Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Firm

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Firm »

Αν είναι του τρέχοντος έτους, λογικά δεν έχεις θέμα. Σου είπαν πότε θα μπεις;
Λευτερης

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Λευτερης »

Γεια σας με την καταργηση των τει σε πανεπιστημια τι ισχυει; Πρεπει να διακωψουμε της αναβολες λογο σπουδων στα τει και μετα πρεπει να παρουμε απο το πανεπιστημιο που θα μας βαλουν; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
Sotiris

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Sotiris »

Γεια σας, εχω εναν φιλο οποιος ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου με δυο υπηκοοτητες και εχει παρει αναβολη επ αοριστου απο τον στρατο. Τωρα ομως αλλαξε γνωμη και θελει να υπηρετησει στην Ελλαδα. Μπορει να διακοπη η αναβολη που εχει παρει;

Σας ευχαριστω.

Παυλος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Παυλος »

Γεια σας εχω κοψει την αναβολη μου, θα μπω με τον νοεμβριο... Εχει κλησει η δ εσσο.
27άρης

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από 27άρης »

Παίδες, θέλω να μπω Νοέμβρη και θα πάω ΚΕΠ σύντομα για διακοπή αναβολής. Θα πάρω χαρτί περάτωσης σπουδών από τη γραμματεία της σχολής μου το Σεπτέμβρη, για να ορκιστώ Απρίλιο. Μου είπε η γραμματεία πως με το χαρτί αυτό μπορεί να βγεις ειδίκευση στο στρατό και άμα είσαι παραμεθόριο, κάποια στιγμή να πας κάπου ανάλογα με τα προσόντα σου. Εγώ είμαι Πληροφορική ΕΚΠΑ, δούλευα προγραμματιστής 3 χρόνια και βρήκα χρόνο να τελειώσω τώρα.

Είναι παπαριές αυτά που μου είπε η γραμματεία; Ασχολείται κανείς με αυτά στο στρατό;

Firm

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Firm »

Παυλος έγραψε:Γεια σας εχω κοψει την αναβολη μου, θα μπω με τον νοεμβριο... Εχει κλησει η δ εσσο.


Τι εννοείς;

Παυλος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Παυλος »

Ενοοω θα μπω με την δ εσσο νοεμβριο ή υπαρχει περοπτωση να με βαλουν α εσσο φεβρουαριο
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Ashen »

27άρης έγραψε:Παίδες, θέλω να μπω Νοέμβρη και θα πάω ΚΕΠ σύντομα για διακοπή αναβολής.Θα πάρω χαρτί περάτωσης σπουδών από τη γραμματεία της σχολής μου το Σεπτέμβρη, για να ορκιστώ Απρίλιο. Μου είπε η γραμματεία πως με το χαρτί αυτό μπορεί να βγεις ειδίκευση στο στρατό και άμα είσαι παραμεθόριο, κάποια στιγμή να πας κάπου ανάλογα με τα προσόντα σου. Εγώ είμαι Πληροφορική ΕΚΠΑ, δούλευα προγραμματιστής 3 χρόνια και βρήκα χρόνο να τελειώσω τώρα.

Είναι παπαριές αυτά που μου είπε η γραμματεία; Ασχολείται κανείς με αυτά στο στρατό;



Μπορεί να ασχοληθούν μπορεί και όχι. Σίγουρα να σε βάλουν κάτι σχετικό με το επάγγελμα σου είναι πολύ δύσκολο (προγραμματιστής πχ). Το πιο πιθανό είναι να σε χώσουν σε κανένα γραφείο επειδή ξέρεις να χειρίζεσαι Η/Υ

Άβαταρ μέλους
jimmysg13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 14, 2019 5:02 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από jimmysg13 »

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής: Θέλω να μπω με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου στην αεροπορία. Μέχρι πότε πρέπει να κόψω αναβολή; Τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω εκεί στην στρατολογία; Είχα αναβολή λόγω σπουδών (πτυχίο και μεταπτυχιακό).

Ευχαριστώ!

Manos

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Manos »

Μου έκοψες τη χολή φίλε. Θέλω αυτές τις μέρες να κόψω αναβολή για να μπω Νοέμβρη και όταν είπες ότι έκλεισε η εσσο τρελάθηκα!
27αρης

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από 27αρης »

Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για την απάντηση. Μερικές κλασικές ερωτήσεις ακόμη αν μου επιτρέπετε.

- Αφού έστειλα αίτημα αναβολής, περνάω τα στοιχεία μου στο παρουσίαση. Άρμι ή πρώτα πρέπει να με ειδοποιήσουν οτι μπαίνω στην ΕΣΣΟ Νοεμβρίου; Μέχρι στιγμής η στρατολογία με δείχνει με αναβολή. Μια βδομάδα πέρασε από τότε που πήγα ΚΕΠ βέβαια.

- Τί γίνεται με τα ΣΥΠΟ; Έχω καταλάβει πάμε εκεί για τρεις μέρες και μετά μπαίνουμε κάπου εκεί κοντά σε μονάδα μόνιμα. Ορθώς; Συνεπώς, πρέπει να έχω πάρει ό, τι χρειάζομαι μαζί μου από τη πρώτη μέρα; Γιατί εγώ πχ ζω Αθήνα για σπουδές και εργασία, αλλά κατάγομαι Ναύπλιο.

- Οτιδήποτε χρήσιμα χαρτιά, πτυχία, απολυτήριαμ, διπλώματα κοκ τα φέρνω μαζί μου;

- Αξίζει κανείς να κάνει την διαδικασία για το τμήμα πληροφορικής, που ζητάνε βιογραφικό στο europass, συστατική, βεβαίωση εργασία κοκ; Γιατί έχω εργασιακή εμπειρία πριν τη λήψη πτυχίου μου στο τομέα που ζητείται και μπορώ να συγκεντρώσω τα χαρτιά αυτά. Καλά ξέρω δεν υπάρχει ελπίδα.

- Υπάρχει άδεια ορκωμοσίας πτυχίου;

27αρης

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από 27αρης »

Και μια τελευταία που την ξέχασα (ας μπει στο ίδιο σχόλιο που έκανα πριν)

- Υπάρχει περίπτωση να με ψάξουν εμένα αν έχω το κινητό πάνω μου; Όχι στα πράματα μου δηλαδή. Γίνεται τέτοιος έλεγχος; Ξέρω, θα δηλώσω άλλο κινητό μπακατέλα ως το δικό μου, απλά να ξέρω τα όρια.

Αυτά παίδες, ρωτάω εδώ γιατι οι γνωστοί μου πήγαν στρατό με το προηγούμενο σύστημα και δεν έχω επαφές να ρωτήσω.

Ευχαριστώ.

Νίκος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα βρίσκομαι στο εξωτερικό για επαγγελματικούς λόγους, είμαι τελειόφοιτος μεταπτυχιακός φοιτητής, τις επόμενες μέρες θα περαστεί ο βαθμός μου και θα ορκιστώ τον Οκτώβρη στην Αθήνα. Δυστυχώς δεν είχα γνώση της διαδικασίας διακοπής αναβολής κατάταξης, αλλά θα ήθελα να καταταγώ το Νοέμβρη στη Γ/ΕΣΣΟ - αν δε κάνω λάθος - διότι θέλω να καταθέσω αιτήσεις για πανεπηστήμια στο εξωτερικό για το Σεπτέμβρη του 2020. Αν έχω καταλάβει σωστά οι προθεσμίες είναι μέχρι τα τέλη Ιουλίου.

Υπάρχει τρόπος να κάνω την διακοπή της αναβολής κατάξης εξ αποστάσεως με κάποιο τρόπο; Γίνεται χωρίς να έχω το πτυχίο στα χέρια μου;

Αν δεν μπορέσω να κάνω τη διακοπή και καταταγώ τον Φλεβάρη μπορώ να κόψω τη θητεία μου στη μέση λόγω σπουδών το Σεπτέμβρη του 2020;

Ευχαριστώ

Shade
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2019 2:42 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Shade »

Καλησπέρα, σήμερα έχουμε 19/8, οπότε αν κάνω τώρα αναβολή υπάρχει περίπτωση να μπω Νοέμβρη που θέλω; Μπορώ να κάνω κάτι πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ!

Jimmy1

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Jimmy1 »

Μπορεις να κοψεις αναβολη και να κανεις αιτηση να σε καταταξουν με την επομενη ΕΣΣΟ που θα καλεστει και αυτη ειναι του Νοεμβρη. Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες