Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
george78

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από george78 »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 pm Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Καλησπερα σε ποια φρουραρχεια πηγατε; Αθηνας ή σε καποια αλλη πολη;
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 pm Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Και εμένα μου έδωσαν αυτό το χαρτί. Μου ήρθε σήμερα ένα μνμ στο κινητό από τη στρατολογια ότι έχω παραπεμφθεί στην ΕΑ Αθηνών και ότι θα λάβω παραπεμπτικο εντός15 ημερών σπο σήμερα. Η γιατρός στο φρουραρχειο μόλις της έδωσα την γνωμάτευση που μου έδωσαν από το 401 με έκανε να καταλάβω ότι θα γίνει αυτό που προτείνει ο γιατρός που με εξέτασε. Έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ στο φόρουμ ότι επιτροπή απλως επικυρώνει την αποφαση των γιατρών. Δεν έχω ξαναπάει. Λογικά θα κάνουν καμία ερώτηση και μέχρι εκεί...
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Απ' τη στιγμή που θα έρθει το μειλ για να κλείσουμε ραντεβού με την επιτροπή πόσες μέρες περιθώριο έχουμε; Έναν μήνα?
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Απ' τη στιγμή που θα έρθει το μειλ για να κλείσουμε ραντεβού με την επιτροπή πόσες μέρες περιθώριο έχουμε; Έναν μήνα?
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 pm Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Καλημέρα,

Εκανες τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου για ψυχιατρικους λογους και δεν χρειαστηκε να πας στο 414 ειχαν εκει γιατρο σωστα; Εαν θελεις πες μας λιγα περισσοτερα εαν μπορεις για τη διαδικασια.

Ευχαριστω πολυ!
Alkinoos95
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2023 7:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Alkinoos95 »

Καλησπερα, εγω πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο και μου ειπαν οτι μπορω να παω στην θεσσαλονικη στο 424 την ιδια μερα για να ξεμπερδευω το οποιο ερχεται σε αντιθεση με οτι διαβαζω. Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο?
george78

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από george78 »

Καλησπερα, μπορει καποιος να μου πει με βεβαιοτητα ποσες μερες πριν μπορουμε να παμε στο φρουραρχειο, γιατι στη στρατολογια μου ειπαν για 10 εως 5 μερες πριν παρουσιαστω, δηλαδη αν παω 4 ή 3 μερες πριν δε θα με δεχτουν, ενω στο χαρτι καταταξης λεει εως 5 μερες πριν. Επισης παρουσιαζομαι στις 16 στη κω, αλλα ειμαι απο θηβα μπορω να παω φρουραρχειο ωστε να περασω απο ψυχιατρο και επιτροπη απαλλαγων εντος φρουραρχειου θηβας γιατι εχω ενημερωθει οτι για αυτους που κατατασονται θηβα υπαρχει η δυνατοτητα να γινει ολη η διαδικασια εντος στρατοπεδου. Απλα το θεμα ειναι οτι εγω δε παρουσιαζομαι θηβα.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Μαρ 03, 2023 7:51 am
Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 pm Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Καλημέρα,

Εκανες τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου για ψυχιατρικους λογους και δεν χρειαστηκε να πας στο 414 ειχαν εκει γιατρο σωστα; Εαν θελεις πες μας λιγα περισσοτερα εαν μπορεις για τη διαδικασια.

Ευχαριστω πολυ!
Καλησπερα σου απανταω απο το κανονικο μου προφιλ γτ βρηκα επιτελους τον κωδικο μου. Ειχε οντως γιατρο που ειδε την γνωματευση μου, δεν ηθελε κι την αγωγη που ακολουθω, εγραψε σε ενα χαρτακι την διαταραχη κι το πηγα μαζι με τα αλλα σε μια αλλη τεντα. Φευγωντας πηραμε μονο ενα χαρτακι που ελεγε οτι θα μας στειλουν παραπεμπτικο. Ειλικρινα δεν ξερω αν θα πρεπει να παω οντως στο νοσοκομειο η αν η διαδικασια ολοκληρωθηκε ηδη. Να πω οτι πηγα τεταρτη κι 12 το μερημερι κι εκανα βαρια μια ωρα για ολη την διαδικασια. Γιατρος κι παιδια εκει ηταν πολυ ευγενικοι, ισως βοηθησε οτι ημουν κι με διαφορα μεγαλυτερος.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

george78 έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 9:17 pm
Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 pm Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Καλησπερα σε ποια φρουραρχεια πηγατε; Αθηνας ή σε καποια αλλη πολη;
Αθηνα φιλε
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Τί ώρα είναι καλύτερα να πάμε φρουραρχείο; Πρωί να πιάσουμε σειρά ή μεσημέρι που μπορεί να έχουν ξεμπερδέψει και να είμαστε μόνοι;
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

melontikogiotompalo έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:17 pm Τί ώρα είναι καλύτερα να πάμε φρουραρχείο; Πρωί να πιάσουμε σειρά ή μεσημέρι που μπορεί να έχουν ξεμπερδέψει και να είμαστε μόνοι;
εγω 12 πηγα κι 1 τελειωσα
rigo0sotirhs

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rigo0sotirhs »

Dimitrisd έγραψε: Κυρ Μαρ 05, 2023 5:14 am
melontikogiotompalo έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:17 pm Τί ώρα είναι καλύτερα να πάμε φρουραρχείο; Πρωί να πιάσουμε σειρά ή μεσημέρι που μπορεί να έχουν ξεμπερδέψει και να είμαστε μόνοι;
εγω 12 πηγα κι 1 τελειωσα
γιατι δεν είχε καθόλου κόσμο. Αν θα έχει το πολύ πολύ να σε έστελναν σπίτι σου.
Νωρίς Νωρίς στο Φρουραρχείο ΟΧΙ στις 12:00.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

rigo0sotirhs έγραψε: Κυρ Μαρ 05, 2023 4:50 pm
Dimitrisd έγραψε: Κυρ Μαρ 05, 2023 5:14 am
melontikogiotompalo έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:17 pm Τί ώρα είναι καλύτερα να πάμε φρουραρχείο; Πρωί να πιάσουμε σειρά ή μεσημέρι που μπορεί να έχουν ξεμπερδέψει και να είμαστε μόνοι;
εγω 12 πηγα κι 1 τελειωσα
γιατι δεν είχε καθόλου κόσμο. Αν θα έχει το πολύ πολύ να σε έστελναν σπίτι σου.
Νωρίς Νωρίς στο Φρουραρχείο ΟΧΙ στις 12:00.
rigo0sotirhs έγραψε: Κυρ Μαρ 05, 2023 4:50 pm
Dimitrisd έγραψε: Κυρ Μαρ 05, 2023 5:14 am
melontikogiotompalo έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:17 pm Τί ώρα είναι καλύτερα να πάμε φρουραρχείο; Πρωί να πιάσουμε σειρά ή μεσημέρι που μπορεί να έχουν ξεμπερδέψει και να είμαστε μόνοι;
εγω 12 πηγα κι 1 τελειωσα
γιατι δεν είχε καθόλου κόσμο. Αν θα έχει το πολύ πολύ να σε έστελναν σπίτι σου.
Νωρίς Νωρίς στο Φρουραρχείο ΟΧΙ στις 12:00.
Πιστευω ολοι πανε πρωι με το ιδιο σκεπτικο, πολλοι λενε εδω οτι αργοτερα ειναι καλυτερα. Εχει να κανει κι με την τυχη σιγουρα.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου

Αρχικά με παρακολουθεί ψυχίατρος και με έχει διαγνώσει με αγχωδη διαταραχή.

Αφού η γιατρός μου έγραψε το χαρτί ειδικά για τον στρατό, το πήρα μαζί με το σημείωμα κατάταξης και ταυτότητα για να πάω φρουραρχείο.

Εγώ μένω Ηρακλείο Κρήτης και το φρουραρχείο βρίσκεται στην ΣΕΑΠ μέσα (στο στρατόπεδο δηλαδή).

Εγώ πήγα πρωί σχετικά. Διάβασα εδώ και σε άλλες πηγές στο διαδίκτυο ότι πρέπει να πας πρωί πρωί. Άλλος έλεγε 6 άλλος έλεγε 7 και πάει λέγοντας.

Ομολογώ πως είχα τεράστιο άγχος γιατί περίμενα να δω ουρές ατόμων. Αλλά δεν είχε πάρα ελάχιστο κόσμο.

Λοιπόν 8:30 ήμουν στην πύλη. Εξήγησα στον φαντάρο στην πύλη για ποιο λόγο ήρθα και αφού περίμενα λιγάκι μαζί με έναν άλλο που περίμενε για τον ίδιο λόγο, μας συνόδεψαν μέχρι το φρουραρχείο.

Εκεί περιμέναμε λίγη ώρα για να δει ένας τύπος τα χαρτιά μας. Να σημειώσω πως τα ήθελαν όλα 3 φορές τυπωμένα. Δηλαδή το χαρτί, την γνωμάτευση και φωτοτυπία της ταυτότητας μπρος και πίσω. Μετά περιμέναμε τον διοικητή να υπογράψει και φύγαμε για το ιατρείο.

ΜετάΗ λεγόμενη εξέταση ήταν απλά γελοία. Καταρχάς δεν μπήκε κανείς ποτέ στο ιατρείο. Απλά σε ένα τραπέζι αντιγραφή ο γιατρός των γνωμάτευση και εμένα μου έκανε μια ερώτηση μόνο. Πόσο καιρό έχω αυτά τα συμπτώματα.

Από εκεί και μετά ένας φαντάρος πήρε τα χαρτιά για το φρουραρχείο ώστε να τα παραδώσει στον υπεύθυνο του φρουραρχείου. Το ένα αντίγραφο το πήραμε πίσω για να το πάμε στην στρατολογία.

Γενικά περισσότερη ώρα ήταν η αναμονή πάρα η διαδικασία. Να σημειώσω επίσης ότι σε κάθε βήμα πήγαμε με συνοδεία. Δεν μας άφησαν ποτέ μόνους γιατί σίγουρα θα χανόμασταν. Το φρουραρχείο ήταν αρκετά μέσα στο στρατόπεδο και όχι κοντά στην είσοδο γιαυτό.

Έπειτα στην στρατολογία για να συμπληρώσεις κάτι χαρτιά και τώρα περιμένω email να κλείσω ραντεβού με την επιτροπή.

Υπόψιν ότι εδώ στην Κρήτη το Στρατιωτικό νοσοκομείο είναι ένα. Το ναυτικό νοσοκομείο Κρήτης στα Χανιά. Άρα όλοι κάνουν ένα μικρό ταξίδι μέχρι εκεί. Τώρα αν δεν έχεις μεταφορικό δε ξέρω τι γίνεται. Υποθέτω πως μπορεί να σε μεταφέρει ο στρατός αλλά δεν είμαι και σίγουρος.


Γενικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο για να σας αγχώνει. Η διαδικασία είναι καθαρά γραφειοκρατική.

Ελπίζω να βοήθησα τυχόν ενδιαφερόμενους και όταν περάσω από την επιτροπή θα γράψω εμπειρία στο αντίστοιχο θέμα.

Για οτιδήποτε απορίες εννοείται ρωτάτε και θα απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.
th95p
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 08, 2023 2:05 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από th95p »

Καλησπέρα,
Δικαιούται απαλλαγή κάποιος που πάσχει από την νόσο Meniere ή βγαίνει απλά άοπλος; Είναι μια νόσος που μεταξύ άλλων προκαλεί ιλίγγους διάρκειας ωρών και χρειάζεται συνεχή φαρμακευτική αγωγή.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες