Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Sugoma
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2023 5:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Sugoma »

Σωκρατης έγραψε: Παρ Μάιος 27, 2022 3:30 pm Καλησπερα geo Λοιπον, για εμενα πιο ευκολα παιρνεις απαλλαγη βγαζοντας ενα χαρτι για ψυχολογικα,[δηλαδη τωρα πηρες 2 με ιφνε, μετα να πας με τρελοχαρτο ] παρα με ιφνε. Αληθεια οσοι ηταν με τρελοχαρτα δεν του ρωταγαν τιποτα, αλλος πηρε απαλλαγη χωρις καν να εχει χαρτι και απλα ειπε οτι δεν ειναι καλα κτλ. Αν εεις ελκωδη και εισαι σε υφεση οταν πας τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο απλα οσο νομιζεις η οσο νομιζα, εγω πηγα ενω ειχα εξαρση με ηπια φαρμακευτικη αγωγη και στην επιτρποη με τρομαξαν λεγοντας μου δεν εισαι για ι5 κανονικα δεν δινουμε, και του λεει του αλλου δεν μπορω να δωσω ι5. Εκει του ειπα δεν θα μου δωσετε απαλλαγη, δεν μπορω, βγαζω αιμα, και μου λεει θα σου γραψω ι5 χαριστικα. Μου εκανε και χαρη, δηλαδη, αν δεν πιεζα με αιμα θα εμπαινα μεσα, Τρομερα παραλογο πραγματικα αλλα τι να σου πω. Για εμενα απλα Αν θες με ιφνε κρον ειναι πιο ευκολα, με ελκωδη, πηγεναι σε εναν ιδιωτη και να σου γραψει οτι εισαι σε βιολογικο παραγοντα Και δεν θα περασεις αυτα που περασα εγω. Και με εξαρση δεν θα σε αφησουν αν τους πιεσεις, με υφεση ομως δεν την γλιτωνειςΘα ασκουσα εφεση στο αποτελεσμα βεβαια αν μου ελεγαν *****, γιατι πραγματικα το θεωρησα τρομερα παραλογο, ψευτοχαρτα και ανρθωπους που ειναι μια χαρα να τους δινει ι5 ετσι απλα με ενα χαρτι επειδη τοσο οριζει το χαρτι του τρελοχαρτου, και εγω με εναν κουβα χαρτια που ταλαιπωρουμε και οντως ημουν σε εξαρση να μου λενε σου κανω και χαρη. Πραγματικα μην τους λυπασαι, αφου θελουν ψεματα, να λες ψεματα, να πας να παρεις ενα χαρτι που να λεει βιολογικο παραγοντα να τελειωνεις
Ξέρεις τι παίζει για ελκωδη σε ύφεση, αλλά με βιολογικό παράγοντα ή ανοσοκατασταλτικα?
Deus8gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2022 1:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Deus8gr »

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
Σήμερα πέρασα για πρώτη φορά από το φρουραρχείο ούτως ώστε να τρέξω και εγώ την απαλλαγή. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου καθώς πραγματικά δεν χρειάζεται να έχετε το παραμικρό άγχος

1) Άφιξη στο φρουραρχείο κατά τις 7:30 με ουρά ατόμων
2) Παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο 414 (ψυχιατρικοι λόγοι, παθολογικοί 401)
3) "Εξέταση"στο εξωτερικό ιατρείο του 414 από ψυχίατρο. Όσοι έχετε γνωμάτευση μαζί σας να ξέρετε ο γιατρός θα κάνει μία αντιγραφή της υπάρχουσας γνωμάτευσης τύπου Γειά σας, σημείωμα κατάταξης+ταυτότητα+γνωμάτευση επόμενος
4) Επιστροφή στο φρουραρχείο ούτως ώστε να γραφτεί μία προσωρινή γνωμάτευση αναγράφοντας το χρονικό διάστημα που σου δίνουν αναβολή και γιατί
5) Σε ένα κοντέινερ, σημειώνεις τα στοιχεία σου και αναμένεις την ειδοποίηση από την επιτροπή απαλλαγών εντός 7-10 ημερών

Αυτά λοιπόν. Είναι πολύ εύκολο κάποιος να πάρει απαλλαγή σήμερα, αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι είναι άνθρωποι στο φρουραρχείο και τα παιδιά ευγενέστατα και εξυπηρετικά.

Υγ: Η μόνη ταλαιπωρία είναι η αναμονή στις ουρές καθώς ξεμπερδεψα 2 παρά 20 από τις 7:30
Panagiotis96

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis96 »

Καλησπέρα παιδιά, πήγα και εγώ για την απαλλαγή μου την Δευτέρα μέσω φρουραρχειου και 414 μετά, και μπορώ να πω ήταν όλοι εξυπηρέτικοι, και ευγενικοι, αν και παίζει να ήμουν από τους 2-3 που με ρώτησε παραπάνω για την πάθηση μου ο ψυχίατρος του 414. Ξέρω τι φάρμακα παίρνω και πως, αλλά έκανε την πλάκα του άνετος, και δεν ξέρω, δεν μου άρεσε η η πλακιτσα που έκανε, η η ειρωνία... Άμα ήταν αστείο ναι, το δέχομαι, αλλά ειρωνία δεν ξέρω, το προτιμούσα όταν ήταν στο φρουραρχείο ο ψυχίατρος, ο άνθρωπος μας πέταγε έναν έναν χωρίς ερωτήσεις, καλά έκανε μεν, ο ψυχίατρος του 414, αλλά δεν μου άρεσε... Να μην πολυλογω άλλο, με έστειλαν και εμένα 401 όταν έρθει η σειρά μου για απαλλαγή, και όλα μακάρι να πάνε καλά, γιατί ακόμα το σκέφτομαι.
gpap96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2023 12:26 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από gpap96 »

Καλησπέρα σε όλους!

Η αναβολή μου τελείωσε το Δεκέμβρη και επειδή πάσχω από θέμα υγείας επικοινώνησα με το στρατολογικό γραφείο της Πάτρας, στην οποία διαμένω, για να με ενημερώσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Τους ρώτησα σχετικά με το φρουραρχείο και μου είπαν πως δέχονται μόνο άτομα που έχουν δυσκολία στη μετακίνηση. Με συμβούλεψε να πάω κατευθείαν στο κέντρο της κατάταξης (θα παρουσιαστώ Τρίπολη) και να ακολουθήσω εκεί τη διαδικασία. Πρακτικά δεν μπορώ να πάω από φρουραρχείο; Το έχουν αλλάξει το σύστημα ή απλά ήθελε να με αποθαρρύνει?
Pablo

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Pablo »

gpap96 έγραψε: Δευ Ιαν 16, 2023 1:04 pm Καλησπέρα σε όλους!

Η αναβολή μου τελείωσε το Δεκέμβρη και επειδή πάσχω από θέμα υγείας επικοινώνησα με το στρατολογικό γραφείο της Πάτρας, στην οποία διαμένω, για να με ενημερώσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Τους ρώτησα σχετικά με το φρουραρχείο και μου είπαν πως δέχονται μόνο άτομα που έχουν δυσκολία στη μετακίνηση. Με συμβούλεψε να πάω κατευθείαν στο κέντρο της κατάταξης (θα παρουσιαστώ Τρίπολη) και να ακολουθήσω εκεί τη διαδικασία. Πρακτικά δεν μπορώ να πάω από φρουραρχείο; Το έχουν αλλάξει το σύστημα ή απλά ήθελε να με αποθαρρύνει;

Φίλε μου και εμένα έτσι μου είχαν πει. Αν θέλεις δοκίμασε να πας απευθείας εκει και να δοκιμάσεις να περάσεις την διαδικασία φρουραρχείου. Και εγώ παρόμοια με εσένα μου είχαν πει πως δεν γίνεται μόνο αν έχω πρόβλημα μετακίνηση πήγα όμως εκει και στην είσοδο με εξυπηρέτησαν κανονικά.
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα! Ήταν να παρουσιαστώ 11 Μαρτίου και ακολούθησα τη διαδικασία του φρουραρχειου και εκ συνεχεία της επιτροπής του 401 και πήρα αναβολή 1 έτους. Τώρα στο συστημα φαίνεται ότι έχω αναβολή μέχρι 11 Μαρτίου 2023.
Τώρα πότε θα κληθω να παρουσιαστώ; Και η διαδικασία είναι πάλι η ίδια; Φρουραρχείο και 401;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Ιαν 17, 2023 9:52 pm Καλησπέρα! Ήταν να παρουσιαστώ 11 Μαρτίου και ακολούθησα τη διαδικασία του φρουραρχειου και εκ συνεχεία της επιτροπής του 401 και πήρα αναβολή 1 έτους. Τώρα στο συστημα φαίνεται ότι έχω αναβολή μέχρι 11 Μαρτίου 2023.
Τώρα πότε θα κληθω να παρουσιαστώ; Και η διαδικασία είναι πάλι η ίδια; Φρουραρχείο και 401;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Οταν τελειωσει η αναβολη σε καλουν με την επομενη ΕΣΣΟ. Η διαδικασια ειναι η ιδια αυτη που ακολουθησες και περσι.
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Καλησπέρα σας!

Έληξε και εμένα η αναβολή μου 31-12-22 (για σπουδες) και παρουσιαζομαι Μάιο (άγνωστο το που).

Πάσχω από σπάνιο αιματολογικο νόσημα (ιδιοπαθης θρομβοκυτταραιμια) που ανήκει στα Μυελουπερπλαστικα νοσήματα αριθμός 72 στο γνωστό ΦΕΚ του 2014. Δεν αναφαιρεται τίποτα για αναβολή και σωματική ικανότητα δίνει μόνο Ι5 (δεν λεει κατι για Ι4 σε ηπιες μορφες κλπ).

Η ερώτηση μου είναι αν θα πάρω Ι5 ή υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι4 λογω του οτι δεν παιρνω ακομη θεραπεία. Λόγω οικονομικών προβλημάτων και εφόσον έχω πρόβλημα υγείας δεν θα ήθελα να υπηρετήσω.

Έχει περάσει κάποιος από επιτροπή με αιματολογικο νόσημα να μου πει πως είναι και τι εξετάζουν;
Στην στρατολογια μου είπαν να πάω μέσω φρουραρχειου.

Το άγχος μου είναι έντονο γιατί σε περίπτωση που δεν πάρω αναβολή / απαλλαγή θα χάσω τη δουλειά μου και όχι μόνο. Εννοείται ότι η ιδιωτική αιματολογος που με παρακολουθεί είναι πρόθυμη να μου δώσει αναλυτικό χαρτί για το στρατό.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το τεράστιο κείμενο!
rigo0sotirhs

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rigo0sotirhs »

Κάνε εξετάσεις οι οποίες να αποδεικνύουν το νόσημα και διάγνωση του ιατρού σου με ανάλογη ειδικότητα. Πάρε τα χαρτιά μαζί σου και το σημείωμα κατάταξη και θα πάνε όλα καλά.
rigo0sotirhs

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rigo0sotirhs »

Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλα ειναι σημαντικό.
Όταν εκδοθεί το σημείωμα κατάταξης και μόνο τότε έχετε δικαίωμα να παρουσιαστείτε στο Φρουραρχείο που ανήκετε εντός 5 ημερών απο την ημερομηνία κατάταξης + την ημερομηνία κατάταξης. Πρέπει να έχετε μαζί σας την αστυνομική σας ταυτότητα, το σημείωμα κατάταξης, πρόσφατη γνωμάτευση ιατρού (εντός τριμήνου), λοιπά ιατρικά έγγραφα που να υποστηρίζουν την πάθηση και αν είναι δυνατόν πρόσφατες εξετάσεις με τα αποτελέσματα. Όλα πρέπει να είναι εκτυπωμένα και να γνωρίζετε ότι δεν θα τα καταθέσετε (δεν θα τα πάρετε πίσω) (δεν πρέπει να δώσετε πρωτότυπα). Οπλιστείτε με υπομονή και γνώση επί του προβλήματος σας και όλα θα πάνε καλά.

χωρίς τα παραπάνω θα ταλιπωρηθείτε.
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

rigo0sotirhs έγραψε: Παρ Ιαν 27, 2023 9:56 pm Κάνε εξετάσεις οι οποίες να αποδεικνύουν το νόσημα και διάγνωση του ιατρού σου με ανάλογη ειδικότητα. Πάρε τα χαρτιά μαζί σου και το σημείωμα κατάταξη και θα πάνε όλα καλά.
Σε ευχαριστώ πολύ!
thanos34
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από thanos34 »

Καλημέρα παιδια
Φέτος τον Μάρτιο περιμένω το χαρτί για να κάνω την διαδικασία για τελευταία φορά.
Την πρώτη αναβολή την είχα πάρει ενώ ήμουν μέσα στον στρατό, μετά απο ένα μήνα καθώς μου προέκυψαν διάφορα ψυχολογικά προβλήματα που δεν υπήρχαν άγχους και κρίσεων πανικού. Πέρσι πήρα την δεύτερη σχετικά εύκολα. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή η τρίτη που είναι και η απαλλαγή είναι η πιο κρίσιμη, υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να γνωρίζω; Υπάρχει περίπτωση να μη μου δωθεί.
Παίρνω κανονικά αγωγή φαρμακευτική και παρακολουθούμαι απο γιατρό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
251

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από 251 »

thanos34 έγραψε: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:31 pm Καλημέρα παιδια
Φέτος τον Μάρτιο περιμένω το χαρτί για να κάνω την διαδικασία για τελευταία φορά.
Την πρώτη αναβολή την είχα πάρει ενώ ήμουν μέσα στον στρατό, μετά απο ένα μήνα καθώς μου προέκυψαν διάφορα ψυχολογικά προβλήματα που δεν υπήρχαν άγχους και κρίσεων πανικού. Πέρσι πήρα την δεύτερη σχετικά εύκολα. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή η τρίτη που είναι και η απαλλαγή είναι η πιο κρίσιμη, υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να γνωρίζω; Υπάρχει περίπτωση να μη μου δωθεί.
Παίρνω κανονικά αγωγή φαρμακευτική και παρακολουθούμαι απο γιατρό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν υπάρχει περίπτωση με προσπάθεια 1 μήνα θητεία, παρακολούθηση και φαρμακευτική αγωγή να υπηρετήσεις. Το χειρότερο που μπορεί να γίνει αν για οποιοδήποτε λόγο δεν σου δώσουν απαλλαγή από φρουραρχείο, είναι να πας να την πάρεις από το στρατόπεδο, όπου θα στην δώσουν άμεσα (και βασικά αυτό θα πρότεινα για τις απαλλαγές).
rigo0sotirhs

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rigo0sotirhs »

Υπομονή κατά την παρουσίαση στο Φρουραρχείο ολα τα χαρτια μαζί σου και δεν θα υπαρξει κανένα πρόβλημα. Περίμενε πριν να πας να βγει το σημειωμα καταταξης.
Pm47
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2023 5:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Pm47 »

Καλησπέρα στο φόρουμ,
ευτυχώς που σας βρήκα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Λοιπόν το 2017 έκοψα την αναβολή σπουδών (ήταν μέχρι 2023) και κατατάχθηκα τον Μάρτιο του 2017 και υπηρέτησα 1 μήνα κέντρο και 2 μήνες στην Προεδρική Φρουρά. Δεν άντεχα άλλο και ζήτησα αναβολή. Μου δώσαν αναβολή, ενός έτους με γνωμάτευση "Κρίσεις αγχώδους διαταραχής". Μετά από ένα χρόνο με ξανακάλεσαν να παρουσιαστώ, αλλά δεν ήθελα να πάω. Μίλησα με την στρατολογία τότε και μου είπαν πως μπορώ να ξαναπάρω την αρχική αναβολή σπουδών μέχρι το 2023, αλλά όταν θα παρουσιαστώ πρέπει να έχω πάρει το πτυχίο αλλιώς θα υπήρχε πρόστιμο.
Και ερχόμαστε στο σήμερα, τελείωσα με την σχολή πριν μια βδομάδα και έκανα αίτηση για το πτυχίο. Η αναβολή μου λήγει Δεκέμβριο του 2023, αλλά πέραν του ότι δεν θέλω να πάω. Πλέον είμαι Παχύσαρκος με ΔΜΣ 51.8 (1,95 ύψος 197 κιλά). Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση; Θα μου δώσουν πάλι αναβολή ή θα περάσω επιτροπή απαλλαγών;
Ειλικρινά θέλω να ξεμπερδεύω με την φάση του στρατού, με κηνυγάει τόσα χρόνια και μου δημιουργεί συνεχώς άγχος.
Είναι καλύτερα να πάω σε ψυχολόγο να μου γράψει γνωμάτευση ή να πάω με το παθολογικό κριτήριο της παχυσαρκίας;
Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης