Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σταυρόπουλος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Σταυρόπουλος »

Ειμαι 19 ετων, σπουδαζω στο εξωτερικο (Ολλανδία) και τον Ιουλιο θα με καλεσουν για υπηρεσια. Εδω και μερικους μηνες προσπαθω να βρω τα δικαιολογητικα για να παρω αναβολη αλλα λογο του covid-19 δεν ειναι και τοσο ευκολο. Εχω ρωτησει πάντου για την διαδικασια και ολοι μου λενε κατι διαφορετικο (ΚΕΠ, Ελληνικη πρεσβια, γνωστοι και φιλοι). Η πρεσβια μου εχει πει να παρω ενα χαρτι απο το πανεπιστημιο, επειτα να παρω την σφραγιδα της χαγης, να κανω μεταφραση και να τα καταθεσω στην πρεσβεια. Για να παρω την σφραγιδα μου ειπαν στον δημο χρειαζομαι γνησιο της υπογραφης του αρχειου που πηρα απο το πανεπιστημιο, το οποιο δεν ειναι εφικτο λογο covid. Φιλοι μου ειπαν πως πηραν το χαρτι απο το πανεπιστημιο και εκανα την μεταφραση στην πρεσβεια της χωρας τους στην Ελλαδα, χωρις σφραγιδα. Έχει καποιος παρομοια εμπειρια?
Licosda
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2020 7:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Licosda »

Είμαι γεννημένος τον Δεκέμβριο του 1994. Έχω ολοκληρώσει σπουδές σε ΑΕΙ.

Στην συνέχεια ξεκίνησα μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ το οποίο και ολοκληρώνω σε 2 μήνες.

Έχω ήδη εγγραφεί σε ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό το οποίο διαρκεί 2 χρόνια (τελειώνει Ιούνιο του 2022).

Η ερώτηση μου είναι αν η αναβολή μου μπορεί να φτάσει μέχρι τότε. Έχω σκοπό μόλις ολοκληρώσω το δεύτερο μεταπτυχιακό να γυρίσω και να εκτίσω στην θητεία μου. Σας ευχαριστώ πολύ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Nassos »

Οι αναβολές για Μεταπτυχιακό είναι μέχρι τη συμπλήρωση του 28ου έτους.

Άρα το 2022 θα σε καλέσουν να παρουσιαστείς για θητεία.
Licosda
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2020 7:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Licosda »

Οπότε εφόσον γίνομαι 28 στα τέλη του 2022 θα προλάβω να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό στο πρώτο μισό του έτους
clown

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από clown »

Καλησπέρα σας,

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο εξωτερικό. Η κατάσταση έχει ως εξής. Έχω συμπληρώσει την αναβολή λόγω σπουδών και δεν δικαιούμαι παραπάνω αναβολή. Είχα πάρει αναβολή για κοινωνικούς λόγους, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να παρουσιαστώ στις 21/7. Είμαι στην φάση της πτυχιακής μου εργασίας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστεύεται ότι εάν ζητήσω αναβολή επειδή δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου και λέγοντας ότι είμαι σε κρίσιμη περίοδο αναφορικά με αυτό, θα μου δώσουν. Έστω και για έξι μήνες. Υπάρχει κάποια εναλλακτική; Πιστεύεται ότι θα ήταν πιο αποτελεσματικό να επικαλεστώ λόγους υγείας;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Χρηστος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Χρηστος »

Καλησπεα παιδια ηθελα να ρωτησω επειδη σκοπευω να σπουδασω στο εξωτερικο στο καναδα σε ενα κολεγιο οπου η διαρκεια φοιητησης ειναι 2 χρονια. Για ποσα χρονια θα μου χορηγηθει αναβολη... Ρωτησα στη στρατολογια στο ρουφ και που ειπαν για 7 χρονια αλλα ξεχασα να αναφερω οτι η διαρκεια φοιητησης για την ειδικοτητα μου ειναι 2 χρονια.Ευχαριστω

mastoras47
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από mastoras47 »

Ειμαι 25, εχω αναβολη μεχρι τα 28, και θα ξαναδωσω πανελληνιες για να μπω Εμπορικο Ναυτικο. Λογικα θα πρεπει να διακοψω σπουδες οταν με καλεσουν, να κανω την θητεια, και να συνεχισω επειτα 'η υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν 1-2 ακομη χρονακια για να βγει η σχολη;
Periklis1232
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2020 1:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Periklis1232 »

Τελειωσα σπουδες και παραλληλα θελω να κοψω αναβολη. Πηρα τηλεφωνο στα κεπ και μ ειπαν πως μονο ηλεκτρονικα γίνεται... Εχει κανεις ιδεα πως γινεται;
mnbvcx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:19 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από mnbvcx »

Η διαδικασία είναι η εξής: πας στο site της στρατολογίας stratologia.gr

πας στο "έντυπα"

"υποδείγματα εγγραφών"

κατεβάζεις το "υπόδειγμα αίτηση"

το συμπληρώνεις και το στέλνεις με μεηλ στο μεηλ

του στρατολογικού γραφείου που ανήκεις

Periklis1232
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2020 1:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Periklis1232 »

Ευχαριστω πολυ για τη απαντηση. Δλδ εγω ο ειμαι απο πατρα το στελνω στσο εμαιλ στρατολογιας δυτικης ελλαδας;
mnbvcx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:19 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από mnbvcx »

Φαντάζομαι στέλνεις στο στρατολογικό γραφείο Πελοποννήσου όμως για σιγουριά πάρε ένα τηλέφωνο εκεί και ρώτα ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mnbvcx την Τρί Δεκ 15, 2020 1:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasilis loxias (pz)
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2016 12:49 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Vasilis loxias (pz) »

Καλησπέρα σε όλους. Μαρκ και πυρ χαλαρωστε παιδακια δε τρεχει κατι. Αλλά απο τις τελευταιες σελιδες επαθαν κραμπα τα ματια μου. Είμαστε τελικά πολύ μπροστά οι Ελληνες. Προσβάλουμε την προκυρηξη νομικά πριν ακομα καλα καλα βγεί ετσι για να ειματε έτοιμοι. Μωρε μη χαλάτε τη ψυχη σας. Αφηστε πρώτα πρώτα να βγει να δουμε τι γραφει, τι ζηταει ακομα μαγειρευεται το πραμα. Μη καταδικάζετε τον εαυτο σας ουτε τα αλλα παιδια. Οποιος μπει μπηκε ετσι ειναι ετσι ηταν ετσι θα ειναι για παντα. Απο κει και περα να χαμε να λεγαμε...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Δεκ 15, 2020 9:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lazoss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2020 8:23 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από lazoss »

Χαιρετε, ειμαι 27 χρονων η αναβολη μου για το στρατο λογω σπουδων τελειωνει 31/12/2020 ωστοσο, για προσωπικους λογου δεν ολοκληρωσα ακομα τις φοιτιτικες μου υποχρεωσεις, χρωσταω αρκετα μαθηματα ακομη, μπαινω Β ΕΣΣΟ μαρτιο 2021 και θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να παρω αναβολη για 1 χρονο ακομη (τοσο περιπου θελω για να τελειωνω με τα μαθηματα). Πηρα στη στρατολογια και μου ειπαν επιπλεον αναβολη για πτυχιο δεν δινεται, οποτε σκεφτομαι να προσπαθησω να παρω αναβολη λογω ψυχολογικων προβληματων, δεν θελω να παρω απαλλαγη, απλα εναν χρονο επιπλεον ωστε να ξεμπερδευω με τη σχολη. Το γεγονος οτι ακομα δεν πηρα το πτυχιο μου εχει επηρασει πολυ την ψυχολογια μου οποτε στην ουσια δεν θα πω ψεματα οτι εχω ψυχολογικα λογω οτι παθαινω κρισεις πανικου, εχω συχνα ανεβασμενη πιεση, διαταρεχες υπνου και αλλα.1) Κατα ποσο ειναι ευκολο να παρω ενα 1 χρονο αναβολη και γενικα πως θα πρεπει να κινηθω;

2) Προτεινετε να πω στον γιατρο οτι θελω αναβολη πιο πολυ για τα μαθηματα και οχι τοσο για τα ψυχολογικα;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων !

Anonson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:51 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Anonson »

Καλησπέρα, πείρα το 2019 αναβολή για πανελλήνιες και τελειώνει τέλος του μήνα. Τον Σεπτέμβριο του '19 λοιπόν πέρασα ΑΕΙ και από τότε δεν έχω ξαναπάρει αναβολή γιατί περιμένω να τελειώσει αυτή που έχω ήδη. Το μόνο που χρειάζεται είναι απλά να στείλω μια βεβαίωση σπουδών, έτσι; Ρωτάω γιατί στην σελίδα της στρατολογίας λέει κάτι για ''επίσημα στοιχεία από τα οποία να προκύπτει ότι κατά τη διάρκεια της αναβολής συμμετείχατε σε διαδικασία εισαγωγής ή σε διαδικασία εγγραφής όπου δεν απαιτούνται εξετάσεις σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή.''

Θέλουν από το λύκειο έγγραφο πως έδωσα όντως πανελλήνιες; Η βεβαίωση σπουδών από την σχολή δεν αρκεί;

foiththz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 11:12 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από foiththz »

Καλησπερα ειμαι 27, τελειωσε η αναβολη λογω σπουδων και ειμαι β εσσο 2021

και ακομα δεν εχω τελειωσει τη σχολη

Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν Οτι πρεπει αμεσα να στειλω email στη στρατολογικη υπηρεσια με τα στοιχεια μου, αμκα, αφμ και Βεβαιωση σπουδων

αυτο το ειπαν και σε αλλους /ισχυει;

θελω να σιγουρεψω αν αφορα τη δικη μου περιπτωση Η οσους κανουν διακοπη αναβολης

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες