Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αδαμοπουλος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Αδαμοπουλος »

Έμαθες κάτι τελικά; Εγώ έχω καταφέρει να πάρω το χαρτί από το duo είμαι Ελλάδα και δε ξερω τι άλλο πρέπει να κάνω. Αρκεί αυτό μεταφρασμένο η πρέπει να το πάω και άλλου ;
Costas_Sykm
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 11:56 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Costas_Sykm »

Καλημέρα στην ομάδα. Καινούργιος εδώ οπότε θέλω τα φώτα σας.

Έχω αναβολή σπουδών από ΙΕΚ, το οποίο Φοίτησα, που λήγει τέλη 2021. Τον Αύγουστο κλείνω τα 23. Θέλω να ξαναγραφτώ στα ΙΕΚ ώστε να ξαναπάρω αναβολή για καποιά προσωπικά θέματα. Κάπου διάβασα οτι η αναβολές είναι μέχρι το ετός της ηλικίας μου 23.

Περιμένω απάντηση απο τα ΙΕΚ μου αλλά τίποτα. Οκ, είπαν οτι θα κάνει κανένα μήνα αλλά με έχει φαέι το άγχος.

Παιδία εσέις τι λέτε; Λέτε να μου την δώσουν την αναβολή;

Εάν δεν μου την δώσουν, η άλλη επιλογή είναι τα ΕΠΑΛ;

Giorgos

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Giorgos »

Ναι,Costas, και εγω αυτο ηθελα να μαθω, εαν μπορει καποιος να βοηθησει παιδια γιατι πιτευω ειμαστε πολλοι που θελουμε να μαθουμε. ΕικόναΕικόνα

ευχαριστω

Κώστας

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Κώστας »

Για ΙΕΚ είναι μέχρι τα 24 έτη. Για ΑΕΙ μέχρι 28. Αρα εφοσον γινεσαι 23 μπορείς να σπουδάσεις ένα χρόνο κανονικά και μετά τον δεύτερο αναγκαστικά κοιτάς για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους.
Giorgos

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Giorgos »

Σε ευχαριστω πολυ Κωστα. Θα δω τι μπορω να κανω και εγω.

Thank u Εικόνα

Irini
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 5:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Irini »

Καλημέρα. Χθες ελαβε ο γιός μου κλήση στράτευσης ενώ είναι φοιτητής. Είχαμε στείλει ηλεκτρονικά τα δικαιολογητικά αναβολής από 15/12/2020. Προφανώς κάτι πήγε στραβά και τώρα καλείται να παρουσιαστεί... Μπορεί να πάρει αναβολή;
Κώστας

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Κώστας »

Το ιδιο επαθα κι εγω. 😠
Costas_Sykm

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Costas_Sykm »

Καλησπερα παιδια.Απο Θεσσαλονικη ειμαι, πηρα τηλ στην στρατολογια και η υπαληλος μου ειπε οτι, λογο του οτι ειμαι του 98', δεν μπορω να παρω 2η αναβολη λογο σπουδων ΙΕΚ.

Εντωμεταξυ εγω ειμαι ηδη σπουδαστης του ΙΕΚ αλλα απο΄τι καταλαβα, δυστυχως θα πρεπει να παρακολουθησω μαθηματα εως και τελειωσει η αναβολη μου.

Τι να πω...

fsafsa

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από fsafsa »

Costas_Sykm έγραψε:Καλησπερα παιδια.Απο Θεσσαλονικη ειμαι, πηρα τηλ στην στρατολογια και η υπαληλος μου ειπε οτι, λογο του οτι ειμαι του 98', δεν μπορω να παρω 2η αναβολη λογο σπουδων ΙΕΚ.

Εντωμεταξυ εγω ειμαι ηδη σπουδαστης του ΙΕΚ αλλα απο΄τι καταλαβα, δυστυχως θα πρεπει να παρακολουθησω μαθηματα εως και τελειωσει η αναβολη μου.

Τι να πω...



Το "τι να πω" που πηγαίνει; Εσύ φταις που δεν είχες ενημερωθεί σωστά, με μια απλή περιήγηση στην σελίδα της στρατολογία θα είχες διαβάσει το παρακάτω.

Αναβολή σπουδών δικαιούσαι εφόσον είσαι μαθητής ή σπουδαστής:

ΙΕΚ ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων ή μαθητής «Μεταλυκειακού έτους-τάξης μαθητείας» των ΕΠΑΛ ή Σ. Ε. Κ και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του εικοστού τέταρτου (24ου) έτους (έτος γεν.+ 23).

gia_anavoli

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gia_anavoli »

Καλημέρα σε όλους κι από μένα.

Ακυρώθηκε η ακαδημαϊκή μου ταυτότητα λόγω του ότι εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να πηγαίνω στη σχολή μου. Έχω, όμως, πάρει αναβολή μέχρι το 2023 (την οποία πήρα το 2015).

Επηρεάζει την αναβολή μου η ακύρωση της ακαδημαϊκής μου ταυτότητας ή συνεχίζει να ισχύει μέχρι το 2023;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Dijkstra

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Dijkstra »

Η αναβολή σου δεν θα διακοπεί μέχρι το 2023 εκτός εαν την κόψεις εσύ. Όταν σε καλέσουν όμως, επειδή πήρες αναβολή λόγω σπουδών θα πρεπει να παρουσιάσεις καποιο πτυχίο ή να αποδείξεις ότι σπουδάζεις ακόμα (δίνεις μαθήματα κτλ.)

Στην περίπτωση που έχεις διακόψει τις σπουδές σου και δεν κοψεις άμεσα την αναβολή σου

θα σου χρεώσουν κάποιο μικρό πρόστιμο για κακή χρήση αναβολής (90 ευρώ νομίζω).

gia_anavoli

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gia_anavoli »

Κατανοητό, χαχα,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Dijkstra!

Nick2326

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Nick2326 »

Γεια σας έχω πάρει αναβολή λόγω σπουδών όμως σκέφτομαι να πάω στρατό και να πάρω πίσω την αναβολή, τι χαρτιά πρέπει να πάω στα ΚΕΠ ώστε να πάρω πίσω την αναβολή ;
Θεοδωρος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Θεοδωρος »

Καλησπερα!

Παίρνω το πτυχίο μου σε 2 μήνες, και το Μάρτιο του 2022 γίνομαι 24 ετών. Σκέφτομαι να συνεχίσω το Σεπτέμβριο του 2022 με μεταπτυχιακό και αν όλα πάνε καλά, διδακτορικό στη συνέχεια. Έτσι έχω τις εξής απορίες.

1. Δικαιούμαι αναβολή μεχρι την ηλικία των 28 προς το παρόν. Αυτό σημαίνει πως έχω αναβολή μέχρι τον Μάρτιο της χρονιάς που γίνομαι 28 ή το τέλος της χρονιάς αυτής;

2. Εφοσον θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, πρέπει να κάνω κάποιας μορφής ανανέωση της ήδη υπάρχουσας αναβολής μου ή συνεχίζω κανονικά;

3. Σχετικά με την αναβολή για τη λήψη διδακτορικου, αναφέρεται πως δίνονται 3 έξτρα έτη. Αν εγώ αρχίσω το διδακτορικό μου στα 27, θα πρέπει να κάνω από τότε την αίτηση για αναβολή, δηλαδή στα 27 μου ή τη χρονιά που θα μπω στα 28; Στη περίπτωση που πρέπει να το κάνω από τα 27 έτη μου, θα δικαιούμαι αναβολή μέχρι τα 30 ή τα 31;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

fsafsa

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από fsafsa »

15 ερωτήσεις για απορίες που ήδη έχουν απαντηθεί και υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ.

Μόνο ένας Έλληνας που βαριέται να ψάξει το πετυχαίνει αυτό. Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης