Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fsafa

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από fsafa »

Πιο κοντά πήγαν όσοι είχανε βύσμα, εσύ χωρίς εκεί.
M.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 1:19 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από M. »

Καλησπέρα παιδιά!

Μπαίνω σε λιγότερο από μήνα σε μονάδα της Χίου. Δικαιούμαι κατ εξαίρεση μετάθεση σαν μόνιμος κάτοικος Αθήνας, με χρόνιο καρδιολογικό και θανών πατέρα;

Αν ναι, πότε κάνω αίτηση και πόσο θα χρειαστεί να περιμένω για την απάντηση;

Soldier

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Soldier »

SOS η ανίατη ασθένεια γονέα ( καρκίνος λευχαιμία aids σκλυρηνση κατά πλάκα κλπ ) είναι κατ' εξαίρεση ή όχι; Η μοριοδοτηση ισχύει για μετά τους 5 μήνες παραμεθορίου; Ευχαριστώ.
fobar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 8:10 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από fobar »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε φάση ολοκλήρωσης του διδακτορικού και μόλις το αποκτήσω θα καταταγώ (μάλλον Ιούλιο 2019).

Καταρχήν δεν έχω ειδικότητα από αυτές που χρησιμοποιούνται άμεσα (Φυσικός) . Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος με πρόβλημα υγείας και περιμένει ποσοστό αναπηρίας από ΚΕΠΑ (κίρρωση ήπατος σε ασκητική φάση, η οδηγία κανονικά είναι 67% πλαφόν για αυτό).

Δεν είμαι ο μεγαλύτερος γιος, αλλά σύμφωνα με αυτό

https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0

Θεωρητικά (και αν όντως δώσουν 67% του πατέρα μου) δεν θα δικαιούμαι τόπο κατοικίας/συμφερόντων (συμπίπτουν έτσι κι αλλιώς) ; Δεν βλέπω να αναφέρει το άρθρο του νόμου για τον μεγαλύτερο γιο.

Γιώργος

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπερα... Ειμαι στρατιωτης εδω και 1 μηνα κοντα... Και εμαθα οτι υπαρχει περιπτωσει να δικαιουμαι κατεξαιρεση μεταθεση λογο ανεργεια γονεων εδω και πολλα χρονια ισχυει κατι τετοιο η τσαμπα το ψαχνω...
Άβαταρ μέλους
Sotiris1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 2:26 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Sotiris1 »

Καλησπέρα,

Παρουσιάζομαι τον Φλεβάρη πάνω στο Διδυμότειχο.
Είδα ότι μπορεί να δικαιούμαι κατ έξαίρεση μετάθεση λόγω προσωπικού προβλήματος υγείας.

Την μετάθεση μπορώ να την ζητήσω από το Ρουφ εδώ στην Αθήνα, πριν παρουσιαστώ;

ή πρέπει πρώτα να ορκιστώ και μετά να κάνω αίτηση στο αντίστοιχο γραφείο στο στρατόπεδο που θα είμαι;

Στρ

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Στρ »

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις κατ' εξαίρεση της 359; Έχω κάνει τα χαρτιά μου από τις 5 Ιανουαρίου!
Άβαταρ μέλους
CharlieGr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 6:20 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από CharlieGr »

Καλησπέρα φίλοι. Είμαι σειρά 361 και υπηρετώ στην ΕΛΔΥΚ. Έχω κάνει τα χαρτιά μου για μετάθεση κατ εξαίρεση για οικονομικούς λόγους. Γνωρίζει κανείς πόσο θα διαρκέσει η διαδικασία;
vapaag
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2020 12:26 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από vapaag »

Όταν είχα πάει στη στρατολογια να ρωτήσω τι χαρτιά χρειάζονται για την κατ εξαίρεση μετάθεση του γιου μου, μου είχαν πει την απόφαση των ΚΕΠΑ και την φορολογική δήλωση καθώς και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης Τα έστειλα όλα με φαξ εκεί που υπηρετούσε το παιδί

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε σε ενημέρωσε κανείς

G3a3

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από G3a3 »

Περίπτωση αλλού παιδιού που ο γονέας είχε αναπηρία... Πήρε κανονικά την κατ εξαιρεση μετάθεση μόνο με δικαιολογητικο αναπηρίας ΚΕΠΑ και φύλλο οικ κατάστασης
ΣΤΑΥΡΟΣΝΕΡ

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣΝΕΡ »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω σοβαρά προβλήματα με το σπίτι μου και έχω κανει αίτηση για κατ εξαίρεση μετάθεση. Το βύσμα μου με διαβεβαιώνει πως θα προωθήσει την αίτηση μου για να εγκριθεί. Δηλώνει 100% σίγουρος αλλά με πάει από βδομάδα σε βδομάδα. Είμαι 365 σειρά και δυστυχώς έχω ταλαιπωρηθεί πολύ. Του είπα πως αν δεν μπορεί να κανει κάτι να το δω για αναβολή αλλά συνεχίζει να μου λέει πως είναι σίγουρο και να κάνω υπομονή. Η δουλειά αυτή γίνεται κοντά ένα μήνα τώρα. Το κάνουν αυτό και οι δικές σας άκρες η με δουλεύει και πρέπει σε κάθε περίπτωση να πάω για αναβολή;
PaulGR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 1:48 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από PaulGR »

ΣΤΑΥΡΟΣΝΕΡ έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Έχω σοβαρά προβλήματα με το σπίτι μου και έχω κανει αίτηση για κατ εξαίρεση μετάθεση. Το βύσμα μου με διαβεβαιώνει πως θα προωθήσει την αίτηση μου για να εγκριθεί. Δηλώνει 100% σίγουρος αλλά με πάει από βδομάδα σε βδομάδα. Είμαι 365 σειρά και δυστυχώς έχω ταλαιπωρηθεί πολύ. Του είπα πως αν δεν μπορεί να κανει κάτι να το δω για αναβολή αλλά συνεχίζει να μου λέει πως είναι σίγουρο και να κάνω υπομονή. Η δουλειά αυτή γίνεται κοντά ένα μήνα τώρα. Το κάνουν αυτό και οι δικές σας άκρες η με δουλεύει και πρέπει σε κάθε περίπτωση να πάω για αναβολή;
Έτσι λένε σε όλους από όσο ξέρω. Ειδικά τα πολιτικά βύσματα. Διαβεβαιώνουν και λένε πως είναι αδιαμφισβήτητο ότι θα φύγεις με αυτά που θα κάνουν και πως είναι θέμα χρόνου. Κανεις υπομονή μια βδομάδα, μετά άλλη μια, μετά 10 ακόμα μερες, ένα ακόμα μήνα και τίποτα. Η 364 με τετοιες υποσχέσεις περιμένει ακόμα, μετά από 3 μήνες+.
Mg3

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Mg3 »

Παιδιά για δεύτερη φορά ενώ όπως έχω ξανά αναφέρει δικαιούμαι κατ εξαιρεση μετάθεση με κριτήρια αναπηρία πατέρα 69% η μετάθεση που σύμφωνα με την ιστοσελίδα του στρατού αλλά και τα στρατολογικά γραφεία Αθηνών δικαιούμαι... Απορρίπτεται... Χωρίς καμία αιτιολογία... Οπότε λοιπόν μην ελπίζετε σε τίποτα και μην είστε σίγουροι για τίποτα από ότι δικαιούστε κάνουν ότι μα ότι θέλουν και τους βολεύει... (Άτομα με ακριβώς τα ίδια κριτήρια ίδιας σειράς αλλά και χωρίς βύσμα πήραν κανονικά την κατ εξαιρεση μετάθεση τους!!! ) Λογική καμία
fsafsa

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από fsafsa »

Mg3 έγραψε:Παιδιά για δεύτερη φορά ενώ όπως έχω ξανά αναφέρει δικαιούμαι κατ εξαιρεση μετάθεση με κριτήρια αναπηρία πατέρα 69% η μετάθεση που σύμφωνα με την ιστοσελίδα του στρατού αλλά και τα στρατολογικά γραφεία Αθηνών δικαιούμαι... Απορρίπτεται... Χωρίς καμία αιτιολογία... Οπότε λοιπόν μην ελπίζετε σε τίποτα και μην είστε σίγουροι για τίποτα από ότι δικαιούστε κάνουν ότι μα ότι θέλουν και τους βολεύει... (Άτομα με ακριβώς τα ίδια κριτήρια ίδιας σειράς αλλά και χωρίς βύσμα πήραν κανονικά την κατ εξαιρεση μετάθεση τους!) Λογική καμία


Αν έχεις προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά δύσκολο να γίνεται αυτό που αναφέρεις.

Mg3

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Mg3 »

Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα δεν εξηγείται αλλιώς... Για να είσαι τόσο δύσπιστος.. χαχα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες