Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

Chris58 έγραψε: Κυρ Μαρ 12, 2023 1:27 pm Πήγα στην επιτροπή την Παρασκευή. Είναι 3 λεπτά υπόθεση. Με ρωτήσανε τι έχω και αν παίρνω θεραπεία. Και μετά μου είπαν μπες σε ένα μήνα να δεις την απόφαση. Τους ρώτησα αν θα απαλλαχτω όπως μου είπε ο γιατρός στο 401 και μου είπαν θα εξεταστεί και μάλλον ναι. Γενικά λίγο αδιάφοροι και ψυχροί ήταν. Απλά μάζευαν τα χαρτιά, σημείωσαν κάτι από πίσω και γειά σας, ο επόμενος. Δεν θέλει ραντεβού πάτε έτσι. Πήγα 10 και έφυγα σε 3 λεπτά. Εγώ παρόλο που έχω πραγματικό πρόβλημα και είναι για απαλλαγή ψιλοφοβηθηκα αλλά άδικα νομίζω. Περιμένω τώρα την αποφαση. Βγαίνει πιο νωρίς από μήνα από ότι ακούω.

Αδερφέ καλησπέρα. Πήρες το αποτέλεσμα ; Αν ναι πήρες απαλλαγη ; Επίσης σε πόσες μέρες σου ήρθε από την ημερα που πηγες 401;

Εγώ πήγα σήμερα
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Πήγα σήμερα στο 251 νοσοκομείο αεροπορίας με το παραπεμπτικο που μου έστειλαν με μέιλ, τη γνωμάτευση, και την ταυτότητα. Τα χαρτιά μου δεν τα κοίταξε κανένας.

Έφτασα περίπου μια ώρα και κάτι νωρίτερα από την ώρα που μου είχαν πει να πάω (12:00) και περίμενα (κάπου τέταρτο με εικοσάλεπτο) δίπλα από την πύλη κάποιον να έρθει να μας οδηγήσει στην Ανωτατη Επιτροπή.

Εκεί μας άφησαν σε ένα γκισέ να δώσουμε τη ταυτότητα μας. Με ενημέρωσαν ότι θα ξεκινήσουμε κάπου στη 13:00 και ότι έχει κυλικείο πάνω στον πρώτο όροφο. Έφαγα ένα μπαγιάτικο σάντουιτς γαλοπούλα με λίγες γουλιτσες νεράκι σιγουλια-σιγουλια, και κατά τις 12:30 άρχισαν να φωνάζουν μέσω μεγαφώνου κάθε παιδί που είχε έρθει για αναβολή. Ήμουν ο μόνος που είχα πάει χωρίς συνοδό και ένιωθα λίγο μοναχούτσικο, αλλά περίπου 12:35 με κάλεσαν και εμένα.

Μπήκα στην αίθουσα που ήταν η επιτροπή (τρία άτομα). Ούτε καρέκλα δεν είχε να κάτσεις. Δεν είδαν ούτε εκεί τίποτα. Μόνο με ρώτησαν το όνομα μου, τι έχω, αν παίρνω φάρμακα, και αν έχω παρει ξανά αναβολή. Μετά μου ανακοίνωσαν ότι θα πάρω ένα χρόνο αναβολή. Λένε σε δύο εργάσιμες θα στείλουν την απόφαση στην στρατολογία. Χαρτί δεν έδωσαν σαν αποδεικτικό. Όλο αυτό δεν ήταν ούτε είκοσι δευτερόλεπτα συνολικά.
GERNick111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2023 7:22 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από GERNick111 »

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι για Απαλλαγή φέτος με την Δ' ΕΣΣΟ. Θυμάμαι ότι οι ΕΣΣΟ λένε δύο ημερμηνίες. Μία για κατάταξη από αναβολή κα μία για κανονική κατάταξη. Ξέρω ότι μπορείς να πας φρουραρχείο 5 μέρες πριν. Εμείς που είμαστε από αναβολή θα μπορούμε να πάμε 5 μέρες πριν την μέρα κατάταξης των από αναβολή ή 5 μέρες πριν την κανονική κατάταξη; Ευχαριστώ
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitris900 »

GERNick111 έγραψε: Πέμ Ιουν 08, 2023 12:09 am Καλησπέρα παιδιά. Είμαι για Απαλλαγή φέτος με την Δ' ΕΣΣΟ. Θυμάμαι ότι οι ΕΣΣΟ λένε δύο ημερμηνίες. Μία για κατάταξη από αναβολή κα μία για κανονική κατάταξη. Ξέρω ότι μπορείς να πας φρουραρχείο 5 μέρες πριν. Εμείς που είμαστε από αναβολή θα μπορούμε να πάμε 5 μέρες πριν την μέρα κατάταξης των από αναβολή ή 5 μέρες πριν την κανονική κατάταξη; Ευχαριστώ
Έως και 10 εργάσιμες μέρες (έχει αυξηθεί το όριο, βλ. Προηγούμενα ποστ) πριν από την ημέρα που θα λέει το σημείωμα κατάταξής σου.
Markos94

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Markos94 »

Καλημέρα, μου ήρθε πριν μερικές ημέρες email για να πάω στην επιτροπή απαλλαγών. Το email γράφει να πάω μέχρι 19 Ιουνίου, θέλω να ρωτήσω μπορώ να πάω και την τελευταία μέρα δηλαδή 19 Ιουνίου;
GERNick111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2023 7:22 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από GERNick111 »

Dimitris900 έγραψε: Πέμ Ιουν 08, 2023 10:17 am
GERNick111 έγραψε: Πέμ Ιουν 08, 2023 12:09 am Καλησπέρα παιδιά. Είμαι για Απαλλαγή φέτος με την Δ' ΕΣΣΟ. Θυμάμαι ότι οι ΕΣΣΟ λένε δύο ημερμηνίες. Μία για κατάταξη από αναβολή κα μία για κανονική κατάταξη. Ξέρω ότι μπορείς να πας φρουραρχείο 5 μέρες πριν. Εμείς που είμαστε από αναβολή θα μπορούμε να πάμε 5 μέρες πριν την μέρα κατάταξης των από αναβολή ή 5 μέρες πριν την κανονική κατάταξη; Ευχαριστώ
Έως και 10 εργάσιμες μέρες (έχει αυξηθεί το όριο, βλ. Προηγούμενα ποστ) πριν από την ημέρα που θα λέει το σημείωμα κατάταξής σου.
Ευχαριστώ Δημήτρη. Δηλαδή μπορώ να πάω από και μία μέρα πριν την κατάταξη;
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Vego1234 έγραψε: Παρ Μάιος 26, 2023 4:04 am
Chris58 έγραψε: Κυρ Μαρ 12, 2023 1:27 pm Πήγα στην επιτροπή την Παρασκευή. Είναι 3 λεπτά υπόθεση. Με ρωτήσανε τι έχω και αν παίρνω θεραπεία. Και μετά μου είπαν μπες σε ένα μήνα να δεις την απόφαση. Τους ρώτησα αν θα απαλλαχτω όπως μου είπε ο γιατρός στο 401 και μου είπαν θα εξεταστεί και μάλλον ναι. Γενικά λίγο αδιάφοροι και ψυχροί ήταν. Απλά μάζευαν τα χαρτιά, σημείωσαν κάτι από πίσω και γειά σας, ο επόμενος. Δεν θέλει ραντεβού πάτε έτσι. Πήγα 10 και έφυγα σε 3 λεπτά. Εγώ παρόλο που έχω πραγματικό πρόβλημα και είναι για απαλλαγή ψιλοφοβηθηκα αλλά άδικα νομίζω. Περιμένω τώρα την αποφαση. Βγαίνει πιο νωρίς από μήνα από ότι ακούω.

Αδερφέ καλησπέρα. Πήρες το αποτέλεσμα ; Αν ναι πήρες απαλλαγη ; Επίσης σε πόσες μέρες σου ήρθε από την ημερα που πηγες 401;

Εγώ πήγα σήμερα
Καλησπέρα! Η απαλλαγη μου βγήκε περίπου 10 μέρες μετά την επιτροπή. Το είδα στο stratologia.gr. Πήρα και πιστοποιητικο από την στρατολογια που βγήκε την επόμενη της αίτησης που έκανα. Όλα καλά!
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Σήμερα ανέβηκε η απόφαση για την ετήσια αναβολή μου στο σάιτ της στρατολογίας. Ψιλοάργησε αλλά τελικά η διαδικασία έχει περισσότερη αναμονή παρά τρέξιμο.

Καλή τύχη στους επόμενους.
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από vangelis »

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω ένα ορθοπεδικό πρόβλημα και έχω πρόσφατη μαγνητική από ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο. Θα χρειαστεί να υποβληθώ στην ίδια εξέταση και σε στρατιωτικό νοσοκομείο;
Andreas401
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2023 1:23 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Andreas401 »

Γεια χαρά σε όλους, έχω πάρει ήδη 2 αναβολές και μπαίνω στη stratologia.gr και μου λέει ότι είναι να παρουσιαστώ τον Ιούλιο απλά ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί η ημερομηνία και η ώρα. Η διαδικασία απ' όσο έχω καταλάβει είναι όπως και οι προηγούμενες περίπου; Πάω στο φρουραρχείο μέσα στις 10 προηγούμενες εργάσιμες και κάνουμε την ίδια διαδικασία από σκηνή σε σκηνή; Και στην συνέχεια μέσα στον επόμενο μήνα πρέπει να παρουσιαστώ στο 401 όπου θα πάρω την οριστική απαλλαγή; Έχει κάποιο έξτρα βήμα; Κάποιο παραπάνω χαρτί που χρειάζομαι; Και τέλος τι σε ρωτάνε μέσα, πιέζουν πολύ; Αν μπορέσει κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματα γιατί ενώ την δεύτερη φορά δεν είχα το παραμικρό άγχος, τώρα για κάποιο λόγο έχω περισσότερο από την πρώτη φορά.(Είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί ξανά άμα πάω αρκετά πίσω αλλά όποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!)
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Andreas401 έγραψε: Τετ Ιουν 14, 2023 1:39 am Γεια χαρά σε όλους, έχω πάρει ήδη 2 αναβολές και μπαίνω στη stratologia.gr και μου λέει ότι είναι να παρουσιαστώ τον Ιούλιο απλά ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί η ημερομηνία και η ώρα. Η διαδικασία απ' όσο έχω καταλάβει είναι όπως και οι προηγούμενες περίπου; Πάω στο φρουραρχείο μέσα στις 10 προηγούμενες εργάσιμες και κάνουμε την ίδια διαδικασία από σκηνή σε σκηνή; Και στην συνέχεια μέσα στον επόμενο μήνα πρέπει να παρουσιαστώ στο 401 όπου θα πάρω την οριστική απαλλαγή; Έχει κάποιο έξτρα βήμα; Κάποιο παραπάνω χαρτί που χρειάζομαι; Και τέλος τι σε ρωτάνε μέσα, πιέζουν πολύ; Αν μπορέσει κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματα γιατί ενώ την δεύτερη φορά δεν είχα το παραμικρό άγχος, τώρα για κάποιο λόγο έχω περισσότερο από την πρώτη φορά.(Είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί ξανά άμα πάω αρκετά πίσω αλλά όποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!)
H διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αρκεί φυσικά η γνωμάτευση που θα προσκομίσεις να είναι πρόσφατη. Επίσης, επειδή οι απαλλαγή είναι πιο δύσκολη υπόθεση από την αναβολή (με την έννοια ότι είναι μεγαλύτερη ευθύνη γι αυτούς), πρέπει οπωσδήποτε το χαρτί σου να αναγράφει τι αγωγή παίρνεις και ότι η κατάστασή σου δεν προβλέπεται να βελτιωθεί άμεσα (αντιθέτως, ότι θα χειροτερέψει σε κλειστά πλαίσια) και πως δεν έχεις καλή λειτουργικότητα και συμμόρφωση στην αγωγή. Αυτή είναι η τυπική προϋπόθεση που διαφοροποιεί το Ι5 από το Ι4-Ι3-?2. Από κει και πέρα, αν πας μέσω Φρουραχείου/νοσοκομείου, ενδέχεται να πέσεις σε περίεργους τύπους (δεν είχα τέτοια εμπειρία προσωπικά, αλλά αρκετοί εδώ μέσα μεταφέρουν τέτοιες εμπειρίες). Αν όμως πας μέσω Στρατοπέδου (ακριβώς την ημέρα που παρουσιάζεσαι, όχι πριν 10 εργάσιμες, κι έχοντας μαζί σου τη γνωμάτευση ΚΑΙ 3-4 φωτογραφίες προσώπου), θα την πάρεις αυθημερόν --έχουν μέσα επιτροπή απαλαλγών-- και χωρίς καψόνια. Επιλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά πήρα τις ετήσιες αναβολές μέσω Φρουραρχείου αλλά τώρα για την απαλλαγή θα πάω μέσω Στρατοπέδου (επίσης τον Ιούλιο). Διάβασε το αντίστοιχο thread στο φόρουμ και θα δεις πως όλοι λένε πόσο πιο εύκολη είναι η αντιμετώπιση εκεί.(Δεν χρειάζεσαι φωτογραφίες για τη διαδικασία μέσω Φρουραρχείου).
Andreas401
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2023 1:23 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Andreas401 »

Dimitris900 έγραψε: Τετ Ιουν 14, 2023 11:50 am
Andreas401 έγραψε: Τετ Ιουν 14, 2023 1:39 am Γεια χαρά σε όλους, έχω πάρει ήδη 2 αναβολές και μπαίνω στη stratologia.gr και μου λέει ότι είναι να παρουσιαστώ τον Ιούλιο απλά ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί η ημερομηνία και η ώρα. Η διαδικασία απ' όσο έχω καταλάβει είναι όπως και οι προηγούμενες περίπου; Πάω στο φρουραρχείο μέσα στις 10 προηγούμενες εργάσιμες και κάνουμε την ίδια διαδικασία από σκηνή σε σκηνή; Και στην συνέχεια μέσα στον επόμενο μήνα πρέπει να παρουσιαστώ στο 401 όπου θα πάρω την οριστική απαλλαγή; Έχει κάποιο έξτρα βήμα; Κάποιο παραπάνω χαρτί που χρειάζομαι; Και τέλος τι σε ρωτάνε μέσα, πιέζουν πολύ; Αν μπορέσει κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματα γιατί ενώ την δεύτερη φορά δεν είχα το παραμικρό άγχος, τώρα για κάποιο λόγο έχω περισσότερο από την πρώτη φορά.(Είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί ξανά άμα πάω αρκετά πίσω αλλά όποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!)
H διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αρκεί φυσικά η γνωμάτευση που θα προσκομίσεις να είναι πρόσφατη. Επίσης, επειδή οι απαλλαγή είναι πιο δύσκολη υπόθεση από την αναβολή (με την έννοια ότι είναι μεγαλύτερη ευθύνη γι αυτούς), πρέπει οπωσδήποτε το χαρτί σου να αναγράφει τι αγωγή παίρνεις και ότι η κατάστασή σου δεν προβλέπεται να βελτιωθεί άμεσα (αντιθέτως, ότι θα χειροτερέψει σε κλειστά πλαίσια) και πως δεν έχεις καλή λειτουργικότητα και συμμόρφωση στην αγωγή. Αυτή είναι η τυπική προϋπόθεση που διαφοροποιεί το Ι5 από το Ι4-Ι3-?2. Από κει και πέρα, αν πας μέσω Φρουραχείου/νοσοκομείου, ενδέχεται να πέσεις σε περίεργους τύπους (δεν είχα τέτοια εμπειρία προσωπικά, αλλά αρκετοί εδώ μέσα μεταφέρουν τέτοιες εμπειρίες). Αν όμως πας μέσω Στρατοπέδου (ακριβώς την ημέρα που παρουσιάζεσαι, όχι πριν 10 εργάσιμες, κι έχοντας μαζί σου τη γνωμάτευση ΚΑΙ 3-4 φωτογραφίες προσώπου), θα την πάρεις αυθημερόν --έχουν μέσα επιτροπή απαλαλγών-- και χωρίς καψόνια. Επιλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά πήρα τις ετήσιες αναβολές μέσω Φρουραρχείου αλλά τώρα για την απαλλαγή θα πάω μέσω Στρατοπέδου (επίσης τον Ιούλιο). Διάβασε το αντίστοιχο thread στο φόρουμ και θα δεις πως όλοι λένε πόσο πιο εύκολη είναι η αντιμετώπιση εκεί.(Δεν χρειάζεσαι φωτογραφίες για τη διαδικασία μέσω Φρουραρχείου).
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση. Οπότε η διαδικασία είναι να πω στον γιατρό να μου γράψει χεράκι η πιο βαριά κατάθλιψη από αυτή των προηγούμενων συνεδρίων. Δυστυχώς παρουσιάζομαι αρκετά μακριά και η διαδικασία θα γίνει ευκολότερα στο φρουραρχείο Αθηνών. Φαντάζομαι όσο και να ζορίσουν τα πράγματα αν τους πεις ότι χρειάζεσαι την οικογένειά σου περισσότερο από ποτέ και πως αν τελικά μπεις μέσα μπορεί να κάνεις κακό στον εαυτό σου δεν πιστεύω να σε πιέσουν περισσότερο. Θέλω να πιστεύω ότι αρκούν αυτά. Έτσι δεν είναι;
ZakosGR

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από ZakosGR »

Σε ολα αυτα που λετε, αν τρεξουμε την διαδικασια μεσα απο στρατόπεδο, σιγουρα ειναι οιο γρήγορη. Ωστοσο στο στρατόπεδο περα απο τις φωτογραφίες και το rapid test που χρειάζεται, σου παιρνουν και την ταυτότητα στην είσοδο. Σε αυτη την περίπτωση αν παει κατι στραβά και δεν παρεις την αναβολή/απαλλαγή τι γίνεται;
Σε κρατάνε μέσα?
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitris900 »

ZakosGR έγραψε: Τετ Ιουν 14, 2023 3:57 pm Σε ολα αυτα που λετε, αν τρεξουμε την διαδικασια μεσα απο στρατόπεδο, σιγουρα ειναι οιο γρήγορη. Ωστοσο στο στρατόπεδο περα απο τις φωτογραφίες και το rapid test που χρειάζεται, σου παιρνουν και την ταυτότητα στην είσοδο. Σε αυτη την περίπτωση αν παει κατι στραβά και δεν παρεις την αναβολή/απαλλαγή τι γίνεται;
Σε κρατάνε μέσα;
Ναι. Και ζητάς να σε ξαναδεί η επιτροπή την επόμενη μέρα και πάλι την επομένη και πάλι και πάλι... Αυτό θεωρητικά, διότι στην πράξη όλοι παίρνουν εξαρχής αυτό που θέλουν (αναβολή ή απαλλαγή), σύμφωνα με όσα γράφουν εδώ οι υπόλοιποι. Μοναδικές εξαιρέσεις: Όσοι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να βρουν χαρτί και όσοι φτάνουν στο στρατόπεδο αργά (κι επομένως έχει σχολάσει η επιτροπή).
thanos34
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από thanos34 »

Παιδια εχει βγει σε κανεναν η απαλλαγη; Και αν ναι που φαίνεται αυτο στην στρατολογία
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες