Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Επειδή ψάχνω γενικώς στο net και δεν βρίσκω συγκεκριμένες πληροφορίες και στη στρατολογία δεν το σηκώνουν το τηλεφωνάκι, θέλω να ρωτήσω πόσο καιρό περνάει κανείς σε κάθε μονάδα (βασική/ειδική εκπαίδευση, μεταθέσεις, κ. λπ.)...
Τελειώνω τον Οκτώβρη το μεταπτυχιακό μου και σκέφτομαι να διακόψω από τώρα την αναβολή, για να καταταχθώ Νοέμβριο. Η' μήπως είναι καλύτερα να μπω Φεβρουάριο, για να αποφύγω το χειμώνα στα σύνορα; Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη...
Πληροφοριακά, είμαι στω σώμα υλικού πολέμου (Λαμία).
Και κάτι άλλο. Αν δεν δηλώσει κάποιος τρελά μέρη για μετάθεση μετά την εκπαίδευση (π. χ. Αθήνα), αλλά πιο εφικτά-μακρινά (βλ. Σάμο), είναι πιο πιθανό να μετατεθεί εκεί ή δεν έχει καμία σημασία;
Μήπως είμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Ως προς τις μεταθέσεις, η μόνη στρατηγική που μπορείς να ακολουθήσεις είναι το βήσμα. Μην κάθεσαι να σκέφτεσαι ότι αν βάλεις λιγότερο επιθυμητή μονάδα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Στη Σάμο που αναφέρεις, για παράδειγμα, να είσαι σίγουρος ότι θα την δηλώνουν πολλοί που κατάγονται από την περιοχή (όχι απαραίτητα κάτοικοι).

Εάν μπεις Φεβρουάριο αντί για Νοέμβριο θα γλυτώσεις τον χειμώνα του 2005, αλλά θα φας τον χειμώνα του 2006 (αν και ως απολυόμενος λογικά θα είσαι πολύ πιο λάσκα). Εγώ μάλλον Φεβρουάριο θα πήγαινα πάντως, γιατί ως νέος στις γιορτές θα είσαι επ' όμου, ενώ του χρόνου θα είσαι πάλιουρας και μάλλον θα την σκαπουλάρεις.

Ως προς τον χρόνο εκπαίδευσης δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί με την μείωση της θητείας πλέον δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ έκανα 1 μήνα Μηχανικό και μετά πήγα ΔΕΑ στο Κέντρο Εκπαίδευσης Υλικού Πολέμου. ΄Με την ευκαιρεία, δεν θα καταταχθείς εκεί που σου έστειλα τον πρώτο χαρτί. Μετά την αναβολή αλλάζει...

Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μου πει, αν υπάρχει σε αυτό το site ή κάπου αλλού, πίνακας αντιστοιχίας μορίων - τοποθεσίας , όσον αφορά την παραμεθοριο. πχ Σάμος = 120 μόρια, Εβρος = 150 κλπ.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Στο site υπάρχει ακριβώς αυτό που ζητάς, δηλαδή ένας Πίνακας μορίων ανά μονάδα .
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, μετά από απόφαση του υπουργού Εθνικής Άμυνας Ευάγγελου Μεϊμαράκη, επαναφέρει την «υποχρεωτική 4μηνη θητεία μακράν του κέντρου» για τους υπηρετούντες στο Πολεμικό Ναυτικό. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, το μέτρο λήφθηκε σε μια προσπάθεια αφενός να αποφευχθούν περαιτέρω διοικητικές δυσλειτουργίες και αφετέρου να επικρατεί μεταξύ των στρατευμένων θητείας το αίσθημα δικαιοσύνης και ίσης αντιμετώπισής τους. Το νέο μέτρο πρακτικά σημαίνει ότι πλέον οι νεοσύλλεκτοι ναύτες θα τοποθετούνται σε Ναύσταθμους, βοηθητικά πλοία και σε μονάδες - υπηρεσίες, εκτός των νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα.

Πηγή: DefenceNet
Perastikos

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Perastikos »

Γεια σας, Θα ήθελα να μου πείτε μήπως γνωρίζεται κάτι σχετικά με τη στράτευση όσον έχουν καταγωγή ή κατοικούν στα Κύθηρα. Συγκεκριμένα, Είμαι κάτοικος Κυθήρων (όχι αυτή τη στιγμή γιατί σπουδάζω) και διάβασα σε τοπική εφημερίδα του νησιού, οτι μετά απο πρωτοβουλία του κ. Μιχαλολιάκου, υφυπυργού Ε. Α. όσοι κατάγωνται ή κατοικούν στα Κύθηρα, το μεγαλύτερο μέρος της θητείας τους θα βρίσκονται σε μονάδα στα Κύθηρα. Γνωρίζετε αν κάτι τέτοιο ισχύει; Σας παρακαλώ, απαντήστε άμεσα, γιατί είμαι στο τελευταίο έτος του ΤΕΙ και σε λιγότερο απο 1 χρόνο θα πάω.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Ειδικά για τα Κύθηρα; Προεκλογική μπαρούφα είναι για εξαγορά ψήφων.

Άραγε υπάρχει στρατιωτικη μονάδα στο νησί;
hatzi

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hatzi »

Γεια σας και απο εμενα.. Εγω επιλεχθηκα Υ. Ε. Α πεζικου στην τριπολη για Αυγουστο. Φυσικα δεν με ενδιαφερει και θελω μονο να κανω την θητεια μου και να τελειωνω οποτε θα δηλωσω πως δεν θελω.
Περα απο αυτο δικαιουμε να κανω 9μηνες θητεια πραγμα που δεν το εχω δηλωσει ακομα γιατι εμαθα πως ειναι καλυτερο να το δηλωσεις στα μεσα της θητειας γιατι οσοι ειναι για 9μηνο εχουν συνηθως μακρινη και δυσκολη θητεια.
Επισης επειδη σπουδαζω ηλεκτρονικος στο ΤΕΙ Αθηνας θα ηθελα να μαθω καποια ειδηκοτητα η καποιο τομεα που θα με βοηθαει.. Η καποια ειδηκοτητα για να ειμαι στο Κ. Ε. ΤΧ. στην πατρα. Με βολευει πολυ να ειμαι πατρα και θα ηθελα να επιλεξω κατι ωστε να μπορω να ερθω εδω.
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ερώτησις: είμαι 100% 9μηνο ως μόνο τέκνο άγαμου μητέρας. Στην αίτηση διακοπής της αναβολής μου έκανα τη μα να το δηλώσω αυτό (ότι δικαιούμαι δηλαδή μειωμένης θητείας).

Αυτό που με ταλανίζει και έχω πάρει διφορούμενες απαντήσεις, είναι το τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω 7 μήνες Έβρο και περίχωρα :P Άλλοι μου λένε στην αρχή μόλις παρουσιαστείς προσπάθησε να το παίξεις Κινέζος ρε παιδί μου ή να το κουκουλώσεις κάπως και το δηλώνεις μόλις βγει η δεύτερή σου μετάθεση (δεν ξέρω άμα τα λέω και σωστά), ενώ άλλοι μου χουνε πει, πρόσεξέ το αυτό γιατί άμα το κάνεις έτσι μπορεί σε μια ακραία περίπτωση να μην δεχτούνε καν να κάνεις 9μηνο και να κάνεις 12μηνο και δεν σε χάλασε κιόλα. Αρβύλα; Γενικά ποια είναι η καλύτερη τακτική στην περίπτωση;
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

ξερει κανενας αν παιζει να σου αλλαξει καποιος με βυσμα την μετατηεσι σου επειδη εχει προβληματα με σενα; εννοω αν τσακωθεις μαζι του λκαι βαλει το βυσμα του να σε αφησει αμεταθετο εκει;
my_number_one
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2008 2:08 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από my_number_one »

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Τον Φεβρουάριο παρουσιάζομαι. Γνωρίζω πως η ορκομωσία, γίνεται σε 15 ημέρες. Μεταθέσεις γίνονται μαζί με την ορκομωσία ή όχι ; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Η πρώτη 'μετάθεση' λέγεται τοποθέτηση στην στρατιωτική ορολογία.

Αφού λοιπόν ορκιστείς, έρχεται και η τοποθέτησή σου σε μονάδα.

Αργότερα, θα πάρεις και την μετάθεση, δηλαδή την δεύτερη ή τρίτη κ. λπ. τοποθέτηση.

my_number_one
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2008 2:08 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από my_number_one »

Δηλαδή αν παρουσιαστώ για παράδειγμα στη Θήβα στις 15 φεβρουαρίου και η ορκομωσία γίνει στις 5 Μαρτίου η τοποθέτηση πότε θα γίνει. Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός
nosileutis.NT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Αύγ 20, 2008 12:50 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από nosileutis.NT »

Γεια σας ενδιαφερωμαι να παω ΥΕΑ.
Μηπως γνωριζει καποιος αν εισαι τεκνο γονεα με αναπηρια 67%. θα εχεις μεταθεση στην πολη σου η κοντα στην πολη σου;
Ο αδερφος μου εκανε 9μηνο στην πολη μας χωρις να ειμαστε πολυτεκνοι.
οποιος ξερει κατι ας απαντισει.
ευχαριστω...
Skaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 6:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Skaros »

Γεια χαρά...

Λοιπόν, παρουσιάζομαι στο 547 ΤΠ στο Ρέθυμνο στις 10/2 και έχω μερικές απορίες.
Μετά το κέντρο (στο Ρέθυμνο) γίνεται η "τοποθέτηση" όπως διάβασα όπου πάς παραμεθώριο για 3-4 μήνες, έτσι... ; Στην τοποθέτηση έχεις κάποιες επιλογές για το που θα πάς ή δεν σε ρωτάει κανείς...

Υπάρχει περίπτωση να πάω σε μονάδα που έιναι π. Χ. πυροβολικό ή μηχανοκίνητο πεζικό ή...

Αφού θα το κάνουμε που θα το κάνουμε το 12μηνο ας έχει και λιγάκι ενδοιαφέρον... Στο πεζικό μου φαίνεται λιγο ξενέρωμα...

Επίσης, εαν πάς π. Χ. οδηγός ή σε γραφείο αυτό αποφασίζεται με την τοποθέτιση όταν θα πάς στην μονάδα ή παίζει βύσμα και σε αυτά...

Ευχαριστώ
Γιώργος

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες