Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία! Είναι οι μέρες μου να κόψω την αναβολή. Μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστεί να τους πάω; Θέλουν πτυχίο; Γενικά τι δικαιολογητικά θα πρέπει να προσκομίσω;
nikolas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 5:19 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από nikolas »

Παρακαλω βοήθεια. χρονικα δυστυχως το αμελησα. Θελω να διακοψω την αναβολή που έχω μεχρι τις 31 δεκεμβριου του 2008 για να μπω με τη σειρα του Αυγουστου. Διαβασα οτι πρεπει να τη διακοψω μεχρι 30 Απριλιου, οποτε με το Πασχα τωρα πρεπει αυτο να γινει ή στις 29 ή στισ 30 Απριλιου (τριτη ή τεταρτη του Πασχα ) . Ξέρει κανεις τι δικαιολογητικά χρειάζονται ώστε την Τρίτη που θα πάω στο ρουφ να τα εχω συγκεντρώσει ; Να επικυρώσω κάποιο αντιγραφο του πτυχίου στο ΚΕΠ , χρειάζονται και αλλα;
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Athan »

λογικά το πτυχίο, δλδ τον λόγο για τον οποιο σου έδωσαν αναβολή.
μετά για λεπτομέριες πάνω στη χαρτούρα καλήτερα να επικοινωνήσεις με το γραφείο http://www.stratologia.gr/contact.htm
manifester
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από manifester »

Εγώ που πήγα προχθές είχα μαζί μου τα εξής:
1) Το χαρτί της αναβολής
2) Το πιστοποιητικό σπουδών από την σχολή
3) Την ταυτότητά

Αυτά είχα και η δουλειά τελείωσε σε 10 λεπτά Εικόνα

tesla

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από tesla »

Χαίρετε και από μένα. Απορία:

Για να διακόψεις της αναβολή πρέπει να πας ο ίδιος στο στρατολογικό γραφείο ή γίνεται και μέσω αντιπροσώπου; Μάλλον θα βρίσκομαι στο εξωτερικό το διάστημα που πρέπει να τη διακόψω και σκέφτομαι μήπως γίνεται να δώσω μια εξουσιοδότηση σε κάποιον να τη διακόψει αντί για μένα. Το έχει κάνει κανείς άλλος αυτό; Ευχαριστώ.

thanassis

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από thanassis »

γεια σας παιδιά!

είμαι φοιτητής που μόλις ξεμπέρδεψα με τα μαθήματα μου και θα ήθελα ρωτήσω κάνα-δυο πράγματα.

1. Ποτε πρέπει να κόψω την αναβολή για να παρουσιαστώ τον Αύγουστο; Ισχύει ότι οι ΕΣΣΟ μπαίνουν ανάλογα με τι περιοχή που είναι το μητρώο σου και ότι μπορεί να μην με πάρουν τον αύγουστο;

2. επειδή περιμένω απάντηση από μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ποσο πριν παρουσιαστώ πρέπει να κινήσω διαδικασία για να πάρω νέα αναβολή; Το λέω γιατί για να φύγω πρέπει να έχω τελειώσει τι πτυχιακή και λογικά το τι θα κάνω δεν θα το ξέρω μέχρι τελευταία στιγμή

3. Μπορώ να μάθω σε τι σώμα με έχουν βάλει;

Ευχαριστώ παιδιά και ελπίζω να με διαφωτίσετε
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

1. Τέσσερις μήνες νωρίτερα κόβεται η αναβολή, οπότε μάλλον έχασες την προθεσμία. Μπορεί να μην σε πάρουν Αύγουστο (εσύ μάλλον έχασες τη σειρά έτσι και αλλιώς), αλλά αποτελεί εξαίρεση.

2. Αίτηση για αναβολή μπορείς να κάνεις μέχρι και την τελευταία στιγμή, αλλά κάν'το όσο το δυνατόν νωρίτερα. Υπάρχει σχετικό άρθρο για τις αναβολές .

3. Όχι

alex_82thess
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 03, 2008 12:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από alex_82thess »

Χαιρετε και απο μενα,

Πραγματικα παρα πολυ καλη η ιστοσελιδα σας. Πολυ καλη δουλεια.

Σημερα ειναι 2 Ιουλιου και θελω να παρουσιαστω τον νοεμβριο.

Μεχρι ποτε εχω διορια να διακοψω την αναβολη μου;

και αν μπορειτε να μου πειτε τι χαρτια χρειαζονται για την διακοπη της αναβολης μου. Μια βεβαιωση σπουδων απο την σχολη μου;

Ευχαριστω και συγνωμμη αν εχει τεθει ξανα παρομοιο θεμα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

Πρέπει να κόψεις την αναβολή περίπου τέσσερις μήνες πριν.

Θα σου πρότεινα να την κόψεις μέσα στον Ιούλιο.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται υπάρχουν και στην προηγούμενη σελίδα.

tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από tzikass »

ΓΙΑ ΚΟΨΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ; ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ; ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ;
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Apap »

tzikass έγραψε:ΓΙΑ ΚΟΨΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ; ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ; ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ;


Πας στο τοπικό στρατολογικό σου γραφείο. Αυτοπροσώπως
Συμπηρώνεις τα χαρτιά που σου ζητήσουν και οριακά προλαβαίνεις την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου
nkotselas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 04, 2008 3:45 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από nkotselas »

Καλησπερα! Εχω το χαρτι αναβολης, το πιστοποιητικο σπουδων και τη ταυτοτητα και θελω να κοψω την αναβολη! Τι αλλο χρειαζομαι; ;
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Διέκοψα την αναβολή μου με εξουσιοδότηση σε οικογενειακό μου πρόσωπο, και πρέπει ως τιες 30 νοεμβρίου να πάω εγώ όλα τα απαραίτητα διακολογητικά, μεταξύ των και το βασικό μου πτυχίο, το οποίο είναι εξωτερικού. Μου είπαν ότι 1) πρέπει να είναι μεταφρασμένο το πτυχίο

2) πρέπει να φέρει τη σφραγίδα γνησιότητος apostille

αυτά που δεν ξέρω είναι αν

1) η μεάφραση πρέπει να φέρει την σφραγίδα apostille ή το γνήσιο του πτυχίου

2) και κυριώτερο: αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο εξωτερικό, αλλά όχι στη χώρα άπο την οποία πήρα το πτυχίο μου. Ποια υπηρεσία μπορεί σε αυτή τη τρίτη χώρα που βρίσκομαι, ή στην Ελλάδα, να μου βάλει αυτή τη σφραγίδα; Διότι στην χώρα που φοίτησα δεν θα ξαναπάω στο άμεσο μέλλον και δεν μπορώ να σκάσω 300 ευρώπουλα να πάω να πάρω μια σφραγίδα απο κει (ανέφεραν ότι έπρεπε να πάω στο εκεί ελληνικό προξενείο, όμως ο άνθρωπος δεν ήξερε ότι δεν ήμουν πια εκεί)

3) αν τελικά δεν τους το πάω με την συγκεκριμένη σφραγίδα, αλλά ένα επικυρωμένο αντίγραφω + το γνήσιο για να το δούνε, θα μου κάνουν πρόβλημα; (με το σκεπτικό ότι πάω να σπάσω αναβολή και όχι να πάρω! Αρα ότι προτιμάνε να με πάρουνε παρά να μου κάνουνε πρόβλημα)

οποιος ξέρει... τοv ευχαριστώ πολύ

Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε!

Είμαι φοιτητής στο πέμπτο έτος και τελειώνω μέχρι Ιούνιο. Επιθυμώ να μπω φαντάρος με την σειρά του Αυγούστου, οπότε την αναβολή θα την κόψω μέσα στον Μάρτη. Λογικά όμως μέχρι τότε δεν θα έχω πάρει το πτυχίο στα χέρια μου. Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται; Δεν πέρπει να παρουσιάσω κάποιο χαρτί που να δικαιολογεί τη αναβολή της στράτευσης;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

Δεν χρειάζεσαι δικαιολογία για να διακόψεις την αναβολή, αλλά για να την επεκτείνεις.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες