Κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω αναπηρίας γονέα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
karakasisn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 9:13 pm
Τοποθεσία: Εφεδρος
Επικοινωνία:

Κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από karakasisn »

Καλησπέρα ο γιος μου πρόκειται να παρουσιαστεί τη Δευτέρα στη Λήμνο και είναι προβληματισμένος. Σκεφτεται να υπηρετήσει 9μηνη θητεία στην παραμεθόριο. Ερώτηση 1η

Πρέπει να δηλώσει -Αμεταθετο- στο κέντρο υποδοχής ή μπορεί να το δηλώσει αργότερα εκεί που θα τον τοποθετήσουν; Σημειωτεον οτι δικαιούται μετάθεση κατ εξαίρεση Λόγω λόγω αναπηρίας 67% της μητέρας του (εργαζομενη η μητερα του και εγώ πρόκειται να χειρουργηθω λογω καρκινου)

Ερώτηση 2

Μπορεί κατά τη διάρκεια της 9μηνης θητείας του στη μονάδα που θα τοποθετηθεί να κάνει οποιαδήποτε στιγμή χρήση της κάτ'εξαίρεση μετάθεσης ή χάνει το δικαίωμα αυτό λόγω δηλωσης του αμετάθετου;

Ερώτηση 3

στην περίπτωση μεταθεσης συνεχίζει με 12μηνη θητεία στον τόπο διαμονής του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Κασης
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

karakasisn έγραψε:Καλησπέρα ο γιος μου πρόκειται να παρουσιαστεί τη Δευτέρα στη Λήμνο και είναι προβληματισμένος. Σκεφτεται να υπηρετήσει 9μηνη θητεία στην παραμεθόριο.Ερώτηση 1η

Πρέπει να δηλώσει -Αμεταθετο- στο κέντρο υποδοχής ή μπορεί να το δηλώσει αργότερα εκεί που θα τον τοποθετήσουν;Σημειωτεον οτι δικαιούται μετάθεση κατ εξαίρεση Λόγω λόγω αναπηρίας 67% της μητέρας του (εργαζομενη η μητερα του και εγώ πρόκειται να χειρουργηθω λογω καρκινου)

Ερώτηση 2

Μπορεί κατά τη διάρκεια της 9μηνης θητείας του στη μονάδα που θα τοποθετηθεί να κάνει οποιαδήποτε στιγμή χρήση της κάτ'εξαίρεση μετάθεσης ή χάνει το δικαίωμα αυτό λόγω δηλωσης του αμετάθετου;

Ερώτηση 3

στην περίπτωση μεταθεσης συνεχίζει με 12μηνη θητεία στον τόπο διαμονής του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Θα ερωτηθεί την πρώτη ημέρα στο ΣΥΠΟ αλλά και αργότερα στο 3μηνο θα του ζητηθεί από τη μονάδα που τοποθετήθηκε να δηλώσει εάν επιθυμεί μετάθεση ή όχι. Εννοείται ότι το ευεργέτημα της κατ εξαίρεσης μετάθεσης εφ όσον συντρέχουν κοινωνικοί λόγοι δεν χάνεται ποτέ, όποτε και το αποφασίσει.

Σε περίπτωση μετάθεσης του εκτός Έβρου και Νήσων η διάρκεια της θητείας του θα μεταβληθεί από 9μηνη σε 12μηνη εκτός εάν υπάρχουν προϋποθέσεις για μειωμένη θητεία σύμφωνα με το άρθρο 7 του Να.3431/05

karakasisn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 9:13 pm
Τοποθεσία: Εφεδρος
Επικοινωνία:

Κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από karakasisn »

Σας Ευχαριστω για την απαντηση
Κασης
Θοδωρής

Κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Καλησπέρα, θα κάνω την αίτηση για την κατά εξαίρεση μετάθεση με χαρτί που δείχνει αναπηρία 90% της μητέρας μολις παρουσιαστω (ΣΤ ΕΣΣΟ ( μήπως ξέρετε πότε θα την πάρω σε πόσους μήνες; ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΑΙΔΙΆ

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΊΑ



Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Δευ Ιουν 05, 2023 11:32 am.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης