Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
aniko1
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 5:26 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από aniko1 »

Καλησπερα παιδια. Γνωριζει καποιος το οικονομικο οριο των κριτηριων; Δηλαδη απο ποσο και κατω πρεπει να εχει ο γονεας για να γινει αποδεκτη η αιτηση πχ; Εχω φαει τον τοπο να βρω καποιο νουμερο και δεν βρισκω κατι.

Ειμαι ορφανος απο πατερα (8μηνος - αυτα τα χαρτια κατατεθηκαν) και η μητερα μου παιρνει μια μικρη συνταξη το θεμα ειναι με μερικα μικρα επιδοματα που παρθηκαν δεν ξερω αν απεικονιζεται η τραγικη κατασταση στο Ε1 και γιαυτο ρωταω για το ποσο.

Παρουσιαζομαι την Τριτη στον 35ο ΛΔΒ στην Πλατη Εβρου και θελω να ξερω τι πρεπει να εχω μαζι μου.

ΥΓ σε περιπτωση που κανω τα χαρτια και αποριφθει δικαιουμαι παρολαυτα χωρις δικαιολογητικα μεταθεση στον τοπο συμφεροντων μου μετα απο 5 μηνες συνολικης θητειας;

Fantaraki
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 25, 2018 2:36 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fantaraki »

Γεια σας!! θελω να κανω μια ερώτηση σχετικά με την κατ εξαίρεση μετάθεση Μου ειπαν οτι την δικαιούμαι γιατί υπηρετώ μαζί με τον αδερφο μου τώρα είμαστε παραμεθόριο Και έχουμε τελειώσει σπεν εδω και εναν μηνα.. Αν καταθέσω τα χαρτια μου τωρα θα την παρω σίγουρα την μετάθεση; αν ναι ποτε περίπου?; Και ποσο κοντα στον τοπο διαμονής μου θα με πανε; Ευχαριστώ!!
Antonis

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Antonis »

Καλησπερα.
Ειμαι σειρα 352 Ε ΕΣΣΟ, βρισκομαι στην οικογενεια των πεζοναυτων και θα θελα να κανω 2 ερωτησεις.

1η. Ημερολογιακα, με παιρνει πλεον να αιτηθω μεταθεση κατ'εξαιρεση; Και αν ναι, πρεπει να την αιτηθω ή θα εχει ερθει στο πρωτο γραφειο του ταγματος μου;
2η. Γνωριζει κανεις τι παιζει με το Ταγμα Υποστηριξεως των Πεζοναυτων στην Λαρισα, στο Στρατοπεδο του Μπουγα; Διοτι θα θελα να παω εκει. Πως ειναι η καθημερινοτητα, οι υπηρεσιες και ολα τα σχετικα;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Θωμάς

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Θωμάς »

Καλησπέρα παιδιά.
Ως πατέρας ανήλικου παιδιού (άγαμος), μακροχρόνια άνεργος, φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών του οι οποίοι είναι εξίσου άνεργοι, υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι κατ εξαίρεση μετάθεση;
Anemos

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anemos »

Την αίτηση για κατ'εξαίρεση μετάθεση μπορεί να υπογράψει μια εξουσιοδότηση ο αδερφός μου που θα μπει τώρα φαντάρος ώστε να τη καταθέσω εγώ στο ΚΕΠ και μέσω αυτού να πάει στη στρατολογία -> ΓΕΣ ή είναι καλύτερα να τη κάνει ο ίδιος από το γραφείο της μονάδας του; Βασικά η πρώτη διαδικασία προβλέπεται πλέον;
Χρηστος

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Χρηστος »

Χαιρετω, εχω την εξης απορια λοιπον ειμαστε τρια τεκνα(οι γονεις μου χωρισαν και ξαναπαντρευτηκαν και ο μικροτερος αδερφος ειναι απο το δευτερο γαμο του πατερα μου)ειμαι ο μεγαλυτερος αδερφις(εχω μια μεγαλυτερη αδερφη) και ενα μικροτερο αδερφο ο οποιος μικροτερος εχεισυνδρομο down . ο λοχιας μου ειπε πως δικαιουμαι μεταθεση και η στρατολογια 8 μηνη θητεια. Βρισκομαι ηδη εναν μηνα στην Λημνο. εγω θελω να μαθω αν μπορω να φυγω με μεταθεση νωριτερα με κατ εξαιρεση και οχι στους 5 μηνες ολοκληρωσης. μπορει καποιος να με ενημερωσει αν οντως μπορω; ευχαριστω εκ των προτερων!
gr_ar

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gr_ar »

Χρηστος έγραψε:Χαιρετω, εχω την εξης απορια λοιπον ειμαστε τρια τεκνα (οι γονεις μου χωρισαν και ξαναπαντρευτηκαν και ο μικροτερος αδερφος ειναι απο το δευτερο γαμο του πατερα μου) ειμαι ο μεγαλυτερος αδερφις (εχω μια μεγαλυτερη αδερφη) και ενα μικροτερο αδερφο ο οποιος μικροτερος εχεισυνδρομο down. Ο λοχιας μου ειπε πως δικαιουμαι μεταθεση και η στρατολογια 8 μηνη θητεια. Βρισκομαι ηδη εναν μηνα στην Λημνο. Εγω θελω να μαθω αν μπορω να φυγω με μεταθεση νωριτερα με κατ εξαιρεση και οχι στους 5 μηνες ολοκληρωσης. Μπορει καποιος να με ενημερωσει αν οντως μπορω; Ευχαριστω εκ των προτερων!


Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα, αν ανήκεις σε μια απο τις κατηγορίες για κατ'εξαίρεση πρέπει να μαζέψεις και τα απαραίτητα δικαιολογητικά αν όχι... Στο 5μηνο θα φύγεις.

https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0

Χρηστος

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Χρηστος »

Εχω δωσει ηδη δικαιολογητικα (τριτεκνη οικογενεια και αδερφος με συνδρομο down) και ειναι 120 μορια, αλλα αυτα πως μεταφραζονται; θα ερθει νωριτερα η μεταθεση απο τους 5μηνες; πρεπει να πάω να ζητησω κατ εξαιρεση μεταθεση; η αυτοματα μια μερα θα μου πουν εγκριθηκε η μεταθεση. Επειτα, εχω και τη μητερα μου με χρονια ανιατη παθηση που εμαθα σημερα πως πιανεται ως κριτηριο (αλλα τα μονα εγγραφα που εχει ειναι απο δημόσιο νοσοκομειο το 1999 που πιστοποιησε πως εχει χρονια ελκωδη κολιτιδα και απο ιδιωτη γιατρο που εκανε πριν ενα διμηνο εξεταση και βιοψια, και μετα τα φαρμακα που παιρνει καθε μηνα με την σφραγιδα απο γιατρο, θα τα δεχθουν αυτα η θα μου πουν πρεπει να παει σε δημοσιο νοσοκομειο; επειδη εφυγε ***** το Γερμανία και αγχωνομαι τωρα πως θα μπορεσει να δειξει πως οντως εχει προβλημα) καποιος να γνωριζει τι παιζει; τηλεφωνο θα παρω σιγουρα παντως. αλλα αξιζει μετα να παει σε νοσοκομειο στη γερμανια και να τα μετσφραζω τα εγγραφα για μερικα μορια; δλδ αν εχω 120 η 150(αν προστεθουν της μανας μου ) θα παρω νωριτερα μεταθεση η μπα?
gr_ar

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gr_ar »

Χρηστος έγραψε:Εχω δωσει ηδη δικαιολογητικα (τριτεκνη οικογενεια και αδερφος με συνδρομο down) και ειναι 120 μορια, αλλα αυτα πως μεταφραζονται; Θα ερθει νωριτερα η μεταθεση απο τους 5μηνες; Πρεπει να πάω να ζητησω κατ εξαιρεση μεταθεση; Η αυτοματα μια μερα θα μου πουν εγκριθηκε η μεταθεση. Επειτα, εχω και τη μητερα μου με χρονια ανιατη παθηση που εμαθα σημερα πως πιανεται ως κριτηριο (αλλα τα μονα εγγραφα που εχει ειναι απο δημόσιο νοσοκομειο το 1999 που πιστοποιησε πως εχει χρονια ελκωδη κολιτιδα και απο ιδιωτη γιατρο που εκανε πριν ενα διμηνο εξεταση και βιοψια, και μετα τα φαρμακα που παιρνει καθε μηνα με την σφραγιδα απο γιατρο, θα τα δεχθουν αυτα η θα μου πουν πρεπει να παει σε δημοσιο νοσοκομειο; Επειδη εφυγε #@^&@! Το Γερμανία και αγχωνομαι τωρα πως θα μπορεσει να δειξει πως οντως εχει προβλημα) καποιος να γνωριζει τι παιζει; Τηλεφωνο θα παρω σιγουρα παντως. Αλλα αξιζει μετα να παει σε νοσοκομειο στη γερμανια και να τα μετσφραζω τα εγγραφα για μερικα μορια; Δλδ αν εχω 120 η 150 (αν προστεθουν της μανας μου) θα παρω νωριτερα μεταθεση η μπα;


Από αυτά που γράφεις ή δεν διάβασες αυτό που σου έδωσα ή δεν έδωσες την απαραίτητη σημασία,στην σελίδα που σου έδωσα λοιπόν είναι οι κατηγορίες που δικαιούται κατ'εξαίρεση μετάθεση Αν ανήκεις σε μια από αυτές κάνεις τα χαρτιά σου εγκρίνεται η μετάθεση και φεύγεις νωρίτερα από την παραμεθόριο αλλιώς θα φύγεις όταν πάρουν μετάθεση και οι υπόλοιποι δικαιούχοι μειωμένης θητείας.

Υ. Γ Κανείς εδώ στο φόρουμ δεν σου ζήτησε να τους εξηγήσεις τα οικογενειακά σου προβλήματα.

nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nix15 »

Καλησπερα ειμαι στον εβρο

1. Εχει κανεις καμια ιδεα σε ποσο καιρο μπορει να παρω κατ εξαιρεση μεταθεση για οικονομικους λογους απο την στιγμη που καταθετω τα χαρτια;(υποψιν μου ειπανε δυστυχως οτι θα κανουν την αιτηση οταν θα γυρισω απο την αδεια ορκωμοσιας) 2. Ξερει κανεις αν θα ειμαι αθηνα στην μεταθεση η μπορει και να με στειλουν πουθενα αλλου;

Finrodd
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:56 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Finrodd »

Καλησπέρα, στη δικιά μου μονάδα υπήρχε πλήρης ασυνεννόηση.

Ο λοχία της ίλης μου αφού κάθε μέρα ρωτούσαμε μας είπε εν τέλει ότι πρέπει να να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά μας κατα την άδεια μας στην στρατολογική μας υπηρεσία στον τόπο διαμονής μας.

Πήρα πρωτοβουλία και πήγα στο 1ο γραφείο στο διοικητήριο της μονάδας κι εκεί ο υπεύθυνος μου είπε ότι είχε δωσει εντολή να του πάμε τα δικαιολογητικά να τα καταθέσει αυτός! Ό, τι να 'ναι δηλαδή!

Μάριος

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Μάριος »

η κατ εξαίρεση μετάθεση δεν γίνεται νωρίτερα από τις προγραμματσμενες;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gimitrop »

Συνηθως ναι
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Μάριος

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Μάριος »

Γιατί σε εμένα που είναι κατ εξαίρεση δεν βγήκε?
120κς

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από 120κς »

Χαίρεται, Θελω να κανω μια ερώτηση όσον αφορά τν ΚΑΤ εξαίρεση μετάθεση Μου βγηκε πολυ μακρια απο το σπιτι μου 2ωρες συγκεκριμένα με αυτοκίνητο, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει; Υπάρχουν στρατόπεδα πολυ πιο κοντά και δεν ξερω γιατι βγηκε τόσο μακρια...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης