσο καιρο περνεισ Κατ' εξαιρεση Μεταθεση; Ξερει κανεις; Βοηθηστε παρακαλω
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Marina2 »

Θα σου πω αυτο που ξέρω. Αν είναι να καθησεις στη μονάδα 6 μήνες και μετα να πάρεις μεταθεση, η κατεξαιρεση μετάθεση είνααι στους 4. Δεν ξερω βεβαια αν το χρονικο αυτο διαστημα ειναι το ιδιο σε ολους αλλα παντως θελει μεσον για να την πάρεις.

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Βασικα στην μοναδα καθεσαι 5 μηνες. το θεμα ειναι εγω που εχω το προβλημα αν θα φυγω νωριτερα... μου ειπαν οτι αλλοι εχουν φυγει και στον μηνα επανω... οποιος ξερεις ας βοηθησει

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μου, υπαρχει περιπτωση να φυγεις στα καπακια με το που βγει η αποφαση, αλλα μπορει να φυγεις και μετα απο 1-2-3-4 μηνες, ή και απλα να φυγεις κανονικα αλλα συγουρα θα πας εκει που θες. Ολα παιζονται, αναλογος το βυσμα που θα βαλεις ή δε θα βαλεις. Παντος αφου εισαι δ 2008, πχ, εσυ φευγεις για τελευτεα μεταθεση μαλλον τον Ιουνιο, ε αν κανεις τα χαρτια σου για την κατ' εξαιρεση, μεχρι να τα κανεις και να φυγουν θα παει τελος μαρτιου, θα περασει απο επιτροπη μεσα μαρτιου, ε πες η απαντηση θα φτασει τελος μαρτιου αρχες απριλιου, και αντε να φυγεις τελος μαη... Δηλαδη πολυ λιγο πρην φυγεις με κανονικη μεταθεση, απλα θα πας στον τοπο σου εσυ.
οσα παιδια ειναι στα κεντρα ακομα, πρηξτε του να κανετε τα χαρτια σας εκει, θα σας που οχι να τα κανετε στο κεντρο, πρηξτε τους με καλο τροπο ισως να σας αφησουν να τα κανετε εκει, δεν εχετε να χασετε κατι! Ιδικα αν εχετε καπιο σοβαρο λογο, καρκινοπαθη γονεα, θανοντα γονεα και τετοια (μια απλη αναπηρια γονεα, δυσκολα θα γινει δεκτη η αιτηση). Ξερω αρκετους που τους αφησαν στην αρτα.
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Ωραια. Μου εφτιαξες την διαθεση... Το παλεψα απτο κεντρο αλλα τιποτα. Το μεσολογγι ειναι αυστηρο σε αυτα. Παντως αυτες ειναι οι αδικιες του στρατου ατομα με προβλημα να μενουν μακρια και ατομα που δεν εχουν ΤΠοτα εκτος του βισματος να πηγαινουν κοντα στο σπιτι τους. Ευχαριστω πολυ παντωσ

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Συνεδριασεις καθε ποτε γινονται για τις κατ' εξαιρεσεις; Ξερει κανεις;
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερει κανεις αν δικαιουται οποιος εχει χασει κ τους δυο γονεις του κατ εξαιρεση μεταθεση;
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας!

Ειμαι 2009 Α' ΕΣΣΟ και πριν απο μια εβδομαδα πηρα την μεταθεση μου για το 502 ΜΚ στην Καβύλη. Υπηρετω 9μηνη θητεια (το εχω δηλωσει) και απο οτι μου είπαν άλλοι φαντάροι θα μεινω στον Εβρο αμεταθετος. Το εψαξα ομως λιγακι και υπαρχει πιθανοτητα λογω της αδερφης μου που εχει συνδρομο down (νοητικη καθυστερηση) να δικαιουμαι κατ' εξαιρεση μεταθεση. Απ'οτι ξέρω θα πάρω 25 μόρια επιπλέον για αυτο τον λογο. Ξερει κανεις τι παίζει, πόσα μόρια χρειάζονται για μια μετάθεση κατ'εξαίρεση;

Που πρέπει να απευθυνθώ;

Επίσης απ' οτι ξερω η μοναδα μου εχει παρα πολλα μορια λογω δυσκολοτητας.

Αν ξερει κανεις τιποτα σχετικο θα με βοηθουσε πολυ!

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από yandr »

Φίλε μου το σύστημα μεταθέσεων είναι δυστυχώς διαβλητό.

Στο άρθρο που σου παρέθεσα (στην 2η ή 3η σελίδα) μπορείς να δεις πως συγκεντρώνονται τα μόρια αλλά και 1 εκατομμύριο να έχεις τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στο πρώτο γραφείο της μονάδας σου για περισσότερες πληροφορίες.

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Όποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικό ή έχει να συμπληρώσει κάτι θα χαρώ να διαβάσω το μήνυμά του!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης