Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

GeoMa έγραψε: Κυρ Μαρ 12, 2023 7:26 pm Φίλε Chris58 να σε ρωτήσω κάτι, για απαλλαγή πήγες ή αναβολή.

Είχες και φάρμακα μαζί σου, δηλαδή πόσες ρωτήσεις σου έκαναν; Σε ρώτησαν λεπτομέρεις κλπ;

Ευχαριστω

Πήγα πρώτη φορά αλλά για απαλλαγή. Το νόσημα μου έχει μοναδική ένδειξη Ι5 στο ΦΕΚ (παραγραφος 72). Στο 401 και στο φρουραρχειο μου είπαν θα πάρω απαλλαγή αμέσως. Με ρώτησαν αν παιρνω θεραπεία αλλά δεν παίρνω ακομα και τους το είπα. Το έγραφε και το χαρτί μου. Τους είπα να τους δείξω εξετάσεις και δεν μου απάντησαν καν. Απλά μάζεψαν τα χαρτιά και με έδιωξαν βιαστικά.
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Σήμερα έβγαλα όλο το πρωί στο φρουραρχείο Αθηνών για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Πήγα μαζί με έναν άλλο φίλο μου που μπαίνει και αυτός αυτή την εβδομάδα.

Φτάσαμε εκεί κατά τις 8:30 το πρωί και όπως πλησιάζαμε είδαμε ένα μπουλούκι 100-200 άτομα που περιμέναν στην ουρά. Κάθε τόσο πέρναγε ένας τύπος και φώναζε αν έχει έρθει κανένας για παθολογικούς λόγους, για να βγάλει εισιτήριο, που μπαίνει την ίδια μέρα ή που είχε επιστρέψει από το 401 που τον είχανε στείλει και τους έβαζε μέσα με προτεραιότητα.

Μετά από 3 ώρες περίπου, μπήκαμε και εμείς και μας έστειλαν στη δεξιά μεριά που είναι το κτήριο του φρουραρχείου. Εκεί είχαν στημένες 2 σκηνές, μία στην είσοδο και μία στην άκρη. Όσοι ήταν για ψυχολογικούς λόγους (το 99,9%) περίμεναν στην ουρά σε κάτι παγκάκια για να μπούνε στην σκηνή που ήταν στην άκρη.

Όταν μπήκα, έδωσα ταυτότητα και το σημείωμα κατάταξης και αφού σημείωσαν τα στοιχεία μου, μου έδωσαν ένα χαρτάκι και με στείλανε σε ένα κτήριο 5 μέτρα πιο δίπλα που ήταν οι γιατροί. Μπαίναμε μέσα 2-2 γιατί είχε 2 γιατρούς σε ένα γραφειάκι, τους δίναμε το χαρτί του ψυχίατρου και το χαρτάκι που μας έδωσαν πριν και σε 20 δευτερόλεπτα γράφανε την πάθηση, την πρόταση αναβολής (π. Χ. Σε εμένα Ά ετήσια) και φεύγαμε. Ξαναεπιστρέφαμε στη σκηνή, καταγράφαν ξανά τα στοιχεία σε ένα άλλο βιβλίο και βάζαμε υπογραφή. Μετά πηγαίναμε στην άλλη σκηνή που ήταν ακριβώς μπροστά στην είσοδο.

Στην σκηνή που ήταν μπροστά στην είσοδο είχαν ένα χαρτί που συμπλήρωνες με τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ΑΔΤ, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, ΔΟΥ, πρόταση γιατρού) και στο τέλος έπρεπε να γράψουμε με το χέρι και να υπογράψουμε ότι λάβαμε ενημερωτικό έντυπο. Αφήναμε αυτό το χαρτί, το σημείωμα κατάταξης και το χαρτί του γιατρού στους τύπους που ήταν εκεί, τραβάγαμε μια φωτογραφία ένα χαρτάκι που είχαν κολλημένο το οποίο ήταν και καλά το ενημερωτικό έντυπο και φεύγαμε.

Το μόνο που μας είπαν ήταν ότι σε 10-15 μέρες θα μας έρθει email με το παραπεμπτικό για να παρουσιαστούμε στην επιτροπή απαλλαγών στο 401 και αν δεν έρθει να πάρουμε τηλέφωνο στη στρατολογία.

Τελείωσα κατά τις 12:00 με τις περισσότερες ώρες στην ορθοστασία και στο κρύο γιατί φύσαγε και δεν είχε από πουθενά να κόψει λίγο ο αέρας. Όσοι ήταν για παθολογικούς λόγους πηγαίναν και περιμέναν στο κτήριο όπου τους έβλεπε γιατρός και απ'ότι είδα, όλους τους έστελνε στο 401 για να τους δούνε και από εκεί και μετά ξαναγύρναγαν πίσω. Απλά εκεί η διαδικασία ήταν τραγικά αργή και όση ώρα έκαναν να περάσουν 50 άτομα σε εμάς από τους ψυχιάτρους, έκαναν εκεί για 5 άτομα. Στις 12 που έφυγα δεν ήταν κανένας απ'έξω και έμπαινες κατευθείαν αλλά αν αργούσες και δεν τελείωνες μέχρι τις 2-3 που φεύγαν έπρεπε να ξαναέρθεις την επόμενη μέρα. Ήταν κάποιοι που ήταν από χθες και τελείωναν σήμερα τη διαδικασία.
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Καλημέρα σας
να μοιραστώ την εμπειρία μου με το φρουραρχειο Καλαμάτας
αρκετά ευγενικοί όλοι και εξυπηρετικοί
πήγα για παθολογικο
συμπλήρωσα την αίτηση, έδωσα τη γνωμάτευση του γιατρού μου
με έστειλαν στην 120 ΠΕΑ γιατί εκεί είχε γιατρό, πήγα, μου συμπλήρωσε το χαρτί και γύρισα κακ το έδωσα στο φρουραρχειο
πήρα το ένα αντίγραφο, και μου είπαν να πάω σε ένα κεπ να τα στείλω στη στρατολογικη υπηρεσια Πελοποννήσου
φαντάζομαι θα ενημερωθώ άμεσα για να πάω από την επιτροπή στην Τρίπολη

βέβαια στο σύστημα ακόμα μου βγάζει ότι αύριο πρέπει να παρουσιαστώ μυτιληνη, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σωστά;
foiththz30
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 1:56 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από foiththz30 »

Καλημέρα, το 2022 πηρα δεύτερη αναβολή μέσω Φρουραρχείου μέχρι 9-5-2023. Αυτό σημαίνει ότι λογικα θα ειμαι Δ ΕΣΣΟ Ιουλίου;
RANDOM

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από RANDOM »

Λογικα ναι, μπες στο stratologia.gr να δεις (εμενα μου το εχει εμφανισει) . Εγω που πηρα Μαρτιο μπαινω Μαιο. Οποτε λογικα εσυ θα μπεις οπως το σκεφτεσαι
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από edwww »

foiththz30 έγραψε: Τρί Μαρ 28, 2023 11:31 am Καλημέρα, το 2022 πηρα δεύτερη αναβολή μέσω Φρουραρχείου μέχρι 9-5-2023. Αυτό σημαίνει ότι λογικα θα ειμαι Δ ΕΣΣΟ Ιουλίου;
https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... %CE%91.pdf

Δες την αντίστοιχη πρόσκληση της Δ ΕΣΣΟ 2022, αναφέρει τι γίνεται σε όσους πήρα αναβολές για λόγους υγείας.
savvas2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 1:40 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από savvas2 »

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ έχω ακόμα αναβολή λόγω σπουδών έως τον Δεκέμβριο του 2023 αλλά λεω να προετοιμάζομαι σιγά σιγά.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω από τώρα για να το διευκολύνω;
Ξέρετε κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε μέσω προσωπικού μηνύματος; Ευχαριστώ
Cel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 07, 2023 5:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Cel »

Καλησπέρα!
Θα παρακολουθούσα οποίος επιθυμεί να μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα το όνομα γιατρού ψυχιάτρου στην Αθήνα που μπορεί να με βοηθήσει με τη διαδικασία της αναβολής και αν είναι δυνατόν και το κόστος της επίσκεψης.
Έχω αγχωθει πολυ με την όλη διαδικασία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από edwww »

Μπορείς να βρεις και μόνο σου κάποιον ψυχίατρο, δεν πάνε όλοι σε κάποιον συγκεκριμένο.

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα με τις εμπειρίες των υπολοιπων που πήρανε απαλλαγή θα σου φύγει το άγχος.

Η διαδικασία είναι απλή και λίγο χρονοβόρα.
Palitaidia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2023 9:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Palitaidia »

Σε περίπτωση απόρριψης πας με την εσσο που ήταν να πας ή με την αμέσως επόμενη?
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Ronaldo »

Γνωρίζεις κάνεις κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο που να δίνει γνωμάτευση για αναβολή απαλλαγή και φαρμακευτική αγωγή από την πρώτη συνεδρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από apricot99 »

Ronaldo έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:20 am Γνωρίζεις κάνεις κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο που να δίνει γνωμάτευση για αναβολή απαλλαγή και φαρμακευτική αγωγή από την πρώτη συνεδρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτα γενικα φαρμακευτικη αγωγη ολοι σου δινουν (εαν προκυψει οτι την χρειαζεσαι και θελεις να δοκιμασεις) απο την πρωτη συνεδρια, δεν χρειαζεται να πας σε ψυχιατρο 5-10 φορες και μετα να σου γραψει συνταγη.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από apricot99 »

Palitaidia έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 2:31 pm Σε περίπτωση απόρριψης πας με την εσσο που ήταν να πας ή με την αμέσως επόμενη;
Πας με την ΕΣΣΟ που ηταν να πας αλλα σου δινουν καποιοες μερες περιθωριο να παρουσιαστεις.
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από denomizw »

apricot99 έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:32 am
Palitaidia έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 2:31 pm Σε περίπτωση απόρριψης πας με την εσσο που ήταν να πας ή με την αμέσως επόμενη;
Πας με την ΕΣΣΟ που ηταν να πας αλλα σου δινουν καποιοες μερες περιθωριο να παρουσιαστεις.
Περνάς από επιτροπή ή το απορρίπτει ο ιατρός που θα σε εξετάσει την μέρα που πας Φρουραρχείο;
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Ronaldo »

apricot99 έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:31 am
Ronaldo έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:20 am Γνωρίζεις κάνεις κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο που να δίνει γνωμάτευση για αναβολή απαλλαγή και φαρμακευτική αγωγή από την πρώτη συνεδρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτα γενικα φαρμακευτικη αγωγη ολοι σου δινουν (εαν προκυψει οτι την χρειαζεσαι και θελεις να δοκιμασεις) απο την πρωτη συνεδρια, δεν χρειαζεται να πας σε ψυχιατρο 5-10 φορες και μετα να σου γραψει συνταγη.
Εννοω να σου δωσει αγωγη στην πρωτη συνεδρια για να μπορεις να δειξεις στην επιτροπη οτι παιρνεις φαρμακα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες