Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρουσιάζομαι μάλλον το Μάιο. Προέκυψαν όμως σοβαρότατα προβλήματα υγείας του πατέρα μου. Έχει υποβληθεί σε 3 εγχειρήσεις τους τελευταίους μήνες και θα υποβληθεί σε άλλες 2 (Μαίο και Ιούνιο). Τι γίνεται με την περίπτωσή μου; Μπορώ να τους πάω χαρτιά και να με πάρουν την επόμενη σειρά; Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν θα μπορώ να είμαι μέσα να κάνω σκοπίες και εκείνη την ώρα ο πατέρας μου να είναι σε καταστολή στην εντατική.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Δύσκολα τα πράγματα νομίζω. Δεν πιστεύω ότι προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη νομοθεσία, ίσως όμως πάρεις μερικές ημέρες άδεια.

Δεν έχεις παρά να ρωτήσεις το κέντρο κατάταξης και το στρατολογικό σου γραφείο, αφού ή επίσημη απάντηση είναι πάντα η καλύτερη.

Anonymous

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Anonymous »

Πριν παρουσιαστώ ή μετά;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Άν το κάνεις μετά ζήτω που καήκαμε. Τώρα κάντο, δες τα τηλέφωνα και email όλων των στρατολογικών γραφείων από το άρθρο για το σημείωμα κατάταξης.

Αν βρεις κάποια άκρη πες μας σε παρακαλώ τι συνέβη για να γνωρίζουμε σε μελλοντικές ερωτήσεις

Anonymous

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ!

Η ερωτηση που θετω αφορα την αναβολη...

Τελειωσα την ιατρικη σχολη τον Αυγουστο 2008 και η αναβολη μου τελειωνει τον Δεκεμβριο (στις 31)

2008) ...

Απο το στρατολογικο ενημερωθηκα οτι τον Απριλιο θα ερθει το χαρtι στρατευσης και θα ''μπω'' τον Μαιο

(πεζικο)

Επισης με ενημερωσαν οτι απο την στιγμη που θα ερθει το χαρτι καταταξης εχω 4 ημερες περιθωριο να

Υποβαλλω αιτηση για μια περαιτερω 3-μηνη αναβολη.

1. Ισχυει το ανωτερο και εαν ναι ποια ειναι η διαδικασια; Και ποσο ευκολα μπορεις να λαβεις την αναβολη;

2. Απο φανταρους εχω ακουσει οτι μπορεις και ''μεσα'' τον πρωτο μηνα να ζητησεις αναβολη (μουειπανε

Χαρακτηριστικα να πω ''οτι δεν την παλευω''... )

Ισχυει και αυτο και αν ναι παλι ποια ειναι η διαδικασια;

Ολ ογος δεν ειναι για αποφυγη στρατευσης αλλα επειδη θελω τον ιουλιο να δωσω το πρωτο μερος για

Εξετασεις ειδικοτητας στις ΗΠΑ, ειναι κριμα να παει τσαμπα τοσο κοπος για 2 μηνες αναβολης

Παραπανω... Προς τουτο να επισημανω πως δεν θα εχω καποιο συγκεκριμενο χαρτι να καταθεσω παρα μονο να

Υπογραψω υπευθυνη δηλωση κ. Λ. Π...

Σας ευχαριστω πολυ και ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα...

Μετα τιμης

mario
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 11:05 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από mario »

Η τριμηνη αναβολη που ζητας για μια εσσο παραπανω υποκειται στην αναβολη για κοινωνικους λογους. απο ό, τι ξερω αυτη την δινουν σχετικα ευκολα αρκει να εχεις δικαιολογητικα π. Χ. νοσηλεια σε νσοκμειο, δουλεια κ. Α. την αναβολη αυτη μπορεις να τη ζητησεις το αργοτερο πεντε ημερες ριν παρουσιαστεις.
ellitso
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 1:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από ellitso »

Χαιρετώ το forum. Καλημέρα σας.
Μια ερώτηση. Η αναβολή μου έλειξε 31 Δεκέμβρη 2008. Παρουσιάζομαι μηχανικό το Μάιο (κατέθεσα τα χαρτιά στο στρατολογικό). Είμαι 27. Σκοπεύω να επικαλεστώ κοινωνικούς λόγους για επιπλέον 3μηνη αναβολή. Θα προχωρήσω σε αγορά μιας επιχείρησης και εκείνο το διάστημα (Μάιος) είναι κρίσιμο. Σκέφτομαι να ζητήσω και από τον πωλητή της επιχείρησης δήλωση που να βεβαιώνει την επικείμενη αγοραπωλησία. Πιστεύεται οτι εχώ πιθανότητες να πάρω την αναβολή δεδομένης της μεγάλης ηλικίας μου και του οτι έχω εξαντλήσει όλες τις αναβολές μου;
Ευχαριστώ!

Νίκος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Νίκος »

Αρχικά θα ήθελα να πω ενα μεγάλο μπράβο στους διαχειριστές αυτού του σιτε, ειλικρινά το διάβασα και πολλές φοβίες αλλά και το άνχος για τον στρατό μου εφυγέ. Παρουσιάζομαι τον Μάιο και θα ήθελα πολύ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να παρουασιαστώ Αύγουστο γιατί το Καλοκαίρι πρέπει οπωσδήποτε να δουλέψω γιατί είμαστε οικογγενιακός χρεωμένοι και δεν μπορώ να αφήσω ττην οικογγένεια μου να καταστρέφετε οικονομικά και εγώ να είμαι στον στρατό... Μπορώ να κάνω κάτι; Ένα φιλαράκι μου είπε οτι μπορώ να παρουσιαστώ και την πρώτη μέρα να ζητήσω αναβολή μέχρι τον αύγουστο... Γίνεται αυτό; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω; Φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα και στο τέλος ούτε αναβολή πάρω, και έχουμε οικονομικό πρόβλημα και με βάλουν σαν νέο στο μάτι... Ειλικρινά αμα μπορούσε κάποιος να με βοήθηση θα ήταν οτι καλύτερο για εμένα...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε μου μπορείς να κάνεις και το άλλο που είναι πιο απλό και δεν θα χρειαστείς καν να παρουσιαστείς. Οταν σου έρθει το χαρτί τον Μαιο θα πας στην στρατολογία και θα ζητήσεις 3μηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Θα πείς ότι έχεις οικονομικό πρόβλημα και θα την δεχτούνε. Μην αγχώνεσαι.
AMSTRAD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2010 4:05 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από AMSTRAD »

Θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους. Ειναι να μπω τωρα τον Μαιο αλλα το χαρτι καταταξης δεν μου ηρθε ακομα. Πρεπει να το εχω μαζι μου οταν παω στρατολογια για να ζητησω την συγκεκριμενη αναβολη; Οτι αλλο απαιτειται σε δικαιολογητικα τα εχω ετοιμα. Εuχαριστω...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Rafale »

Ναι να το εχεις μαζι σου μαζι με τα υπολοιπα εγγραφα
GUEST

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από GUEST »

Θα ηθελα να ζητησω παραταση για μια ΕΣΣΟ. Ειμαι φοιτητης δινω τελευταια εξεταστικη τον Ιουνη αλλα παρουσιαζομαι τον Μαιο και δεν εχω αλλη αναβολη. Εχω οτι χρειαζεται απο χαρτια (Υπευθυνη δηλωση, Βεβαιωση σπουδων, Χαρτι αναβολης, Χαρτι καταταξης). Τωρα επειδη παιζουν οι φοιτητικες αδειες (που μονο μαθηματα δεν περνας τοτε.) ισως δεν μου την δωσουν αυτην την 3μηνη παραταση; Δηλαδη το αν δεν παρει καποιος αυτην την αναβολη ειναι γιατι δεν θα εχει τα απαραιτητα δικαιολογητικα ή κοιτανε περισσοτερο για ποιον λογο ζητας αναβολη και αν ειναι κανενας σοβαρος λογος την δινουν; Αυτα και σορυ αν κουρασα.Thanks!
arkas

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από arkas »

GUEST έγραψε:Θα ηθελα να ζητησω παραταση για μια ΕΣΣΟ. Ειμαι φοιτητης δινω τελευταια εξεταστικη τον Ιουνη αλλα παρουσιαζομαι τον Μαιο και δεν εχω αλλη αναβολη. Εχω οτι χρειαζεται απο χαρτια (Υπευθυνη δηλωση, Βεβαιωση σπουδων, Χαρτι αναβολης, Χαρτι καταταξης). Τωρα επειδη παιζουν οι φοιτητικες αδειες (που μονο μαθηματα δεν περνας τοτε.) ισως δεν μου την δωσουν αυτην την 3μηνη παραταση; Δηλαδη το αν δεν παρει καποιος αυτην την αναβολη ειναι γιατι δεν θα εχει τα απαραιτητα δικαιολογητικα ή κοιτανε περισσοτερο για ποιον λογο ζητας αναβολη και αν ειναι κανενας σοβαρος λογος την δινουν; Αυτα και σορυ αν κουρασα.Thanks!


Έχω παρόμοια ερώτηση. Τελικά δίνονται εύκολα οι τρίμηνες και αρκεί η υπεύθυνη δήλωση για τους λόγους ή πρέπει κανείς να μαζέψει και ισχυρά δικαιολογητικά (π. Χ. Για οικογενειακούς λόγους υγείας);
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Rafale »

GUEST έγραψε:Θα ηθελα να ζητησω παραταση για μια ΕΣΣΟ. Ειμαι φοιτητης δινω τελευταια εξεταστικη τον Ιουνη αλλα παρουσιαζομαι τον Μαιο και δεν εχω αλλη αναβολη. Εχω οτι χρειαζεται απο χαρτια (Υπευθυνη δηλωση, Βεβαιωση σπουδων, Χαρτι αναβολης, Χαρτι καταταξης). Τωρα επειδη παιζουν οι φοιτητικες αδειες (που μονο μαθηματα δεν περνας τοτε.) ισως δεν μου την δωσουν αυτην την 3μηνη παραταση; Δηλαδη το αν δεν παρει καποιος αυτην την αναβολη ειναι γιατι δεν θα εχει τα απαραιτητα δικαιολογητικα ή κοιτανε περισσοτερο για ποιον λογο ζητας αναβολη και αν ειναι κανενας σοβαρος λογος την δινουν; Αυτα και σορυ αν κουρασα.Thanks!
αλλο για κοινωνικους λογους και αλλο για λογω σπουδων εδω ποσταρε και ριξε μια ματια στις σελιδες /forum/forum_posts.asp?TID=574

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Rafale »

Αρκα για κοινωνικους λογους καταρχην αφου σου ηρθε το χαρτι καταταξης θα πας στο σγ και θα ζητησεις να κανεις μια αιτηση για τριμηνη αναβολη για κοινωνικους λογους. Φυσικα θα σου ζητηθει χαρτι που να αποδυκνυεει το λογο και αυτο πρεπει να γινει το αργοτερο σε 5 μερες πριν την ημερομηνια παρουσιασεως σου. Η απαντηση θα σου ερθει στο σπιτι σου. Μπορεις πχ να αναφερεις για προβλημα υγειας καποιου συγγενικου σου προσωπου να εισαι ετοιμος ομως αν σου ζητηθει χαρτι να μπορεσεις να το προσκομισεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης