Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Markos έγραψε: Τρί Μάιος 16, 2023 6:20 pm Πειράζει αν δεν είναι έγχρωμο το σημείωμα κατάταξης;
Δεν πειράζει.
psari
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 10:52 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από psari »

Markos έγραψε: Τρί Μάιος 16, 2023 6:20 pm Πειράζει αν δεν είναι έγχρωμο το σημείωμα κατάταξης;
όχι, δεν πειράζει
Markos

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα, πήγα σήμερα Φρουραρχείο για την δεύτερη αναβολή. Είναι ακριβώς ίδια διαδικασία με την πρώτη, όσο πιο νωρίς γίνεται καλό είναι να πηγαίνετε εγώ έφτασα 7:15 και είχε ήδη 40-50 άτομα και ξεμπερδεψα μετά από κάνα 3ωρο. Οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Ήρθε σήμερα, μετά από 7 ημέρες, το mail με το παραπεμπτικό μετά από την αίτηση για αναβολή που έκανα στο Φρουραρχείο Αθηνών. Πάνω έγραφε ότι συντάχθηκε στις 12 του μήνα (περασμένη Παρασκευή), οπότε λέω μπόμπα ας πάρω τηλ.

Όντας στην αεροπορία, το χαρτί στο mail είχε τα τηλέφωνα για το 251.
Πήρα τηλ, το σήκωσαν (!), και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει πάει τίποτα εκεί, και να πάρω από εβδομάδα.

Άντε να ξεμπερδεύουμε.
pbs87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2023 4:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pbs87 »

Καλησπέρα, απ' τη στρατολογία μου είπαν ότι 2η αναβολή παίρνω στο νοσοκομείο τη μέρα της κατάταξης. Ξέρει κάποιος αν έχει διαφορά με το να ξανακάνω τη διαδικασία του φρουραρχείου; Ξεμπερδεύω πιο γρήγορα;
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

pbs87 έγραψε: Τετ Μάιος 17, 2023 7:45 pm Καλησπέρα, απ' τη στρατολογία μου είπαν ότι 2η αναβολή παίρνω στο νοσοκομείο τη μέρα της κατάταξης. Ξέρει κάποιος αν έχει διαφορά με το να ξανακάνω τη διαδικασία του φρουραρχείου; Ξεμπερδεύω πιο γρήγορα;
Ένα παιδί ήταν σε τέτοια φάση όταν πήγα Φρουραρχείο (ήταν Αεροπορία, δεν ξέρω αν έχει διαφορά). Δηλαδή για δεύτερη αναβολή και με το χαρτί να λέει ότι πρέπει να παρουσιαστεί στο νοσοκομείο.

Όταν ρώτησε έναν στρατιωτικό εκεί, εκείνος του είπε ότι πρέπει να πάει εκεί που λέει το χαρτί. Μπορούσε να αιτηθεί δεύτερη αναβολή και από το Φρουραρχείο, αλλά του είπε ο στρατιωτικός ότι περισσότερο χρόνο θα χάσει, ενώ αν πάει στο νοσοκομείο εκείνη την ημερομηνία θα ξεμπερδέψει αυθημερόν.
antonis134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 3:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από antonis134 »

Καλησπερα παιδαι αεροπορια παω
ειχα παρει πρωτη αναβολη κανονικα και τωρα παρουσιαζομαι γνα
θελω να παρουσιαστω κανονικα δηλαδη δεν θελω δευτερη αναβολη
τι γινεται; Παρουσιαζομαι και; Παω τριπολη αμεσως μετα απο γνα
γνωριζει κανεις;
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Σήμερα πήρα πάλι τηλ στο 251 της αεροπορίας (ανώτατη επιτροπή) και με ενημέρωσαν ότι ο φάκελος μου έφτασε από το Φρουραρχείο (που πήγα στις 10 του μήνα) και να πάω τη Παρασκευή.

Τι λέτε όσοι το έχετε περάσει; Να πάω νωρίτερα από την ώρα που μου είπαν;
pbs87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2023 4:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pbs87 »

[quote=Rytidas post_id=515184 time=1684781670]
Σήμερα πήρα πάλι τηλ στο 251 της αεροπορίας (ανώτατη επιτροπή) και με ενημέρωσαν ότι ο φάκελος μου έφτασε από το Φρουραρχείο (που πήγα στις 10 του μήνα) και να πάω τη Παρασκευή.

Τι λέτε όσοι το έχετε περάσει; Να πάω νωρίτερα από την ώρα που μου είπαν;
[/quote]

Εκεί πας στην ώρα που σου είπαν κανονικά. Απλά μπορεί να περιμένεις. Εγώ πέρυσι 251 επιτροπή περίμενα 1 ώρα να μπω.
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

Καλησπέρα παιδιά.
Είχα πάρει 2 χρόνια αναβολη με το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός π μ παρακολουθεί για κατάθλιψη και κρίσεις πανικού. Και τώρα πήγα φρουραρχείο δώσαν ένδειξη ι5 και σήμερα πήγα 401 και ο γιατρός δε με ρώτησε τίποτα απλά πήρε τα χαρτιά ούτε καν μου μίλησε ;

Δε θ έπρεπε να μου πει αν παίρνω ι5;
Squidis

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Squidis »

Vego1234 έγραψε: Πέμ Μάιος 25, 2023 2:24 pm Καλησπέρα παιδιά.
Είχα πάρει 2 χρόνια αναβολη με το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός π μ παρακολουθεί για κατάθλιψη και κρίσεις πανικού. Και τώρα πήγα φρουραρχείο δώσαν ένδειξη ι5 και σήμερα πήγα 401 και ο γιατρός δε με ρώτησε τίποτα απλά πήρε τα χαρτιά ούτε καν μου μίλησε ;

Δε θ έπρεπε να μου πει αν παίρνω ι5;
Νομίζω δεν σου λέει κάτι εκείνη τη στιγμή απαραίτητα, θα περιμένεις να δεις στο stratologia.gr την απόφαση σε περίπου ένα μήνα. Εφόσον δεν σου είπε τίποτα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς όμως.

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί κι εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και περιμένω να περάσω επιτροπή στο 401. Κατάφερες να τους βρεις να κλείσεις ραντεβού η πήγες έτσι; Και αν θες να μας πεις και τι παίζει γενικότερα
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα. Να ενήμερωσω πως χτές στο 251 πήρα την πολυπόθητη απάλλαγη και ξεμπέρδεψα επιτέλους. Η μόνη ερώτηση που μου έκανε ο ψυχίατρος ήταν όταν ολοκλήρωσε την ανάγνωση της γνώματευσης του ιδιώτη γιατρού, ΄΄και από εμας τι θέλετε΄΄, απαντώτας την απαλλαγή την οποία και έγραψε. Όλη η διαδικάσια διήρκησε 5 ώρες, πολύ άνετα και εύκολα. Εύχαριστώ για την βοήθεια της ομάδας, και καλές απαλλάγες
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

Squidis έγραψε: Πέμ Μάιος 25, 2023 3:11 pm
Vego1234 έγραψε: Πέμ Μάιος 25, 2023 2:24 pm Καλησπέρα παιδιά.
Είχα πάρει 2 χρόνια αναβολη με το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός π μ παρακολουθεί για κατάθλιψη και κρίσεις πανικού. Και τώρα πήγα φρουραρχείο δώσαν ένδειξη ι5 και σήμερα πήγα 401 και ο γιατρός δε με ρώτησε τίποτα απλά πήρε τα χαρτιά ούτε καν μου μίλησε ;

Δε θ έπρεπε να μου πει αν παίρνω ι5;
Νομίζω δεν σου λέει κάτι εκείνη τη στιγμή απαραίτητα, θα περιμένεις να δεις στο stratologia.gr την απόφαση σε περίπου ένα μήνα. Εφόσον δεν σου είπε τίποτα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς όμως.

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί κι εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και περιμένω να περάσω επιτροπή στο 401. Κατάφερες να τους βρεις να κλείσεις ραντεβού η πήγες έτσι; Και αν θες να μας πεις και τι παίζει γενικότερα


Καλησπέρα. Φίλε μου όχι δεν έκλεισα απλά μου ήρθε το χαρτί και πήγα. Διαδικασία 15 λεπτών πραγματικά το τίποτα, δε σ τρώνε χρόνο, ευγενέστατοι
thanos34
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από thanos34 »

Παιδιά έχει πάει κανείς στο 401 από ΕΣΣΟ ΜΑΙΟΥ για να δούμε αν έχουν προλάβει και πάει τα χαρτιά;
Ευχαριστώ πολύ
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

thanos34 έγραψε: Πέμ Μάιος 25, 2023 8:22 pm Παιδιά έχει πάει κανείς στο 401 από ΕΣΣΟ ΜΑΙΟΥ για να δούμε αν έχουν προλάβει και πάει τα χαρτιά;
Ευχαριστώ πολύ

Πήγα χωρίς ραντεβου εγώ από εσσο Μαΐου
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες