Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειναι αλήθεια ότι σε ορισμένες σειρές δεν γίνεται μετάταξη;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Μετάταξη = αλλαγή σώματος, όπλου ή κλάδου (π. χ. από πεζικό να πας διαβιβάσεις)

Τοποθέτηση = η πρώτη μονάδα που πας μετά το κέντρο εκπαίδευσης

Μετάθεση = η δεύτερη μονάδα που υπηρετείς.

Από τα τρία, το μόνο σίγουρο είναι η τοποθέτηση. Η μετάθεση είναι πολύ συνηθισμένη, ενώ τέλος η μετάταξη είναι λιγότερο πιθανή (δηλαδή αφορά σε λιγότερους στρατευμένους).

Σίγουρα εννοείς μετάταξη;
TrelosMathimatikos

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από TrelosMathimatikos »

Ευχαριστώ για την απαντηση. Εννοώ απο το πεζικό να αλλάξω σώμα και να καταταγώ στο ναυτικο για παράδειγμα!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Γίνεται, αλλά με βύσμα.

Εκτός και αν έχεις ιδιαίτερα προσόντα (π. χ. απόφοιτος κάποιας σχολής εμπορικής ναυτιλίας) που για κάποιο λόγο δεν δηλώθηκαν ή δεν συνυπολογίστηκαν.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Πέρα από το βύσμα, χρειάζονται κάποια χαρτιά για το στρατολογικό γραφείο που πρέπει να καταθέσεις πιο πριν;

Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Τον Φεβρουάριο δεν θα γίνει καμία μετάταξη, όπως δεν έγινε ούτε περυσι...
1925

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από 1925 »

Anonymous έγραψε:Τον Φεβρουάριο δεν θα γίνει καμία μετάταξη, όπως δεν έγινε ούτε περυσι...
Εγιναν!!! Εικόνα

Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Μονο η εκκλησια μπορει να σε σωσει...
Για βυσμα μιλαω...
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας,
Αυριο θα καταχθω στην Θηβα στο πεζικο.
θελω να ρωτησω αν μπορω να μετεταχθω στο Ναυτικο παρολο που θα παρουσιαστω στο πεζικο. Μονο με βυσμα; Επισης, μετα απο ποσες μερες θα ορκιστω και ποσες περιπου μερες θα ειναι η αδεια μου;
Ευχαριστω πολυ
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Prince_23 »

ανδρεας έγραψε:Γεια σας,
Αυριο θα καταχθω στην Θηβα στο πεζικο.
θελω να ρωτησω αν μπορω να μετεταχθω στο Ναυτικο παρολο που θα παρουσιαστω στο πεζικο. Μονο με βυσμα;

Με πολύ χοντρό βύσμα και τώρα που παρουσιάστηκες αρκετά δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο!!! Με το κατάλληλο βύσμα όλα γίνονται!

ανδρεας έγραψε:Επισης, μετα απο ποσες μερες θα ορκιστω και ποσες περιπου μερες θα ειναι η αδεια μου;
Ευχαριστω πολυ

Την πρώτη Κυριακή είναι το επισκεπτήριο και το 2ο Σάββατο είναι η ορκωμοσία σου. Θα πάρεις 3 μέρες άδεια ορκωμοσίας(για το Πεζικό). Για Αεροπορία είναι σαφώς περισσότερες...
Pandemonium
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Pandemonium »

Χρήστο (24),
το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς (εκτός αν έχεις)
1 πολύ δυνατό βύσμα! Μόνο έτσι γίνονται αυτά...
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

hatzi έγραψε:
Περα απο αυτο δικαιουμε να κανω 9μηνες θητεια πραγμα που δεν το εχω δηλωσει ακομα γιατι εμαθα πως ειναι καλυτερο να το δηλωσεις στα μεσα της θητειας γιατι οσοι ειναι για 9μηνο εχουν συνηθως μακρινη και δυσκολη θητεια.
Επισης επειδη σπουδαζω ηλεκτρονικος στο ΤΕΙ Αθηνας θα ηθελα να μαθω καποια ειδηκοτητα η καποιο τομεα που θα με βοηθαει.. Η καποια ειδηκοτητα για να ειμαι στο Κ. Ε. ΤΧ. στην πατρα. Με βολευει πολυ να ειμαι πατρα και θα ηθελα να επιλεξω κατι ωστε να μπορω να ερθω εδω.
  • Όσοι δικαιούνται 9-άμηνο, ούτε μακρινή θητεία κάνουν ούτε δύσκολη, αυτά που λες είναι ανοησίες και ράδιο-αρβύλα!!!

  • Εφόσον έχεις επιλεχθεί για πεζικό, δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη, είναι παράνομο, εκτός αν πάρεις αναβολή και την επόμενη φορά που θα σε ξανακαλέσουν, κατα τύχη αν επιλεγείς για τεχνικό.

Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Αντισθένης έγραψε: 1. Όσοι δικαιούνται 9-άμηνο, ούτε μακρινή θητεία κάνουν ούτε δύσκολη, αυτά που λες είναι ανοησίες και ράδιο-αρβύλα!!!

2. Εφόσον έχεις επιλεχθεί για πεζικό, δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη, είναι παράνομο, εκτός αν πάρεις αναβολή και την επόμενη φορά που θα σε ξανακαλέσουν, κατα τύχη αν επιλεγείς για τεχνικό.



1. Ειναι σιγουρο αυτο; Αν ειναι να το δηλωσω αυτες τις ημερες μεχρι Αυγουστο.. Μου το ειπε ατομο μεσα απο την στρατολογια Πατρων.
2. Γιατι ειναι παρανομο να γινει μεταταξη; Ενοεις απο πεζικο σε αλλο σωμα η σε αλλο τμημα (τεχνικο); Βασικα ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος (Σμηναγος) στην πολεμικη αεροπορια και κοιταμε για μεταταξη σε αεροπορια.. Ελπιζω να γινει κατι..
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

hatzi έγραψε:
1. Ειναι σιγουρο αυτο; Αν ειναι να το δηλωσω αυτες τις ημερες μεχρι Αυγουστο.. Μου το ειπε ατομο μεσα απο την στρατολογια Πατρων.
2. Γιατι ειναι παρανομο να γινει μεταταξη; Ενοεις απο πεζικο σε αλλο σωμα η σε αλλο τμημα (τεχνικο); Βασικα ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος (Σμηναγος) στην πολεμικη αεροπορια και κοιταμε για μεταταξη σε αεροπορια.. Ελπιζω να γινει κατι..
  • Η βασικότερη προϋπόθεση στις Ένοπλες Δυνάμεις για να περάσεις καλά, είναι να υπακούς στους ανωτέρους σου και χωρίς να δημιουργείς προβλήματα και όλα τα υπόλοιπα θα πάνε καλά. Εξάλλου ένας χρόνος περνάει πολύ εύκολα. Πίστεψέ με!
  • Από πεζικό το πολύ-πολύ να πας ή σε πυροβολικό, ή σε τεθωρακισμένα, αλλά σε Σώματα όπως το Τεχνικό, λιγάκι δύσκολο. Ειδικότερα, από Στρατό σε Αεροπορία, ο Βασιλιάς να μιλήσει για σένα είναι πολύ δύσκολο - έως ακατόρθωτο. Μετάταξη απαγορεύεται! Εύχομαι να κάνω λάθος πάντως και να πας εκεί που θες.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Βασικα υποτιθεται πως απαγορευεται γιατι ο κολλητος μου παρουσιαζωταν Γιαννενα Στρατο και 2 μερες πριν την ημερα που επρεπε να μπει αλλαξε για Τριπολη Αεροπορια.. Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης