Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αλέξανδρος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Παιδιά γνωρίζετε αν σε περίπτωση που πάρω απαλλαγή (ι5) για ψυχολογικούς λογους μπορώ να την κόψω αργότερα σε περίπτωση που είμαι καλά?
anon

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από anon »

Ναι, με την πάροδο διαστήματος ίσου ή μεγαλύτερου των 6 μηνών από την ημερομηνία της απαλλαγής (αλλά προφανώς προτού κλείσεις τα 45, εφόσον σκοπεύεις να υπηρετήσεις), μπορείς να υποβάλεις αίτημα επανεξέτασης σωματικής ικανότητας προς την οικεία σου στρατολογική υπηρεσία, προκειμένου να παραπεμφθείς στην πλησιέστερη του τόπου κατοικίας σου επιτροπή απαλλαγών. Το αν, στατιστικά, είναι εύπιστες ή δύσπιστες οι επιτροπές σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν το γνωρίζω.

Αλέξανδρος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Έκοψα την αναβολή πριν 8 μέρες, είμαι 20 μέρες εκπρόθεσμος για μάρτιο, έγραψα στο χαρτί για άμεση κατάταξη, από κάποια εμπειρίας σας υπάρχει περίπτωση να μπώ μάρτη; μπορώ να πάρω τηλ στο γες να ρωτήσω κάτι τέτοιο;
Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

Καλησπέρα, μπήκα φέτος Α Εσσο, πήρα ετήσια αναβολή πριν καμία εβδομάδα για ψυχολογικούς λόγους, είχα στο μυαλό μου την απαλλαγή, αλλά τώρα που βγήκα έξω βλέπω ότι η αναμονή 2+ χρόνων + ταλαιπωρία για την απαλλαγή ειναι δύσκολη για εμένα. Γίνεται να διακόψω την αναβολή και να ξαναμπώ ή όχι;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Devilangel »

Ναι φυσικά και γίνεται αν αυτό θέλεις.
Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

Ευχαριστώ. Κανείς άλλος να επιβεβαιώσει; Μπορώ να κόψω την αναβολή για λόγους υγείας νωρίτερα; Σε παλαιότερα ποστ διάβασα πως όχι :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δερμάτινος την Σάβ Φεβ 13, 2021 8:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Καλώδιος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Καλώδιος »

Καλησπέρα,
'Εψαξα λίγο σε παλιότερα post αλλά είτε υπήρχαν διαφωνίες, είτε ήταν λίγο παλιά, οπότε αν ξέρει καποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει:
Εγώ που έχω αναβολή λόγω σπουδών έως τέλη '22, αν πάρω πτυχίο νωρίτερα, υποχρεούμαι να την διακόψω;
Γιώργος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλώδιος έγραψε:Καλησπέρα,
'Εψαξα λίγο σε παλιότερα post αλλά είτε υπήρχαν διαφωνίες, είτε ήταν λίγο παλιά, οπότε αν ξέρει καποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει:
Εγώ που έχω αναβολή λόγω σπουδών έως τέλη '22, αν πάρω πτυχίο νωρίτερα, υποχρεούμαι να την διακόψω;
Όχι, δεν είσαι υποχρεωμένος.
pchi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 5:28 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από pchi »

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν βρήκα ακριβώς απαντημένες στο forum.

Είμαι στο 4ο έτος σπουδών μου και σκέφτομαι να κόψω αναβολή το καλοκαίρι για να μπώ από Σεπτέμβρη.

Θέλω πρώτα να δω πως θα πάει η εξεταστική Ιουνίου και αναλόγως μετά να κόψω την αναβολή. Απ' ότι έμαθα αν την κόψω μετά από τον Ιούνιο δεν προλαβαίνω να μπω Σεπτέμβρη; Πότε πάω μετά για κατάταξη;

Επίσης, στα 18 όταν είχα πάει ΚΕΠ για Απογραφή - Α. Σ. Μ. Είχα δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις. Τώρα μετά τις σπουδές δεν επιθυμώ να πάω (άλλα μυαλά τότε φαίνεται, άλλα τώρα Εικόνα). Γνωρίζει κανείς αν μετά την αναβολή αυτό αλλάζει και διαγράφεται; Στο stragologia.gr στις Πληροφορίες για την κατάταξή μου αναγράφεται "Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς", αν αυτό βοηθάει.

Τέλος, οι ορκομωσίες της σχολής μου συνήθως γίνονται 30 Σεπτεμβρίου. Αν προλαβαίνω να μπώ αρχές Σεπτέμβρη υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι άδεια για εκείνες τις ημερομηνίες; Καλύτερα να αφήσω την ορκομωσία μου για Φλεβάρη που ξαναγίνονται;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pchi την Σάβ Απρ 10, 2021 5:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στελιος

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Στελιος »

Καλησπερα παιδια! Εδωσα πανελληνιες πριν δυο χρονια με σκοπο να παρω αναβολη και να παω σε αλλο κλαδο εκπαιδευσης στον οποιον δεν ειχαν την δυνατοτητα να μου δωσουν αναβολη. Μιας και τελειωσε η εκπαιδευση μου, εχω ως σκοπο να την διακοψω. Θα εχω ποινη μιας και δεν εχω πατησει το ποδι μου στο κρατικο πανεπιστημιο, και αν ναι υπαρχει τροπος αποφυγης;

Σας ευχαριστω πολυ

nick77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2022 1:47 pm
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από nick77 »

Καλησπέρα, εχω την εξής απορία. Έχω αναβολή λόγω σπουδών έως 31/12. Επειδή θέλω να ξεμπερδεύω όμως, αν την διακόψω τώρα ώστε να με καλέσουν Ιούλιο και να ξεκινήσω διαδικασία για Ι5, υπάρχει περίπτωση να μου την πουν γιατι διέκοψα την προηγούμενη και δεν την άφησα να εξαντληθεί ή να αρνηθούν την αναβολή για ιατρικούς λόγους; Το έχει κάνει κανείς;
Edwwww

Re: Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Edwwww »

Ούτε που τους ενδιαφέρει γιατί κόβεις εσύ την αναβολή, άλλη όρεξη δεν έχουν :lol:
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από apricot99 »

nick77 έγραψε: Δευ Μαρ 27, 2023 6:09 pm Καλησπέρα, εχω την εξής απορία. Έχω αναβολή λόγω σπουδών έως 31/12. Επειδή θέλω να ξεμπερδεύω όμως, αν την διακόψω τώρα ώστε να με καλέσουν Ιούλιο και να ξεκινήσω διαδικασία για Ι5, υπάρχει περίπτωση να μου την πουν γιατι διέκοψα την προηγούμενη και δεν την άφησα να εξαντληθεί ή να αρνηθούν την αναβολή για ιατρικούς λόγους; Το έχει κάνει κανείς;
Γιατι να σου αρνηθουν την αναβολη υγειας εαν εκοψες την προηγουμενη αναβολη που ηταν για διαφερετικους λογους; Φυσικα και οχι. Εσυ θα πας εκει με τα χαρτια σου για αναβολη (η μεσω φρουραρχειου η στο στρατοπεδο) και θα εισαι μια χαρα δεν σε ρωταει κανενας τιποτα εκτος εαν ειναι κομπλεξικοι και σου πουν κατι για σπασιμο.
Επισκέπτης

Re: Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έκοψα την αναβολή ηλεκτρονικά και ξέρω ότι θα μπω Νοέμβριο
Ωστόσο δεν ξέρω που να υποβάλλω την βεβαίωση σπουδών που ζητάνε. Στα ΚΕΠ μου είπαν να την υποβαλω ηλεκτρονικά αλλά δεν βρίσκω κάποια φόρμα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες