Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν δεν πληρείς τα κριτήρια, φυσικά και ενδέχεται να μην σε πάρουν.
paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από paschalisb »

AndrewB έγραψε:Παιδιά επειδή θα ήθελα μια διευκρίνηση, μετάταξη από Ξηράς σε ΠΑ/ΠΝ παίζει ή όχι; Ακόμα και στην περίπτωση του βύσματος δεν γίνεται τίποτα;


Αν έχεις γερό βύσμα τα πάντα παίζουν

Jakarta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 12:04 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Jakarta »

Καλησπέρα, συγνώμη εκ των προτέρων αν το thread βρίσκεται σε λάθος μέρος.

Σε λίγο καιρό θα διακόψω την αναβολή μου και θα μπω τον Μάρτιο στρατό. Το 2010 περίπου είχα δηλώσει ναυτικό. Τώρα που θα διακόψω, μπορώ να αλλάξω την δήλωση μου σε άλλο τομέα;

Επίσης ήξερα πως στο ναυτικό μπαίνουν άτομα σχετικά με τον χώρο (ναυτικοί κλπ) αλλά πριν κάτι μέρες πήραν έναν γνωστό μου που είναι φαρμακοποιός και μου δημιουργήθηκαν απορίες.

Ευχαριστώ.

paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από paschalisb »

Jakarta έγραψε:Καλησπέρα, συγνώμη εκ των προτέρων αν το thread βρίσκεται σε λάθος μέρος.

Σε λίγο καιρό θα διακόψω την αναβολή μου και θα μπω τον Μάρτιο στρατό. Το 2010 περίπου είχα δηλώσει ναυτικό. Τώρα που θα διακόψω, μπορώ να αλλάξω την δήλωση μου σε άλλο τομέα;

Επίσης ήξερα πως στο ναυτικό μπαίνουν άτομα σχετικά με τον χώρο (ναυτικοί κλπ) αλλά πριν κάτι μέρες πήραν έναν γνωστό μου που είναι φαρμακοποιός και μου δημιουργήθηκαν απορίες.

Ευχαριστώ.



Αν μπεις στο https://www.stratologia.gr/el/katanomi θα δεις σε ποιο σώμα θα μπεις. Το ότι δήλωσες Ναυτικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπεις στο Ναυτικό. Μπορείς να κάνεις δήλωση στη στρατολογία να μπεις σε άλλο σώμα, αλλά αν δεν έχεις βύσμα δύσκολα θα αλλάξει, εκτός βέβαια αν θες να πας στον Στρατό Ξηράς από Ναυτικό ή Αεροπορία. Δεν είναι απαραίτητο ότι μπαίνουν άτομα σχετικά με τον χώρο, πχ και το Ναυτικό χρειάζεται υγειονομικούς για τις ανάγκες του, επομένως παίρνει και γιατρούς, φαρμακοποιούς κλπ.

Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
Άβαταρ μέλους
Michael 9292
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2018 2:37 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Michael 9292 »

Καλησπέρα σε Ολους!

Διέκοψα την αναβολή μου πριν ένα μήνα και θα μπώ με την Α΄εσσο του 2019 (ιανουαριο).

Είμαι στρατό ξηράς, βρήκα ένα καλο βυσμα για Αθήνα αλλα μόνο μέσω αεροπορίας. Πιστεύεται θα μου δεχτούν την αίτηση για μετάταξη;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από marsupilami »

Michael 9292 έγραψε:Καλησπέρα σε Ολους!

Διέκοψα την αναβολή μου πριν ένα μήνα και θα μπώ με την Α΄εσσο του 2019 (ιανουαριο).

Είμαι στρατό ξηράς, βρήκα ένα καλο βυσμα για Αθήνα αλλα μόνο μέσω αεροπορίας. Πιστεύεται θα μου δεχτούν την αίτηση για μετάταξη;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων



Ακομη και με βυσμα δυσκολο αυτο. αλλα ρωτησε και τον γνωστο σου βεβαια τι μπορει να κανει.

Τάκης

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Τάκης »

Καλησπερα,

Είμαι απόφοιτος Ναυπηγός Μηχανολόγος απο το Πολυτεχνείο και η αναβολλή μου λείγει τέλος του μήνα. Ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να ζητήσω μετάταξη στο Πολεμικό Ναυτικό λόγω των σπουδών μου; Πρέπει να το κάνω πριν λήξει η αναβολή;

Επίσης που είναι πιθανό να με καλέσουν να παρουσιαστώ;

Ευχαριστώ!

Τάκης

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πιο πιθανό θεωρώ το να σε καλέσουν να υπηρετήσεις στο μηχανικό του Στρατού Ξηράς, παρά στο ΠΝ. Φυσικά, τα πάντα είναι σχετικά και όλα μπορούν να συμβούν.

Μετατάξεις εδώ και πολλά χρόνια επιτυγχάνονται μόνο μέσω βύσματος.

Φιλικά,

Κώστας

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Κώστας »

Έχω επιλέξει αεροπορία αλλά έχω πάρει αναβολή δεν μου έχει έρθει κάποιο χαρτί μπορώ να αλλάξω για ειδικές δυνάμεις;
Πολίτης

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Πολίτης »

Καλησπέρα, έχω καταταχθεί στην Αεροπορία αλλα έχω παρει αναβολη λογο σπουδών και σκεφομαι να μπω φανταρος τον Νοεμβριο. Δυστυχως στην οικογενεια μου εργαζεται μονο η μητερα μου συνεπως δεν μπορω να υπηρετησω 12 μηνες. Υπαρχει πιθανοτητα να αλλαξω απο αεροπορια σε πεζικο ; Αν ναι πως πρεπει να κινηθω. Ευχαριστω!
Βιτσοπουλος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Βιτσοπουλος »

Καλησπέρα, θέλω να μπω φαντάρος τον Νοέμβριο έχω καταταχθεί στην ΑΕροπορία αλλα θέλω να πάω πεζικό γιατι έχω 2 άνεργα μέλη στην οικογένεια μου όποτε ειναι επιτακτική η ανάγκη να εργάζομαι! Θέλω να πάω Κύπρο για να έχω ενα εισόδημα. Ειναι εύκολο να αλλαξω απο Αεροπορια σε Πεζικο; Εχω πιθανότητες να γινει κατι τετοιο; Σας ευχαριστω
Psarii

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Psarii »

Καλησπέρα θα ήθελε να κάνω μετάταξή από τον στρατό ξηράς στην ΠΑ, υπάρχει κάποιο χαρτί αίτηση μετάτάξης σε έντυπη μορφή;
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Ashen »

Ναι στην στρατολογία, πήγαινε εκεί και θα σου δώσουν το χαρτί να κάνεις αίτηση
Τσακ

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Τσακ »

Έχει κανείς ιδέα τι άλλα χαρτιά μπορείς να προσκομήσεις για να αιτηθείς μεταταξη; βεβαίωση σπουδών ΑΕΙ, πτυχίο ειδικότητας ΕΠΑΛ; φορολογική δήλωση δικη μου και των γονιών μου για χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια; εντοπιότητα ίσως; πολυτεκνεια; τα παραθέτεις όλα αυτά κατά την υποβολή της αίτησης μετάταξής η απλά τα αναφέρεις γραπτώς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Ashen »

Σίγουρα βεβαίωση σπουδών, μιας και κοιτάνε πολύ σοβαρά αν το πτυχίο σου είναι σχετικό (πχ αν έχεις τελειώσει εμπορικό ναυτικό κατά 99% θα σε πάνε στο Πολεμικό Ναυτικό).
Για τα άλλα, ένα τηλέφωνο στην στρατολογία και όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν σε 2 λεπτά το πολύ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης