Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
syndra

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από syndra »

Καλησπέρα σε όλους,

ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό και παρουσιάζομαι 13 Μαρτίου στον Έβρο. Σκέφτομαι να πάρω αναβολή από το φρουραρχείο για ψυχολογικούς λόγους. Από όταν σε καλέσει η επιτροπή απαλλαγών γνωρίζεται μέσα σε τι χρονικό διάστημα μπορεί να πάει; Αν για οποιονδήποτε λόγω δε μπορεί κάποιος να πάει, μπορεί να κάνει κάτι (πχ να πάρει κάποιο χαρτί γιατρού/νοσοκομείου από το εξωτερικό) ;
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Καλημέρα, μιας και είμαι κανουριος δεν είμαι σίγουρος για το πως λειτουργεί καλύτερα η επικοινωνία στο φόρουμ, έκανα ένα τοπικ για το θέμα μου, το κάνω και μια επικόλληση εδψ μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάποιος

μου βγήκε το δελτίο κατάταξης, για 15 Μαρτίου Μυτιλήνη.
το ερώτημα μου και παρακαλώ για τις απαντήσεις σας, είναι αν δικαιούμαι απαλλαγη, καθώς πριν 3μιση χρόνια έκανα ορχεοκτομη λόγω κακοηθους όγκου στον ορχη, και ακολούθησα και χημειοθεραπεια. Επισης αν μπορείτε να με διευκολύνετε με την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί.
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
vector
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2023 9:40 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από vector »

syndra έγραψε: Παρ Φεβ 24, 2023 2:18 am Καλησπέρα σε όλους,

ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό και παρουσιάζομαι 13 Μαρτίου στον Έβρο. Σκέφτομαι να πάρω αναβολή από το φρουραρχείο για ψυχολογικούς λόγους. Από όταν σε καλέσει η επιτροπή απαλλαγών γνωρίζεται μέσα σε τι χρονικό διάστημα μπορεί να πάει; Αν για οποιονδήποτε λόγω δε μπορεί κάποιος να πάει, μπορεί να κάνει κάτι (πχ να πάρει κάποιο χαρτί γιατρού/νοσοκομείου από το εξωτερικό) ;
Στο χαρτί γράφει 5 μέρες, πήρα τηλέφωνο στη Στρατολογική Υπηρεσία Αττικής, μου είπαν μέχρι 10 εργάσιμες πριν.
georgepapage

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από georgepapage »

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και ξέρει ποια είναι η διαδικασία για την αναβολή μέσω φρουραρχείου.

Παρουσιάζομαι στις 14/3/2023 οπότε θα πρέπει στις 7/3/2023 να πάω στο φρουραρχείο με τη γνωμάτευση του ψυχιάτρου που με παρακολουθεί και να ξεκινήσω τη διαδικασία;

Η διαδικασία μένει μόνο εντός του φρουραρχείου ή θα χρειαστεί να πάω και στο 401 για γνωμάτευση δικού τους γιατρού; Και μετά να επιστρέψω πάλι για να τους δώσω τη γνωμάτευση του 401;

Ο γιατρός που με παρακολουθεί (ψυχίατρος) ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά πλέον συνταξιοδοτήθηκε και είναι ιδιώτης. Θα έχω πιστεύετε κάποιο πρόβλημα με αυτό; Μου χορηγεί εδώ και έξη μήνες χάπια για την πάθηση μου απλά η γνωμάτευση τώρα δεν θα είναι από το δημόσιο.

Ευχαριστώ πολύ! Έαν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία πρόσφατα και γνωρίζει πως είναι τώρα θα ήταν πολυ χρήσιμη η βοήθεια του!
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση.
Παρουσιάζομαι στις 16/03 Πέμπτη, μπορώ να πάω στο φρούραρχειο για αναβολή Δευτέρα στις 13/03 ή είναι πολύ αργά;
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Το φρουραρχειο πλέον δέχεται 10 εργάσιμες νωρίτερα αντί για 5 που ήταν ως τώρα.
Γράφω εδώ την σημερινή μου εμπειρία για να βοηθήσω "παθολογικους" και "ψυχολογικούς"
Στις 7:30 μπήκαμε μέσα περίπου 15 άτομα. Δύο τρεις είμασταν για παθολογικο και πήγαμε απευθείας 401 για εξέταση. Αυτοί που ήταν για ψυχολογικο πήγαν κάτω από ένα κιόσκι που αν κατάλαβα καλά υπήρχε ψυχίατρος (για να μην πάνε 414). Εγώ επέστρεψα τη γνωμάτευση του αιματολογου που με εξέτασε πολύ τυπικά και γρήγορα και μου έδωσε απευθείας απαλλαγη (όπως ορίζει το ΦΕΚ το οποίο τηρείται κατά γράμμα) και μετά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για την στρατολογια και έφυγα. Σε 10 ημέρες θα έρθει παραπεμπτικο για να παω στην επιτροπή απαλλαγων να επικυρώσει την αποφαση του γιατρού. Όλη η διαδικασία πολύ γρήγορη και όλοι όσοι μίλησα ήταν ευγενεστατοι. Στις 11 ήμουν σπίτι μου. Όσοι έχετε πραγματικό πρόβλημα μην φοβάστε τίποτα (όχι ότι οι άλλοι θα πρεπει να φοβαστε κάτι). Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι τυπική και γρήγορη. Κανείς δεν ρωτάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα όποιον το έχει ανάγκη.
Καλή τύχη σε όλους!
vector
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2023 9:40 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από vector »

Chris58 έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 1:18 pm Το φρουραρχειο πλέον δέχεται 10 εργάσιμες νωρίτερα αντί για 5 που ήταν ως τώρα.
Γράφω εδώ την σημερινή μου εμπειρία για να βοηθήσω "παθολογικους" και "ψυχολογικούς"
Στις 7:30 μπήκαμε μέσα περίπου 15 άτομα. Δύο τρεις είμασταν για παθολογικο και πήγαμε απευθείας 401 για εξέταση. Αυτοί που ήταν για ψυχολογικο πήγαν κάτω από ένα κιόσκι που αν κατάλαβα καλά υπήρχε ψυχίατρος (για να μην πάνε 414). Εγώ επέστρεψα τη γνωμάτευση του αιματολογου που με εξέτασε πολύ τυπικά και γρήγορα και μου έδωσε απευθείας απαλλαγη (όπως ορίζει το ΦΕΚ το οποίο τηρείται κατά γράμμα) και μετά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για την στρατολογια και έφυγα. Σε 10 ημέρες θα έρθει παραπεμπτικο για να παω στην επιτροπή απαλλαγων να επικυρώσει την αποφαση του γιατρού. Όλη η διαδικασία πολύ γρήγορη και όλοι όσοι μίλησα ήταν ευγενεστατοι. Στις 11 ήμουν σπίτι μου. Όσοι έχετε πραγματικό πρόβλημα μην φοβάστε τίποτα (όχι ότι οι άλλοι θα πρεπει να φοβαστε κάτι). Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι τυπική και γρήγορη. Κανείς δεν ρωτάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα όποιον το έχει ανάγκη.
Καλή τύχη σε όλους!
Επομένως μετά από 10 μέρες που θα έρθει αυτό το παραπεμπτικό εσύ τί πρέπει να κάνεις;
Θα πρέπει να ξαναπάς 401;
Γνωρίζεις αν γίνεται να πάει κάποιος άλλος για εμένα - με εξουσιοδώτηση - από τη στιγμή που εγώ θα έχω ήδη εξεταστεί?
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Παιδιά μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα μου παρακαλώ;
Διότι στις 9/03 έρχομαι απ' εξωτερικό,10 πάω στρατιωτικό ψυχίατρο και το νεώτερο που μπορώ να πάω φρούραρχειο είναι 13 Δευτέρα και Πέμπτη 16 παρουσιάζομαι. Εφόσον πάω 13 θα με δεχτούν;
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Παιδιά μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα μου παρακαλώ;
Διότι στις 9/03 έρχομαι απ' εξωτερικό,10 πάω στρατιωτικό ψυχίατρο και το νεώτερο που μπορώ να πάω φρούραρχειο είναι 13 Δευτέρα και Πέμπτη 16 παρουσιάζομαι. Εφόσον πάω 13 θα με δεχτούν;
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

vector έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 5:17 pm
Chris58 έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 1:18 pm Το φρουραρχειο πλέον δέχεται 10 εργάσιμες νωρίτερα αντί για 5 που ήταν ως τώρα.
Γράφω εδώ την σημερινή μου εμπειρία για να βοηθήσω "παθολογικους" και "ψυχολογικούς"
Στις 7:30 μπήκαμε μέσα περίπου 15 άτομα. Δύο τρεις είμασταν για παθολογικο και πήγαμε απευθείας 401 για εξέταση. Αυτοί που ήταν για ψυχολογικο πήγαν κάτω από ένα κιόσκι που αν κατάλαβα καλά υπήρχε ψυχίατρος (για να μην πάνε 414). Εγώ επέστρεψα τη γνωμάτευση του αιματολογου που με εξέτασε πολύ τυπικά και γρήγορα και μου έδωσε απευθείας απαλλαγη (όπως ορίζει το ΦΕΚ το οποίο τηρείται κατά γράμμα) και μετά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για την στρατολογια και έφυγα. Σε 10 ημέρες θα έρθει παραπεμπτικο για να παω στην επιτροπή απαλλαγων να επικυρώσει την αποφαση του γιατρού. Όλη η διαδικασία πολύ γρήγορη και όλοι όσοι μίλησα ήταν ευγενεστατοι. Στις 11 ήμουν σπίτι μου. Όσοι έχετε πραγματικό πρόβλημα μην φοβάστε τίποτα (όχι ότι οι άλλοι θα πρεπει να φοβαστε κάτι). Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι τυπική και γρήγορη. Κανείς δεν ρωτάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα όποιον το έχει ανάγκη.
Καλή τύχη σε όλους!
Επομένως μετά από 10 μέρες που θα έρθει αυτό το παραπεμπτικό εσύ τί πρέπει να κάνεις;
Θα πρέπει να ξαναπάς 401;
Γνωρίζεις αν γίνεται να πάει κάποιος άλλος για εμένα - με εξουσιοδώτηση - από τη στιγμή που εγώ θα έχω ήδη εξεταστεί;
Ξανά στο 401 που βρίσκεται η επιτροπή απαλλαγών για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Από ότι λένε εδώ στο φόρουμ είναι τυπικό το θέμα της επιτροπής και απλά επικυρώνει ότι προτείνει ο γιατρός. Ίσως να κάνουν και κάποιες ερωτήσεις. Δεν ξέρω αν μπορεί να πάει άλλος αντί για σένα αλλά σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν αν πάρεις τηλέφωνο στην στρατολογια. Εμένα με βοήθησαν πολύ όσες φορές τους πήρα.
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Panagiotis9595 έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 6:11 pm Παιδιά μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα μου παρακαλώ;
Διότι στις 9/03 έρχομαι απ' εξωτερικό,10 πάω στρατιωτικό ψυχίατρο και το νεώτερο που μπορώ να πάω φρούραρχειο είναι 13 Δευτέρα και Πέμπτη 16 παρουσιάζομαι. Εφόσον πάω 13 θα με δεχτούν;
Θα σε δεχτουν. Στο φρουραρχειο μπορείς να πας ακόμα και την ημέρα που παρουσιαζεσαι. Από 10 εργάσιμες πριν μέχρι και την ημέρα που παρουσιαζεσαι. Το έχουν αναφαιρει πολλοί σε προηγούμενα σχόλια εδώ στο φόρουμ. Πάρε και ένα τηλέφωνο στη στρατολογια ή στο φρουραρχειο να στο επιβεβαιωσουν.
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Αδέρφια σος για να ξέρω αν είναι να πρπετπομαζομαι
με χειρουργείο πριν 4 χρονια για κακοήθεια στον αριστερό ορχη και αφαίρεση του, παίρνω απαλλακτικο ;
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Είναι σίγουρο αυτό φίλε μου ;
στο φάκελο για τη σωματική ικανότητα λέει για Ι4/Ι5
έχει πραγματοποιηθεί και χημειοθεραπεια
και δεν έχει κλείσει καν η 5ετια που λένε ότι πρέπει να παρακολουθουμαι στενά
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Chris58 έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 1:18 pm Το φρουραρχειο πλέον δέχεται 10 εργάσιμες νωρίτερα αντί για 5 που ήταν ως τώρα.
Γράφω εδώ την σημερινή μου εμπειρία για να βοηθήσω "παθολογικους" και "ψυχολογικούς"
Στις 7:30 μπήκαμε μέσα περίπου 15 άτομα. Δύο τρεις είμασταν για παθολογικο και πήγαμε απευθείας 401 για εξέταση. Αυτοί που ήταν για ψυχολογικο πήγαν κάτω από ένα κιόσκι που αν κατάλαβα καλά υπήρχε ψυχίατρος (για να μην πάνε 414). Εγώ επέστρεψα τη γνωμάτευση του αιματολογου που με εξέτασε πολύ τυπικά και γρήγορα και μου έδωσε απευθείας απαλλαγη (όπως ορίζει το ΦΕΚ το οποίο τηρείται κατά γράμμα) και μετά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για την στρατολογια και έφυγα. Σε 10 ημέρες θα έρθει παραπεμπτικο για να παω στην επιτροπή απαλλαγων να επικυρώσει την αποφαση του γιατρού. Όλη η διαδικασία πολύ γρήγορη και όλοι όσοι μίλησα ήταν ευγενεστατοι. Στις 11 ήμουν σπίτι μου. Όσοι έχετε πραγματικό πρόβλημα μην φοβάστε τίποτα (όχι ότι οι άλλοι θα πρεπει να φοβαστε κάτι). Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι τυπική και γρήγορη. Κανείς δεν ρωτάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα όποιον το έχει ανάγκη.
Καλή τύχη σε όλους!
Εκανα κι γω την διαδικασια φιλε μου χθες την ιδια μερα για ψυχιατρικους. Οποτε απο οτι λες η διαδικασια για μας τελειωσε εκει κι περιμενουμε την ειδοποιηση; Γιατι μας εδωσαν ενα χαρτι στο τελος που εγραφε οτι εντος 10 ημερων θα ερθει παραπεμπτικο για νεα εξεταση πραγμα που μου εκανε εντυπωση γτ μας εξετασε (και καλα) η γιατρος εκει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες