Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από vesst »

Παιδια εγω θελω να ρωτησω το αντιθετο γινεται να παρω "αναβολη" απο τη σχολη για να παω στρατο; Χωρις ομως να ξεγραφτω η να εχω καποιες κυρωσεις.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από yandr »

Φυσικά και μπορείς. Στην Ελλάδα θεωρήσε φοιτητής μέχρι να πεθάνεις, μερικές φορές ακόμη και μετά το θάνατό σου.

Απλά αν ξεπεράσεις κάποια έτη (6;) δεν δικαιούσαι βιβλία και πάσο.

vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από vesst »

Φιλε yandr ευχαριστω και τα ετη ειναι 8 (ενημερωτικα).
ody

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ody »

Χαίρετε!
Είμαι του 92 και δεν εχω παρει ακομα την αναβολη λογω σπουδων. Εχει ερθει χαρτι οτι με πηραν στο Ναυτικό, αλλα τίποτα σχετικα με το ποτε πρεπει να παω οπότε δεν ξερω τι χρονικο περιθώριο έχω για να παρω αναβολή.
Οπότε αυτό που θέλω να μαθω ειναι κατ αρχας μεχρι ποτε μπορω να παρω την αναβολη, και κατα δευτερον, ποιο χαρτι χρειαζομαι απο την σχολη; Την βεβαιωση εγγραφής;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από yandr »

Βεβαίωση ότι είσαι ακόμη φοιτητής. Λογικά μέχρι ρο 2020 θα πάρεις αναβολή, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dn24 »

ody έγραψε:Χαίρετε!
Είμαι του 92 και δεν εχω παρει ακομα την αναβολη λογω σπουδων. Εχει ερθει χαρτι οτι με πηραν στο Ναυτικό, αλλα τίποτα σχετικα με το ποτε πρεπει να παω οπότε δεν ξερω τι χρονικο περιθώριο έχω για να παρω αναβολή.
Οπότε αυτό που θέλω να μαθω ειναι κατ αρχας μεχρι ποτε μπορω να παρω την αναβολη, και κατα δευτερον, ποιο χαρτι χρειαζομαι απο την σχολη; Την βεβαιωση εγγραφής;


Τα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι:
Αιτηση (διατιθεται στα στρατολογικα γραφεια η στα ΚΕΠ),
Προσφατο πιστοποιητικο σπουδων για στρατολογικη χρηση απο τη Γραμματεια της σχολης σου, που να εχει εκδοθει κατα το τρεχον ακαδημαϊκο ετος.
Αποδεικτικο ταυτοτητας προσωπου (αστυνομικη ταυτοτητα ή διαβατηριο). Οτιδηποτε αλλο, στην διαθεση σου φιλε μου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Palioseira »

Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Insomniac έγραψε:Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;


Σε όλα ναι
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Palioseira »

Greek_Army έγραψε:
Insomniac έγραψε:Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;


Σε όλα ναι


Ευχαριστω πολυ. Το εντυπο της αιτησης υπαρχει καπου εδω για εκτυπωση;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Insomniac έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Insomniac έγραψε:Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;


Σε όλα ναι


Ευχαριστω πολυ. Το εντυπο της αιτησης υπαρχει καπου εδω για εκτυπωση;


Εδώ
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Palioseira »

Greek_Army έγραψε:
Insomniac έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Insomniac έγραψε:Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;


Σε όλα ναι


Ευχαριστω πολυ. Το εντυπο της αιτησης υπαρχει καπου εδω για εκτυπωση;


Εδώ


Αυτα εινα ενημερωτικα εντυπα αν καταλαβα.
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέφανος »

Γεια σας
Έιχα ξαναρωτησει σχετικα με το θεμα αναβολης/ΙΕΚ και σας ειχα μπερδεψει λιγο οποτε ξαναρωταω πιο καθαρα.
(Ξεκινησα ΙΕΚ τον Οκτωβρη, και σκοπευω να σταματησω για να δωσω μηχανογραφικο 10 % το καλοκαιρι)
Πληρoφορηθηκα εν τω μεταξυ για την καταταξη μου τον αλλο μηνα.
Και ρωταω:
Α) Το χαρτι αναβολης απο το ΙΕΚ ισχυει μεχρι να γινω 24 ετσι;(Νομιζω ειχε ξανα-απαντηθει απλα για σιγουρια ξαναρωταω). Δηλαδη, αν θα σταματησω, δεν θα καλεσει το ΙΕΚ το στρ. Γραφειο και να πει οτι ο ταδε φοιτητης δεν ερχεται πλεον και να εχω προβληματα;
Β) Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποιο ΤΕΙ, μπορω να διακοψω την αναβολη τον Σεπτεμβρη για να παω στρατο, και αν ναι ποιες θα ειναι οι κυρωσεις;
Β.1) Εαν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις, υπαρχει καποιος αλλος τυπος αναβολης που μπορω να παρω μεχρι το Φθινοπωρο;
Γ) Σε περιπτωση που περασω σε καποιο ΤΕΙ, οταν θα γινω 24, και θα εχω τελειωσει το ΤΕΙ υποθετικα μιλωντας, δεν θα υπαρξει τοτε προβλημα που εδωσα χαρτι απο ΙΕΚ ενω αποφοιτησα απο ΤΕΙ, ετσι;
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, πιστευω πως ημουν πιο ξεκαθαρος τωρα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dn24 »

Στέφανος έγραψε:Γεια σας

Α) Το χαρτι αναβολης απο το ΙΕΚ ισχυει μεχρι να γινω 24 ετσι;(Νομιζω ειχε ξανα-απαντηθει απλα για σιγουρια ξαναρωταω). Δηλαδη, αν θα σταματησω, δεν θα καλεσει το ΙΕΚ το στρ. Γραφειο και να πει οτι ο ταδε φοιτητης δεν ερχεται πλεον και να εχω προβληματα;
Β) Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποιο ΤΕΙ, μπορω να διακοψω την αναβολη τον Σεπτεμβρη για να παω στρατο, και αν ναι ποιες θα ειναι οι κυρωσεις;
Β.1) Εαν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις, υπαρχει καποιος αλλος τυπος αναβολης που μπορω να παρω μεχρι το Φθινοπωρο;
Γ) Σε περιπτωση που περασω σε καποιο ΤΕΙ, οταν θα γινω 24, και θα εχω τελειωσει το ΤΕΙ υποθετικα μιλωντας, δεν θα υπαρξει τοτε προβλημα που εδωσα χαρτι απο ΙΕΚ ενω αποφοιτησα απο ΤΕΙ, ετσι;
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, πιστευω πως ημουν πιο ξεκαθαρος τωρα.


Α) ΙΕΚ ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 24ου έτους (έτος γεν.+ 23). ΟΧΙ δεν υπαρχει περιπτωση το ΣΓ να καλεσει το ΙΕΚ σου.

Β) ναι μπορεις να διακοψεις την αναβολη, και σιγουρα δεν θα εχεις κυρωσεις αφου δεν θα εχεις κανει κακη χρηση αναβολης.

Β.1) οχι δεν υπαρχει αλλος τυπος αναβολης. Το ιδιο ειναι για ολους.

Γ) οχι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν κοιτανε τι τελειωσες, αρκει να εχεις κατι τελειωσει για οσο διαρκει η αναβολη σου, κ το πτυχιο θα το καταθεσεις οταν ερθει η ωρα στη στρατολογια.

ησουν ξεκαθαρος, οτιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε!

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέφανος »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση dn24, νομιζω πως με καλυψες, απλα σχετικά με το Β),
Η Ισχυει αμα ειμαι 24 χρονων και δεν προσκομισω καποιο χαρτι οτι τελειωσα κατι;
Δηλαδη το οτι θα σταματησω το ΙΕΚ αφου παρω την αναβολη, και αποφασισω να την κοψω τον σεπτεμβρη για να παω στρατο εφοσον δεν συνεχισω σε καποια σχολη δεν θεωρειται κακη χρηση, ετσι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θεωρείται την αναβολή από το ΙΕΚ την παίρνεις για να τελειώσεις το ΙΕΚ και όχι το πρώτο εξάμηνο η το πρώτο έτος αλλά και τα 2 έτη.
...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες